Donderdag 6 September 1923. 39e «Éaarg, JUBILEUM-NUMMER. YiQ» Johanna Breevoort. 3 O. 43. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh-Vlaanderen. HEIL KONINGINNE! H. M. Koningin Wilheimina 1898—1923. Drukker-CTitg-e ver J. O. VINK - ]M[arkt O 4 - -A.X1BD. Heden, 6 September 1923, is het 25 jaren geleden, dat Koningin Wilheimina, den scepter opnam en den eed van trouw op den Grondwet aflegde in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. Hieraan denkt in deze dagen het Ne- derlandsche volk en al wat Nederlander is over de geheele wereld. Van de huizen wappert overal de driekleur met Oranjewimpel en van uit de torens golven de vreugdeklanken. Liederen worden gezongen en elk tooit zich met Oranje, als een hernieuwde huldiging door het Volk, dat terugziet op een kwart eeuw van bewogenheid, waarin het geleid is met vaste hand. Vijf en twintig jaar heeft de Koningin geregeerd het Volk van Nederland als constitutioneel vorstin en in dat tijd perk heeft H. M. de grootheid van haar persoonlijkheid in den adel van haar karakter doen kennen. Want ofschoon beperkt in haar macht als constitutioneel vorstin, is de invloed der Koningin groot geweest op de regeering, krachtens haar positie als hoogstaande vrouw, trouw aan de tradities van het Huis van Oranje en geboren met dezelfde liefde voor Land en Volk, als door haar voor vaderen betoond is. We wezen op een kwarteeuw van bewogenheid, ja, want een zeer gewichtig tijdperk der geschiedenis valt samen met de regeering onzer Koningin. Wij hebben de ontknooping meege maakt van het groote drama, waarbij zoovele jaren keizers en koningen in Europa betrokken zijn geweest en waarbij we eenig besef kregen van de machten, die den tijd beheerschen kunnen en de problemen, waarvooreen regeering dikwijls gesteld wordt. Hoe vaak was de oplossing der problemen niet een dieigend gevaar voor ons land, dat klein is tegenover de mogendheden in omvang en macht. Hoe licht kon toen een misstap begaan zijnMaar nóóit heeft de regeering geschuild onder de machten van die anderen of is zij bezweken voor verleidelijke uitnoodigin- gen tot aansluiting bij grootere Rijken. Onder de zinspreuk „Je maintiendrai" volgde de Nederlandsche regeering haar eigen weg, ondanks de wisselende mi nisteries. Zelfstandig en zelfbewust is onze Koningin. „Ik zou geen oogenblik langer Ko ningin kunnen zijn, wanneer ik eigen „overtuiging zou moeten verbergen". Alzoo sprak onze Koningin op zeker oogenblik toen het de belangen van ons volk gold en uit dit woord spreekt zelf standigheid en onafhankelijkheidNiet bij de gunst van deze of gene, maar alleen bij de gratie Gods wil zij regee- ren als een vrouw van oprechte gods vrucht. En de invloed van die zelfstandigheid, is niet te miskennen. Integendeel in de 25 jaren, dat H.M. heeft geregeerd heeft Zij zich meermalen doen kennen als een prachtige persoonlijkheid. Wilheimina, Koninginne, Neerlands roem en eigendom. 'tVolk vereert U, 'tvolk bemint U, Brengt U hulde en juicht alom. God doet U deez' feestdag vieren, Zegent onze Landsvorstin, Haar Gemaal en het Prinsesje, Vroom van hart en rein van zin. Gij, die meeleedt met ons lijden, Die niet vreemd bleeft aan ons kruis, Zijt den eersten Willem waardig, Dochter van 't Oranjehuis. Gij gaat voor in somb'ren eenvoud, Denkt aan weeuw en wees in nood. Badt, toen krijgsgevaren dreigden, Waart in liefde en weldoen groot. Moeder van ons lief Prinsesje, Dat ge groot brengt voor Uw God Die gij leert haar knieën buigen, Gij, die vraagt naar Gods gebod, Ziet op dezen dag van vreugde Al wie God vreest, voor U staan Hoor, zij bidden Neerland's Bondsgod En dien van Oranje aan. Wilheimina, kronen rolden In het rond, als gruis en slijk, Maar Uw troon staat vast en stevig Neerland met Oranje rijk, Mint zijn Koningin zoo innig, Schaart zich biddend om U heen, Uw Gemaal, Uw Kind, Uw Moeder Blijv' Oranje en Neerland één. Behalve in de Buitenlandsche politiek, is ook het beleid van de Koningin vaak gevraagd op het terrein van de Binnen- landsche politiek, waar eveneens meer malen ingrijpende gebeurtenissen plaats hadden. Toen Koningin Wilheimina de regee ring aanvaardde, gaven in de volksver tegenwoordiging de dragers van de libe rale beginselen den toon aan. Gedu rende vele jaren hadden deze groote macht, te veel macht en ofschoon met de bedoeling het heil van het volk en het vaderland te behartigen, werd die macht misbruikt en kwam vaak de vrij heid van andersdenkenden in de knel en werd te weinig rekening gehouden met de overtuiging van die anderen. Dit verzuim heeft zich gewroken. Nieuwe leiders stonden op en zoo vonden de anti-revolutionnairen hun dr. Kuyper, de Roomsch-Katholieken kregen een herder in dr. Schaepman en eenigen tijd later werden de arbeiders georgani seerd door het beleid van mr. Troelstra. Zoo kwam er beweging in alle geledin gen van het volk en hadden er ver schuivingen plaats in de verhouding der politieke partijen, met het gevolg, dat jarenlang met wisselende kansen werd gestreden om de regeeringsmacht. Maar boven dien strijd stond steeds onze Koningin met volkomen besef van verantwoordelijkheid en koel, maar vastberaden aanvaardde zij steeds den uitslag van den partijstrijd als constitu tioneel vorstin. Nooit is Koningin Wil heimina ontrouw geworden aan den eed op de grondwet, nooit is Haar naam in eenjge partij betrokken geworden. Gedachtig aan de uitspraak van een harer voorvaderen, „dat de geestelijke stroomingen niet zijn te onderdrukken door dwang of geweld en partijen niet sterven aan hunne nederlagen, maar aan hunne overwinningen", begrijpt de Ko ningin dat boven de partijen staat het Vaderland. Trouw heeft H. M. dat gediend en getoond, dat zij het lief heeft en daardoor is ook haar invloed op de binnenlandsche politiek van groote beteekenis. Die liefde uit zich ook in de zuivere en schoone uitdrukking van de Neder landsche taal, waarin de Groningsche Universiteit eenmaal aanleiding vond om Koningin Wilheimina te bevorderen tot doctor in de Nederlandsche letteren. Ook uit zich die liefde in de zorg voor Nederlands welvaart, getuige de eerste steenlegging voor het postkantoor te Rotterdam. „Ik ben er trotsch op Ne derlander te zijn" zoo sprak H.M.toen, te midden van de oorlogsjaren. Groote sociale hervormingen hadden onder Haar regeering plaatst Het 25-jarig tijdperk kenmerkte zich door vooruitgang en welvaart, al is het dat de laatste jaren, evenwel buiten onzen schuld, eenigen terugslag gaven. De arbeidersbevolking is toegenomen en het zelfbewustzijn der arbeiders grooter geworden, waaraan wel niet vreemd zal zijn de anti-alcoholbeweging en de meerdere uitbreiding van het lager onderwijs. Als oorzaak van dat zelfbewustzijn kan ook genoemd worden AXELSUH COURANT s

Axelsche Courant | 1923 | | pagina 1