Moeders, zet op elke Binnenland. Reciitszaken. Landbouw. een zekere hoogte i3 dat ook ge luktin ieder geval is het gevaar van een bolsjewistische omwen teling in Griekenland niet meer te vreezen. Wat Turkije aangaatde regee ring in Angora is ondanks alle vriendschap voor Moskou erop bedacht, het indringen van bolsjewistische agitators te be letten. Minister-president Ismet Pasja verklaartAl kan in Turkije zooals overal elders, de bolsje wistische propaganda nietgehee en al worden buitengesloten, zien we hierin toch geen gevaar voor den staat, daar de communistische leerstellingen bij onze boeren en ambachtslieden geen gunstigen bodem vinden. Het geschenk, dat de Roomsch-katholieken over de geheele wereld den paus voor zijn jubileum zullen aanbieden zal bestaan uit een altaar in de San Carlo kerk op het Corso Het werk, waarmede reeds is begonnen, zal in December klaar zijn. De kosten bedragen eenige millioenen francs, waarvan de helft door liefdegaven vai roomschen, over de geheele wereld verspreid, reeds is bijeen gebracht. De bedoeling is het altaar tot een rijk en kostbaar kunstwerk te maken. Ing» zonden M dedoelingen waschtafel of slaapkamer een doos of tube Purol, dan hebben ook Uw man en kinderen het des avonds en des morgens voor dt huid en het onderhoud der handen alsmede voor haarverzorging en scheren altijd bij de hand staan InktpoUooden en archief stukken. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft aan de Ged. Staten der provincies geschreven Vanwege het hoofdbestuur der posterijen, telegrafie en telefonie is eenigen tijd geleden aan prof ir. dr. Waterman verzocht, bi] het laboratorium voor chemische technologie van de Technische Hoogeschool te Delft een onder zoek te doen instellen naar de dunrzaamheid van. het schrift van de bij het hoofdbestuur in ge bruik zijnde violette inktpot looden, evenzoo van zwarte en paarse machinelinten en dito carbon voor het vervaardigen van stukken van blijvende waarde (archiefstukken). Uit de daaromtrent ontvangen uitvoerige rapporten blijkt: le dat het onderzochte paarse inkt potlood-inktlint en carbon voor stukken van blijvende waarde geheel ongeschikt zijn, daar he methylviolet aan het licht blood- gesteld, geheel verdwijntj2e.dat het zwart inktlint black record, medium inked geschriften doet ontstaan, die voor archiefstukken wel te gebruiken zijn, 3e dat het zwarte doorslagpapier wel duurzame afdrukken levert, al blijven deze blootgesteld aan het licht, niet ongewijzigd. Thans wordt nog onderzocht, of het mogelijk is, inktpotlooden te vervaardigen, samengesteld uit kleurstoffen, welke door prof. Waterman als kleurecht zijn ge noemd. De Koningin en de Prins naar Z tritst>rland. Koningin Wilhelmina zal in het begin van Mei, in gezelschap van Prins Henkrik voor vacantie- verblijf naar Montana in Wallis gaan en op de doorreis in Bern een bezoek brengen aan den Bondsraad. De op 3 Mei bepaalde ont vangst zal ingevolge den wensch van de Koningin zeer eenvoudig en zonder ceremonie plaats heb ben. Het programma zal zich bepalen tot een kort bezoek in het parlementsgebouw en het tegenbezoek van een delegatie uit den Bondsraad aan het Neder- landsche gezantschap. Overigens zal de Koningin Incognito reizen, zoodat er geen feestelijke ontvangst aan het station zal zijn. AXEL. 26 April 1929. De feestcommissie heeft in hare vergadering van Woensdag 11. definitief het programma vast gesteld. Het blijkt in hoofdzaak overeen te komen met het reeds gepubliceerde voorloopige pro gramma. Alleen de nummers ringrijden en stoelenwedstrijd zijn wegens te geringe deelname ge schrapt. De deelname aan de nummers van de volksspelen, die wel gehandhaafd blijven, is zeer groot Er zijn verschillende prijzen en prijsjes voor uitge trokken. De meeste spelletjes zijn bekend, alleen van „op reis gaan" hebben velen nog niet gehoord. Een kleine uiteenzet ting volgt hier: De deelnemers stellen zich voor op reis te gaan naar het buitenland (enkele malen rond de markt). Natuur lijk is men daarvoor netjes aan gekleed, zoodat hij, die een ge- kleede jas, hooge hoed en wan delstok bezit, die zeker aantrekt, ofschoon het niet wordt voor geschreven. Maar toch wordt voor den deelnemer, die de leukste kleeding heeft, een extra prijsje beschikbaar gesteld, leder doet dus maar zijn best voor dit nummer iets aardigs bij el kaar te krijgen. Op enkele plaat sen worden nu tafeltjes neerge zet, om de vermoeide reizigers gelegenheid te geven tijdelijk hun jas in den koffer te steken en naar de volgende rustplaats te wandelen. In het buitenland heeft men daarover andere ideeën en zoo kan men het zich indenken, Jat men daar gekomen, zijn jas weer uit den koffer haalt, de mouwen binnenste-buiten keert en daarna weer aantrekt, om zoo gekleed de reis te vervolgen. Wie het eerst weer thuis is, kan vast gerekend worden onder de winnende deelnemers. Ook voor den lichtstoet blijkt er nogal animo te zijn. Daar iedere groep, die zal deelnemen in stilte werkt, rust op dat num mer nog een geheimzinnig waas. Het kloppen en knutselen tot in de nachtelijke uren doet echter heel wat verwachten, ook in ver band met de uitgeloofde prijzen. Herhaald zij, dat aan den lichtstoet niet alleen vereenigingen en groe pen kunnen deelnemen, maar iedereen groot en klein, die met verlichting wil uitkomen. Het zijn echter alleen de „groepen", die in aanmerking komen voor de prijzen. Dus jongens en meisjes met lampions doet allen mee aan den lichtstoet, opdat deze zoo mooi en groot mogelijk wordt. We zullen nu niet verder op het programma vooruit loopen, want dit wordt morgen officieel van huis tot huis door de post bezorgd. Het is te verwachten, dat ook uit de omgeving wel gasten naar onze gemeente zullen komen waarom het aardig zou zijn, dat van uit iedere woning de drie kleur wapperde, wat een feestelijk aanzien geeftook siere men zich allen met oranje, ter eere van onze Prinses. Rest nog de wensch op niet te koud weer en een vroolijke lentezon, dan hopen we en ver wachten we, dat het Julianafeest met aller medewerking zal slagen, zooals we dat van de Axelsche feesten gewoon zijn. Zomerdag. Naar wij vernemen, zal door de C. j. V „Waakt en Bidt" en de C. J. D. V. „De Olijftak" alhier op de weide van den heer A van Hoeve, in den Coegorspol- der weer een Zomerdag worden gehouden op Dinsdag 21 Mei a.s. (3e Pinksterdag) waar hopen op te treden Ds. Ruysch van Dugteren van AxelDs. van <ooten van Rotterdam j ds. Lu- teijn van Apeldoorn Mevr. ten Boom van HilversumDs. van der Hooft van Overschie en Ds. ^aams van Kloetinge. Gisteren liepen hier twee snuiters rond de deuren, om bloemen te verkoopen en gezien hun jeugd, mochten zij zich nog in 't vak oefenen. Maar ze hadden ook nog een ander vak op 't oog t dat der gauwdieven In verschillende winkels wisten zij artikelen weg te kapen, ge bruik makend van de gelegenheid dat ze even alleen stonden. De politie is er achter gekomen en houdt ze nu in de gaten. Het werd intusschen voor sommigen een duur bouquetje. Fröbelonderwijs. Dat is het onderwijs aan de peuters, die nog te klein zijn voor de lagere school en naar de zgn. bewaarschool gaan De bewaarschool is ook met zijn tijd meegegaan en is geen lokaal meer waar de kindertjes worden gebracht uitsluitend en alleen om onderdak te zijn, maar om er ook onderwijs te ontvangen Het spreekt vanzelf, dat er dan ook leerkrachten moeten zijn en dat is maar niet iedereen. Daar voor is ook weer opleiding noo- dig. Welnu in Vlissingen bestaat zoo'n opleidingscursus en dus kunnen degenen, die bewaar schoolonderwijzeres wenschen te worden, blijkens achterstaande advertentie zich weer bij die cursus aansluiten, wat maar om de drie jaar kan. Het is zeer gewenscht om zoo'n cursus te volgen, want voorzeker trekt ook het Fröbel onderwijs tegenwoordig veel be langstelling. Aan de meeste scholen wordt een bewijs van bekwaamheid vereischt, omdat het de ouders niet onverschillig is, of men zijn kinderen aan onbevoegden toevertrouwt, dan aan degenen, die verstand heb ben van opvoedkunde en onder richt geven. Tot predikant bij de Ned. Hervormde Kerk alhier is beroe pen Ds. J. Raams te Kloetinge. Tern. Crt. Mej. N M. Willemse, on derwijzeres aan de Chr. School te Sluiskil, is benoemd in gelijke betrekking te Anna Paulowna (N. H.). Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Mei benoemd tot lid-voorzitter van den Raad van Beroep voor de directe belastin gen te Middelburg, mr. A. A. de Veer, advocaat te Middelburg. Mazickfeestcn. De muziekconcoursen te Huist in Augustus te houden, be loven heel wat We vernemen, dat zich 20 muziek- en ^zang- corpsen hebben aangegeven, nl van St. Nicolaas, Breda, Ant werpen (2), Beerse, Sinay, Ter- neuzen (2), Oostburg, Axel, Vlis singen (3), Zevenbergen, Ter- winselen (Limburg), Sluiskil, Kruiningen, St Jansteen, Clinge, Graauw, Zuidzande, N. Namen, Lamswaarde, Hansweert en Ste- kene, te zamen tellende 1226 leden. Tevens kunnen wij nog mede- deelen, dat het bestuur reeds verzekerd is, dat de muziek-, bestuurs- en jurytent, welke op het terrein zal geplaatst wor den, door de Nederlandsche Fede ratie is goedgekeurd, zoodat de deelnemers onder gunstige om standigheden hun nummers kan nen ten gehoore brengen. Zeer hoogstaande musici, vol gens reglement geheim tot den dag van het concours, hebben zich reeds bereid verklaard zitting te nemen in de jury, zoodat om trent het concours hooge ver wachtingen mogen worden ge koesterd. Aan de memorie van toe lichting tot 't wetsontwerp be treffende de wijziging der gren zen tusschen de gemeenten Sas v. Gent eu Wesdorpe, wordt ont leend, dat Ged Staten van Zee land in het najaar van 1926 hebben geadviseerd tot wijziging van de grenzen tusschen de ge meenten Sas van Gent en Wcst- dorpe. De gronden waarop dat advies steunde, waren de volgende Door het kanaal van Neuzen- Gent worden zoowel de gemeen te Sas van Gent als de gemeen te Westdorpe in twee stukken gesneden. Nu de industrie der gemeente Sas van Gent zich uitbreidt en wegens gebrek aan ruimte in die gemeente behoef- e zal krijgen aan nieuwe ter» reinen langs het kanaal, wordt de noodzakelijkheid gevoeld om de gemeente uit te breiden met een strook grond naar de ge meente Westdorpe ten Westen van het kanaal, welke strook, in verband met hare ligging, door die gemeente niet voldoende als industriegebied kan worden geëxploiteerd. Daartegenover is 't billijk dat door de gemeente Sas van Gent wordt afgestaan een deel van haar grondgebied ten Oosten van het kanaal het welk zich bij het landbouwge bied van Westdorpe aanpast. De heer G. W. K. Hugen- hollz ca.ndidaat le Utrecht, hoopt 19 Mei zijn intrede in de Ned. Herv. Kerk te Ransdorp te hou den, na des voormiddags beves tigd te zijn door Prof. Dr. A. H. de Hartog van Amsterdam. De Waterleiding. Men schrijft ons Woensdag was de voortge zette Algemeene Vergadering der Z.-Vl. Waterleiding Mij ter ver dere bespreking van het Rapport der Commissie van Onderzoek. De door verschillende vertegen woordigers der gemeenten ge vraagde inlichtingen en ophelde ringen werden uitvoerig verstrekt door den Directeur van het Rijks bureau, den Voorzitter der Com missie van Onderzoek, alsmede door den Voorzitter der Mij. Tot een stemming over de conclusies van het Rapport kwam het nog niet, dewijl verschillende leden eerst nog in de Raden hunner gemeenten verslag van deze vergadering wilden uitbren gen en eventueel het bekend rapport wenschen te bespreken De algemeene indruk is wel dat de vergadering grootendeels zich vereenigde met het Rapport der Commissie inzonderheid wat het zaakrijk gedeelte betreftook tegen het over het in te voeren tarief gerapporteerde werd geen enkele stem vernomen. Over de conclusies betreffende groote en samenstelling van de Raden van Toezicht en Commis sarissen bleken de meeningen nog verdeeld. Het ligt in de bedoeling in een volgende vergadering over de conclusies van het Rapport te stemmen. Gevonden. Rijwielbelastingplaatje en een vulpen, merk „Rico". Inlichtin gen bij den Brigade-Com. Mare chaussee alhier. Ilertyk. De herijk der maten en ge wichten in 1929 zal voor de hierna vermelde gemeenten plaats hebben op de volgende dagen en nader door den Ijker in overleg met het gemeentebestuur vast te stellen uren te Kloosterzande voar Honte- nisse en Ossenisse 2, 3 en 4 juli te Rapenburg voor Hengstdijk 5 Juli voormiddag; voor Bosch- kapelle 5 Juli namiddag; voor Stoppeldijk 6 Juli te Hulst: voor Hulst 8 Juli namiddag en 9 en 10 Juli; voor St. Jansteen 11 Juli voor Clinge 12 Juli en 13 Juli voormiddag; te Graauw en Langendam 15 Juli te Zaamslag 16 en 17 Juli te Axel: voor Axel 22 Juli na middag, 24, 25 en 26 Juli en 27 Juli voormiddag voor Koewacht 23 Juli te Zuiddorpevoor Zuiddorpe en Overslag 29 Juli te Westdorpe 30 Juli en 31 Juli voormiddag te Sas van Gentvoor Sas van Gent 1 en 2 Augustus en 5 Aug. namiddag: voor Philippine 6 Augustus te Sluiskil 7 Augustus te Neuzen 12 Augustus na middag, 13, 14, 16 en 17 Aug. en 19 Aug. namiddag te Hoek 20 Aug. Pol'tlerechter te Middelburg. f 40 boete of 40 dagen hecht, en betaling der dokterskosten ad f 28. W. R, 30 j., werkman te Ter j Neuzen, wegens mishandeling veroordeeld tot f 15 boete of 15 dagen hecht. Predikbeurten te xel Ned. Herv. Kerk. Gereform. Kerk. Geref. Gemeente. Dinsdag werden o.m. de vol gende zaken behandeld F. A F., 20 winkelbediende te Hulst, wegens mishandeling van J. Blommaert veroordeeld tot Bloemenvelden b(J Aardenbur*. Men meldt uit Aardenburg Het vorige jaar huurde' een Hollandsche firma een boerderij gelegen in den Biezenpolder on der de gemeente Eede met de bedoeling in dezen zandgrond een proef te nemen met het kweeken van bloembollen, wat 1 aan vele handen werk gaf. Het land werd flink bewerkt en de bollen werden op den vereisch- ten tijd gepoot. Thans kan men reeds genieten van de velden met bloeiende narcissen. Naast de narcissen liggen per- ceelen met tulpen beplant, welke 2 a 3 weken in vollen bloei zullen staan. De geheele boerderij is 27 a 28 H.A. groot, vormt evenwel geen geheel, zoodat men ook in de richting van St. Kruis tulpen velden aantreft. Het spreekt vanzelf, dat nu reeds de narcissen menigeen uit lokt een fiets- of wandeltocht naar de velden te ondernemen. Onder het vee van den landbouwer v. d. V. te St. Maar tensdijk is een geval van mond en klauwzeer geconstateerd. De suikerindustrie in België. De door den Minister in het vooruitzicht gestelde suikercom missie is bijeengekomen. Zij bestaat uit veitegenwoordigers van de Ministeries van Land bouw en Financiën, alsmede van de bietenverbouwers, de suiker fabrikanten en de consumenten. Van de zijde van het Verbond der Fabrikanten is betoogd, dat het onmogelijk is thans voor de bieten loonende prijzen te beta len. De oorzaken van de crisis zijn volgens de Belgische fabri kanten te zoeken in de overpro ductie van rietsuiker en het dum pingssysteem, dat vooral door Java zou worden toegepast. De verbouwers van riet op Java kunnen suiker onder zeer gunstige omstandigheden produceeren; deze zou naar Indië, China en Japan zeer duur worden ver kocht. Daardoor kunnen de be- trokken producten op de Euro- peesche markt, welke zij geheel willen veroveren, den suikerprijs bijzonder laag stellen. Zonder f deze dumping zoude, aldus mee- nen de Belgische suikerfabrikan ten, de wereldprijs 10 pCt. hooger kunnen zijn. De suikerfabrikanten hebben tenslotte een vermindering der accijnsrechten met 20 francs per 100 K.G. voorgesteld of een- zelfde verhooging der invoer- I rechten. Door eenige commissieleden werd de opmerking gemaakt, dat deze vermindering van den accijns de schatkist op 35 mil- lioen francs jaarlijks zal komen te staan. Van andere zijde werd betoogd, dat als de suikerindu- strie te niet ging, het verlies direct en indirect voor het land heel wat grooter zoude zijn. De Commissie is voorts voor nemens te bestudeeren in hoe ver het verbruik vermeerderd kan worden. Door Senator Mullie werd te dien opzichte opgemerkt dat een rationeel gebruik vart suiker voor veevoeding ernstig overwogen dient te worden. De Commissie is het tenslotte eens geworden om den Minister aan te raden de bietenindustrie tijdelijk te steunen door een vef' laging van den accijnst Zondag 28 April 1929. Voorm. 9'/a ure Ds. P. A. Ruysch van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde. Voorm. 9 ure Ds. J. Kooistra (van Kruiningen). Nam. 2 Dezelfde. Voorm. 9 ure Nam. 2 Leeskerk. Leeskerk

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 2