Xo. 73. Woensdag 16 December 1014. 30e Jaarg. LAATSTE LIEFDE. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. ÖIELEMm Provinciale Staten van Zeeland. FEUILLETON. D>t blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AOVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TAVEE aren. In de Vrijdag gehouden vergadering werd o. m. het volgende behandeld, dat we ontleenen aan het uitgebreid verslag in de M. Crt. ffielerpad HulstWalzoorden. Gedep. Staten stelden, gelijk reeds gemeld is, voor, afwijzend te beschikken op de adressen om den weg van Hulst naar Walzoorden geschikt te maken roor wielrijders. De heer Pruytier betreurt het ten teerste, dat G. S. dit voorstel doen, men moest beseffen dat het tijd wordt ein delijk eens den weg geschikt te maken ïoor rij wiel verkeer. Spr. wil niet zoo ver gaan als de adressanten, indertijd ii door kantonniers van den prov. wa terstaat een rijwielpad gelegd naast den weg van Zierikzee naar Zijpe, zooals het daar ging, zou het hier ook kunnen. Voorts wijst spr. erop, dat dezelfde Traag al meer is behandeld, toen wer den de kosten geraamd op 100.000, nu op 11.000, en toen werd beloofd het middengedeelte van de verharding meer geschikt te maken, terwijl nu voorgesteld wordt het verzoek geheel af te wijzen. Spr. stelt voor het verzoek om een afzonderlijk pad af te wijzen, doch toe te zeggen, dat bij het gewoon onderhoud op de belangen van het rij wiel verkeer zal worden gelet. Naar spr. meening kan de zomer weg wel voor rijwielver- keer geschikt worden gemaakt. Roman van Gborgk Ohnst. (Nadruk verboden.) Waarom was men haar komen storen io haar afzondering? Wat wilden al die lieden, die allen verbitterd tegen haar schenen Armand, Paul en Mina allen hinderden haar, deden alles om over haar te beschikken en haar vrijheid te verminderen, die haar boven alles dierbaar was. Het kostte haar slechts één woord om de handen te verbreken, waaraan zij lag Baoden, geknoopt door de wetten der gruote wereld, door maatschappelijke 'Ooroordeelen, door bekrompenheden en kleimgtieden, die met de vrije begrippen v»u Lucie volstrekt niet in overeenstem tiling waren. Maar haar tegenstand zou «'les oumogelijk maken, waartoe zij zich had geleend om Mmas geluk te verze keren al het werk, dat zij noodig had geoordeeld, zou zij daardoor vernietigen, he gedacute aan de edele goedheid van mevrouw de Foutenay verteerde haai de kraetit zich te beheerschen. Zij bracht 'deze vrouw nogmaals een offer van haar 'rijheid en trots. Zij bedroog haar, alleen om haar een oogenblik leed te besparen. De heer Van Nittrik (lid van G. S.) verklaart dat Ged. Staten voortdurend bereid zijn de wegen te verbeteren, daarvan hebben zij herhaaldelijk blijk gegeven. In de tegenwoordige tijds omstandigheden achten zij echter het doen van eene uitgave als de gevraagde niet gewettigd. Antwoordt men aan adr. hetgeen de heer Pruytier wil, dan zegt men iets dat van zelf spreekt. Ged. Staten zijn steeds in die richting werkzaam. I)e heer Fruytier vraagt waarom Ged. Staten dan bezwaar tegen zijn amende ment hebben. Hij bestrijdt echter dat het voorstel van Ged. Staten van zelf het door hem bedoelde inhoudt Het beroep op de tijdsomstandigheden noemt spr. een dooddoener, en bovendien Btelt hij niet voor het gevraagde bedrag te verleeuen. De heer Van Niftrik is door de woor den van den heer Fruytier onaangenaam getroffen. Het is toch bekend, dat spr. een groot voorgtander is van wegsver betering, de tijdsomstandigheden zijn echter werkelijk een beletsel om nu voor dit geval 11.000 uit te trekken Het amendement wordt, nadat beide heeren nogmaals het woord hebben ge voerd verworpen met 18 tegen 17 stemmen. Verbinding beide deelen Zeeuwsch-Vlaanderen. •Zooals uitvoerig is gemeld, stellen .Gedep. Staten voor afwijzend te beschik ken op het verzoek van B. en W. van Ter Neuzen en de daarbij gevoegde adhaesie-adressen, om het daarheen te »Gij wilt mij nopen mij te engageeren,* zeide zij zacht. »Gij dringt bij mij aan op het nemen eener beslissing. Welnu, wees tevreden ik wijs hef aanzoek van mijnheer de Cravanl niet af. Dat hij trach'te mij te behagen en daar het, volgens u, noodig is dat ik mijn vrijheid aan banden leg, waarom dan niet even goed dien meester als een ander.* Machtigt gij mij hem dat te zeggen vroeg mevrouw de Foutenay, die nauwe lijks kon gelooven aan een zoo gelukkige oplossing van dit gevreesd onderhoud. »Ik machtig u er toe, maar niet 7oor morgen. Ik weusch dezeu avond vrij te zijn om mij voor te bereiden op zijn galante aanvallen.* Zij lachte bij die woorden en Mina voelde haar hart kalm en tevreden wor den. Zij had het zoo noodig te gelooven dat zij niet behoefde te twijfelen aan hetgeen Lncie gezegd had. „'tZij zoo, niet voor morgen. Maar ik smeek u, lief kind, let op Paul's goede hoedanigheden en vergeet zijn fouten, die weinig zijn. Haal de banden nauwer toe, die ons aan u binden, wordt nog maals onze bloedverwante. Verzeker uw tqestand in de wereld. Wordt de vreugde van een man, die slechts voor u zal leven. De vreugde van anderen te bevorderen is het heerlijkste wat er is in dit leven.* »Ik weet het,* zeide juffrouw Andri- oaont ernstig. leiden, dat zoo spoedig mogelijk een verharde weg, geschikt voor wagen-, rijtuig- en autoverkeer tusschen Weste lijk en Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen over Nederlandsch gebied worde aan gelegd. Afdeelingiverslag. In één afdeeling vereenigden alle leden zich met het voorsteléén lid onder opmerking, dat hij dit alleen deed met het oog op de tydsomstandig heden. In een andere afdeeling betreurde een lid het, dat het verzoek niet werd ingewilligd. Hij vreest, dat, wil men wachten op de inpoldering, het aanleg gen van een weg nog zeer lang op zich zal laten wachten. Bij kan zich echter wel indenken in de bezwaren van Ged. Staten. Hunnerzijds wijzen deze er nog eens op, dat zij geen vrijheid vonden het voorstel tot het aanleggen van den weg te doen in de tegenwoordige tijds omstandigheden. In een derde afdeeling stelde een lid de vraag, of bij aanneming van het voorstel van .Ged. Staten de zaak voor goed van de baan is, of dat de afwij zing alleen van tijdelijken aard is, in verband met de huidige abnormale omstandigheden. Een lid van Ged. Staten antwoordt, dat op grond der door het college aan gevoerde bezwaren, de zaak inderdaad voor het oogenblik van de baan is, indien hun -voorstel wordt aangenomen. Natuurlijk kunnen later de verzoekers hun aanvraag herhalen, maar wanneer de in uitzicht gestelde bedijking van »Wat mij betreft, die u een weinig geplaagd heb om uw toestemming te verkrijgen, wees verzekerd.dat ik u dank baar ben uit 't diepst van mijn ziel.* Een gevoel van teeder berouw dreef mevrouw de Foutenay tot Lucie. Zij sloot het meisje in haar armen en haar gloeiende lippen op het blanke voorhoofd drukkende, toonde zij in die omhelzing haar geheele dankbaarheid en verliet haar, zonder verder een woord te spreken. Alleen gebleven, begon Lucie na te denken. Het was gedaan het werd haar onmbgelijk nog langer op gemeenzainen voet met mevrouw de Foutenay te leven. Vóór alles, wilde zij meesteresse blijven over zich zelve en ai had zij ook toege geven aan den drang der gravin, zij deed dit met het voornemen zich te onttrekken aan den dwang, waardoor zij een echtge noot zou krijgen, die haar onverschillig was. Maar om haar vrijheid te herkrij gen moest zij heengaan en deed zij dit dan bekende zij daarmee dat de verden king, die op haar viel, juist was. Moest zij zich zelve een dusdanige beschuldiging aanwrijven Moest zij de strengste be oordeelingen uitlokken, zich blootstellen aan laster, zich, in een woord, onmogelijk maken En waarom Zij zocht een ander middel om uit deze verslagenheid te geraken, maar aan alle kauteuzag zij slechts een vernederenden en moeilijken uitweg. Den toestand aan Armand uit te leggen, stond geljjk met een gedeelte ran den Braakman zal tot stand gekomen zijn, zal een veel kortere verbindingsweg kunnen worden tot stand gebracht. Een ander lid acht inwilliging van het verzoek wel degelijk noodzakelijk al ontveinst hij zich geenszins de hooge kostentalloos zijn tegenwoordig de moeilijkheden, verbonden aaD het over schrijden van de Nederlandsch—Bel gische grenzen, en de in uitzicht ge stelde indijking kan nog jaren op zich laten wachten. Gedep. Staten vinden in dit verslag geene aanleiding, om wijziging te bren gen in hun vooistel. De heer Maarleveld wijst er op, hoe thans nu de weg over België door de Duitschers is afgesloten, beide deelen te land volkomen gescheiden zijn. Hoeveel nadeel dit brengt aan den handel en het verkeer tusschen beide deelen, die juist in de laatste jaren belangrijk zijn toegenomen, laat zich begrijpen. Spr. noemt den aanleg van een weg dan ook van groot en dadelyk belang. Hij vreest dat de bedyking, waarop gewacht zou moeten worden, nog tal van jaren op zich zal laten wachten. Het Belgisch bestuur zal na den oorlog zijn handen aan andere zakeD vol hebben. Spr. stelt voor het verzoek aan te houden, aan den minister van binnen- landsche zakeD te vragen op welke .voorwaarden hij bereid is de totstand koming van den weg te bevorderen en Ged. Staten te verzoeken na afloop van dit overleg met een nader voorstel te komen. zich bloot te stellen aan de uitbarsting, waardoor alles zou verloren zijn. Met baron de Cravant spreken en een beroep doen op zijn edel karakter, was den graaf en zich zelve in opapraak brengen. •Wat zij ook bedacht niets dan moei lijkheden allerlei gevaren konden uit haar handelwijze voortspruiten. Zij dacht er geen oogenblik over miss Griffith haar vertrouwen te schenken. Haar trots kwam daar tegen op. Zij besloot als reden voor haar tijdelijke afwezigheid op te geven, dat haar gezelschapsjuffer voor familie aangelegenheden naar Engeland moest. Acht dagen verandering van plaats, welke zouden aangroeien en eindigen in een algeheele scheiding. Wat achter haar zou gebeuren, als zij ver weg zou zijn, ging haar niet aan. Terwijl jpffronw Andrimont hier over dacht en een oplossing zocht om haar vrijheid te behouden zonder die te vinden wachtte mevrouw de Foutenay bij haar thuiskomst een aangename verrassing. De markies de Villenoisy was vroeger gekomen dan zij gedacht had en. afgestapt in het hotel des Roches noires, had hij zich dadelijk naar de villa begeven. Hij zat in den salon. Bij het zien van haar ouden vriend, uitte de gravin een kreet van vreugde. Zij voelda zich zoo ver- licht, zoo opgeruimd Wordt vervolgd.) AXELSCHEffl COURANT.

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 1