Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen No. 81. VRIJDAG II JANUARI 1929. 44e Jaarg <£^3 J J. C. VINK - Axel. Huldiging Koningin-Moeder. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Dinsdagochtend werd door de Koningin-Moeder in particuliere audiëntie ontvangen mevr. E. KleykampHaagen Smit, verge zeld van haren zoon, den heer C. Kleykamp, ter overhandiging van het portret van Prinses Juliana, geschilderd door W. B. Tholen en aangeboden door de leden, directie en commissarissen der Kon. Kunstzaal Kleykamp, De Koningin-Moeder, die de uitvoering en de gelijkenis van het portret zeer bewonderde, betuigde Haar groote ingenomen heid met dit geschenk en droeg de directie der Kon. Kunstzaal op, den leden uit Haar naam hartelijk dank te zeggen. Te 4 uur heeft de Koningin- Moeder ten Paleize Voorhout ontvangen, het Comité, dat zich had gevormd ten einde Haar, ter gelegenheid van het feit dat Zij 50 jaren geleden in Neder land is gekomen een bloemen hulde aan te bieden namens de dames en heeren die gedurende het Regentschap der Koningin- Moeder tot Haar dienstdoend Huis hebben behoord, de dames en heeren die gedurende de re geering van Koningin Wilhel- mina tot de dienstdoende Huizen onzer Koningin, van den Prins der Nederlanden hebben behoord en nog behooren en voorts namens de heeren, die in het tijdvak van 23 Nov. 1890 tot heden hebben behoord of nog behooren tot het Kabinet der Koningin. Het geschenk bestond uit een prachtige met kostbare bloemen gevulde kristallen vaas, rustend op een marmeren zuil. Deze bloemenhulde werd de Koningin- Moeder aangeboden door den voorzitter met hartelijke woorden van gelukwensch. De Koningin-Moeder nam de hulde met bijzonderen dank in ontvangst. Hierna verleende de jubileeren- de Vorstin audiëntie aan ds. G. J. Weyland te Veere, voorzitter en ds. D. den Breems, emeritus predikant te's-Gravenhage, secre taris van de Alg Synodale Com missie, ter aanbieding van de gelukwenschen namens de Sy node van de Ned. Herv. Kerk. Bij deze audiëntie stelde ds. Weyland in 't licht, hoezeer de levensarbeid van H. M. ter op bouwing van het Rijk der barm hartigheden ook ten goede is ge komen van de Ned. Herv. Kerk; de in- en uitwendige zending, waarop H. M. antwoordde, dat zij gezien de groote overeenkomst der gewoonten in Haar geboorte land, zich spoedig thuis vond in die kerk. Maandag heeft mevrouw de Graeff, de echtgenoote van den Gouverneur-Generaal van Ned.- Indië langs radio-telefonischen weg een toespraak gehouden tot de Koningin-Moeder, namens de vrouwen van Ned.-Indië, waarop Hare Majesteit in gevoelige be woording dankte en alzoo even eens door middel van de radio tot het Indische Volk sprak. Te 5 ure werden door Konin gin Emma ontvangen de luit gen. P. H. J. van der Palm, die namens het Ned. leger, schout bij-nacht L. J. Quant, die namens de Kon. Ned. Marine en kolonel Peeters, die uit naam van het N.-I. leger de Koningin-Moeder {wtelijk gelukwensehten onder aanbieding van bloemengeschen ken, terwijl aan Hare Majesteit medegedeeld werd het voorne men om de, na bekostiging der bloemenhulde overblijvende gel den, te bestemmen ten bate van het sanatorium Oranje Nassau- Oord. De Koningin-Moeder dankte met een gevoelig woord. Ter gelegenheid van het jubi leum van de Koningin-Moeder had eergisteravond in het Paleis in het Noordeinde een galadiner plaats, voorafgegaan door een cour van gelukwenschen. Met onze geheele Koninklijke Familie en de leden der hofhou dingen zaten aan ruim een 100- tal genoodigden, waaronder ver schillende autoriteiten. De Koningin sprak, tijdens den disch, de Koningin-Moeder als volgt toe Lieve Moeder, De schoone dagen die heel ons Volk als een hoogtij viert, waarin het u gegeven is, het oogenblik te herdenken waarin u, aan de hand van Mijn onver- getelijken Vader voor 50 jaar het eerst onzen Vaderlandschen bodem betrad, bieden mij een welkome gelegenheid, aan dezen feestdisch, omringd door de hoogsten in den Lande, het woord tot u te richten, overtuigd dat ik spreek namens allen hier aanwezig, voeg ik niet zonder ontroering hieraan toe dat ik mij tevens de tolk weet van heel de natie, van Moederland en Over- zeesche Gewesten, als ik U dank zeg voor hetgeen U in al die jaren voor ons is geweest, voor de wijze, waarop U de roeping, die God toevertrouwde, ver vuld heeft. Uw taak heeft zich in die reeks van jaren meer dan eens gewijzigd, doch hoe zij ook veranderde, U heeft haar steeds breed bezien, omvattend alle be langen van ons Volk. En toen U aan het hoofd van ons Staats bestel werd geplaatst heeft U ook in Staatkundig opzicht het vetrrouwen van de natie gewon nen door Uw Nederlandsch den ken voelen en handelen. Wie het gedenkboek doorbla dert, geschreven door hoogbe gaafde mannen en vrouwen van uiteenloopende richting en over tuiging, doch allen over één punt overeenstemmend in waardeering en vereering voor U, komt zoowel onder den indruk van het beeld dat daar gegeven wordt van Uw werken en streven, van Uw toe wijding voor al hetgeen kan bijdragen tot vermeerdering van het welzijn van het Volk dat voor een halve eeuw Uw Volk werd, als van de erkenning welke Uw veelzijdigen arbeid in breede kringen te beurt mocht vallen. Ons Volk heeft U begrepen en ziet U zooals U daar getee- ke.nd is, zóó staat U diep gegrift in zijn hart. Het is die omstan digheid welke deze herdenking tot een hoogtij voor U maakt. Dat dit ook voor Mij ware feestdagen zijn. behoef ik U wel niet te verzekeren ik stem van harte in met de diep en fijnge- voelde hulde U bij gelegenheid van Uw zeventigste verjaardag en thans gebrachtdaarbij dankbaar gedenkend Uw Ouderlijk Huis waarin U zooveel mocht leeren dat later van nut is geweest bij de vervulling van Uw roeping in Uw nieuwe Vaderland. Het is hier niet de gelegenheid tot li te spreken namens Uw kinderen en kleinkind en het vele te zeggen waarvan ons hart 1 vol is, U zult het voelen er. begrijpen ook zonder dat ik het hier uit. Uwe gedachten zullen als de Mijne teruggaan naar het verleden en naar de tallooze herinneringen die Wij samen hebben, ook naar die tijden toen Hij nog bij Ons was, van wien U het geluk en de zonneschijn was, tijden die ik mij met kin derlijke dankbaarheid herinner. Als een gulden draad loopen voor Mij plichtsbetrachtingen, zelfopoffering en liefde door al die jaren en door al die herin neringen heen. Gaven des har ten die ook in wijden kring uitstraalden en waarvan de onge- lukkigen en misdeelden zoowel hier te lande als in Nederland aan de overzijde der wereldzeeën en zij die trachten hun lot te verzachten, in de eerste plaats de zegeningen ondervonden. Begon ik U hulde te brengen voor Uw beleid en breed inzicht in de nationale belangen. Ik zoude in de oogen van het Ne- derlandsche Volk en in de Mijne tekort schieten indien ik niet tevens uiting gaf aan Onze dank baarheid voor Uw toewijding en zorg voor de lijdenden, voor Uw medeleven en medevoelen met geheel ons Volk in liefde en leed, in één woord dat U ons allen Uw Moederlijk hart hebt gegeven. Moge God, Die U steeds zoo rijken zegen schonk, U nog lang sparen voor het Vaderland en voor Uwe kinderen en kleinkind en U nog vele gelukkige jaren geven te midden van een Volk dat U lief heeft. Ik noodig U allen uit in te stemmen met dezen wensch door op de gezondheid te drinken van ons aller Moeder Na de toespraak van Hare Majesteit speelde de Kon. Mil. Kapel, de eerste maten van het Wilhelmus, gevolgd door het Waldecksche Volkslied. Het Geschenk. Het geschenk der Nederland- sche vrouwen aan de Koningin- Moeder is een Deventer handge knoopt tapijt, vervaardigd voor een der zalen van het Paleis Soestdijk door de Kon. Ver. Ta- pijtfabrieken te Rotterdam. Dit tapijt, geweven volgens een spe ciaal ontwerp in de Empirestijl met rood fond toon op toon en crème rand met guirlandes, heeft een lengte van 15 Meter en een breedte van 6 Meter, bevat on geveer 6 millioen wolnoppen, welke met de hand op de sche ring zijn geknoopt, weegt 600 Kilo en is 40 m.M. dik. Als bij zonderheid zij nog vermeld, dat bij het verven der wollen garens het eulaniseerproces is toegepast, 'zoodat de vijand der wol, „de mot", op dit tapijt geen vat meer kan hebben. Maandag had ten Paleize Voor hout de aanbieding plaats van dit nationale geschenk van de Nederlar.dsche vrouwen en van de geschenken uit Indië, de Ko ningin-Moeder ter gelegenheid van Haar jubileum aangeboden. Te 4.15 uur kwam de Konin gin-Moeder met groot gevolg en vergezeld van de Koningin, den Prins en Prinses Juliana de zaal binnen en begroette alle aanwe zige dames, waarna onmiddellijk door mevr. Van Leeuwen geb Waller, echtgenootevan den oud- vlce-president van den Raad van State het geschènk aan H.M. werd aangeboden met de volgende toespraak Majesteit, Ons Comité en de vertegen woordigsters van de Comité's uit alle provincies brengen allereerst Uwe Majesteit eerbiedig dank voor de gelegenheid, haar ge schonken, heden in zoo grooten getale tot U te komen. Wij prijzen ons gelukkig, de tolk te mogen zijn van honderd duizenden Nederlandsche vrou wen, die U hulde brengen op den dag waarop het vijftig jaren geleden is, sedert zij het voor recht kregen Uwe Majesteit als Nederlandsche in haar midden te zien. Wij verheugen ons, dat U dezen datum gekozen heeft om U te huldigen, omdat wij daardoor bevestigd zien, dat ook Uwe Majesteit zich gelukkig heeft ge voeld te midden van de steeds toenemende liefde en eerbied van het Nederlandsche volk en in het bijzonder van de Nederlandsche vrouw, want haar is U geweest een lichtend voorbeeld van het oogenblik af, dat U als jonge gemalin van onzen Konine Uw nieuwe vaderland betrad. Wij weten, hoe U den Koning tot steun is geweest in lief en in leed. En later, terwijl de moeilijke en inspannende taak van de waarneming van het Koninklijk gezag U op de schouders was gelegd waarvoor beter tot oordeelen bevoegden dan wij U hulde hebben gebracht hebben wij gezien, hoe U de jeugd ge leid heeft van onze geliefde Ko ningin en hoe U in haar de kiemen heeft gelegd voor de kostbare deugden die Uwe Ko ninklijke Dochter thans sieren. Daarna zagen wij U terugtreden om de jonge Koningin in het volle licht te plaatsen. Van toen af aan voerde U den titel van Koningin-Moeder en wij beschouwden U tevens als Moeder van ons groote huisgezin, het Nederlandsche volk. Evenals een moeder hare kinderen begrijpt en met warme, liefdevolle belang stelling haar leven en arbeid volgt, zoo heeft Uwe Majesteit ons allen begrepen en Uw ge heele persoon gegeven om zich te verdiepen in hetgeen ons ter harte gaat. Zoowel zij, die zich wijden aan de taak van haar huisgezin als anderen, die in philantropischen- of in maatschappelijken arbeid of in de beoefening van kunst of wetenschap haar levensdoel von den, zij allen hadden Uwe warme belangstelling en werden menig maal met raad en daad door U gesteund. Is het dan wonder, dat wij ons verheugen, U heden te mogen danken en huldigen U zult in het kastje, dat ons huldeblijk begeleidt, de handtee- keningen en namen vinden van alle deelneemsters en het zal U blijken, dat het niet alleen namen zijn van de vrouwen die wonen in Nederland. Ook namen deel de vrouwen in Ned. Oost-Indië, afgescheiden van hare deelname aan de geschenken, die Uwe Majesteit zoo aanstonds zullen warden aangeboden. U zult er verder in vinden de namen van de vrouwen uit Suriname, uit Curasao en van haar, die van Nederlandschen stam zijnde, ver blijf houden in het buitenland, zoowel in Europaj als in Noord en Zuid-Amerika, in Azië en Afrika. Ieder weet, dat voor Uwe Majesteit het geven grooter vreug de is dan het ontvangen en wij hielden rekening met Uwen wensch om slechts een gedeelte van het huldeblijk te gebruiken voor een persoonlijk geschenk en wij veroorloven ons, Uwe Majesteit het overgroote deel aan te bieden om daarmede vol gens Uw verlangen wél te doen aan anderen. Ons persoonlijk geschenk zult U vinden in Uw Paleis te Soestdijk, waar wij mochten aanbrengen een aanleg voor electrisch licht, verwarming en kracht en voor de Witte Zaal, waar Uwe Majesteit dagelijks Hare maaltijden gebruikt, moch ten wij een tapijt doen vervaar digen en de meubelkleeding en de gordijnen daarmee in har monie brengen. Het is onze vurige wensch, dat het Uwe Majesteit gegeven moge zijn, nog een reeks van jaren in »ns midden te blijven en wan neer U dan des zomers Uw bui tenverblijf bewoont, zult U daar vinden de blijvende herinnering aan de dankbaarheid voor uw liefde en toewijding aan het Nederlandsche volk betoond en en voor uw Koninklijk voorbeeld onder alle levensomstandigheden aan de Nederlandsche vrouwen gegeven." De Koningin-Moeder, het ge schenk aanvaardende, dankte daarvoor met de volgende woor den „Mevrouw. Dankbaarheid aan God vervult heden miju hart, waar ik mij gedragen gevoel door de liefde van zoovelen. De weemoed, die natuurlijk ook mijn ziel beweegt, wordt overstemd door een ge voel van groot geluk, Ik ben trotsch en vol vreugde, nu ik den dag mag herdenken, waarop ik.een halve eeuw geleden door mijn huwelijk Nederlandsche werd Ik zoude heden allen Ne derlandschen vrouwen willen zeg gen, hoe mijn liefde en warme belangstelling tot haar uitgaat en hoe ik van harte deel in haar lief en leed. U hebt mij ontroerd door de schoone en gevoelvolle woorden, die u uit naam van tallooze Nederlandsche vrouwen tot mij hebt gericht; innig dank ik u daarvoor. Diep getroffen ben ik, dat de Nederlandsche vrouwen in ons vaderland met hare zusters in Oost en West, in het buitenland, zelfs in andere werelddeelen mij een stoffelijk blijk hebben willen geven van aanhankelijkheid en liefde. De lijsten met de namen der geefsters zijn mij een kost baar bezit, U maakt mij overge lukkig door mij met dtt zoo aan zienlijk geldgeschenk in staat te stellen, wel te doen en het prachtige geschenk voor mij per soonlijk bestemd, niet alleen in mijn eetzaal, maar het geheele paleis van Soestdijk, zal mij al daar iederen dag spreken van de groote liefde en toewijding der Nederlandsche vrouwen en mij herinneren aan dit voor mij zoo gelukkige uur. U allen, hier aanwezig, u, leden van bet hoofdcomité en u, vertegenwoordigsters uit alle pro vincies van Nederland, verzoek ik met aandrang om straks irt het eigen land, in Oost en West> in het buitenland, aan alle Ne" derlandsche vrouwen, mijn meest innigen dank te betuigen. AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1929 | | pagina 1