Het Qeheim. Nieuws- en Advertentieblad voor Zee uw sch - VI aan deren No. 101. VRIJDAG 22 MAART 1929. 44e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Weer Lente. FEUILLETON. Het Melkbesluit. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Stralende dagen van zonlicht en herleving mochten we eeni- gen tijd beleven en was het niet, dat enkele koude nachten het witte waas als een tulle gordijn over alles uitspreidde, we zou den aan zomer gaan denken. Wat heeft de landbouwer ge zwoegd om in deze snelle ver andering tusschen de strenge koude en het zwoele voorjaars weer gelijken tred te houden met den tijd, waarin het zaad in de aarde moet zijn gebracht om nog zooveel mogelijk te kun nen profiteeren van de warmte die de voorjaarszon in den zwarten bodem wist te ontwikkelen Wat haastte de tuinier zich om zijn tuin gespit te krijgen en den grond mul en ontvankelijk te maken voor de ontkiemende zaden en de fijne wortelvezels. Wat dartelden de koeien, toen ze weer voor 't eerst de weide in gejaagd werden, en in hun schijnbaar onbeperkte vrijheid beduusd keken van al het licht dat ze zagen en de heerlijke frissche lucht die ze ophaalden na die donkere, gure stalmaanden. En hoe gaan de vogels te keer met bouwen en sjouwen Zoo zien we aan alles, dat er Lente is. Het leeft weer en werkt weer en alles wordt stem mig door het bij uitstek prachtige weer, dat ons omringt. Nog eenige dagen en we zien reeds bloemen en groen alle herinnering aan den wintertijd uitwisschen. Wat dorendoodsch is, wordt opgeruimd en maakt plaats voor groen en leven. Dat is in 't kort de lente,' die den zomer voorbereidt. Het altoos weer terugkomende natuurschoon van ons Hollandsche landschap doen herboren in kleur en tooi met bloesem en vrucht Het is eigenlijk altijd hetzelfde. Als een wijzer op het uurwerk keert het telkens weer op het zelfde punt, maar met nieuwen inhoud, nieuwe gebeurtenissen nieuwe toekomst beelden en we gelooven, dat juist in die onveranderlijkheid 6) Verklaart u me dan eens, wie den moord bedreven kan hebben. De huishoudster doorzocht, zooals gewoonlijk om negen uur het huis, er was niemand. In moeder Rabl's woning waren slechts gij en de oude vrouw zelf. De ramen van het sous- terrain waren getralied, die van de familie von Brankow waren, daar de familie op reis is. met rolluiken ge sloten en de dakkamertjes liggen te hoog om zonder ladder te bereiken. Eisler haalde moe de schouders op en zuchtte. Ik weet het niet. Is er iemand, dien ge verdenken kunt? Neen. Had moeder Rabl misschien vij anden Ze leende geld op panden en dan komt wel eens wat voor Moeder Rabl heeft nooit iemand eenig kwaad gedaan. Ze nam nimmer woekerente. Het geheele dorp weet dat ik zou er een eed op durven aflegen, dat ze geen enkele vijand had. En toch is ze vermoord Een pauze trad in. Op veranderden toon zeide daarna de rechter van instructieEisler bezin u eens wilt u er werkelijk bij blijven, een bloedneus te hebben gehad? Dat is een zooouderwetsche truc 18 de waarheid, meneer, van het telkens terugkeerend seizoen de grootste bekoring, het grootste wonder schuilt, van de natuur. Van het Heelal, waarvan de Aarde een onderdeel is, die niet moede wordt de geslachten der menschen te dragen, te voe den, en rust te schenken in haar schoot, waaruit wij als stof uit stof voortkwamen, om daarin weer als stof terug te keeren. Zooals we meldden is in Staatsblad no. 43 afgekondigd het Kon. besluit van 13 Febr., waarbij is ingetrokken het Kon. besluit van 23 Juni 1925 (Staats blad 256) en nieuwe besluiten ter vervanging daarvan zijn genomen. Het zou ons te ver voeren het besluit van 43 artikels in zijn geheel op te nemen, maar we bepalen ons tot het voornaamste. Art. 1 geeft omschrijving van wat door melkproducten, melk veehouders, melkverkoopers, enz. wordt verstaan en art. 2 wat melk is en aan welke eischen melk moet voldoen. Art. 3 tot en met 12 hebben betrekking op melkproducten, terwijl art. 13 o.a. aangeeft wat rauw en zuur is. Art. 16 bespreekt de verpak king, waarbij is bepaald, dat deze den naam van den inhoud moet dragen en de wijze waarop dat moet zijn aangegeven. Art. 17 schrijft voor hoe en waarin melk en melkproducten vervoerd mogen worden (gesloten en geplombeerde bussen) met opschrift aan den verkooper, voorzoover het verkoop in 't groot is en gesloten flesschen voor kleinverkoop. Volgens art. 19 mogen melk en taptemelk niet tegelijk in een zelfde soort bussen vervoerd worden. Volgens art. 20 moet op het vervoermiddel, waarmee melk wordt vervoerd, het adres van den melkverkooper staan en mo gen tegelijkertijd daarmee geen water of op melk gelijkende vloei stoffen mogen vervoerd. Zelfs U zult u misschien bezinnen, wanneer ik u vertel, dat bij moeder Rabl twee lijsten zijn gevonden, die heel nauwkeurig opgaven doen van haar contanten en over de aanwezige panden. Volgens deze lijsten man- keeren er van al deze bezittingen der oude vrouw slechts de vijfhonderd kronen, die men bij u vond. Eisler zweeg. Hebt u verstaan? ging de rechter met klemtoon voort. Er mankeert anders niets. Het was dus geen roof moord. En vijanden heeft moeder Rabl, volgens uw eigen verklaring, niet gehad I Het was bovendien weer volgens uw eigen zeggen niemand mogelijk, in huis te komen. Daarentegen had u, aJs toekomstige erfgenaam, wel groot belang er bij, de erflaatster uit den weg te ruimen I U alleen had er ook belang bij al het andere onaangeroerd te laten lig gen, tot op een klein bedrag voor de eerste benoodigdneden na. U was in den nacht van de misdaad in huis. Uw bloedige vingerafdrukken zijn niet alleen aan den rand van de waschkom gevonden, maar ook aan den arm van de doode. Niemand zag u het huis verlaten. De aanblik van het lijk riep een ontzetting in u, zooals alleen moordenaars bij confrontatie met hun slachtoffer ï-toonen. Onder deze om standigheden te ontkennen is bijna naïef Felix Fisier zag verward op. Hij veegde met de hand langs het voor' hoofd. Erfgenaam mompelde hij. Wat zeide u van erfgenaam Stel u toch niet zoo onwetend aan, riep dr. Wasmut wrevelig. U hebt immers na de misdaad het teita- mogen deze niet bij elkaar staan in de bewaarplaatsen van melk. Art. 24 luidt aldus De melk, die de melkveehou der verkoopt, aflevert of ten ver koop of ter aflevering in voor raad heeft moet voldoen aan de volgende eischen a. zij moet gewonnen zijn van melkvee, waarvan tijdens het melken de uiers en de naaste omgeving daarvan niet veront reinigd zijn b. zij moet op zindelijke wijze gemolken, bewaard en behandeld zijn c. zij moet onmiddellijk na het melken doelmatig gefiltreerd zijn d. zij moet onmiddellijk na het melken uit den stal verwijderd zijn e. zij moet in een stankvrije omgeving bewaard zijn. Art. 25 zegt dat melk, die ver kocht wordt of ten verkoop in voorraad is, niet afkomstig mag zijn van dieren, die lijdende zijn aan in dat art. genoemde ziekten, tenzij op de verpakking staat „melk van zieke dieren", ze af gezonderd staat van andere melk en ze door zout als anderszins onbruikbaar is gemaakt voor den mensch. Art. 26 voorziet in het gevaar van besmetting door te verbieden, dat melk wordt behandeld of vervoerd in of uit bedrijven, waar febris typhoïdea voorkomt en art. 27 schrijft voor, dat zij, die lij dende zijn aan ziekte van hoofd, handen of huid niet met melk ten verkoop mogen omgaan. De belanghebbenden dienen er wel rekening mede te houden, dat met ingang van dien datum dus ook alle oude vervoer-ver- gunningen (de voormalige ge leibiljetten, welke bij de wijziging van 1926 de benaming „vergun ning" verkregen) vervallen zijn ln verband hiermede verdient vooral aandacht art. 29 sub 2 van het nieuwe besluit, waarbij bepaald is. dat bedoelde vergun ningen worden uitgereikt in gemeenten waar B. en W. zulks noodig oordeelen, indien het ment van uw slachtoffer gelezen en hebt toen eerst van den roof af gezien. U weet even goed als ik, dat moeder Rabl u tot haar universeel erfgenaam heeft benoemd. Eisler's gelaat was doodsbleek. Een oogenblik staarde hij den rechter als wezenloos aan. Luid steunend sloeg hij hierop de handen voor 't gelaat. Ik? Ik? stamelde hij ontzet en brak in een hevig snikken nit Hij scheen geheel gebroken. Silas Hempel draaide zenuwachtig op zijn stoel. Wasmut probeerde echter partij te trekken van deze weeke stemming. Heelemaal verstokt is u toch niet, zeide hij op bijna vaderlijken toon.— Wees nu verstandig en leg een eer lijke bekentenis af, het is uw eigen bestwil. Misschien was u beschonken en hebt toen ruzie gekregen Dan kan het wel gebeuren dat iemand.... Ik heb niets te bekennen, viel de beklaagde hem woest in de rede. Het is meer dan schandelijk, dat u van uw macht gebruik maakt, mij een bekentenis af te willen persen, die ik echter nimmer doen zal. Nooit I Nooit, Want ik ben onschuldig of u het gelooft of niet het is toch zoo. Niemand moet het wagen Dreigend zag hij om zich heen. Plotseling echter bezon hij zich. De plotseling opflikkerende gloed vei» doofde en maakte weer plaats voor diepe neerslachtigheid. *- Doet u met me, wat u wilt, zeide hij mat mijn leven is toch vernietigd alles is uit alles is uit Wasmut liet hem naar zijn cel terug' brengen, Hij keek naar Hempel. Nu, wat zeg jij? Zoo week* bedrijf van den melkverkooper voldoet aan de eischen, in art. 31 gesteld. Dit is een zeer belangrijke aanvulling van de oude bepaling. Tot nu toe moesten de gemeente besturen een vervoervergunning voor melk afgeven aan ieder, die een juiste schriftelijke opgave deed van de ligging van het perceel en de perceelsgedeelten, waarin het bedrijf zou worden uitgeoefend. Voortaan moet de aanvrager eerst zorg dragen, dat zijn bedrijf voldoet aan de gestel de eischen, welke er in het nieuwe besluit niet milder op zijn geworden. Waaraan de lokaliteiten moeten voldoen. Opgemerkt dient hierbij nog, dat, afscheiden van de vraag, of in een bepaalde gemeente door B. en W. het stelsel van ver voervergunning noodig wordt ge oordeeld de melkverkoopers in die gemeente toch in ieder ge val voor hunne bedrijfslokalitei- ten moeten voldoen aan de, in art. 31 van het nieuwe besluit gestelde eischen, welke, zooals uit het navolgende zal blijken, belangrijk verscherpt zijn. Het voorschrift, dat een melk- bedrijf niet mag worden uitge oefend in een woon-, slaap- of ziekenkamer, is aangevuld met de bepaling, dat de bedrijfs ruimte ook niet dienst mag doen als keuken, gang, portaal of hal, en van dergelijke ruimten ge scheiden behoort te zijn. De bepaling, dat de zolderihg van een lokaliteit als voren be doeld, stofdicht moet zijn, is uitgebreid met het voorschrift, dat de bedrijfsruimte met uit zondering van winkels voor zien moet zijn van zoodanige harde en effen vloeren, dat bodem verontreiniging voorkomen wordt. Ook de bepaling betreffende lucht en licht is scherper om lijnd. Thans is voorgeschreven, dat de lokaliteiten, waar melk in voorraad wordt gehouden of verhandeld wordt, in rechtstreek- sche verbinding moeten staan met de buitenlucht, en door dag- hartig als hij zich eerst voordeed, is hij toch niet I Als hij een mes in de hand had gehad, ik geloof beslist, dat hij het mij in de borst had ge stoken. Silas Hempel zeide niets. In ge dachten verzonken, staarde hij voor zich uit. Onwillekeurig haalde hij een snuifdoos te voorschijn en bedien de zich. Wasmut glimlachte. Hij kende deze gewoonte van zijn vriend. Ik geloof zelfs, Silas, dat jij nog altijd aan zijn schuld twijfelt, zeide hij eindelijk. Tenminste ben ik er nog niet zoo van overtuigd als jij, knorde de beroemde detective wrevelig, Erspreekt veel voor zijn schuld maar Het is een volkomen ineengescha- keld aanwijzingsbewijzen-materieel En je zoo vurig begeerd „motief'heb je nu ook. Hoe bedoel je Die gevoelens voor de dochter van von Brankow. Ik ben er nog niet zoo van overtuigd, dat deze slechts van èén kant komen Eisler is een knappe kerel, zijn heele houding heeft iets merkwaardig voornaams, ik zou haast zeggen aristocratisch maar het is zeker dat de oude die een ware despoot moet zijn, zijn eenige dochter niet aan een arme onderwijzer zat geven. Het zou heel ander geweest zijn, wanneer Eisler bemiddeld was geweest. Met geld kon hij immers een landgoed pachten of zoo iets. Hij had dus geld noodig. Dat is, dunkt m^, het beste motief. Zoo. Dat was alles, wat Hempel zeide. Hij greep daarop naar zijn hoed en ging heen. Ik zal eens probeeren, ln de licht behoorlijk verlicht moeten zijn. Hiervan zijn uitgezondeid de ruimten, waarin uitsluitend de melk wordt gekoeld of koel wordt gehouden. Van zeer veel belang is ook 't bepaalde in art. 31 sub c, waarbij wordt gezegd, dat de genen, die róór 1 Jnni 1929 van B. en W. hunner gemeente, géén vrijstelling bekomen hebben, in hunne lokaliteiten geen andere waren of artikelen in voorraad mogen hebben, dan die, welke in genoemd artikel nader zijn aangeduid. Hierbij is vooral van belang het artikel vleeschwaren. In hon derden kleinere zaken vooral in provincieplaatsen worden in de z.g. „melkzaken", ook vleeschwaren verkocht. Wie vóór 1 Juni e.k. niet in het bezit is van de door B. en W. eventueel te verLeenen ontheffing van de bovengenoemde verbodsbepaling, zal een dergelijke ontheffing niet meer kunnen bekomen, m.a w. zal dus geene vleeschwaren of andere artikelen, niet met name genoemd in art. 31 sub c, meer mogen verkoopen. Het lijstje van artikelen, welke wél verkocht mogen worden in een zaak waar melk en (of) melk producten verhandeld worden, is in het nieuwe besluit eenigszins uitgebreid. De in de hier vol gende opgave gemelde artikelen werden bij de plaats gehad heb bende wijziging van het Melk besluit toegevoegd aan de thans ten verkoop toegelaten artikelen Boter, margarine, kaas, eieren, brood, verpakte koek, beschuit, consumptie-ijs, koekjes in blik of glas verpakt, vetten en oliën, welke in luchtdicht gesloten ver pakking worden bewaard, cacao, chocolade, koffie, thee, suikeren zout. Geheel nieuw zijn in het thans verschenen besluit de eischen, waaraan een melkbedrijf moet voldoen, dat wordt opgericht, overgenomen of verplaatst. Eerstens zullen dergelijke zaken moeten voldoen aan de eischen, welke aan de bestaande bedrijven vrije natuur over deze zaak rustig na te denken. Misschien kom ik dan tot klaarheid. Toen Silas Hempel 's avonds laat van zijn wandeling terugkwam, ont ving dr. Wasmut hem een verknepen glimlach. Ik had wel gelijk met mijn ver moeden omtrent Eisler's gevoelens, zeide hij triumferend. Toen Jij weg was, kwam „zij" bij me. Een beeldschoon meisje I Verrast zag Hempel op. Juffrouw von Brankow is hier ge weest Ja, Melitta von Brankow I In 't geheim natuurlijk, achter papa's rug om. I rotsch als een koningin en schoon als fee betrad ze mijn nederig kantoor Laat die flauwe aardigheden. Wat wou ze O, van alles. In de eerste plaats mij vertellen, dat ze zich, trots allen tegenstand van haar familie als Eisler's verloofde beschouwt wat ik dan kend voor kennisgeving aannam. Voorts mij verzekeren, dat hij „be slist" onschuldig was en alle aanwij zingen tegen hem „onzin" waren wat ik natuurlijk met een hoffeiijken, maar ongeloovigen glimlach beant woordde. Verder. Dan werd 2e een beetje boos, wat haar zeer bekooriij c stond. Ein delijk wilde ze weten, hoe zijn zaak er Voor stond' wat hij gezegd had. enz. Daarover hield ik me natuurlijk van den domme, dat begrijp ie web heel beleefd, maar toch beslist. (Vordt vetvel^J)» AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 1