1 1V' Gemengd Meuws. Trouwens één ding mag niet vergeten worden. Ook wanneer we er in slaagden om de laatste twee jaar een deel van dien tijd in beslag te nemen voor wat wij meenen, dat vóór alles geleerd moet wordenvoor de meisjes koken, ver stellen en kinderverzorging, voor de jon gens timmeren, schoenmaken of iets der gelijks en hygiëne, dan bereiken we met al die kunde nog niet wat wij willen als in de jeugd niet tegelijkertijd wordt aangekweekt plichtbesef en le vensernst. Want wie een goed gezinsleven wil opbouwen, wie goede ouders willen worden, die komen er niet zonder die beide factoren. En het heeft er heel veel van alsof voor menigeen die dingen eenvoudig niet meer bestaan. Zoo gauw mogelijk het werk afroffelen, of als het tijdwerk is zoo langzaam mogelijk en dan er op uit om „pret te maken", of ten min ste dingen te doen die met den opbouw van het gezinsleven niets te maken heb ben. Toch ligt in het gezin het vaste fundament voor gezonde samleving en voor werkelijk blijvend menschengeluk. Maar dat geluk moet aanvankelijk vaak gekocht worden met het opzij zetten van eigen kleine egoïste wenschen, met het opgaan in de belangen van de andere partij, met het zich geheel wijden aan de kinderen, zoolang die nog klein zijn, en het nog heel veel voor hen „klaar staan", ook als ze vader of moeder niet den heelen dag meer noodig hebben. Dat alles komt niet vanzelf, daar is oefe ning van het karakter ook in de jeugd jaren voor noodig, daartoe moet wie kan zichzelf aanpakken en anderen het goede voorbeeld geven. AXEL, 18 Mei 1923. Volop is men in de weer met de voorbereiding van het Zangersfeest, dat dit jaar op 20 Juni alhier zal gegeven worden door den Zeeuwschen Bond van Zangvereenigingen. Men heeft daartoe als terrein gekozen de weide van de N. V. „Stal van Dixhoorn," die grenst aan den Oudenweg en de Beoostenblijsche straat, en de eigenaren hebben welwillend toestem ming gegeven tot gebruik van die weide. Gerekend wordt op een groote deelname, want reeds nu staan 20 vereenigingen geboekt, die bare medewerking hebben toegezegd, terwijl van nog enkele ver eenigingen antwoord wordt ingewacht. Het feest zal worden opgeluisterd noor eeD tweetal muziekgezelschappen, nl. de harmonievereeniging „Concordia" van hier en een zustervereeniging van elders. 's Middags zullen de corpsen op de Markt vergaderen en gezamenlijk het Bondslied uitvoeren, waarna in optocht naar het terrein wordt gemarcheerd om verschillende zanguitvoeringen te geven. Een concert op de Markt zal het slot zijn van het naar wy hopen goedge slaagde zangersfeest. De verkiezingen zijn weer achter den rug en voor velen zal dat een op luchting zijn, want men moge een po liticus uit liefhebberij zijn of uit ijver zucht voor zijn beginsel, beiden geven spanning aan de te verwachten resulta ten en die spanning verhoogt natuurlijk, naar gelang de kansberekening meer hoop op succes geeft. En nu is de gisteren gehouden raads verkiezing ook in onze gemeente wel een stemming geweest van verrassing. Het was te verwachten, dat er hard ge stemd zou worden, als men weet, dat er verschillende openbare vergaderingen werden gehouden, tal van strooibiljetten en aanplakbiljetten de aandacht der kie zers vroegen en daarbij ook een dank baar gebruik is gemaakt van ons blad, dan begrijpt men, dat er geestdrift komt. Er is dan ook druk gestemdvan de 2592 kiezers voor den gemeenteraad zijn er slechts 178 thuis gebleven, waar be- Jialve de auto's, die de ouderen en ge- brekkigen ophaalden, ook wel zal hebben toe bijgedragen het feit, dat er de vorige maal tal van verbalen zijn opgemaakt wegens onwettig verzuim. Alles is intusschen in de beste orde verloopen. Alleen hadden nog een paar auto's een onaangename ontmoeting, die echter zeer goed afliep. Op het snijpunt van de Schoolstraat en de Noordstraat kruisten de auto's elkaar, doch zonder o met schuld van beider bestuurdersde een had den ander niet gehoord. Een paar deuken maakten de geheele schade uit. De stembureau's waren al spoedig ge reed met hun tellingen en zoo konden we reeds half zeven den uitslag aan plakken, al was het dat we een kleine vergissing begingen door foutieve optel ling, die echter spoedig hersteld werd. Laten we hier meer gedetailleerd vol gen den Voorloopigen uitslag: Stemdistrict: I. 11. III. Lijst 1 Christ. Hist M. W. Koster 51 81 136 75 P. de Feijter Wz. 2 2 4 9 G. Heijnsdijk 7 6 3 9 W. Vercouteren 3 4 J. Vlaander 2 1 1 Lijst 2 R. Kath. J. M. Baert 80 37 40 51 C. Th. van de Bilt 11 7 5 1 Ch. G. Claessens 4 3 J. J. Michielsen 1 1 E. van de Casteel 52 15 25 12 Lijst 3 S. D. A. P. A. Th. 't Gilde 59 101 43 9 C. Hamelink 7 3 8 4 J. F. Seghers 1 2 G. C. de Rijke 4 Lijst 4 Vrijheidsb. A. E. C. Kruysse 148 108 54 29 Ph. J. van Dixhoorn 44 32 45 4 F. van Driel 20 10 16 5 A. Esselbrugge 1 P. van der Burg G. Gilijamse Lijst 5 St. Geref. Iz. de Feijter 24 22 25 16 H. J. Harte 3 2 2 2 P. Verstrate 2 2 5 Lijst 6 Anti-Rev. J. M. Oggel 105 145 167 255 E. Dieleman Fz. 3 5 6 30 J. de Feijter Lz. 3 5 5 18 J. Weijns 1 3 6 A. P. de Ruijter 2 R. C. Boeije 7 J. F. den Doelder M. C. Smies Az. 4 L. de Putter Jz. 3 C. de Putter Pz. 1 Van onwaarde: 10 9 10 8 Het totaal der geldige stemmen is dus 2377, zoodat de kiesdeeler is. het elfde deel daarvan, is 216. Op de partijen waren uitgebracht Chr. Hist. 396 (402), Roomsch Kath 345 (315), Soc. Dem. 241 (213), Liberalen 516 (371), Staatk. Geref: 105 (119), en Anti Kev. 774 (690) De cijfers tusschen haakjes geven aan de stemmen bij de Statenverkiezing. In 1919 was de stemmenverhouding aldus Chr. Hist. 375, Lib. 438, Staatk. Geref. 134, Kath. 344, Vrijz.Dem. 25 Anti-Rev. 777, Soc. Dem. 155. Gekozen zijn dus de heeren Koster, de Feijter, Baert, v. de Casteel, Gilde, Kruijsse, van Dixhoorn, Oggel, Dieleman, de Feijter en Weijns. Natuurlijk was er 's avonds weer een heele drukte op de stembureau's en ook voor ons bureau. En dit nam nog toe, toen Concordia er met de fakkels op uit trok om de gekozenen, voor zoover deze als donateur der vereeniging ston den geboekt, een serenade te brengen Dit gold vier personen, zoodat het al laat was, eer de stilte weer in Axel was ingetreden. Heden had ten gemeentehuize alhier de aanbesteding plaats van de levering van 85.000 straatklinkers. Ingeschreven werden als volgtE van Luijk 2772, J. Houg f 2643,50 P. van Hoeve f 2609 en M. Mieras f 2599. Gegund aan laatstgenoemde. We ontvingen den zomerdienst van de prov booten op de Wester- Schelde, welke is gewijz gd in corres pondentie met den zomerdienst der treinen. De veranderingen, die we te gelijkertijd zullen aangeven, gaan in op 1 Juni. Op de terugreis van Geut had de motorhaDdelaar A. P. D. van hier nabij Locristi het ongeluk, dat de vooras van zijn motorfiets brak, zoodat hij erover heen tuimelde en zoodanig verwond werd, dat bij zijn reis niet voor den volgenden dag kon voortzetten. Toe schouwers zeiden, dat hij er nog goec afgekomen was. Zondag 1.1. vierde bet St. Jozef patronaat te Sluiskil, zyn 12V2 jarig be staan. Om 8 uur 's morgens werd er een plechtige gezongen H. Mis opge dragen voor de leden van het patronaat en hunne ouders. Om 2 uur een plech tig Lof, waarna op het feestterrein ach ter het patronaat volksspelen werden gehouden voor de leden mastklimmen, hardloopen, zakloopen, blaasslaan en aardappelen rapen, waarbij de jongens ter deeg hun best deden om een prijs te winnen. Om 7 uur 's avonds werd de feestvergadering in de zaal gehouden, toegankelijk voor de leden van het patronaat en hunue ouders. Door den Zeer Eerw. Pater Gratianus, directeur van het patronaat, werd een openingswoord gesproken. Z. Eerw. schetste het ontstaan en den bloei van 't patronaat. Daarna werd door den Z. Eerw. heer G. v. Wees, pastoor te Ter Neuzen, een toespraak gehouden. Een schoone, gloedvolle en geestdriftige feestrede hield de Eerw. Pater Venantius uit Rilland. Nadat door enkele leden van het patronaat nog eenige voordrachten voor de volle zaal, ten beste werden gegeven, sloot de directeur dit feest, dat zeker bij allen aangename herinneringen zal achterlaten. Tem. Crt. Maandag j.l. vierden de echtelie den Th. de Blok en Amelia de Coninck te Zuiddorpe onder talrijke blijken van belangstelling hun gouden bruiloft. Voor de woning aer Jubilarissen was een eerepoort opgericht, terwijl vele vlaggen woeien. Om half negen werd een plechtige H. Mis opgedragen, ter wijl de Jubilarissen op het gemeentehuis door den burgemeester werden gecom plimenteerd. Met vernietiging van een besluit van Ged. Staten, is door den Raad van State aan P. A. de Maat, onderwijzer aan' de Bijz Lagere school te Bosch- kapelle tot wederopzeggings toe de vrijstelling, bedoeld in artt. 97 der L. O Wet 1920, verleend betreffende het bekleeden van de betrekking van kas sier van de Coöp Boerenleenbank aldaar. Door den Minister van Arbeid is ten behoeve van woningbouw (premie bouw) toegekend aan de gemeente Zaainslag, 300 voor een woning van de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg- Maatschappij. Benoemd tot onderwijzer aan de openbare lagere school te Westkapelle de heer 1. A. Butler te Oude Molen Koe wacht j. De gemeenteraad van Amsterdam heeft beDoemd tot onderwijzer aan de Bouwmansschool aldaar, den heer V. Gilson te Sas van Gent. De stakingen in België houden aan en krijgen een ernstig karakter. n verband daarmee is het niet raad zaam anders dan met rijwiel of auto door België te reizen. Door schipper J. Vermeulen te Breskens werd in de Wielingen een volledig gewei met schedel opgevischt, dat bleek afkomstig te zijn van den bison priscus, een diersoort die in overoude tijden in deze streken voorkwam. Weten schappelijke onderzoekingen hebben het ontstaan van dit dier teruggebracht tot den 3en ijstijd. Door tusschenkomst van derden werd het gewei opgezonden aan het Rijks Geo logisch Museum te Leiden, waar het dankbaar werd aanvaard, terwijl aan schipper Vermeulen een belooning werd toegekend Br. Crt. PREDIKBEURTEN TE AXEL Gereform. Kerk. Geref. Gemeente. Ned. Herv. Kerk. Geref. Gemeente. Een achtjarige knaap, eenige zoon, te Stadkanaal, sprong spelenderwijs op een paardentram. Bij het afspringen kwam hij tegen een boom en viel on der de tram. Hij is in het ziekenhuis te Groningen aan de bekomen wonden over leden. Een juffrouw t§. Alkmaar, een zenuwpatiënte, overgoot zich met petro leum en stak zich daarna in brand. Het gegil van de ongelukkige werd door een buurjongen gehoord. Deze waarschuwde zijn ouders, die het meisja de kleeren van het lichaam scheurdenj Haar toestand is zeer ernstig. Zaterdagavond omstreeks half elf heeft in een woning aan de Molenstraat te Helmond een kleine binnenbrand ge woed, welke aan drie kinderen het le ven heeft gekost. In de woning van den spoorwegarbeider v. d. K geraakte, toen deze naar zijn werk was en zijn echtgeuoote boodschappen deed, een gaskooktoestel in brand. Dit toestel stond in de keuken op een kist met brandstoffen. Deze kist begon vlam te vatten en verspreidde veel rook. Ten gevolge hiervan zijn de 3 kinderen, waarvan een in de keuken en 2 in de aangrenzende kamer lagen te slapen, gestikt. Voorbijgangers merkten, dat er rook uit het huis kwam, en sloegen de ruiden in. Van de K., die juist thuiskwam, heeft een kind uit het huis gehaald en voorbijgangers de anderen. Pogingen met een zuurstofapparaat de levensgeesten op te wekken, slaag den niet. Vrijdagmiddag liep de 40-jarige H. te Vlaardingen in beschonken toe stand op den Afrol te Vlaardingen. Uit louter baldadigheid gooide hij een room- ijswagen omver. De man, die daarmee liep, waarschuwde een hoofdagent. Deze trachtte P. te arresteeren. Deze ver zette zich echter en trachtte te ontko men. Op de Haven gekomen schopte hij nog eenige tr uitstalletjes onderste boven. By de worsteling, die toen on stond, trachtte hij den politieagent in de haven te trekken, wat hem niet ge lukte. Ten slotte sprong hij in de ha ven en zwom deze over, en trachtte zich te verbergen in een daar liggende schuit. Door de politie werd hij echter na hevig verzet gearresteerd en naar het bureau overgebracht. Naar de „Tel." verneemt, is de heer E. M. Klaar, burgemeester der ge meente Maasdam, wegens wangedrag, met ingang van Woensdag, 1.1. voor den tijd, van één maand in zyn ambt ge schort, Zondag 20 Mei 1923. (Ie Pinksterdag.) Ned. Herv. Kerk. Vonrm. 9ys ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. J. W. Maas van Hontenisse. Voorm. 9 ure Nam. 2 Geen °Pgav(>. Voorin. 9 ure Leeskerk, Nam. 2 Leeskerk. Maandag 21 Mei (2e Pinksterdag.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Voorm. 9 ure Leeskerk.

Axelsche Courant | 1923 | | pagina 2