Binnenland. -i schen wordt bovendien spoedig ver wacht, waarschijnlijk tegelijkertijd met een algemeen krachtig offensief der bondgenooten aan de Yser. Men deelt mede, dat dezer dagen 70,000 Duitsche militairen te Antwerpen verwacht worden, die daar in particu liere huizen, gedeeltelijk in onbewoonde, doch ook gedeeltelijk in bewoonde hui zen, zullen worden ingekwartierd. De huizen van de te Antwerpen woon achtige Nederlander» zullen intusschen geen inkwartiering krijgen. Woensdagmorgen vond op de Han delslei opnieuw een paardenschouw plaats. Men i» druk bezig de laatste dagen verschillende forten van munitie te voorzien, o. a. de torten Waelhem en Brasschaet. Te Brussel schijnen thans de drag onders van de lijfgarde (witte uniform) te zijn aangekomen. De eerste maandelijksche oorlog» schatting van 40 millioen francs, die Belgiö opgelegd is, moet 10 Jan. 1915 voldaan zijn. De vertegenwoordigers der verschillende provinciën hebben vergunning daarover eenmaal te ver gaderen te Brussel. Op die vergadering mag alleen deze oorlogsschatting een punt van behandeling zijn. Voor Dendermonde is onverwacht, van Engelsche zijde naar men meent hulp in geld en levensmiddelen opge daagd. Toch heeft de burgemeester verklaard dat, met. de provisies, die tegenwoordig te zijner beschikking staan de stad slechts ruim drie weken kaD voortleven. Pater Rutten, de bekende Belgische leider der Kath. Sociale beweging, zal, naar de lijd verneemt, in onderhande ling treden met de Engelsche, Fransche en Belgische regeeringen, opdat Dender monde den meesten steun zal ontvangen, daar het de stad is, die het meest ge leden heeft van den oorlog. Om de herhaling van reeds voorge vallen ongelukken door muurinstortin gen van de geruïneerde huizen te ver myden, doen de Duitschers al de bouw vallige muren omverwerpen. Een fabrikant bij Lebbeke, een dorp uit den omtrek van Dendermonde, heeft meegedeeld, dat de Duitschers beloofd hebben hem in de mogelijkheid te stel len, het werk te hervatten in zijne half- verwoeste fabriek, maar dat alle pro ducten uitsluitend voor den invoer in Duitschland zullen bestemd zijn. Fa brikanten uit andere steden van België doen verklaringen in gelijken geest. TV. R. Crt Het Eindh, Dagbl. schrijftIn de om geving van Achel heerscht als overal elders in België, veel werkloosheid. Herhaaldelijk is door de Duitsche overheid getracht Belgen in dienst te nemen, door hen op de kruitfabrieken te Caulille te doen werken. Maar de arbeiders hebben zulks beslist gewei gerd. Thans worden zij, die niet in die fabriek willen werken, met straf bedreigd. Men schrijft uit Roosendaal aan de N. R. Crt.: Uit zeer betrouwbare bron gewerd ons het bericht, dan de vleeschnood te Antwerpen zeer groot is en de prijzen tot het uiterste zijn gestegen. Meü hoopt er, dat Nederlandsche vischhan delaren groote partijen visch naar Ant werpen zullen verschepen. Van bijzondere zijde verneemt de Tijd, dat er te Gent niet minder dan 50,000 werkeloozen zijn en dat nagenoeg alle bedrijven in de nijvere stad door gebrek aan grondstoffen stilstaan. Er heerscht een hoogst geprikkelde stem ming. Miss Griffith kwam bij haar. Zij gaf haar den arm en langs mevrouw de Fonteriav gaande, ging zij het tcrra8 af defi tuin in, en verdween tusschen de bloemen. Wordt vervolgd.) „Gent heeft geen oorlogsschatting moeten betalen. Gent moet alleen het levensonderhoud en de soldij bekostigen van het verblijvende korps. Nu eens zijn er 2000 soldaten, dan weer 10,000. Gent moet verblijf, eten, drinken en sigaren verschaffen. Nog meer. Gent ligt dicht bij het frontGent moet dus ook geven wat daar van dienst zijn kan meel, koffie, onderkleeren, ver duurzaamde eetwaren enz., nagenoeg zooveel, of wat meer, als langs de andere zijde goedhartige zielen van buiten het land willen aanvoeren." Nadat Engelsche vliegers bommen hebben geworpen op een benzinedepot, zijn dadelijk meer gijzelaars genomen. Prof. Vercouillie, die onlangs nog rustig te Leiden was, en, gezien zijn ouderdom, zonder achterdocht vertrok naar Gent, heeft nu ook het genoegen met zijn leven verantwoordelijk te blijven voor den eersten den besten dwazen streek van een dronken man of een groepje zwakzinnigen." N. R. Crt. Het Fransche gezantschap te Den Haag deelt omtrent de krijgsverrich tingen mede Den 18den zijn wij in de duinen vooruit blijven gaan in de richting van Nieuwpoort; zuidelijk van Dixmuiden hebben wij het den vorigen dag ge wonnen terrein in staat van verdediging gebrachtzuidelijk van Yperen zijn wij bestendig vooruit blijven gaan. Zuid westelijk van La Bassée, in de streek van Notre Dame de Consolation, zijn wy 600 meter vooruitgekomen, makende dit, met de beide voorgaande dagen mee, een vooruitgang van meer dan één kilometer uit. Evenzeer zijn wij opgeschoten in de richting van Carency, zuid-westelijk van Lens. Ten noorden van Atrecht. te St. Laurent Blangy, zijn de den 17den veroverde stellingen ondanks hevige tegenaan vallen geheel gehandhaafd gebleven. In de streek van Albert zijn wij in den nacht van den 17den op den 18den en den dag van den 18den onder een hevig vuur vooruitgerukt en, hebben wij de prikkeldraadversperringen des vijands bereikt. Verscheidene loop graven der Duitschers hebben wij ge- Domen in de streek van Mametz, tus- schen Albert en Péronne, en in de streek van Lihons bij Chaulnes hebben wij drie hevige tegenaanvallen der Duitschers afgeslagen. Wij brachten den vijand gevoelige verliezen toe, maakten gevangenen en vernielden verscheidene mitrailleurs. In Argonne, bij St. Hubert, is de vijand er door een nieuwen aanval in geslaagd eenigen vooruitgang te maken op de Maasheuvels. Ons geschutvuur, door vliegtuigen in de goede richting geleid, heeft twee zware batterijen des vyands vernield en een derde batterij zwaar beschadigd. TV. R. Crt. De stryd in het Oosten. Officieele kennisgevingen uit Berlijn luidden Aan de grens van Oost- en West Pruisen is nietg van belang ge beurd. In Polen doen de Russische legers pogingen om zich in hun nieuwe, van te voren gereed gemaakte stelling aan de Rawka (rechter zijrivier van de Bzura ten oosten van Lowiez) en de Nida te handhaven. Wij vallen hen daar overal aan. Uit Weenen In de Karpathen zijn de vijandelijke voorhoeden in het gebied van de Latoreza teruggeworpen. Ten noordoosten van de Lupkower- pas ontwikkelen zich groote gevechten. Bij onzen aanval op het front-Krosno Zakliczyn hebben wij aanmerkelijke vorderingen gemaakt. In het dal van de Biala zijn onze troepen tot Tuchow (20 K.M. ten Z. van Tarnow) doorgedrongen. De gevechten aan den benedenloop van de Dunajec duren voort. De Russen hebben daar, evenals in Galicië, met l sterke strijdmachten opnieuw stand gehouden. In Zuid-Polen hebben wij de rivier Nida bereikt. De generale staf deelt uit Weenen officieel mede De verslagen Russische hoofdmacht wordt op het geheele, meer dan 400 K.M. breede front van Krosno tot den mond van de Bzura vervolgd. Donderdag is de vijand ook uit zijn stellingen in de streek tusschen Krosno en Zakliczijn, die ten noorden aan de Karpathen grenst, verdreven. Aan den benedenloop van de Dunajec zyn de Duitsche en Oostenrijksch Hon- gaarsche troepen slaags met de Russi sche achterhoede. In Zuid Polen is onze opmarsch tot dusverre zonder belangrijke gevechten geschied. Piotrkof is door het 34e regiment infanterie, Przedborz (aan de Pilitsa) door afdeeliugen van het 31e regiment infanterie stormerhand genomen De dappere bezetting van Prxemysl heeft den strijd in het aan de vesting werken grenzsnde gebied met goed gevolg voortgezet. De toestand in de Karpathen is nog niet noemenswaard veranderd. TV. R. Crt. Verschillende berichten. De „VosBische Zeitung" ontleent aan een veldpostbrief van een Duitsch offi cier de mededeelinff dat bij RijsBel moharamedaan8che Indiërs in de ge ledei en der Duitschers meevechten ingevolge den oproep van den sultan De militaire medewerker van de „Times" stelt de verliezen, tot nu toe door het Briische leger in dezen oorlog geleden, op rond 84.000 man. Het be richt, dat de Duitsche bladen daarom trent uit Londen krijgen, dat dit onge veer de sterkte is van het Britsche leger, toen het te velde trok. Een Belg, die de grens in Zeeuwsch-Vlaanderen nog is overge komen, heeft de tijding gebracht dat in Kortrijk onder de Duitsche troepen in hevige mate typhus heerscht. Meer dan 1000 man zouden er aan lijden. Vele gebouwen worden in beslag geno men voor het verplegen van zieken. Vóór heden moesten alle voorwerpen van koper, tin en lood bij het Duitsche bestuur ingeleverd worden. Het Antwerpsch Centraalbureel voor Inlichtingen aan Vluchtelingen te Roo sendaal deelt ons mede, dat op 't oogen- blik hongersnood is ingetreden in de provincies Henegouwen en Luxemburg en dat hongersnood in de overige Belgische provincies niet kan uitblijven. In lang heeft men nietg van gene raal Lèman gehoord, den heldhaftigen verdediger van Luik, die thans in Duit sche krijgsgevangenschap verkeert. De „Telegraaf" ontleent aan een brief die te Brussel omtrent dezen krijgsman, ongetwijfeld een der knapste officieren van het Belgische leger,"ontvangen werd dat hij het goed maakt, Hij is hersteld van de nawerking der giftige gassen, waardoor hij half verstikt was, toen hij in de puiuhoopen van het fort Loncin bij Luik door de Duitschers gevonden werd. Men zegt, dat een teen van des generaals rechtpr voet oulangs is geam puteerd. De Keizer is met den Rijkskanselier en de ministers Van oorlog, marine- en buitenlandsche zaken naar het Weste lijke oorlogsterrein vertrokken en zal Kerstmis aan het front vieren. N. R. Crt. Samenkomst der Noorsche koningen. 'De koning van Zweden ia te Malmö met zijn gevolg vroeg aangekomen. De stad is rijk versierd. Om half tien begaf de koning zich naar de haven, waar weldra de koning van Denemarken aan boord van den kruiser Heimdal aankwam. Ouder het spelen van het Zweedsche volkslied ging de koning van Zweden aan boord. De twee koningen kusten elkaar op de wang. Tusschen dichte hagen juichende mensc.hen reden zij vervolgens naar het kon. verblijf Om kwart voor elven kwam de Noor sche koning met een extratrein aan. De Zweedsche kooiug haalde hem af. Zij omarmden en kusten elkaar eu reden onder levendige toejuichingen der menigte naar 's konings huis. Studenten hebben een schitterende betuigiug van hulde aan de drie ko ningen gebracht. Een groote menigte vulde de groote markt, waaraan het paleis is gelegen. Vijfhonderd studenten met veertien banieren vormden een optocht. De koningen werdeu bij bun verschijning op het balkou geestdriftig begroet. De president van het studenten korps uit Lund hield een toespraak, waarin hij er op wees dat de samen komst een gelukkige geschiedkundige gebeurtenis in dezen oorlog is. De rede werd besloten met het viervoudige Noordsche hoera voor de drie koningen. Hierna werd het Zweedsche volkslied gezongen. Ten slotte trokken de stu denten al zingend langs de vorsten, die hartelijk groetten. TV. R. Crt. Een koddig verhaaltje doet de' „Elzasser Kurier" dat toch wel betrouw baar schijnt. In de Vogezen bedienen de Pranschen zich van muilezels voor 't vervoer van hun teerkost. Sommige van die dieren werden door den vijand buit gemaakt Dan geschiedde het, dat de bewuste Duitsche soldaten het gevangen beest bestegen, om sneller het dal te bereiken. Toen gaven de Franschen, die van boven toekeken, evenwel het gewone teeken met trommelgeschal en fluiten aan de beesten, dat ze aanduidde om om te keeren. Ze gehoorzaamden ter stond en zoo snelden ze terug met den Duitschen soldaat nog op hun rug. Dezen laatsen kostte 't dan moeite genoeg om hel rijdier tijdig tot staan te brengen, en niet pardoes in gevan genschap gevoerd te worden. Papieren dekens. Het bureau van advies van den Ne- dèrlandschen Bond voor werkverschaf fing schrijft Herhaalde malen is in den laatsten tijd de aandacht er op gevestigd, dat papier, als slechte warmtegeleider een doelmatig en goedkoop middel oplevert, om -. als beschutting8raiddel te dienen tegen koude. Vooral nu in den tegenwoordigen oorlogstijd armoede voor velen voorde deur staat, schijnt het ous van belang er de aandacht der steuncomité's op te vestigen, dat door gebruikmaking van oude couranten zeer bruikbare dekeni zijn te verkrijgen. Men knippe uit de couranten spiraal vormige strooken van het midden uit gaande en vult met deze, na ze ver frommeld te hebben, de dekens, dit men, van linnen, in zakvorm heeft maakt, op. Verbod van uitvoer vau hoenders. Men meldt aan de N. R. Crt., dst binnenkort kan worden verwacht een verbod van uitvoer van levende en geslachte hoenders, ter voorkoming van de groote verliezen, welke de hoender- stapel in ons land dreigt te zullen lijden, als gevolg van de groote vraag uitbel buitenland naar levende kippen, waar door de kippenhouders in verschillende deeleu van ons land zich voor een be lang-rijk deel van hun aantal hoenderi ontdoen. Uitvoer van paarden De minister van laudbouw, nijverheid en handel brengt ter kennis van belang hebbenden, dat na 24 dezer ook tof uitvoer van ruinen, die den leeftijd van 20 maanden nog niet hebben bereikt eu nog niet gewisseld hebben, en van veulens, niet ouder dan één jaar, voor- loopig geen gelegenheid zal bestaan. St. (M>

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 2