No. 05. Dinsdag 20 November 1023 39e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Binnenland. Raadsverslag. Di Diaa verscnpnt eiken Dinsd&s- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postgiro 603B3. aDVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar Diaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrij dag voormiddag ELF ure. De Crisis, Zooals bekend, heelt mr. dr. D. A. P. N. Kooien, voorzitter van de Tweede Kamer van H. M. de Koningen op dracht gekregen om een nieuw minis terie samen te stellen. Eet heet, dat de heer Kooien deze opdracht in overweging heeft genomen. De beslissing hangt natuurlijk al vau de kans van slagen. Maar nu een kabinetsformateur is gezocht bij de R. K. Staatspartij, is het wel van eenig belang te weten, boe de voormannen dier partij zich het nieuwe kabinet denkeD, indien de wenscb de vader der uitgesproKen gedachte mocht zijn. Het R. K. Kamerlid Van Vuuren schrijft daaromtrent o.m. het volgende „Mr. Kooien zelf zou in verband met zijn verleden als Minister aan vier departementen op zijn plaats zijn aan Financiën, aan Binnenlaodsche Zaken en Onderwijs, wanneer deze weer tot één wordeD, aan justitie eu aau arbeid. Men behoeft intusschen niet eraan te twijfelen, dat in de om standigheden van het oogenblik, hij voor zich Financiën zal nemen en daarmede zijn Kabinet zal stempelen tot een Kabinet van financieel en eco nomisch herstel en met het oog daarop zijn medewerkers zal kiezen. Welke opdracht H. M. de Koningin den heer Kooien heeft gegeven, weet ik niet, maar juist daarom mag ik er vrijelijk naar raden. M. i. kau deze geen andere zijn dan de vorming van een Kabinet ad. hoe, een ministerie met een beperkte taakhet herstel van 't financieel evenwicht en de voor ziening in de verdediging van Indië. Zijn Kabinet zal vermoedelijk zijn geen parlementair Kabinet, steunende op een meerderheid, maar wel een rechtsch of rechts getint Kabinet, rekenende op den welwilleuden steun der drie reebtsche partijen, zonder dat deze onderling verbonden zijn. Hij zal daartoe allicht zijn medewerkers zoeken onder de leden der drie rechtsche groepen in en buiten de Kamer, maar niet onmogelijk voor een deel ook ter linkerzijde. Zijn program zal dus zóó zijn samen te stellen, dat bij in redelijk heid, op grond van den inhoud van dat program, mag rekenen bij de uit voering geen tegenwerking te onder vinden van de rechterzijde en tevens zóó, dat steun van een deel der lin kerzijde niet is uitgesloten. Het zal desondanks niet te verwon deren zijn, als hij zijn taak niet aan vaardt, dan na zich voorat de grootst mogelijke zekerheid te hebben ver schaft dat hij voor zijn program op de volle medewerking van zijn eigen partij zal kunnen rekenen. Ia verband met hetgeen pas gebeurd is en met de vele nuanceeringeu vau de katholieke tractie natuurlijk gevolg van het feu, dat de partij het geheele katho lieke volk omvat alsmede met zijn po- lietieke kleur is dit het meest noo- dig en ligt dit het meest voor de hand. Men zal dus min of meer krijgen een Kabinet, steunende op een minderheid in de Kamerde Katholieke partij, maar door zijn samenstelling en pro gram gerechtigd op de medewerking van de beide andere christelijke par tijen en van een deel der linkerzijde te rekenen". Dat de protestantsch rechtsche partij intusschen niet zoo optimistisch gestemd is over den gang van zaken, kunnen we afleiden uit het volgende, dat out leend is aan de „Ned.": „Of hiermede de crisis, als hef ware is opgelost, mag voorshauds betwijfeld worden. Mocht het den heer Kooien gelukken voor de oplossing der meest brandende quaesties (financieel herstel, beveiliging van Indië, onderwijshervor ming, sociale verzekering) een formule te vinden, die zoowel de uiteenloooende begeerten in eigen groep, als de wen- schen der Anti-revolutionairen en Coris- teljjk historischen bevredigt dan blijft nog het politiek bezwaar der A. R. tegen den gevolgden gang vau zaken. Ook zal het feit, dat de Kabiuetsforma teur weder een Roomseb-Katholiek is zeker aan Christelijk-historische zijde en ook bij de A. R. het toe treden tot eenig Dieuw samenwerken niet vergemakkelijken De Rijksmiddelen in Ogt 1923. De opbrengst der Rijksmiddelen (hoofdsom en opcenten) over de maand Oct. 1923 bedroeg 36 049.127, legen 47.800,721 over de maand Oct. 1922. Het een twaalfde gedeelte der raming over het geheele jaar Dedraagt f33.787 916 De opbrengst over -de maand Oct. 1923 der oorlogswinstbelastiug was 175.523; in de eerste 10 maanden '23 14 miilioen tegen 30 millioen in die periode van '22. De opcenten, geheven ten bate van het Leeningsfonds 1914, gaven over Oct. een ODbrengst van ƒ9 320.472, tegen 12.982.269 in Oct '22. Over de eerste tien maandeu brach ten deze opcenten op 86 millioen, tegen f 107 millioen in de eerste tien maanden van '22. In toenemende vaart vergroot zich de achterstaud der opbrengst, vergele ken bij die van verleden jaar. October vergrootte den achterstand met 11,8 millioen en bracht nu op 25 8 mtlloen over de eerste tien maauden van '23, vergeleken bij die van '22. De inkomstenbelasting alleen reeds bleef in October 5.2 millioen achter, en de successierechten 3.6 miliioen. Aandacht verdient ook met het oog op de aflossing onzer staatsschuld de vermindering van de opcenten voor het leeniDgfonds 1914,-dat in deze tien maanden reeds 21 millioen acbterbleel bij het vorig jaar en de oorlogswinst- belasting die 16 millioen minder op bracht, en die weldra zal „ziju ver dwenen. Steun voor hongerend Duitschland. Het Provinciaal Zeeuwsch Comité tot leeuiging van den nood in Duitscn land heeft aai; alle burgemeesters, pre dikanten, pastoors eu hootden van scho len in Zeeland een ciculaire gezoüden waarin het verzoekt de actie te willen steunen en het houden van inzamelin gen van geld, levensmiddelen en klee- dingstukken wel te willeu bevorderen. Levensmiddelen en kleedingstukken kunnen door hunne bemiddeling met medewerking van het Duitsche Roode Kruis door Duitschland gratis worden vervoerd. Gelden kunnen worden gezonden aau het adres van den penningmeester den heer H. Dronkers, LaDge Delft H 16-17, Middelburg, telefoon 341. Zitting van Dinsdag 6 November 1923. Aanwezig de heeren J. M. Oggel, M. W. Koster, wethouders, A. E. C. Kruijsse, 3h. J. van Dixhoorn, J. Weijns, J. M. Baert, A. T. 't Gilde, Ed. van de Cas- teel, F. Dieleman, J. de Feijter en P. de "eijter, leden. Voorzitter de heer F. Blok, burge meester, secretaris de heerj. L. J. Maris. (Slot.) IX Begrooting Gasfabriek. Deze vertoont o.a. de volgende posten Inkomsten: f 34800.- 3592.74 12500.— 1000.— 100- 1800.- 300.— 395 300.- 466.72 Opbrengst gaslevering Straatverlichting Cokes Teer Afval Meterhuur Verkoop magazijngoederen Diverse baten Arbeidsloonen Bijdragen voor pensioen Afschrijving waardevermin dering Kapitaalverstrekking 4121.09 863.91 Totaal f 55254 46 Uitgaven: Grondstoffen voorgasfabricagef Jaarwedden (Direct, f2600, Boekh. f500) Arbeidsloonen 4 stokers a f 26 per week, 3 fitters a f 20, 1 los werkman f18 en verdere loonen voor diverse werkzaamheden Onderhoud Machinekamerbehoeften Drukwerk Diversen Wegens bijdragen voor pensioen Rente wegens geleende kapitalen Afschrijving wegens waarde vermindering Onvoorzien Aflos 25812. 43100. 10959.92 1444. 2555. .50.— 200.— 573.- 1393.14 3037.57 4121.09 2338.93 4985.— Totaal f 55254.46 Deze begrooting wordt zonder op- o aanmerkingen met alg. stemmen goed gekeurd. X. Begrooting Burgerlijk Arm bestuur. Deze begrooting beloopt in ontvang en uitgaaf de som van f 8963.21ver deeld o.a. over de volgende posten Ontvangsten: Batig saldo van den dienst 1922 f 3423.21 Subsidie van de gemeente 5500. Aandeel van het Rijk 40.— Uitgaven: 3edeeling in eetwaren f 50. Idem brandstoffen 50. kleeding 150.— in geld 5000. 3estedingskosten 1000. Verpleging in godshuizen 1250. Idem in ziekenhuizen 500. Geneeskundigen bijstand 500. Medicijnen 50. Begrafeniskosten 50.— Schrijf- en drukwerk 25. Andere kosten 25.— Jaarwedde penningmeester 125. Pensioenspremie 20.— Onvoorzien 168.21 Op de vraag van den Voorz. of iemand het woord wenscht over deze begrooting, zegt dhr. Gilde, dat hij de cijfers op de gemeente veel te laag vindt. De Voorz.Dat is moeilijk vooruit te beoordeelen, dat kan men beter zeggen, als er eens een jaar mede gewerkt is- Dhr. Gilde Op welke gronden zijn de cijfers lager gekomen dan het vorige jaar Dhr. J. de Feijter kan hierop als voor zitter van het Armbestuur antwoorden, dat de mindere subsidie voortkomt uit de mindere behoefte. Spr. kan uit zijn hoofd de posten zoo niet noemen, maar wil wel mededeelen, dat geen rekening is gehouden met de werkloosheid. Dhr. Gilde: De raming is toch f1800 minder dan het vorige jaar en dat begrijp ik niet. De Voorz. merkt op, dat het Armbe stuur gezegd heeft, dat ze kans zien met het gevraagde toe te komen en dus is er geen reden om dan meer te geven. Maar 't is slechts een raming en dus kan het nog meer worden. Dhr. J. de Feijter: Dat is natuurlijk niet te voorzien, er kunnen zich altijd omstandigheden voordoen, waardoor er meer noodig zou zijn. Hierop wordt de begrooting met alg. st. goedgekeurd. Aan het slot der agenda wenscht de Voorz. nog te wijzen op een post, die hij vergeten heeft te noemen. Hij moet nog antwoorden op de vraag van dhr. Van de Casteel, omtrent het plaatsen van bordjes. Spr. zegt, dat B. en W. die zaak onderzocht hebben entoestemininghebben van verschillende eigenaren om de borden aan de gevels te bevestigen. Er is een post van f 40 a f 50 voor uitgetrokken en aan den gemeente-opzichter zal op gedragen worden de bordjes te laten maken, indien de raad het goed vindt. Met alg. st. wordt dit voorstel aan genomen. Rondvraag. Dhr. Gilde betreurt het dat hij geen antwoord krijgt op zijn vraag, waarom het personeel van de gasfabriek geen vaste aanstelling krijgt en dat B. en W. zich daar met een Jantje van Leiden 1 y r

Axelsche Courant | 1923 | | pagina 1