Het Geheim. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - Vlaanderen No. 3. DINSDAG 9 A PRIL I 929. 45e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Binnenland. FEUILLETON. R I) Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Het standpunt ran do A.V.R.O. We lezen in de Avp. Nu er misschien meer in de kringen der direct geïnteres seerden, dar. in die van de luis tervinken zooveel te doen is met betrekking tot een voorzie ning in den zendtijd der ver schillende Radio-Omroepveree- nigingen, en de A V.R.O., zoo als wij reeds eerder schreven, nog al met klem het pleit voert voor een heele volle zendweek met een eigen uitzender, nu meenden wij goed te doen maar eens persoonlijk bij den heer Willem Vogt aan te kloppen, om te vernemen hoe de zaken staan, Want van welken kant men de kwestie ook bekijkt, het is niet tegen te spreken, dat de A.V.R. O. de oudste rechten heeft en afgezien van gedetailleerde bij gedachten, partij-belangen of godsdienstige overtuigingen, staat het als een paal boven water of moeten we hier spreken als een antenne boven op een huis, vast, dat de A.V.R.O. door zijn uitzendingen de sympathie heeft van de geheele Nederlandsche luistervinkende bevolking. En dat kan ook eigenlijk niet an ders, omdat de A.V.R.O. zich zoo streng houdt aan haar prin cipes, in zijn programma's nie mand in zijn teerste en schoon ste gevoelens te kwetsen. Na twee jaar als 't ware pio niersarbeid te hebben verricht en een positie te hebben veroverd op het gebied van de Radio, waardoor deze moderne ont spanning zoo wonderbaarlijk snel populair is geworden na twee jaar rustigen, maar noesten, voorzichtigen doch effeCtvoUen arbeid kwam uit het Christelijk kamp de roep om een eigen zender. Niet omdat de A.V.R.O. zoo anti Christelijk, doch omdat de A.V.R.O. niet positief christe lijk was en men het in eigen kring liever zelf wilde doen. Na de Christelijke en de Katholie- lieken en de Vrijzinnig-Prote stanten, die met hun drieën den i- Heeft hij dan soms een sleeprok Huizer-zender deelen en daar mede onderling misschien wel eens moeilijkheden ondervonden, doch allerminst de Neutrale A. V.R.O. in den weg traden, kwam de VARA, uitgaande van de ar beiderspartij, beslag leggen op den A.V.R.O.-tijd, en dus aan dien eersten en oudsten omroep iets ontnemen en de A.V.R.O.- luisteraars vergasten op speciale arbeiders-genoegens en VARA- programma's welke uit den aard der zaak ingesteld zijn op de mentaliteit van de S. D. A. P.- sche luisteraars. Hier werd dus het moeilijk voorbereidend propagandawerk, het moeizaam opgetrokken A.V. R O.-huis binnen gedrongen en men heeft dit lijdelijk moeten aanzien. Er is, zei de heer Vogt, niets tegen een min of meer sectari- sche op politiek onderscheiden indeeling van omroepvereenigin- gen. doch u weet evengoed als ik, dat ons volk eenmaal zóó is ingedeeld, ook met al die spe ciale omroepen een tableau noo- dig heeft om na te gaan wan neer het, uit hoofde van begin selen of principes, niet luisteren mag. Dat is eenvoudig niet weg te cijferen. Zoodra richtingen en groepen den zendtijd beheerschen, zoo zal er elk oogenblik van den dag, dan voor den een, dan voor den ander een uur zijn waarop de luidspreker hunverboden kost geeft. En voor die luisteraars heeft de A.V.R.O. ten allen tijde te zorgen. Ik zou aldus de heer Vogt er niets tegen hebben in te brengen wanneer de twee zenders die Holland beschikbaar heeft, verdeeld werden in1. de partijgroepszenderHuizen, en 2 de neutrale zender Hilver sum. Bovendien ligt het voor de hand dat de partij-omroepen zich bepalen tot die program ma's welke uit cultureel oogpunt het partij- of grondbeginsel ac centueerde. De nummers op de programma,s dier groepen, welke dat speciale missen, leveren dou blures op, welke nergens toe dienen. De daarmee „verspeelde" zendtijd zou voor dien partij groepszender Huizen te benutten zijn in het kader van den aard van dezen omroep, door par tijen, die nog niet „aan het woord" hebben kunnen komen. Uit een merkwaardige pro grammastatistiek over de maand Maart aldus de heer Vogt, blijkt, behalve, dat de Luister vinken niet op politiek door de Radio gesteld zijn, dat Huizen van de in totaal 279.75 zend-uren 217 50 uren besteedt aan pro grammanummers, welke precies gelijk zijn aan de A.V.R.O.-num- mers. Doublures dus. Zouden deze 217V, uur niet veel juister en voor het in par tijen zoo rijk verdeelde volk veel doeltreffender te bestemmen zijn voor de politieke en gods dienstig cultureele beschouwing, waarin dan voorzeker ook de V.A.R.A. een rijker aandeel toe komt En is het dan niet voor de hand liggend dat bij een totaal van 279.75 partij-zend-uren de A. V. R. O. zijn Hiiversum-zender ten volle beschikbaar houdt voor de neutrale programma's waar ieder naar luisteren kan die op de zeer verschillende politieke uren plichtmatig voor Huizen watjes in de ooren stoppen moet Ik geloof zei de heer Vogt, dat onze eisch niet een boven matige, doch een zeer voor de hand liggende eisch is, die iedere luistervink, van welke richting ook, gaarne ingewilligd ziet. Dit zeg ik niet maar zoo voor de vuist weg, daar kan ik de schriftelijke bewijzen van over leggen uit tal van brieven van socialistische, katholieke en chris telijke luisteraars. Ons petition nement heeft dan ook geen andere bedoeling dan dal aan het licht te doen treden en het is verblij dend te mogen constateeren dat onze actie als zoodanig wordt begrepen en allerwege wordt ondersteund. Iedere dag brengt ons ongeveer 20.000 handteeke- ningen. Wij zoeken geen strijd en geen conflicten. Wij zoeken naar een, voor alle Hollandsche luisteraars practische en prettige, welkome en eerlijke verdeeling. Het woord is thans aan den minister van Waterstaat. Of de eindbeslissing die hoe dan ook, in elk geval rust en zeker heid brengen zal genomen zal worden onder het huidig minis terie, is een vraag van niet zoo een heel groot belang. De Radio- Raad zal hier van advies moeten dienen en de samenstelling van dezen Raad laat in geen enkel opzicht eenig vermoeden in een bepaalde richting toe. Tot zoover ons onderhoud met Willem Vogt. Het was ons niet te doen om propaganda-materiaal voor de A. V. R. O., doch uit sluitend om een zakelijke uiteen zetting van het standpunt dat deze Algemeene Vereeniging Radio- Omroep hier inneemt. Luchtvaart. Blijkens een bij het Departe ment van Defensie ontvangen bericht hebben de drie Dornier Wal-vliegbooten van uit Bor deaux de reis naar Ned.-Indië niet voortgezet, wegens defect aan den reducteur van den voor-motor van de D 23. Het oponthoud zal drie a vier dagen duren. Tehuis voor jonge mijnwerkers. Te Hoensbroek is het eerste kleine woonhuis voor ongehuwde, jonge mijnwerkers geopend. Het is gebouwd in opdracht van het Ned. Jongelings Verbond en bevat gelegenheid om 25 mijn werkers te huisvesten. De arbeid van het Verbond bracht het voortdurend in aan raking met jongemannen, die in de mijnstreek en te Eindhoven een middel van bestaan zochten, maar groote teleurstelling onder vonden, omdat woon- en ont spanningsgelegenheid op die plaatsen alles te wenschen over lieten. Het kostgangersstelsel, dat op groote schaal toepassing vond in Limburg, toonde buitengewoon sterk de bezwaren, die daarbij altijd aan den dag treden, deels van het groot aantal jongemannen dat onderdak zoekt, deels tenge volge van het karakter van con tinubedrijf, dat de mijnontginning heeft. De groote gezellenhuizen ter bestrijding van deze gevaren met medewerking der mijndirecties opgericht, zorgden wel voor een voortreffelijke materiëele voorzie ning, maar vermochten niet de huiselijke sfeer te scheppen en den zedelijken steun te geven, waaraan zoo dringend behoefte was. Deze omstandigheden hebben het N. J. V. ertoe gebracht om het kleine woonhuis te stichten, waarin onder leiding van een echtpaar zoo dicht mogelijk moet worden benaderd de toestand van het degelijke, Hollandsche Chris telijke gezin. Het zal niet bij dit eene huis blijven. Te Eindhoven is ook reeds zulk een huis in aanbouw en een derde huis, te Lutterade en een vierde eveneens te Eind hoven, zijn mede in gevorderden staat van voorbereiding. Zeeuwsch Technisch Instituut. Donderdag 28 Maart werd te Goes algemeene vergadering ge houden van den cursus voor water bouwkundig opzichter aldaar. In zijn openingsrede memo reerde de voorzitter, de heer W. H. J. van der Hooft, directeur der Zeeuwsche Betonmaatsehappij te Kloetinge, dat de organisatie voortaan Zeeuwsch Techn. Inst. zal heeten. In 1928 is door 29 cursisten aan het eindexamen deelgenomen, waarvan 27 slaagden, die thans allen als opzichter geplaatst zijn. Voor den nieuwen cursus heb ben zich in 1928 weer voldoende candidaten aangemeld. Door leer lingen uit alle deelen der pro vincie worden thans de lessen gevolgd. In 1928 zijn excursies gehouden: lo. Naar de havenwerken ln Rotterdam (Wordt vervolgd}» AXELSCH COURANT 10) Een stofje kan hem tot wanhoop brengen. Hempel staarde vrouw Moser ver bluft aan. Hij heeft geschreven Hij komt werkelijk terug? vroeg hij eindelijk ongelo^vig. Lees u maar zelf. Ze reikte hem den brief toe. Waarachtig, daar stond het in bui tengewoon fijn, sierlijk schriftOver een dag of acht dacht dr. Richter terug te keeren. Zou ik me werkelijk vergist hebben? dacht Silas, bijna beschaamd over een verdenking, die weliswaar voor enkele minuten eerst was ont staan, maar hem als een openbaring had geschenen. Het stukje vilt schoot hem weer te binnen. Hoor eens, vrouw Moser u hebt dr- Richter zeker ook bediend Natuurlijk. Hebt u nooit bruine vilten schoe- hen bij hem gezien Neen, die bezit hij niet. Hij heeft slechts een paar roodleeren pan toffels. Nu, hij hoeft ze niet gedragen te hebben, het is nu toch zomer Hij heeft er geen, zeg ik u. Ik "weet toch alles wat hij heeft, want eenmaal per week moest ik zijn kast Schoon maken. van deze stof? Donkerbruin, zeer vlokkige wol denk eens na. Ik hoef niet na te denken. Hij heeft geen sleeprok. Maar de huis houdster zag den detective wantrou wend aan waarom vraagt u daar naar Och, het was maar een idee. Bewaar me u zult toch niet denken dat is te erg Vrouw Moser werd bleek. Nu, stel u gerust. Ik beken, dat het onzin was. De sleutels van huis en kamer heeft hij zeker meege nomen Die heeft hij mij in bewaring ge geven. Zoo Zeker en wanneer u werkelijk de minste verdenking koestert, dan wil ik u gaarne zijn kamer laten zien, om u te overtuigen, dat hij geen vilt- schoenen of sleeprok heeft. Zoo iets te veronderstellen Vrouw Moser was buiten zichzelve. Silas Hempel begon zich te schamen voor zichzelf. Het was werkelijk een dwaas idee van hem geweest, alleen gebaseerd op een toevallig vertrek anders zou Richter niet terugkomen noch de sleu tels achterlaten. Dank u, zei hij wat verlegen, er is geen reden voor. En boven Vrouw Moser wees naar boven. Hebt u wat gevonden Zijn er werkelijk dieven geweest? Zeker. Ofschoon er niets van waarde gestolen is. Dat begrijp ik niet Troost u vrouw Moser, ik ook niet, voorloopig. Maar wat ik nog zeggen wildeMond houden hoor. Geen woord tegen een vreemde hiervan I Dat weet ik wel. Daar hoeft u niet bang voor te zijn. Ze geleidde Hempel naar het tuin hek. Daar zeide ze Morgen komt de familie von Brankow terug. Gisteren was de majoor bij me en zeide me, het huis in orde te maken. Zoo Ik dacht dat ze eerst kort geleden waren weggegaan Ja, maar de juffrouw schijnt niet tegen de lucht daar te kunnen. Ik denk, dat ze later ergens anders heen zullen gaan, ten minste de majoor zei daar zoo iets van. Hempel sloeg nauwelijks acht op het gesnap van de oude. Zijn blik gleed zoekend door de straat. Is er geen rijtuigverhuurder hier in de buurt? vroeg hij plotseling. Ik wil rijden. Nu, de dichtstbijzijnde is vrij ver af. Er woont echter daar schuin over een eigenaar van voerwerken, die bijna altijd een rijtuig heeft staan. Onlangs heb ik daar ook voor dr. Richter een rijtuig besteld wanneer u wilt Dank u, ik zal er zelf wel even heengaan, zeide de detective vlug. Adieu, vrouw Moser. Ditmaal had zijn vermoeden hem niet bedrogen, hij wist nu, hoe Richter naar 't station was gegaan. En dat had hij met zijn vraag bedoeld, Ik ben er nog altijd niet gerust over, dacht hij bij zich zelf. haastig naar het aangewezen huis loopende. Ik moet weten, of hij toen werkelijk vertrokken is. Hij had zich immers nog altijd een tweeden sleutel kunnen laten maken. Een gelukkig toeval wilde, dat hij denzelfden koetsier kreeg, die Richter naar het station had gereden. Deze herinnerde den rit zich zeer precies, "daar hij den jongen Richter heel goed kende en een ruime fooi had gekregen. Door handige vragen vernam Hem pel, dat Richter inderdaad een kaartje had gekocht en vijf minuten later met den sneltrein was vertrokken. De koetsier was toch nl. aan het station gebleven, in de hoop, nog passagiers te krijgen, wat echter niet gelukt was. Toch gaf Hempel het nog niet op. Het eenmaal ontwaakte wantrouwen wilde niet tot rust komen. Hij besloot derhalve tot een laatste poging. Hij zond een telegram aan het door dr. Richter opgegeven adres waarin hij vroeg, wanneer dr. Richter naar Graz terugkeerde. Een collega wenschte hem om zijn oordeel te vragen in een wetenschappelijke aan gelegenheid. Nu moest weldra blijken, of het adres in Weenen juist was. Hij be taalde het antwoord vooruit en ging vervolgens zijn huishoudster mede- deelen, dat hij een telegram ten name „dr. Mitler" verwachtte. Twee uur later kwam het antwoord. Kan wegens riekte in de familie eerst over een week komen. Zoo 't dringend is, schrijf dan de zaak. Dr. Richter, Nu was het duidelijk: Silas Hempel had een valsch spoor willen volgen. Richters opgaven klopten dus en hij had werkelijk plan, terug te komen. Welke een geluk, dat ik hierdoor geen tijd verloren heb, dacht Hempel. Hij besloot Wasmut te gaan be zoeken, hem de inbraak in de woning van moeder RabI mee te deelen tn zijn meening te hooren. Ook het papiertje, dat in het étui der oorbellen lag, liet hem geen rust. Daar hier nadrukkelijk op stond: „Eisler's eigendom", moest deze toch opheldering daarvan kunnen geven. Het was intusschen avond geworden. Op het bureau was Wasmut dus niet meer. Hempel begaf zich daarom naar zijn woning, waar de huishoud ster hem mededeelde, dat Wasmut met een paar kennissen dineerde in het restaurant Thalia". Dat was vervelend, maar spreken moest hij hem toch. Hij begaf zich derhalve derwaarts en trof Wasmut daar inderdaad aan. Terwijl de heeren plaats voor hem maakten, gleed Hempel's blik verstrooid over de volle veranda. Plotseling schrikte hij. Dich bij hun tafel zat een klein gezelschap van vier personeneen reeds geruimen tijd getrouwd paar, 'n jong zeer slank en voornaam uitziend heer met mili taire houding en Melitta von Bran kow. Ja, ze was het werkelijk. Haar blauwe sprookjesoogen, die vol ver veling om zich heen zagen, ontmoetten zijn blik. Zij schrikte eveneens merkbaar en bloosde tot achter de ooren. Wasmut, die Hempel's blik gevolgd had, glimlachte. Aha je hebt haar Ook direct ontdekt, fluisterde hij hem toe. Een prachtvrouw, dat moet gezegd, Maat veranderlijk •*- - Hoe bedoel je

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 1