ft O. 95. Vrijdag 2 Maart 1923 38e Jaarg. FRIESCHE BAAI Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. GRUNO'S J. C. VINK - Axel. Waterleiding. Winschoterkade 13 - GRONINGEN. Du blad verscüijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centtranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Adverlentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrfjdagvoormiddag ELF ure. By dit blad behoort een byvoegsel. Van het Zeeuwsch-Vlaamsch Water leiding-Comité ontvingen we een schrij ven, waarin o.a. wordt medegedeeld, dat eerstdaags zal verschijnen het beknopt rapport, zooals dat door het Rijksbu reau voor Drinkwatervoorzienig is samengesteld en dat zal worden verzon den aan de Gemeenteraden, en belang stellenden in Zeeuwsch-Vlaanderen. Zonder vooruit te loopen op het rapport, dat naar wij verwachten zal geven een overzicht van de technische onderzoe kingen naar goed en voldoend water, waar en hoe dat te verkrijgen zal zijn en welke de minst kostbare weg zal zijn, moeten we ons toch reeds voor bereiden op de uitspraak, die al meer is geuit, nl. „dat de beschikbare grond- waterhoeveelheid in dit gewest, die ge regeld door den regenval wordt aange vuld, voldoende en blijvend in de be hoeften van de bevolking, de industrie en den veestapel zal kunnen voorzien, zooals deze zich naar menschelijke be rekening in de eerstvolgende dertig jaren zullen ontwikkelen". Tot onze teleurstelling moeten we herhalen, dat deze lange zin in korte woorden wil zeggen er is maar voor dertig jaren water genoeg. En nu weten we, dat daar heel wat rond ge fladderd kan worden, maar als men zóó gerust is op dien termijn, begrijpen we niet, dat reeds nü al wordt berekend en onderzocht, hoe men (als de ontwik keling van bevolking en industrie eens een sneller verloop had,) in de water voorziening moet voorzien, als het water te St. Jansteen op is. Het stuk, dat we ontvingen, begint met een betoog over verkeerde bezuini ging, het nut van een drinkwaterleiding en hoe men in andere streken van ons land en zelfs in onze provincie daarmede vóór was, maar het is o.i. en ge lukkig overbodig daarop te wijzen. We zijn nu zoo zoetjes aan ook op het platteland ontwikkeld genoeg, dan dat we niet zouden verlangen naar waterleiding. We hebben reeds te veel gevoeld, wat het is gebrek aan water te hebben en geregeld water te moeten filtreeren en koken, eer het bruikbaar is. (En terioops zij ook gezegd, dat op een onlangs alhier gehouden vergadering, waar iemand voor het Waterleidingcomité optrad, de opmerking werd gemaakt, dat we dit niet meer van een Goeschen boer moesten leeren). We hadden reeds lang gedacht leiding water te hebben, als we zien, dat reeds in 1910 plannen daaromtrent werden gevormd en in 1913, dus 10 jaar ge leden, bleek, dat er goed water in de buurt was. En niemand, behalve de in gewijden, wist waarom dat werk geen voortgang had, nadat van uit Hulst, als een uiting van blijdschap, een telegram werd gezonden aan H. M. de Koningin, berichtende, dat er goed en voldoend water was gevonden. Thans moeten we vermoeden, dat de oorzaak der stagnatie zat in „misreke ning" en de „voldoende hoeveelheid" niet overtuigend was bewezen. Het is echter jammer, dat men maar niet heeft doorgewerkt, want dan hadden we nu reeds van onze leiding en ook van het water eenige jaren geprofiteerd. Maar dat is nu eenmaal zoo en napleiten helpt niet meer. We hebben thgns niets beters te doen, dan aansturen op het zoo spoedig mogelijk verkrijgen der water leiding, al is het ook noodig, dat eén en ander nog eens ter dege onder het oog wordt gezien, We bedoelen dan niet de verschillende technische berekeningen, want och daar heeft een leek niets aandat laten we aan de ingenieurs. Als deze maar blij ken de ware broeders te zijn, want ook daarin kan men zich deerlijk vergissen. De electrische centrale te Westdorpe (Kanaal) geeft er doorslaande bewijzen van. Maar we bedoelen, dat gelet wordt op gemak en goedkoop, d. w. z. alles betrekkelijk. Het gemak ziet voor namelijk hierop, dat gezorgd wordt, dat zooveel mogelijk menschen (vooral land bouwers) kunnen aansluiten en wat de prijs betreft, daaromtrent hoorden we nog niets positiefs. Wel lezen we, dat de te verwachten rentabiliteit der onder neming, gegrond op zeer matige ver wachtingen en „dragelijke tarieven" in het rapport zal worden uiteengezet. En wat voorts nog bekend is, is dat we geen steun krijgen van het Rijk, van „singen aan te geven, niet aan het juiste „adres, doch in het openbaar, in ver gaderingen en couranten-artikels. Hun „uitingen kunnen niet anders dan den „oppervlakkigen leek imponeeren, die „wel hun opzienbare woorden en ge schriften opneemt, doch niet de gege vens der deskundigen verwerkt." In dezen zin zit o.i. eenige overdrij ving en we meenen, dat een zaak, als die der waterleiding, de critiek zal moe ten kuunen doorstaan. Wordt deze on bevoegd uitgeoefend, dan zal het den bevoegde des te gemakkelijker zijn den tegenstander te ontwapenen, maar als het Z.-V. Waterleiding-Comité vergade ringen belegt en sprekers doet optreden, dan moet het geen debat vreezen en moeten oolc de gevraagde inlichtingen volkomen en afdoend zijn, anders wordt ook aan de propaganda, die in deze zoo nuttig en noodig is, niet de waarde ge hecht, die er van verwacht mag worden. Juist daarom zijn o. i. die vergade ringen van zooveel belang, omdat daar de wenschen en behoeften der bevol king kenbaar gemaakt worden, waar mede het Comité, zoo mogelijk, dan rekening kon houden, wat ook haar belang is. Wij wenschen allerminst de grondslagen, welke berusten op serieuze studie, te ondermijnen, doch achten ge zonde, opbouwende critiek in het be lang van een eendrachtig samenwerken van Comité met Gemeente en Bevolking. Letter A Letter B Letter C Letter D per ons 40 cent 36 30 26 wege de zuinigheid. Ziet lezer, we kunnen haast niet gelooven, dat dit mo gelijk is en willen daar nog wel eens op terug komen. Als dus het rapport bij de Gemeente besturen zal zijn ingekomen, staan deze voor de beslissing, of zij zullen mee werken aan het stichten der waterleiding en dan is daaraan verbonden een groote verantwoordelijkheid, die echter te dragen is, als hun oordeel berust op grondige overweging en ernstige studie der plannen. In meergemeld schrijven wordt dan ook gewaarschuwd voor oppervlakkige uitspraken en verkeerd begrepen be zwaren. Zoo kan b.v. de sombere tijd geen reden zijn, want hier geldt he^ juist de uitvoering van inderdaad pro ductieve werken. Voorts lezen we „Al te gemakkelijk is het om liet oor „te leenen aan hen, die zonder nadere „studie en zonder verantwoordelijkheid „zich geroepen achten de met zooveel „moeite en arbeid opgemaakte plannen „te critiseeren en andere betere oplos- Moge die samenwerking gevonden worden, dan is ook de totstandkoming der waterleiding verzekerd. AXEL, 2 Maart 1923. Dinsdag werd alhier in het hotel „Het Gulden Vlies" een vergadering gehouden van in dit district wonende leden van het Prov. comité, dat onlangs te Middelburg is opgericht, tot huldiging van H. M. de Koningin ter gelegenheid van Haar a. s. Regeeringsjubileum, met verschillende Heeren Burgemeesters uit dit district. Besloten werd een districts-comité samen te stellen, waarvan leden zijn, bedoelde leden van gemeld Prov. comité en alle Heeren Burgemeesters uit dit gedeelte van Zeeuwsch-Vlaanderen. Tot voorzitter werd gekozen de heer J. de Kraker te Zaamslag; tot secretaris- correspondeerend lid, de heer W. A. den Boggende te Axel; tot plaatsver vanger van die beiden, de heer Johs. de Feijter, burgemeester van Zaamslag, eD tot gewone bestuursleden de heeren C. F. de Deckere en J. Truyman, burgemeesters resp. van Clinge en Boschkapelle. De Heeren Burgemeesters zullen thans oproepen, de besturen der verschillende in hun gemeente bestaande vereeni- gingen, van welken aard ook, die met het doel sympathiseeren, en deze ver zoeken, hun vereeniging de vraag voor te leggen of zij zal deelnemen aan het huldebetoon aan H. M. de Koningin, bij Haar bezoek in de hoofdstad der Pro vincie, en voorts, om verdere mede- deelingen hieromtrent te doen. Aan H. M. de Koningin werd een telegram van huldebetuiging verzonden. Woensdagavond hield de zang- vereeniging „Orelio" alhier haar jaar vergadering onder voorzitterschap van dhr. J. K Es8elbrugge, die de aanwezigen met een hartelijk openingswoord ver welkomde. Ziende op het afgeloopen jaar was er reden tot blijdschap en daarom spoorde hij aan tot volharding in denzelfden ijver, opdat „Orelio" met het aanst. feest niet minder dan het afgeloopen jaar te Hoek, een goed figuur zal maken. Hij'Jdrukte intusschen zijn spijt uit, dat behalve het bestuur en werkende leden slechts twee donateurs aanwezig waren. AWorens de agenda te behandelen werd het Bondslied gezongen. Hierna volgden de notulen en het jaarverslag, dat sprak van vooruitgang der vereeniging. Gewezen werd op het succes van den len prijs te Hoek, dat ook niet was verkregen zonder den ijver van den directeur. Ofschoon en kele leden uit de vereeniging waren getreden wegens vertrek, enz., was toch het totaal vooruitgegaan, zoodat men nu telt 37 werkende leden en 7,5 be gunstigers. Een woord van stille hulde werd gebracht aan wijlen den heer J. K. Vink, die een der oprichters vaD de vereeniging was en achtereenvolgens als werkend, bestuurs- en eerelid de belangen der vereeniging behartigde. Met voldoening werd ook nog herin nerd aan de pas gehouden uitvoering waarmede Orelio aan de leden een ge notvollen avond bezorgde. Wat de werkende leden betreft, werd aangespoord tot werving van meer mannelijke leden. Overigens sprak er een opgeruimden toon in het verslag der Orelianen en alsof de penningmees ter voor den secretaris niet onder wilde doen, zoo gaf hij nog eens eeD humo ristisch overzicht van het afgeloopen jaar. Uit zijn fioanciöel verslag bleek, dat er in totaal was ontvangen f 440,39 en uitgegeven 377,45, zocdat er in kas was 62,94, waarin was begrepen 53,39 als goed slot van het vorig jaar. De aftredende bestuursleden de h.h. A. van 't Hoff, J. K. Esselbrugge en P. van Cruijningen werden met bijna algemeene stemmen herkozen. Alsnu werd verslag uitgebracht van de te Goes gehouden Bondsvergadering, welke door den voorzitter van Orelio werd bijgewoond. Er werd besloten om in 1923 geen concours, doch een - w«n boo4; -;i6~ T jg AXELSCHE «COURANT. Telef. 56. - PoMtgiro 60303.

Axelsche Courant | 1923 | | pagina 1