ft58. Woensdag 25 October 1916. 52" *laar&. p."S Nieuws-'en Advertentieblad voor Zccuwsch-Vlaandöriiii. F* DIELEMAN, Buitenland. Binnenland. tede van D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 60 Centfranco per post 70 Cent. Voor België 80 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groste letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden fr*nce ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag EEN are. OE GORLOG. Een medewerker van de Avp. geelt het volgende overzicht van den toestand op het oorlogsterreio, in de week van 13—20 October jl. Westtront. Den 12den October luidde bet ofïicieele bericht uit Parijs ,Er is eenige vooruitgang ten Westen van Sailly Saillisel". Het avondbericht ?an den ÏSden October bracht de mede- deeling „Ten Noorden van de Somme hebben wij de verovering van het dorp j Sailly-Saillisel voltooid en den vjjand tan de heuvels ten Noorden en Noord westen van het dorp verdreven". Zie daar de vorderingen der Entente troepen in de afgeloopen week, eenige successen van nog geringere afmetingen daarge laten. Het maakt voorts den indruk, althans te oordeelen naar den inhoud der wederzijdsche verslagen van dag tot dag, also! de tegenstand der Duit schers krachtiger, de activiteit verhoogd is. Uit de mededeelingen van het Duitsche hoofdkwartier (via Berlijn) blijkt, dat ook sedert den 14den dezer de slag aan de Somme niet minder hevig woedt dan in voorafgegane perio des. Dezen ihdruk vestigen de Fran- sche berichten niet, en wellicht met opzet niet. Tegenslagen doet men het beste te verbloemen, vooral in de phase die de worsteling sedert drie maanden heeft bereikt, eu het ligt dus voor de hand om alléén dan van een groot en krachtig offensief te spreken, als er ook inderdaad beteekenende resultaten zijn behaaldv Dan blijft men in het land zeil den indruk behouden, dat elke slag nog raak is geweest, dat elke nieuwe offering ook werkelijk het doel dichter doet naderen. Maar we herhalen het, bij het tegeuover elkaar stellen der beiderzijdsche berichten komt men tot de slotsom, dat niet de strijd is verflauwd aocb dat de Duitschers in kracht toe nemen (hetgeen ook blijkt uit enkele kleinere, geslaagde tegenaanvallen) en dat het den Fransélieu en Engelschen meer moeite kost terrein te winnen. Italiaausche front. Het offensief in het kustgebied (ten Oosten van de Isonzo) is wederom beëindigd het heeft den Italianen weinig opgeleverd. Mag men de Weensche berichten gelooven, dan zijn er van Italiaausche zijde tegen bet bedoelde troutdeel niet minder dan 16 divisiën aangezet. Waar het gedeelte waartegen de aanval is doorgevoerd zoo betrekkelijk smal was, is hier dus zonder twijfel een doorbraak beoogd geweest. Met het behaalde resultaat mogen de Oostenrijkers dus zeertevre den zijn. Russische front. Nog steeds blijven de Russen dezelfde hardnekkige aan vallen richten tegen de Ironideelen der Centralen ten Oosten van Wladimir Wolynsky in Wolhynië" en ten Noorden van Stauislau in Galicië. Het terrein van den strijd in Wolhynië is gelegen halverwege tusschen de vesting Lurk eu Wladymir Wolynski, dat van den strijd in Galicië langs den Westelijken oever der Najarowka (zijriviertje van den Dniestr en ongeveer bij Halicz, noord, van Stanislau daarin uitmon dend). Wanneer het strategisch doel van den strijd aan de Somme is, zooals herhaaldelijk aau Enténte-beschouwin gén valt te ontleenen, het brengen van verlichting aan de Rassen, dan moet men toch betwijfelen, of die strategie wel vruchten afwerpt, want naarmate de Duitschers in het Westen terrein verlor n, is de snelheid, van doordringen der Russen afgenomen, terwijl nu al sedert geruimen tijd de Russische aan vallen hoegenaamd geen verandering in den toestand hebben kunnen teweeg brengen. Ook aan de Zuidelijke punt van de Boekowina, in de omgeving van Dorna Watra, waar de Centralen in verband met de omvattende opstelling van Rus sen en Roemeniërs bepaald een zwakke positie innemen, gelukt het den Cen tralen niet alleen zich ter plaatse te handhaven, doch hier en daar zelfs den (egenstand terug te dringen (o. a. ten Oosten van den Allagra en Neagra-pas). Roeraeensche front. In het vorig overzicht constateerden we het terug gaan van het geheele, in Zevenbergen binnengerukte Roemeensche leger, dus ook van den Noordelijken vleugel van dat leger, in de richting van de eigen grenslijn. Thans is deze terugtocht zoo ver voortgezet, dat vanaf den Gyimes- pas (ten Noordoosten van Czik Szereda) tot ten Zuiden van Kroonstadt overal de grenspassen zij a bereikt. De Roe meensche grens is nog niet door be langrijke troepenafdeelingen der Cen tralen overschreden, maar uit de krach tige voortzetting der vervolging, vooral ter weerszijden van den Predeal-pas (ten Zuiden van Kroonstadt) is op te maken, dat het overschrijden der Trans- sylvanische Alpen toch wel in het voornemen van generaal von Falken- hayn kan zijn gelegen. Een méér werkdadige steun aau maarschalk von Mackenseu, die in de Dobroedsja ope reert, is dan ook nauwelijks denkbaar. Tot nu toe kunnen de Centralen in de Dobroedsja zich nog handhaven, maar dat de- Russen zich aldaar te eeniger tijd zullen versterken, eeuerzijds om het belang dezer operatie-richting met het oog op den verbindingsweg der Centralen naar Konstautinopel, ander zijds omdat de geschiedenis van den krijg der Entente staten voor zoover deze zich heeft afgespeeld in Turkije en in het Balkangebied toch al zoo rijk is aan mislukkingen, dat schijnt ons vrij zeker (toe. Macedonische gevechtsterrein. De couclusie, geuit in het hieraan vooraf gegane overzicht, n.l. dat wel nagenoeg langs 't geheele front door de Entente troepen actie! wordt opgetreden, doch geen resultaten van beteekenis worden behaald, kunnen we ook ditmaal her halen. De operatiën der Serviërs in de richting van Monastir schijnen ons, van de ingezette bewegingen, de meest belangrijke toe. Russisch-Turksche tront. Volgens berichten uit Petersburg schijnen de Russen den lOden October op hun rechtervleugel, d.i. dus voorwaarts van Trebizonde,. de Turken te hebben terug gedreven tot aan de Charchut, een kustriviertje, dat bij Tireboli in de Zwarte Zee uitmondt. Dit zou dus een belangrijke vooruitgang op dien vleu gel beteekenen. De oorlogscorrespondent van de Buda pest Hirlap seint uit het hoofdkwartier van generaal Falkenhayn, dat Russische troepen helpen bij de verdediging van de Roemeensche passen. De Az Eat meldt, dat de Oostenrijk- sche verkenningsdienst de aanwezigheid van een geweldige Russische troepen macht op verschillende punten van de grens tusschen Roemenië en Hongarije heeft ontdekt. N. R. Crt. Bij een proces te Keulen bleek dat, terwijl voor de menschen Der hoofd slechts twee eieren per drie weken beschikbaar zijn, de hond van een rijken fabrikaat te Rodenkirchen twee eieren per dag krijgt en soms nog ham bovendien. Deze onthulling baarde groot opzien. W. R. Crt. De Idea Nazionale acht den Balkan op het oogenblik het belangrijkste gevechtsterrein. Zoolang Bulgarije en Turkije niet verslagen zijn, Duitscbland en Oostenrijk niet van het Balkanschier eiland verdreven, is het einde van den Europeeschen oorlog niet te voorzien. Deze harde waarheid moet men onder de oogen zien en de diplomatie der entente bewijst door haar optreden tegen Griekenland, dat zij dit doet. Grieken land heett door zijn onbetrouwbare en verdachte houding een jaar lang de troepen der geallieerden op den Balkan met lamheid geslagen en zulks als gèvolg van een overeenkomst met de ceutrale mogendheden, die thans voor niemand meer een geheim is. Zonder een schot te lossen heett het volk van koning Konsttyitijn het leger van Sarrail binnen zijn versterkingen vastgehouden en daardoor den Bulgaren gelegenheid gegeven, geduchte stellingen in te nemen. Als de oplossing van het Balkanvraagstuk tot 1917 moet worden verschoven, geett het blad daarvan de schuld aan Griekenland. N. R. crt. Vrij België deelt mede, dat koning Albert der Belgen een nieuwe bestelling boeken ten beloope vau duizend gulden heeft gedaau bij de „Commissie tot verzending van Vlaamsche boeken naar het Belgisch leger", Nassau Zuileastein- straat 21, Den Haag. N. R. crt. Het Militiir-Wochenblatt meldt, dat maarschalk von Kluck, laatstelijk opper bevelhebber van het 1ste leger, met benoeming tot chef van het 6de regi ment Pommersche iutanterie No. 49, op zijn verzoek gepensiouneerd is. Von Kluck was de aanvoerder van het 1ste Duitsche leger, dat door België en Noord-Frankrijk in het begin van den oorlog oprukte, maar aan de Marne met overvleugeling bedreigd en terug geworpen werd. Bij een inspectie in de loopgraven liep hij later een ernstige kwetsuur door kartetskogels op. Hij moest Daar Duitschland terug voor herstel van gezondheid. Op 13 October 1915 vierde hij zijn 50 jarig militair dienstjubileum. De Keizer wenschte hem toen geluk met de woorden „Vooral hebt gij aan het hoofd van een leger uw levenswerk met schoon succes bekroond, tot een eervolle kwets uur u midden uit uw werk rukte." A. R. Crt. Militaire hulp bjj den oogst. De Opperbevelhebber heeft onder staande order voor de landmacht uit gevaardigd „Teneinde tegemoet te komen aan de bezwaren, welke in sommige deelen van ons land b(j den landbouw ondervonden worden, bepaal ik dat aan militairen, die langer dan 8V3 maand onder de wapens zijn, tot een aantal van 5 der presenté sterkte, door de compag nies- en overeenkomstige comman danten, mits de belangen van den dienst en de veiligheid daardoor niet worden geschaad, geheele of gedeeltelijke vrij stelling van den dienst (uitgezonderd van wacht en grensdiensten) kan wor den verleend om uiterlijk tot einde November a. s. biunen een kring van één uur gaans van de kwartieren hulp te verleenen aan de landbou wers, als de overtuiging bestaat dat de hiertoe vereischte werkkrachten door die landbouwers niet zelfs niet uit de geïQterneerde militairen zijn te verkrijgen, terwijl 't voor dezen arbeid aan de militairen te betalen loon niet minder mag bedragen, dan het loon, dat ter plaatse voor den verrichten arbeid aan de arbeiders in den regel wordt betaald. Deze hulpverleeniDg mag niet strek ken tot benadeeling der arbeiders, die in de nabijheid wonen. Het verdiende loon mag door de militairen worden behouden. Zij, die van de vrijstelling van dienst gebruik maken, genieten tij deus den duur daarvan geen periodieke verloven dieutengevolge verzuimde verlofsbeur ten worden niet ingehaald. Avp. Aardappelen. Was tot heden het vervoer van de volgende op kleigrond geteelde aardap pelen bravo's, blauwen, bonte blauwen, Roode Star, Frisia's, de Wetten en Industries, anders dan naar de opslag plaats van den verbouwer, geheel ver boden, thans heeft de minister van landbouw bepaald, dat de burgemeesters opheffiug vau dit verbod kuuuen ver- leeuen, doch alleen voor vervoer binneu de gemeente en van die aardappelen, welke op 30 September j.l. ia de ge meente aanwezig waren. A. R. Crt. Ontvluchte geïnterneerden. Men schrijft aan de Nieuwe Crt. In het midden van September 1.1. keerde de Eiujahriger (onderofficier) C. Petersen, geïnterneerd te Wiericker- schans, niet van verlof terug, ofschoon 4XELSCHE® COEBANT. fU

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 1