No 76 Woensdaq 30 December 1914. 30" -faarg. Nieuwjaars-AdYertentiën LUTSTE LIEFDE. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, j BERICHT. a 30 cent. FEÜILJL ETON. Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent.. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden fnmeo ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. In het NIEUWJAARSNUMMER, dat Vrijdagochten in plaats van Vrijdagavond zal verschijnen, kunnen geplaatst worden Groote advertentiën worden naar plaatsruimte berekend. De inzendingen worden ingewacht tot uiterlijk Donderdagmiddag 2 uur. Beleefd verzocht zoo spoe dig mogelijk opgave te doen. DE UITGEVER. Aan de abonné's op het GE ÏLLUSTREERD ZONDAGS BLAD deelen wij mede, dat wij van de uitgevers van dat blad berfcht hebben ontvangen, dat te beginnen 1 Januari aanst. de abonnementsprijs per kwartaal wordt verhoogd met 7*/2 cant. De prys wordt dan 4:3 O0Ut franco per post 52'/2 cent per 3 maanden. Het voornemen bestaat, behoudens onvoorziene omstandigheden, tegen 1 69) Roman van Gborgk Ohnet. {Nadruk verboden.) HOOFDSTUK IX. Juffrouw Andrimont had met haar 'ertrek al het aangename van hun samen, zijn met zich genomen, want toen zij niet meer daar was. werd aller gelaat somber en het gesprek begon te kwijaen. Armand was geheel in zich zelf gekeerd on Mina zocht naar een verklaring van Lucie's vreemde woorden. In welken zin zij die ook verklaarde, zij vond ze steeds duister. Zij maakte er zich zelf een verwijt van dat zij gezwicht was roor het verlangen Avmand de geheime overgave van Lucie aan de Cravant te openbaren. Zij begreep hoe onzeker de waarborg was waarop haar hoop, rust te zulleD vinden, had gesteund. Zij werd weder angstig en droevig gestemd en die afwisseling van twijfelen hoop deden daar zóó aan, dat zij bijna in zwijm viel. Zij ging zitten eu was zoo bleek, dat de markies en Armand op haar toetraden, haastig en met angstig gelaat. Zij lachte hen flauw toe, beklaagde zich over de drukkende warmte, waardoor zij duize- Januari a. s. het^ ZONDAGSBLAD weder in 12 pagina's te doen ver schijnen. De stijging in de prijzen, van grond stoffen, arbeidsloonen, enz, is de oor zaak van de prijsverhooging, die, naar wij vertrouwen, voor de trouwe lezers vau het ZONDAGSBLAD, geen bezwaar zal wezen, om abonné te blijven. In vergelijking met andere geïllus treerde bladen, mag toch de prijs van 45 cent, franco per post 52yg cent per kwartaal, zeer laag genoemd worden. DE 09RL9S. Omtrent de krijgsverrichtingen van de laatste dagen door de verschillende vijandelijke legers tot in het Westen en Oosten vinden we in de N. R. Crt. de volgende telegrammen: BERLIJN, 24 December, f Wolff.) Ofïicieele kennisgeving van vanochtend uit het groote hoofdkwartier Onze troepen hebben vanuit Soldau «n Neidenburg opnieuw het offensief genomen en in een gevecht van ver schillende dagen de Russen teruggewor pen. Mlawa en de vijandelijke stelling aldaar zijn weder in onze handen. Hierbij hebben wij ruim duizend gevan genen gemaakt. Aan de Bzura en de Rawka is het op verschillende punten tot heftige lingen kreeg en verzekerde heu dat zij zich weer wel gevoelde. En dat was ook zoo, toen zij Armand's ontsteld gelaat en diens zorg voor haar had gezien. Voor dit arme hart was maar weinig noodig om troost te vinden. Tegen tien uur vroeg Mina haar gasten verlof zich in haar kamer te mogen terug trekken. De, markies, vermoeid van zijn reis nam afscheid en de gasten boden allen aan hem weg te brengen. En ioderdaad voor deze Parijzenaars, gewoon den avond door te brengen 't zij in den schouwburg, 't zij in de balzaal, was die huiselijke omgeving ondragelijk. En onder voorwendsel deu markies naar Trouville 'te brengen, begaven zij zich allen naar het Casino, waaruit het licht straalde in den duisteren nacht, waar de muziek schalde en de dames in haar traaie toiletten, aan den arm hunDerge leiders, keken naar het dansen der vreem- delingen- Armand had tegen zijn gewooute, zijn gasten vergezeld. Met onverschilligen stap ging hij met hen tot de haven eu daar spijt veinzende de gravin te hebben verlaten, weuschte hij hen goeden nacht en keerde terug. De nacht was zoel, de hemel helder en de zeebries bracht het doffe gerommel der golven onafgebroken tot hem. Een stille vrede lag over alles en Armand, vol van kommer, werd pijn lijk getroffen door de grootsche tegenstel ling, die er bestond tussehen deze indruk bajonetgevechten gekomen wegens het mistige weer heeft de artillerie daar weinig kunnen uitrichten. De verliezen der Russen zijn groot. Op den rechter-oever van de Pilica ten Zuidoosten van Tomaszow, hebben de Russen herhaaldelijk aanvallen ge daan, die met zware verliezen voor hen door de Duitsche en Oostenrijksche troepen zijn afgeslagen. Verder naar het Zuiden is de toestand over het algemeen onveranderd. Weenen, 24 December. (Wolff.) Offi cieel wordt vanmiddag bekendgemaakt: In het dal van de boven-Nagy Ag, bij Oekörmezö (bij de pas over de Kamionka in de Karpathen) is de strijd nog onbeslist. In het dal van de Latoreza hebben onze troepen gisteren verscheiden aan vallen onder groote verliezen voor de Russen afgeslagen daarbij is een vijan delijk bataljon in de pan gehaki. In het dal van de boven Ung wint onze aanval allengs terrein in de richting van den Uzsok-pas. Wij hebben in deze streek 650 Russen gevangen genomen. Op het front in Galicië duren de gevechten voort. Aan den benedenloop van de Nida zijn den 22sten dezer meer dan 2000 gevangenen gemaakt, van 11—20 dezer zijn in het geheel 43,000 Russen gevangengenomen. In Oosten rijk Hongarije bevinden zich reeds twee honderdduizend krijgsgevangenen. ST. PETERSBURG, 24 December. (P. T. A.)' De groote generale staf deelt mede wekkende kalmte en zijn gejaagdheid. Wat was hij toch voor een wezen dat hij zich liet meesleepen door dergelijke misdadige aanvechtingen en lage hande lingen? Hoe was het mogelijk dat hij, die geacht mocht worden reeds voor twee derden zijn levensbaan te hebben afge loopen, geen macht geüoeg over zich zelf bezat om verstandig te zijn Voor twijfel achtig genot, stelde hij in de waagschaal niet alleen zijn rust, maar ook het geluk eener vrouw, die hij vereerde. En de schuldige voldoening, die hij zocht, zag hij zich weigeren en zouder met weder liefde belooud te worden, bleet hij be miuneu, waar die lieide misdadig was Daar heen gaande onder die schitteren de sterren, ouder dieu heerlijken hemel, vond hij zich zelf beklagenswaardig. De moed, die daar straks zijn brein verhitte, was voorbij en hij schaamde zich over zijn onwaardigheid. Hij leed vreeselijk onder zijn zedelijken val. Hij gaf zich rekenschap van hetgeen hij verlangde, van de dwaasheid van zijn droom en toch kwam Lucie's beeld met haar schoon hoofd, haar schitterende oogen voor hem op eu eeu sidderiug beving hem. Hij zeide tot zich zeliik beu krankzinnig, het is onmogelijk dat zij mij ooit zal lief hebben; ik doe mij zelf lijden door mij steeds met haar bezig te houden en toch werd hij onweerstaanbaar door zijn slech ten hartstocht meegesleept. Zijn verstand kwam in opstand tegen de zwakheid van Aan de Bzura, in het gebied van Joukow op 5 wersten benedenstroom» van Sochaczew hebben onze troepen in den nacht van 22 op 23 December een aanzienlijke Duitsche troepenmacht die naar den rechter-oever van de Bzura overstak, overhoop geworpen. Een Duitsch regiment is bijna geheel vernietigd. Het verloor 5 mitrailleur» en liet 5 officieren en 515 soldaten als krijgsgevangenen in ODze handen. In dentelfden nacht en den geheelen daaraan volgenden dag hebben de Duit- schers eeu reeks hevige aanvallen gedaan in de streek van Bolimow, welke overal zijn afgeslagen door het vuur en de tegen aanvallen van onze troepen. Aan de oevers van de Pilica en in de streek van Inowlodz en beneden strooms daarvan hebben de daar ge voerde hardnekkige gevechten op 23 December voortgeduurd. Wij zijn er in geslaagd de Duitscher», die tevoren naar den rechter-oever van de Pilica waren overgestoken, terug te werpen. Aan de Nida zij u op 22 en 23 Decem ber gevechten begonnen over de geheele uitgestrektheid van het front, welke vooral aan den benedenloop van de Nida tussehen Wislica en Nynikozerin een hardnekkig karakter aannemen. In den loop van die twee dagen hebben wij in de aangegeven streek in het noordelijke gedeelte van Pinezow 57 officieren en meer dan 3000 soldaten gevangen genomen en ten Zuiden van Pinezow 8 officieren en bij de 600 soldaten. Ten Zuiden van de Weichsel is het zijn hart, maar toeh wist hij die zwak heid niet te overwinnen. Hij dachtIk heb slechts na te laten hedenavond tot Lucie te gaan. Tussehen haar en mij is een verklaring onnoodig. De toestand blijft dan dezelfde. Morgen kan ik haar mijn verontschuldigingen aanbieden over mijn woede en bedrei gingen, die ik dan dwaas kan noemen. Gelooft zij mij dan, of geloott zij mij niet, 'tdoet er niet toe. Alles is dan gered haar eigenliefde en de welvoegelijkheid. Ik heb de gelegeuheid dan niet er toe te komen haar te zeggen, wat ik tot heden wist te verzwijgen. Ohoe wijs, hoe goed zou dit zijn! Zoo moest ik handelen. Doch de verbitterde hartstocht ant woordde daarop: Gij kunt bij haar e^n beslissend uur doorbrengen en gij aar zelt? Gij staat voor gebeurtenissen, die haar leven zullen veranderen eu gij laat die voorbijgaau, zonder voor haar uw hart te hebben uitgestort Waarom deinst gij terug voor die bekentenis Waarom tracht gij u te verdooven door zedelijk overwicht en wijsgeerige bespie gelingen Wat is er waar in al wat gij beweert? Zijn goed en kwaad wel juist te verklaren Wie heeit ze bepaald Zijn beiden geen zuivere en eenvoudige maatschappelijke overeeokomsteu Men is het nu eeu maal eens geworden over begrippen van zedelijkheid voor het alge meen, maar zijn die beginselen aange nomen voor allen en is het sleeht om

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 1