13. Woensdag 17 Mei 1916. 32" Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. O. Fe IMFXEMAX, Buitenland. "V Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER A X E' L ADVERTENTIEN van 1 tot 4 ragals 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Greets letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden fr»nc« ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag EEN nre. DE OORLOG. Over het algemeen is in den toestand geen verandering te melden. Halverwege tusschen la Bassée en Lens hebben de Duitschers op de En gelsehen een plaatselijk voordeel be haald. Zij namen hen daar ai, wat in het Duitsche bericht wordt genoemd „verscheidene linies", in hetEngelsche „500 meter loopgraat van de voorste linie". De bloedige verliezen van de Engelschen waren vooral groot bij een vergeefschen tegenaanval, zoo zegt Berlijnmaar Londen déelt mede, dat de Engelsehen met dien tegenaanval een gedeelte van de verloren loopgra ven hernamen. Beide berichten stem men in alle geval hierin overeen, dat het voordeel in dit plaatselijk gevecht aan Duitscben kant was. Bij Verdun voortdurend grootverbruik van artilleriemunitie, maar geen ver andering. Berlijn meldde niet verder over den aanval van de Duitschers in de streek van Jacobstadt, maar het ofïicieele Rus sische bericht vau dien dag maakt gewag van levendig Duitscb artillerie vuur zoowel bij Jacobstadt als bij Duna- burg. Er zijn daar waarschijnlijknieuwe gevechten te wachten. Voor het overige van de gevechtster reinen geen nieuws, behoudens dat de Russen van mislukte pogingen der Tur ken melding maken om tegen de Rus sische kolonne, dia in de richting van Bagdad marcheert, lot het offensief over te gaan. Het Journal des Débats zegt in een artikel, dat het in alle entente lands belang van staat en burger beide is, dat de oorlog spoedig eindigt. En dat kan alleen bereikt worden, als alle beschik bare krachten tegelijk worden aange wend. Met den uitputtingsoorlog is Duitschland niet klein te krijgen. Het oogenblik is dus voof1 de entente mogend heden gekomen om alle krachten voor groote slagen te vereenigeu op punten waar met zekere waarschijnlijkheid op de overwinning kan worden gerekend, Die waarheden, vervolgt het Journal, zijn eindelijk ook in Engeland doorge drongen. In Engeland is tot dienstplicht besloten, in Italië worden weer lichtin gen opgeroepen. Maar de openbare meening schijnt er nog niet voor ge wonnen te zjjn, dat die krachten ook moeten worden gebruikt. Totnogtoe wil men er de legers op het eigen hoofdfront houden. Maar, Verdun be wijst het weer, daar is moeilijk een beslissing te verkrijgen. Men moet de verschillende fronten als één front be trachten en beproeven door te breken daar Waar het met het geringste verlies kan geschieden, onverschillig of die punten van het eigen front verwijderd liggen. Zoo is het wanneer Oostenrijk op den Balkan wordt overwonnen, voor Italië voordeeliger dan wanneer het de Oostenrijkers in Tirol of de Isonzo eenige redoutes ontneemt. N. R. Crt. Hanotaux, van de Eransche Academië is te Verdun geweest. De stad, zoo schrijft hij in de Figaro o.m. voor de helft overeind, en voor de helft ver woest, is leeg en verlaten, vol zon en stilte op dezen namiddag, nu wij ze bezoeken. Ik heb Soissons, Reims en Atrecht gezien en hoeveel dorpen en gehuchten, die door den oorlog geiroffen waren. Hier schijnt de leege stad nog vol leven en energie, misschien omdat zij het laatst getroffen is en de adem van gisteren ze nog bezielt, misschien meer omdat de kring van vuur, die ze omringt en de hoop op de spoedige overwinning levendig houdt. De bur gerlijke bevolking heeft de stad moeten ontruimen. Een zeldzame militaire be volkiug waaktterritorialeu, wier goed moedigheid nauwelijks den trots ver bergt, dien zij ondervinden omdat zij daar zoo, in den vollen zin des woords, de verdedigers van Verdun zijn. Van de hooge wallen af bespeurt men in de verte rookwolken, die de aanwezig heid van den vijand' aan den rand van het onmetelijke hebben onthuld. Een schot. E :n granaat. Hij flhit, stijgt, verscheurt de lucht en vliegt voorwaarts met dien snijdenden kreet van zijde, die scheurt. Hij valt, hij slaat in. Alles in het rond is verpulverd een muur stort in, er is een hol in den grond geslagenuit een reusachtigen krater vliegen zwarte, roode, grijze steenen andere stukken muur wanke len, schudden en storten, eveneens in. En in de rust, die zich langzamerhand herstelt, doet zich vreugde gevoelen omdat het vreeseljjke voorbij is terwijl er reeds een nieuwe uitbarsting begint. De vijand, zegt Hanotaux voorts nog o.m. beschouwt Verdun als knooppunt. Voor wie de dingen beschouwt zooals ze op een kaart staan, 'is Verdun de spil van de Fransche strijdmacht in het Oosten, de vesting, welker val het lot van Frankrijk beslissen zou. Misschien is dit geografisch waarmaar tevens is het psychologisch een „kolossale" dwaling. Verdun wordt niet verdedigd met zijn verbrokkeld muurwerk, niet met zijn forf, niet met zijn heuvels en zijn moeilijk terrein, zelfs niet met de batte rijen en de op dat kleine stukje aarde opgehoopte wapens, zelfs niet met den zwerm gehelmde mannen, die op elk bedreigd punt zijn: Verdun wordt verdedigd met het hart van Frankrijk, dat de massa's bezielt, dat ademt op deze velden, dat deze huizen en ge huchten, deze kathedraal, deze stad gebouwd heeft. N. R. Crt. Men meldt uit Moskou, dat prius Argoetinsld, een verslag heeft gezonden over den staat van zaken in Trebizonde nadat die stad door de Turken was ontruimd. Bij de inbezitneming vau de stad vonden de Russen er 15,000 inwoners, uitsluitend 'Grieken, want de Turken waren alle gevlucht. Wat de Armeniërs uit Trebizonde en om-itreKen aangaat deze waren door de Turken afgemaakt of verdronken. Men bevestigt eenslui dend dat de wreedheden der Turken tegen de Armeniërs van Trebizonde alles te boven gaan wat zij tot nog toe op dat gebied op hun geweten hebben. De verdrijving der Armeniërs uit de stad begon in Juli 1915. Bij wijze van begin werden eenige honderden invloed rijke jonge Armeniërs gevat onder voor wendsel dat zij met den vijaud heulden in booten gebracht en op zee verdron ken. 4ndere Armeniërs werden naar het dorp Djivistik, in de buurt van Trebizonde gebracht, de mannen en de vrouwen afzonderlijk. De vrouwen werden verkracht en gedood, de kinde ren aan de bajonet geregen. De Turken maakten van hun gewerenalleengebruik tegen heel kleine kinderen, die zij als schietschijf gebruikten. De overleven den werden naar Erzeroem gebracht. Christelijke Turken vertellen, dat de geheeie weg bezaaid lag met lijken van kinderen en vplwassenen. Na de eerste ontploffingen begonnen de Turken Armenische jongens weg te voeren, die voor ^en deel bestemd waren voor Turksche gezinnen om er tot den fslam bekeerd te worden. Anderen werden vermoord en, naar de Grieken zeggen, in manden opeengehoopt en in zee geworpen. Bij de vlucht der Turken uit Trebizonde werden de kinderen uit de Turksche gezinnen aan de Grieken overgelaten. Die kinderen zijn nu door de zorgen van de weldadigheidsvereeni- ging te Batoem opgenomen. Tot dusver beeft men 50 kinderen verzameld. De Grieken beweren, dat men er wel 1000 kan vinden. EeD deel der kinderen is door de Grieken gered, anderen zijn gevlucht naar naburige gehuchten of hebben zich buiten verborgen, zich voedende met wortels en vruchten ot met aalmoezen. De te Trebizonde ge vonden kinderen bieden een schrikwek kenden aanblik. Zij zijn met lompen bedekt, zien er ziek en ontdaan uit en vragen telkens of ze niet afgemaakt behoeven te worden. Het is de alge meene opvatting der Grieken, dat de Turken een massa-moord bedreven heb ben, volgens een plan, dat ongetwijfeld op initiatief der Turksche regeering is vastgesteld, die onmeedoogend een ieder vervolgde, die hulp aan de Armeniërs verleende. Men schat het aantal kin deren, dat in de zee geworpen is, op 800. Tal van Armeniërs hebbeu bij de nadering der Turkeuzelf'moordgepleegd N. R. crt. Volgeus de „Temps" is door de Duit schers te Geut eu Brussel de volgende proclamatie aangeplaktIn den na middag van den 16 April 1916 is de landstormsoldaat Fuss door een burger iu het boscb van Erembodegem door drie messteken gedood.' De daad is begaan met eeu tweesnijdend, spits mes. Op ontdekking van den moordenaar is een belooning vastgesteld van 3000 mark, voor inlichtingen die tot aan houding vau den dader zullen leiden worden 500 mark door de etappen- inspectie van het 4e leger uitbetaald. Avo. De New-Yorksche Evening Post zegt over de tusschen Duitschland en de Vereenigde Staten gewisselde nota's, dat Wilson onomwonden te kennen heeft gegeven, de duikbootkwestie bui ten elk verband met iets ander» te willen regelen. Niettemin is de voel hoorn, door Duitschland naar den vrede uitgestoken, de aandacht van Wilson niet ontgaan. Het is niet zeker, dat de president zijn bemiddelingspogingen zal hernieuwen, maar vaststaat, dat wordt overwogen in welke richting de Vereenigde Staten het herstel van den vrede zouden kunnen dienen. De Hearst-bladen vinden dat de Duit sche nota Wilson een schoone gelegen heid biedt om als bemiddelaar op te treden en zijn er zeker ven dat het Amerikaansche volk een poging, om aan den oorlog een einde te maken, zou toejuichen. N. R. Crt. Op de door Macnamara beloofde lijst van onzijdige koopvaardijschepen die zonder voorafgaande waarschuwing zijn getorpedeerd, komen drie Zweedsche schepen, een Amerikaansch, drie Deen- sche, negen Noorsche, vier Nederland- sche en twee Spaansche schepen voor. Verscheidene dezer schepen zijn op een grooten afstand van de kust tot zinken gebracht. In één geval zelf» op een afstand van 180 mijlen, zonder dat hulp werd verleend. N. R. Crt. Amerika en Duitschland. Na de afzending der nota aan Duitsch land heeft Lansing de verklaring ge publiceerd, dat het grootste deel van Duitschland's nota gewijd was aan za ken, die de Ver. Staten met Duitschland niet kunnen bespreken. De hoofdzaak der nota is, dat Duitschland het ver langen van Amerika inwilligt en zoolang Duitschland zijn belotte nakomt, is er voor de V. S. geen reden voor een conflict, ofschoon „onze verliezen ten gevolge der schending van Amerik. rechten door Duitsche duikbootcomtnau- danten, die krachtens vroegere iostruc ties optraden, behooren te worden goed gemaakt." Onze geschillen met Engeland gaat de verklaring voort kunnen geen onderwerp van bespreking met Duitsch land uitmaken. Vooropgesteld dient te worden, dat wij in onze onderhande lingen met de Engelscbe regeering on tegenzeggelijk gehouden zijn ons te ge- diagen naar de uitdrukkelijke verdrags verplichtingen dier regeering. Wij heb ben verdragsverplichtingen over de wijze waarop de onderhavige geschillen tusschen de beide regeeringen behooren te worden behandeld. Wij hebben Duitschland voorgesteld, wederzijds dergelijke verplichtingen aan te gaan, maar Duitschland heeft dit voorstel afgewezen. Wanneer echter het onder werp van ons geschil met Duitschland de levens vau Amerikanen blijft be dreigen, ware net twijfelachtig of zulke verplichtingen toepasselijk zouden zijn, tenzij die bedreiging tijdeus de onder handelingen ophield. Avp. OIRANT

Axelsche Courant | 1916 | | pagina 1