Gemengd Nieuws. Buitenland. weieenigingen nuei pl.tn. 52000 leden, en-bloc bij dien Bond aangesloten dat in al zijn afdeelingen met groote instemming de aanneming van het ont- werp-Treub tot verleeuing van ouder domsrente door de Tweede Kamer werd begroet dat toch door aanneming van dat ontwerp, wordt die aanneming door uw college bekrachtigd, aan vele duizenden 70-jarigen eD ouderen, die niet in de termen vielen van de artikelec 369 en 370 der Invaliditeitswet Talma, het uit zicht wordt geopend op de toekenning van een rente volgens het ontwerp- Treub dat met name uit de resultaten van het onderzoek, door ods ingesteld, is gebleken, dat duizenden arme ouden van dagen geen rente ontvingen, terwijl anderen met een behoorlijk inkomen wel rente hebben gekregen, wat ont stemming moest brengen bij ieder, die gevoel heeft voor recht en billijkheid dat de bekende bepaling in boven- genoemde artikelen aannemelijk ma ken, dat tusschen het 60e en 70e jaar 156 weken in loóndieust is gewerkt ook in de toekomst de oorzaak zal zijn, dat duizenden worden uitgesloten, die voor hun 60 jaar in loondienst werkten of na hun 60e jaar door jongere werk krachten uit dien loondienst werden verdrongen; dat onder de afgewezenen zich met name duizenden vrouwen be vinden, die een halve eeuw of daarom trent hebben gewerkt voor zich zelf en haar gezin en zoo de gemeenschap hebben gediend; dat het uw hoog college wel duidelijk zal zijn geworden, dat handhaving van de 156 weken loondienst tusschen het 60e en 70e jaar op geen enkelen rede lijken grond is te verdedigen en dat bestendiging van bovengenoemde uit sluiting meer en meer ontstemming zai geven. Om al deze redenen dringen wij er bij uw college op aan het ontwerp Treub aan te nemen, dat aan zoovele duizenden behoeftige ouden een reute geeft en alzoo recht zet wat door de toepassing der artikelen 369 en 370 is scheef getrokken. Tarwe, gerst en haver. Het Rijksgraanbureau deelt mede, dat ernstig overwogen wordt, behalve de rogge, alle te velde staande tarwe, gerst en haver voor rijksrekening te laten aankoopen tegen prijzen, die verband houden met den door het Rijk te be steden prijs voor de rogge. Zij die thans reeds te velde staande gewassen mochten aankoopen, zullen goed doen, hiermede rekening tehouden. N. R. Crt' Oud-minister Talma. Naar de N. R. crt. verneemt is de toestand van oud-minister A. S. Talma, die sedert eenige weken in het Diako- nessenhuis te Haarlem verpleegd wordt zeer zorgelijk. Inlijving Tan Nederlandsch gebied. Reuter seint uit Londen Het Algemeen Hbld. maakt in zijn avondblad van 27 Juni gewag van het bestaan van een beweging voor inlijving van Nederlandsch gebied bij België, welke door de Belgische regeering te Havre zou worden begunstigd, indien al niet aangemoedigd. Reuter's Agentschap is officieel ge macbtigd te verklaren, dat bovenstaaude bewering ten eeuemale ongegrond is. Zoomin de Belgische, als de Eugelsche of Frausche regeering namens haar, heeit ooit een beweging of planneD begunstigd of aangemoedigd, om van Nederland eenigen afstand van grond gebied te eischen of af te dwingen. n. r:, Crt. AXEL, 7 -Juli 1916 Wij ontvingen de volledige dienst regeling van de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg-Maatschappij, over de lijnen Botiooadijke —ÏJz%udljke-—Neaerl.-Belgi sche Grens IJzendijkeSas van Gent—- Drie Schouwen Drie Schouwen—Kloos- terzande Drie SchouwenTerneuzen en Drie SchouwenZuiddorpe. Meldden we onlangs, dat met 1 Juli ook het traject Drie Schouwen—Sas van Gent in exploitatie zou komen, thans blijkt, dal men ons verkeerd had inge licht (het was ook niet officieel) en deze verbinding a. s. Dinsdag 11 Juli begint. Ofschoon voor de overige lijnen nog niet is aangegeven op welken datum de regeling in gaat, is bet te verwachten, dat dit niet lang meer duren zal, te meer nu alle uren en aansluitingen reeds zijn vastgesteld. Er zal dan in een groote behoefte voorzien zijn, want vooral met den tegenwoordigen drukken handel wordt maar al te zeer gevoeld, hoe dringend noodig het is, dat er meer aansluiting komt met het land van Cadzand (en omgekeerd) niet alleen, maar ook op de booten, welke ons over die lastige Schelde moeten voeren, teneinde uit ons isolement te geraken. Tot goed begrip diene dus vermeld, dat met a. s. Dinsdag 11 Juli slechts rijdt de tram Drie Schouwen—Sas van Gent—IJzendijke en zooals voorheen Schooudijke—IJzendijke—Nederl.-Belgi- sche Grens. Alle overige treiuen rijden pas op lateren, nog te bepalen datum. Dinsdagavond werd door den architect L. de Bruijne te Ter Neuzen, namens zijn principaal aanbesteed, het bouwen vau eene hofstede, in den Smits-Schorrepolder te Axel. Ingeschreven werd Voor het le perceel (metselwerk van het huis): G. H. Kooman te Ter Neuzen voor 2203,50, L. de Visser te Zaamslag voor f 1792 en VV. Galle te Zaamslag voor 1774. Voor het 2e perceel (timmerwerk van het huis): I. P. Casteleijn te Ter Neuzen voor ƒ2691, A. D. Kaijser te Zaamslag voor 2680, H. van Luijk te Axel voor 2675, L. Deij te Axel voor J 2645, D. Galle te Zaamslag voor 2636, A. P. Butler te Axel voor f 2523, J. Wisse te Zaamslag voor 2498, A. van 't Hoff te Axel voor f 2495 en Gebr. Van 't Hoff te Hoek voor 2450. Voor het 3e perceel (metselwerk schuur): G. H. Kooman voor 3797, L. de Visser voor j 3080 en W. Galle voor f 3076. Voor het 4e perceel (timmerwerk schuur): L. Deij voor ƒ4323, H. van Luijk voor 4095, A. van 'tlloff voor ƒ4090, Gebr. Van 't Hoff voor ƒ4000, I. P. Casteleijn voor 3932, A. P. Butler voor 3909, A. D. Kaijser voor 3820, D. Galle voor 3774 en J. Wisse voor 3500. Voor het 2e en 4e perceel werd in geschreven door C. H. H. Wisse te Zaamslag voor 6220, J. C. Kaijser aldaar voor /'6150 en Kr. Dielemau aldaar voor 5960. Het le perceel is gegund aan den heer W. Galle, hei 2e aan de heeren Gebr. Van 'tHoff, het 3e aan den heer W. Galle, het 4e aan den heer J. Wisse. Tern. Crt, Ged. Staten van Zeeland hebben gisteren aanbesteed het aanbrengen en inwalsen van een dekking van steenslag op den weg op den Noordelijken en op den Zuidelijken dijk van het zijkanaal naar Ilul3t tusschen de platte brug en Axel behoorende tot do werken van het kanaal van Terneuzen. Raming f 15,000. Laagste inschrijver J. van Drongelen te Hoek met 18,989. N. R. Crt. Een slimme deserteur. Op een eenzamen wachtpost bij Koewacht (Oost-Vlaanderen) staat een Duitsch soldaat. Een Bdg nadert hem biedt dui zend frank om naar Holland gelaten te wopdeu, wauht its spanning 't ant. woord af, dat voor hem de vrijheid of strenge straf wegens omkooping brengen moet. - 4 In ernst vraagt de militair. Duizend frank Dadelijk betaald. Geef ze mij De soldaat neemt het geld aan, be kijkt het. 'tis in orde. Mag ik nu gaan vraagt de Belg. Ja, maar ik ga mee De Duitscher laat zijn gewper vallen, haalt ergens een verborgen burger plu uje te voorschijn en weldra is hij met den Belg op vrijen bodem. Lang had hij plannen tot desertie gekoesterd. Maar wat te beginnen in den vreemde? Een ambacht of land werk kende hij niet. Nu bood men hem de middeieh om eenigen tyd de toekomst af te wachten, nu kwam bet gunstige oogenblik en de man maakte er gebruik van. Tel. De toestand van het meisje, dat Zondagmorgen van een Belg vier klap pen met een bijl op het hoofd kreeg, is vooruitgaande. De zoon des huizes, die een slag met de bijl op het gelaat kreeg, vlak bij de slaap, is na een paar dagen rust weder aan het werk gegaan. De dader was een kalme man, die geen misbruik maakte van sterken drank. Hij werkte als bankwerker op De Schelde te Vlissingen en moet daar als Belg een moeilijk leven hebben gehad door het plagen en sarren der andere werklieden. Dit gevoegd bij de liefdeskwestie en de oproeping voor het leger schijnt den jongen man in een ernstigen overspannen toestand te heb ben gebracht. M. Crt. Een vreemd geval. Men seint aan da Avp.Woensdagavond omstreeks 10 uur werden te Rilland Bath dood op hun post gevonden, twee laudator- mers, beiden B. genaamd en ongeveer 22 jaar oud. Eén was afkomstig uit Alblasserdam en één uit Leiden. Beiden waren door een kogel getroffen. Een onderzoek naar het gebeurde wordt nog ingesteld. Nader meldt men nog, dat vermoede lijk de een door den ander per ongeluk is doodgescboten de tweede zou daarna zelfmoord gepleegd hebben, daar slechts uit één tasch 2 patronen misten. Regeenngsrijit, Aan de Nieuwe ct. wordt gemeld Zaterdag jl. kwam te Roermond regee ringsrijst aaD. Maandag d.a.v bracht een gemeente werkman hiervan achtereenvolgens 50 K.G. bij den burgemeester 100 K.G. bij den wethouder. 50 K.G. bij den gemeente-ontvanger: 100 K.G. bij den wethouder. Voorts kregen eeu controleur bij de gemeentebelasting 100 K.G. de gemeente secretaris, een ambtenaar van den Burg. Stand en twee secretarie-ambtenaren elk 50 K.G.de grossier 600 K.G.een euöperatieve bakkerij 1800 K.G. De winkeliers en de Coöp. Vereeniging Het Centrum ontvingen niets. Smokkelen. Te Glanerbrug is U. L. S., van den Bultsweg, door een seldaat- kommies aangeschoten. Zijn rechterknie werd geheel verbrijzeld. De arbeider C. N. te Munterscheveld, die eenige verboden goederen over de grens wilde smokkelen en op den aanroep van kom- rniezen niet wilde stilstaan, is door een geweerschot ernstig gewond. Te Emrnen Compascum is de smokkelaar C. L die ook op het haltgeroep der kommiezen niet bleet staan, in deu buik getroffen. Zijn toestand is gevaarlijk, 50 pond ruudvet is bij hem in beslag genomen, eD in zijn woniDg nog 400 pond. Te Venlo wilden eenige smokkelaars niet blijven staan op den haltroep. De kommies schoot en trof zekeren L. Sch. in een been. Eenigen tijd later is zekere Kr. aangeschoten en in het dijbeen getroffen. Te Ottersum zijn zes smokkelaars uit Gennep aangehouden, die 500 Kg. bloem £b eea party vai tmehtteu uit te vue,.éfll 3 smokkelaars zijn aangehouden bij Wijk de Valk. Aan het spoorwegstation te Scheernda zijn 16000 Kg. huiden, voor uitvoer bestemd, in beslag genomen. Te Lobith hebben de kommiezen ontdekt dat een steen kolenaak een cementen vloer had, waaronder een aantal blokken tin waren verborgen. Avp. j DE OORLOG. De laatste communiqué's der gealli eerden melden volgens de Avp. niet slechts eeu aanzienlijk succes bij hun offensief, doch tevens geven zij een duidelijk beeld van de groote moeilijk heden die reeds overwonnen zijn en.., die nog overwonnen moeten worden, getuige den taaien tegenstand der Duit schers uit huune sterke verschansde stellingen: Alle hulpmiddelen der mo derne techniek, een uiterst zorgruldig gébruik maken van de geringste voor- deelen die het terrein biedt, hebben de Duitschers we zijn nu in de honderdste oorlogsweek aangewend om hunne talrijke achter elkaar gelegen en onder ling verbonden loopgraven linies als het ware van vluchtige veldwerken in permanente bevestigingen te her scheppen. Dat onder deze omstandigheden om het voorgestelde doel te bereiken het krachtsgebruik van den aanvaller tot het uiterste maximum wordt opgevoerd,, dat voorts in dit begin stadium j het offensief ontzettende offers eischt en eindelijk dat dit offensief eerst dan grootere afmetingen kan aannemen als het doorzettingsvermogen en de kracht van den aanvaller na het vermeesteren der laatste loopgraveu linie ongerept blijft, springt duidelijk in het oog, Vandaar, dat hoe belangrijk öok da terreinwinst nu reeds door de Engel sche, meer nog door de Fransche troepen behaald, daarbij genomen het aanzien lijk en steeds stijgend aantal, Duitsche krijgsgevangenen en het veroverde oorlogsmateriaal, de vooruitgang in Oostelijke richting voorloopig nietanderi dan langzaam in zijn werk kan gaan. Flaucourt, gelegen op de helft van de oorspronkelijke linie en Péronne(het hoogst belangrijkespoorwegenkruispunti is door de Franschen vermeesterd en daarmee hebben zij belangrijke vorde ringen gemaakt in de richting der laatst genoemde stad die wel hun voorloopig doel zal zijD. Bij Verdun is de herovering door de Franschen van het Thiaumontwerk niet door de Duitschers tegengesproken. Het Fransfche élan heeit door het verwoed beuken op de benarde veste geenszim geleden. Wt ihaast achttien weken du ren de krachtdadige aanvallen der Duit schers op dit irontdeeleeu oogenblik scheen na de verovering van Fleury en het Thiaumontwerk de t068taud daar voor de Franschen uiterst kritiek te worden. Het in bezit houden van dit gewichtig punt heeft den Franschen ook hier in het voordeel gebracht. Het aanvoeren van belangrijke reservei naar dit punt zal gezien de operatiei in Picardie en Artois zoomede die in Rusland, den Duitschers niet wel doen lijk zijn. Ook hier zijn zij voorloopig in het defensief teruggedrongen. In het noordelijk deel van het Russi sche front, boven Pinsk en hot Pripet- moerassengebied, hebben de Duitschen in de laatste dagen herhaaldelijk aan gevallen en was de artillerie aan het woord. De Russen schenen zich hier in hoofdzaak tot de verdediging te be perken, tot ons het bericht bereikte dat zij bij Barauowitj eeu succes hebben behaald en 1400 man hebben gevangen genomen. De strijd duurt daar nog voort, er zijn echter aanwijzingen dat we van de legergroep van Leopold van Beieren binnen kort meer zullen hooren, Meer Zuidwaarts aan de beneden Lip» (zijrivier van de Dnjester) drongen de Ritenet» f in de B daar tha lijn aan; generaal wijlcen. Volgen New-Yor het verb teerders, een vee geloof, tegenove lijn." I den vers Wilsoi belangrij niteenge Mexico er geen ichillen Het g lijn hou

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 2