Ieder het zijne. Nieuws- en Advertentieblad J voor Zeeuwsch-Vlaanderen No. 88. DINSDAG 5 FEBRUARI 1929. 44e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Nu warme baden. FEUILLETON. Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 nre. Men noemt iemand nogal eens kinderachtig, of niet degelijk, als hij zich lekker warm toestopt. Het heet dan de kou moet je harden. Typisch is, wat we in dat verband eens lazen in een artikeltje over „warme baden in den winter", overgenomen uit „De dokter in huis". In de eerste plaats heeft elk warm bad de belangrijke taak, de huid van het geheele lichaam te reinigen van het steeds aan wezige stof en vuil, alsook van de zich onophoudelijk vormende huidschubjes en afgescheiden producten der stofwisseling. Ver der wordt door het warme bad de in den winter door dikke kleeding gedrukte en bloedleege huid opnieuw van bloed voorzien, daar de huidbloedvaten door de warmte verwijd worden en meer bloed opnemen. Daardoor wordt de huid frisscher en elastieker. En eindelijk wordt in het warme bad de ademhaling dieper, waar door het lichaam meer zuurstof opneemt en de uitgeademde lucht is rijker aan koolzuurgas. Dit alles zijn zeer belangrijke factoren voor het behoud eener goede gezondheid. De hooge waarde van geregeld warm baden in den winter ligt echter voornamelijk in den toe voer van warmte aan het orga nisme het lichaam wordt aan genaam verwarmd, waardoor de levenskracht verhoogd en de stof wisseling bevorderd worden. In koude landen, vooral in Rusland, kent men een voortreffelijke „warmwaterkuur". In elk dorp is een zoogen. „Russisch bad", dat door de bewoners geregeld wordt gebruiktdaardoor worden de menschen in die koude streken telkens weer van binnen flink verwarmd. Dat is geen verwee- keling, maar veeleer harding, d. w. z. het verkrijgen van een verhoogd weerstandsvermogen tegen de koude door de beter verwarmde en beter van bloed voorziene huid. In den winter kan men zich op de doelmatigste (Duitsehe vertaling). 7) »Die heer.,.«, zei de Ameri kaan, dat is de detective Herbert Porter De snel-rydende auto had de laatste buitenwijken van de stad achter zich gelaten en draaide de stille populierenlaan in, die naar de voorstad, de villa-kolonie Perlitz voerde. Ver aan den hori zon stond dreigend het sombere silhouet van het donkere den nenbosch. Een vochtige Zuid- Westenwind znchtte door de boomen. Boven het bosch brak een oogenblik slechts de maan door de wolken. Een paar lich ten doemden op en verdwenen weer. De auto minderde de vaart. Met een scherp signaal nam zij nog een hoek en stond weldra met een schok stil voor een donker huis. Eén moment scheen het alsof aan de andere fcyde van den weg, achter de boomen een mensehelijke gestalte |tend verscholen, alsof een lacht wijze harden door warme baden en koude lucht, in den zomer daarentegen door koude baden en warme lucht (zonnebaden). Vele menschen hebben in den winter directen honger naar warm te Een onbehagelijk rillerig ge voel is hun roep der natuur naar verwarming. Geregeld warm ba den zal zulken menschen de beste diensten bewijzen. Vooral voor ouden van dagen zijn warme baden in den winter een bron van nieuwe kracht en van ver jonging. Het oude lichaam her leeft als 't ware, als het zich (een of twee keer per week) geruimen tijd in de mooie warme omgeving bevindt van een bad van 35 tot 37 gr. C. Een behagelijk gevoel doorstroomt het geheele orga^ nisme. Doch ook als geneesmiddel van hooge waarde is het warme bad in den winter te beschouwen. Warmte bewerkt pijnstilling en uitscheiding van ziekte stoffen. Dat zien wij aan de warme om slagen en inpakkingen bij keel pijn, rheumatiek en neuralgie. Dat bewijst het weldadige zweet, dat na het drilken van heete thee in de bedwarmte bij alle verkoudheidsziekten uitbreekt. Warmte bewerkt vulling der huid met bloed en is daardoor alleen reeds een geneesmiddel van den eersten rang. De opzuigende kracht der warmte herkent men reeds uitwendig aan het slinken van builen en gezwollen wangen door heette compressen. De al- gemeene verwarming van het lichaam door warme baden werkt oplossend op de ziektestoffen en uitscheidend door de verhoogde werkzaamheid van huid en nieren. Dit geldt vooral van het urine zuur, de hoofdoorzaak der ziekte verschijnselen van de jicht en van verwante kwalen. Vandaar de goede resultaten van geregelde, vaak herhaalde, warme baden bij alle ziekten der stofwisseling, zooals jicht, vetzucht, rheumatiek, ischias, nierziekten. Ook bij de griep en hare naziekten bewijzen warme baden goede diensten. Eveneens bij slapeloosheid en geknars van voetstappen op den grintweg, tusschen het elzenhout verstierf. Herbert Porter opende het tainhek en stapte met veerkrach- tigen tred op het huis toe. Jnist vlamde achter een venster het licht op. De detective klopte aan het raam van het na helder verlicht atelier. »Mr. Porter Op het gezioht van den beeldhouwer kwam «en uitdrukking van vreugde, toen hy zijn laten bezoeker binnen liet. >Ja, meneer Miehaëlis*, klonk ernstig de stem van den Eogelsch- man. »U zult wel verbaasd zijn over het late nar van myn konast. Maar ik kom niet heele- maal met leege handen «Ik ben dankbaar dat U nog gekomen bent* klonk het ant woord, Ik heb den afgeloopen nacht niet kunnen slapen. En dat zon vannacht weer wel zoo ge weest zjjn De detective wierp een snel len blik op den donkeren tnin. Een ternauwernood merkbaar lachje trilde om zyn mondhoeken. Knarste daar buiten niet iets in het grint »lk breng het halssnoer t«ru|«, hy knipte het deksel opgewonden toestand van het zenuwgestel. Op eenige voorzichtigheids maatregelen bij het nemen van warme baden moet ten slotte nog gewezen worden. Bij het ingaan in het warme water moet men een aangenaam, weldadig gevoel ondervinden, rillen of bibberen is schadelijk, daarom moet de badkamer verwarmd zijn. Heeft men eenigen tijd in het badwater vertoefd, dan moet er warm water aan toegevoegd worden, want het badwater geeft voortdurend warm te aan de omgevende lucht af, de eindtemperatuur van het bad moet iets hooger zijn dan bij het begin. Dadelijk na het bad droge men zich flink af en ga te bed neemt men het warme bad over dag, dan is het raadzaam, het bad te besluiten met een koude douche of een koude afwas- sching, gevolgd door flink frot- teeren. Hartzieken en zwakke personen moeten met warme baden voorzichtig zijn, en eerst den raad van een deskundige inwinnen. Mussolini alt vissehen. De verhouding tusschen Italië en Duitschland vormt sedert eenigen tijd het onderwerp van bijzondere beschouwingen in de bladen dezer beide landen. Aan leiding hiertoe is er den laatsten tijd dikwijls genoeg geweest. Bezoeken van Duitsehe econo misten in Rome hebben geleid tot besprekingen over de ver houding tusschen de beide sta ten de pers van rechts neemt het thema „Een inniger verbond met Italië" telkens weer op. Mussolini zelf heeft zich tegen over Duitsehe publicisten her haaldelijk geuit over politieke kwesties. Het heen-en-weer pra ten tusschen Italië en Duitsch land, dat op het oogenblik aan den gang is, verdient verhoogde aandacht, omdat het in sommige gevallen meer dan particuliere meeningen zijn, die worden ge uit. Vast te stellen is, dat er ▼an het zwarte étui opende ander keek er vlnchiig naar en knikte. Herbert Porter legde het étni op het kleine zytafeltje, dat in een hoek vlak by het raam atond. »Het ia hier overigens niet uit te houden van de warmte... Vindt U 't goed Ea zonder antwoord at te wachten, trok hij de eene helft van het kleine raam open. De vochtig-warme, verkwikkende nachtlucht drong naar binnen. >Om bij het begin te begin nen, meneer Michaëlia*, ving de detective aan, »wil ik U eerst het een en ander vertellen van het valsehe collier dat U voor twaalf mark gekocht heb en dat plotaeling bleek echt te zijn. En dat niet alleen, maar dat twee ton waard bleek!.,. Wiat U dat de laatste betrekking, die uw vrouw ala kamenier had, bij gravin Aokerström was »Ja zeker, zij ia twee en een kwart jaar by de gravin geweest.* »Weet U ook dat uw vrouw toentertijd zoo goed als verloofd ia geweeetverloofd met de kamerdienaar van den graat De beeldhouwer schrok zicht baar. «Verloofd met den kamerdienaarherbaalde hy van Italiaanschen kant naar wordt gestreefd, min of meer in te werken op de Duitsehe buiten- landsche politiek, en deze zoo te beïnvloeden, dat ze aan de wereld-politieke belangen van Rome meer tegemoet komt. dan dit tot nu toe het geval is geweest. Om dit doel te bereiken, wijdt de pers de grootste aandacht aan de gebeurtenissen in Duitsch land en verleent dezen een on evenredig groote plaatsruimte. Duitschland wordt als een groote factor in de wereldpolitiek ge waardeerd en vindt al wordt ook herhaaldelijk critiek uitge oefend een volstrekt vriende lijke beoordeeling. Bij het systeem van de italiaansche pers ze is een eenheids-instrument in de hand van den Duce is 't niet te verwonderen, als deze be schouwingen allé vrijwel gelijk uitvallen. Het Duitsehe volk krijgt in deze betoogen veel vleiends te hooren men geeft zich moeite om zekere sympathie voor Duitsch land te toonen. Maar deze sym pathie gaat over in kritiek, zoo dra de Italiaansche beschouwing zich wendt naar den gang van de Duitsehe poltiek in het afge loopen jaar. Uit de manier waar op deze kritiek wordt geoefend zijn opmerkelijke dingen op te maken. Ze berispt datgene, wat scheidend staat tusschen een zui ver Duitsehe en een zuiver Ita liaansche politieke denkwijze. Zoo maakt de italiaansche kritiek vooral aanmerkingen op de pas siviteit van de Duitsehe buiten- landsche politiek, die voor Duitschland de situatie ongunsti ger zou hebben gemaakt dan in vroegere jaren. Men wenscht, dat Duitschland meer actief wordt, niet ter wille van de Duitsehe zaak, maar alleen, omdat zulk een activiteit dienstig zou zijn voor de doeleinden van de ita liaansche politiek. De Italiaansche politicus registreert, misschien niet zonder voldoening, de tegen stelling tusschen Duitschland en Frankrijk, de moeilijkheden in de betrekkingen tusschen Duitsch land en Engeland, en de kans stamelend. «Neen dat wist ik niet dat is «Maakt U zich niet ongerust* kalmeerde de detective. «Uw vrouw had de verloving al ver broken, toen zy U leerde ken nen. Ik zal U ook zeggen waarom ze de verloving verbroken heeft ze ontdekte op een goeden dag dat hy een diet was.* Miehaëlis schudde bedroefd het hoofd «Eq van dit alles heeft ze me nooit iets verteld.* «Daarin heett ze groot gelyk gehad meende Herbert Porter. «Waarom had ze U met haar leed moeten lastig vallen? Ze beeft alleen al genoeg te drageD gebad want als ik me niet vergis heeft ze eerst veel van hem gebonden.* «Hoe komt U tot dieconclusie vroeg Miehaëlis op eenigszins stnnrschen toon, «Dat zult U dadelyk hooren.* Overigens hebt U geen enkele reden om op dien armen kerel jaloersch te zijn Op zekeren dag, kort na den dood van den graaf, ontdekte Felix, zoo heete hy, dat de jonge weduwe, de gravin, die op reis was gegaan, •en kostbaar briljanten collier bad vergeten mee te uemee. Pe op de betrekkingen tusschen deze naties. Hij zegt, dat de Duitsehe en Italiaansche moei lijkheden bijna op denzelfden weerstand stuiten, dat men dus in zekeren zin zou kunnen sa mengaan. Maar alleen dan, als de Duitsehe buitenlandsche poli tiek beweeglijker wordt, beweeg lijker in den geest van bepaalde italiaansche gedachten, in ver scheidene Italiaansche kranten wordt een loflied gezongen op de kleine Duitsehe marine en op de Duitsehe rijksweer. Dit heeft zijn reden. Men zou Duitschland, men zou de Duitsehe politiek kunnen gebruiken ais ze actiever was In verschillende Duitsehe bla den wordt hiertegenover ver klaard, dat deze Italiaansche ideeën al heel weinig hebben uit te staan met dat wat men in Duitschland van plan is en wat in den gedachtengang van de Duitsehe buitenlandsche poiitiek is vastgelegd. Men moet zoo wordt ge zegd - de Italiaansche beschou wingen met hun lof en hun kri tiek nemen voor wat ze zijn. Het gaat hier om gevaarlijke eischen en verlokkingen, waarbij de ita liaansche belangen de eenige drijfveer zijn. Als deze Italiaan sche belangen en doeleinden onbedenkelijk zouden zijn voor den vrede van Europa en de politieke hartstochten erdoor ge- gekalmeerd zouden worden, dan zouden ze ook door het Duit sehe volk kunnen worden geac cepteerd en vertegenwoordigd. Maar, daar het Italiaansche poli tieke spel met zijn tendenz zijn verbonden, zijn tegenstellingen tot den politieken wil van andere mogendheden, geenszins de groo te problemen van heel Europa wil dienen, moet het Duitsehe volk, in zijn verhouding tot Italië zijn eigen doeleinden niet uit het oog verliezen. De Duitsehe stemmen, die hier zijn aangehaald, worden aange zien als de echo op de Italiaan sche aansporingen jegens Duitsch land. familie woonde toen op een landgoed by Glücksburg en de gravin was voor de regeling der erfenis voor drie weken naar Stockholm gegaan. Felix, de kamerdienaar, zag het collier, dat een geweldige waarde vertegenwoordigde en plotseling kreeg hij een ingeving Drie weken drie weken dat was voldoende om een goede copy van het prachtige sieraad te laten maken. Het zon hem weliswaar al zyn spaarpenningen kosten maar die haaide hij er wel weer uit 1 Toen de gravin na drie weken terugkwam en voor het eerst het collier weer droeg, had ze niet het flauwste vermoeden dat zy een collectie waardelooze stukken glas om haar hals droeg. Eén ding snag misschien als verzach tende omstandigheden voor Felix worden aangeveerd. Door het overlijden van den graaf was hy opgezegd en zoh hy zonder be trekking komen. Ik geef direct toeeen excuus van veel betee- kenis is het niet. Wordt vervolgd). AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 1