1BB Vilp Tronkboflinen net Gevaai. 5ipkes' jams BERICHT. de beste I Algemeene Zangvereeniging „ORELIO". Ongeveer 2 H.A, Eiken SLAGHOUT en 200 zware gevelde SPARREN, Dinsdag 15 December a. s., Bekendmakingen. Openbare Verkooping. Openbare Verkooping. AANBESTEDING. Openbare Verkooping. Advertentien. Koopt steeds Firma Veenhuizen. ■telling ran de beide Kamers der Staten Generaal, de Ministeries met de verschillende ambtenaren. Voorts de verschillende ambtenaren, die belast zijn met toezicht op Hooger, Middelbaar en Lager onderwijs, tot Rechtswezen, Prov. Staten, enz., enz. Voor den prijs van 10 cent levert het een schat van wetenswaardigheden. De mijnen. Zondagmiddag is te Vlissingen een bij de Badstraat aangespoelde mijn tegen de glooiing geslagen en ontploft. De hevige slag werd o.a. te Middelburg duidelijk gehoord. In hotels, winkels en cafés op den boulevard en in de villas aan den Badhuisweg sprongen tallooze ruiten. In sommige huizen is er geen enkele ruit heel gebleveD. Zelfs ruiten, die door rolluiken aan de buitenzijde zijn afgesloten waren stuk. In enkele gebouwen is er ook inwendig schade ver oorzaakt. Persoonlijke ongelukken zijn er niet gebeurd Daar er nog twee mijnen aan het strand liggen, is de om geving door militairen afgezet. Van andere zijde meldt men aan de N. R. Crt. Zondagmiddag, ruim twee uur, is plot seling een van de drie mijnen, die's mor gens aan het strand te Vlissingen waren aangespoeld, ontploft. De stukken hout uit de zeewering kwamen iD de Badhuis straat neer. Honderden ruiten van hotels en villas aan de strandzijde zijn gebroken. Een dame werd aan het gezicht gewond. Een mijnenlegger had, toen de mijnen het zeegat binnendreven, onophoudelijk daarop geschoteD zonder ze echter te treffen. Een mijn ligt vlak voor net Grand Hotel, op 50 Meter afstand, een tweede ligt onder het badpaviljoen. Door stukken hout zijn er in twee cafés gedeelten van den inventaris vernield. noodisl e heereti laatsver- Wolfert. agt of van den gedaan- tot DOJ oorzaak woordig® brengt dra werk L-almanak weer vet en, welks ïdt, bevit schillend® land, de tarieven ie samen' Een treurig geval. Belgische geïnterneerden hebben Don derdag in het interneeringskamp'te Zeist verzet gepleegd. De Nederlandsche be- wakingatroepen hebben gevuurd met het gevolg, dat er 6 Belgische geïnter neerden werden gedood en 15 gewond, waarvan 4 ernstig. Volgens de lezing in verschillende bladen was er reeds enkele dagen on tevredenheid te bemerken. Men deed liever geen werk, en kreeg te weinig verlof om familie te spreken. Hiervoor was gelegenheid van 12 3 uur. Vrouwen kwamen dan af met pak en mand meermalen bevattende een burger cöstuum, waarin de soldaten dan trachtten te ontvluchtenof zoo die ledig waren, ze te doen vullen met wat in de cantine te „halen was. Woensdagavond werden reeds bal dadigheden gepleegd en Donderdag werd het liedje voortgezet. De ruiten der cantine werden stukgeslagen, wat hier in stond buiten gegooid en de tent afgebroken, enz. Hierop volgden aaumaningen, waar schuwingen en bedreigingen, doch de woestaards wilden niet bedaren én be antwoordden Luitenant Malinckrodt, die in Albanië al meer had bijgewoond, met scheldwoorden, als kwattasoldaten moffen, enz. De officier beval in de lucht te schie ten en toen hierop het lawaai nog grooter werd en men riep je durft niet raken, begreep hij het ernstige van den toestandhij met 14 soldaten tegen over een menigte woelige vreemdelin gen van duizenden. De luitenant moet hierna nogmaals tevergeefs hebben gesommeerd om uiteen te gaan, waarop volgens bet Utrechtsch Dgbl. twee salvo's werden gecommandeerd, een in de lucht en een naar de beenen, met het bekende 'Onder den indruk van het gebeurde herstelde de orde. Van de eigenlijke belhamels moeter slechts 1 getroffen zijn, zoodat er onge lukkiger wijze ook weer geheel onschul dige slachtoffers zijn gevallen. De klsermaker der geïnterneerden, een Belg, zat rustig in zijn tent te werken, toen bij een kogel in het achterhoofd kreeg, en direct stierf. Een andere Belg Btond met een zijner superieuren te spreken, toen een kogel hem, gelukkig niet ernstig, ver wondde. Natuurlijk zijn na dit leit verschil lende autoriteiten gekomen en zal een nauwkeurig onderzoek worden ingesteld De commandant van het kamp, gene- raai Knels, uit Amersfoort, verklaarde na te zijn toegelicht, dat Luitenant Malinckrodt niet anders had kunnen handelen. De minister van Oorlog verwacht een j uitvoerig rapport. I Zaterdagmiddag heeft op de R. K. begraafplaats te Soesterberg met mili taire eer de teraardebestelling plaats gehad van 8 geïnterneerden Belgen, die bij het verzet in het kamp te Zeist Donderdag gedood waren. In den och tend had een deputatie van de Belgische geïnterneerden 6 man uit iedere barak, gedefileerd, daarna werd een korte lijk dienst gehouden door den Belgischen aalmoezenier. De stoet bestond uit een detachement geleide met omfloerste trommel, onder commando van luitenant Valkhof, vier lijkkoetsen met elk kisten, bedekt met kransen van Belgi sche officieren en soldaten een palmtak van Hollandsche officieren en een krans van de ouders van een der dood^n. In den stoet volgden zeer vele Bel gische officieren, de deputatie van de Belgische geïnterneerden en eenige Hollandsche officiereu. Op het kerkhof werden de kisten in een gemeenschap pelijk grai gedragen door Hollandsche soldaten. De beaarding geschiedde door 2 Belgische geestelij keu en den pastoor van Soesterberg. O.) Grenstooneeltjes. Uit Sluis schrijft men aan de TelJa, de menschen van dat dorpje kwamen altijd naar Nederland, om sommige waren», zei een goedmoedig Duitsche schildwacht. »Ik ken dat, ik woon ook aan een grens. Eo waarom ze het du te verbieden Ik acht het niet noodig, maar bevelen zijn bevelen, en ze zijn alweer verscherpt.» Er was eenige opschudding aan de grens bij Sluis, St. Anna ter Muiden, Retranchement. Zeker, ,t consigne luidde reeds lang »Niemand doorlaten». Maar voor de eigenlijke grensbewoners sloot men een oog. Nu niet meer. Daar stonden twee kinderen. Ze waren l van Westkapelle naar St. Anna ter Mui den om een kan petroleum gekomen. De Nederlandsche soldaat moest ze gebieden de olie terug te brengenverbod van uitvoer. Maar de kinderen mochten nu met hun ledige kan niet meer naar huis terug. Zoo juist was de afsluiting strenger ge worden Wat verder jammerde en schreide een vrouwtje Ze had nog wat kolen liggen op Nederlandsch gebied eD was er om j gekomen een klein klutsje tegelijk. Dat ging goed. Toen plots de schildwacht zei»Nicht passieren En tranen hielpen niet Ja, de afsluiting is nog scherper, dé posten zijn verdubbeld! Twee man, ieder met een paspoort van den Duitschen consul, waarvoor ze acht blanke guldens hadden neergelegd. »Nicht passieren. >Maar weet uw consul dat dan niet Is dat eerlijk Acht gulden laten betalen, om hier te vernemeD, dat dit papier geen I waarde heeft I »Nicht passieren De bevelen zijn ver scherpt». Te Sluis lag een oude man ziek. Zijn dochter verbleef te Knocke. Hij verlangde naar haar. Men schreef een verzoekschrift in 't Duitsch en in Duitsche letters aan den commandant te Westkapelle hem beleefd verzoekend den drager die bood schap te laten afgeven of anders iemand naar Knocke te sturen. De drager gaat op weg. De grenspost leest den brief en laat den man door. Alles gaat goed. Aan de Schapenbrug, het tolkantoor, waar de douane rente nieren mag, geen militairen. Ginds ligt het dorpje al, dat wel nooit zal gedroomd bebbeD, nog een Duitsche commandatur te krijgeD. Even vóór 't dorp komt een auto met Duitsche officieren aangesnord, 't Voer tuig stopt. »Waarheen klinkt het. De burger laat den brief zien. De heeren lezen hem. En schudt het hoofd. »Nein verbiedt hij. »Daar!« En hij wijst den man een plaatsje aan bij den chauffeur. Terug naar de grens met alle eer. En de post kreeg daar een geducht standje. Aangenamer Dog was het avontuur van een ander Nederlander. Hij trok de grens toch op een punt over, waar zelfs de tram nog rijdt, n.l. bij Watervliet. Hij had brieven bij zich, heel onschul dige. De Duitschers onderzochten hem em de verblufte man mocht gebonden den nacht in 't wachtlokaal doorbrengen. Den volgenden morgen liet men hem vrij. En hier wachten dus maar! Te Sluis is het aantal bedeelde vluchtelingen met een honderdtal vermeerderd, burgers, wier spaarcenten opgeteerd zijn. En dan is 'teen zeer zware gang naar 't steun comité. Rentevergoeding 3%. Inlagen kunnen geschieden van des morgens 9 tot des avonds 8 uur. Terugbetalingen zooveel mogelijk d i r e k t. VAN HEEL Co. De ONROERENDE GOEDEREN te Clinge, eigendom van CHARLES MER- CIE, welke op Dinsdag 11 Augustus jl. krachtens arts. 1223/1255 B. W. zijn geveild, zullen thans definitief worden verkocht op des voormiddags 11 ure, in het Hotel „Het Wapen van Zeeland' bij den heer Neelemans te Hulst. Axel, 27 November 1914. Notaris DREGMANS. In West Pruisen is onder de pas aangeworven recruten een meisje ont dekt. Deze recruut van 19 jaar, heette Klara Bablo en was uit Lnsterburg afkomstig, van waar zij zich met andere vluchtelingen naar Dantzig had bege ven. Zij kon geen werk vinden en het stuitte haar tegen de borst van de lief dadigheid harer medemenschen televen. Zij nam daarom een koen besluit, liet zich het haar afknippen, schatte zich manneDkleeren aan en sloot zich aan bij een troep* recruten die naar Konitz werd gedirigeerd. Daar kreeg zij een uniform, werd bij burgers ingekwartierd en maakte militaire marschen mede zonder dat men het vermoeden koes terde dat de aardige zachte recruut een meisje was. Op den duur kon zij echter de medische inspectie niet ontioopen, zoodat zij eindelijk door den nood ge dwongen er toe overging haar geheim aan den chef van het depot te open baren. Al haar smeeken om bij de troep te mogen blijven, bleèk ydel, zij werd zoo spoedig mogelijk weer in vrouwenkleederen gestoken en naar Dantzig teruggezonden, waar zij op het oogenblik voor verpleegster wordt op geleid. A7- R' Crt- De Notaris J. A. Dregmans te Axel, zal ten verzoeke van het Bestuur van den RIEDENPOLDER te Koewacht, op Donderdag 17 December 1914, in plaats vau op Dinsdag 8 December a. s., zooals eerst was geannonceerd, des voormiddags 11 ure, verkoopen ISO geschikt voor klompenmakers, staan de aan den dijk van dien polder. Te vergaderen en te beginnen by Bruno de Potter, St. Andries. De Notaris J. A. Dregmans te Axel, zal ten verzoeke van het Bestuur van den BUTHPOLDER, op Vrijdag den 18 December 1914, des voormiddags 11 ure, in plaats van op Donderdag 17 December a. s., zooals eerst was geannonceerd, verkoopen staande aan den Buthdijk te Axel. Te vergaderen nabij den D uiker. Burgemeester en Wethouders van AXEL, zullen op Maandag 14 December a. s., aanbesteden, des voormiddags te 10 uren, ten raad huize, in een perceel het schoonhouden en verwarmen van het raadhuis. Inlichtingen te bekomen bij den Ge meente-opzichter. Axel, 7 December 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, L. J. DEN HOLLANDER. De Secretaris, J. A. VAN VESSEM. Bovengenoemde Vereen fifing houdt repetitie op Dinsdag- en Vrijdagavond van 8 tot 10 uur. Bij deze Vereeniging kunnen ten allen tijde jongelingen en jongedochters ge plaatst worden, die den leeftijd van 16 jaar hebben bereikt. HET BESTUUR. De Notaris J. A. Dregmans te Axel, zal op laandag 14 Dacember 1914, des vooi middags II ure, ver koopen liggende in den Ouden polder, Verdolen Bosch te Zuiddorpe. Te vergaderen bij de Wed. Lammens, omtrent de Sterre. De verkooping geschiedt a contant geld. gevolS' u O 1

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 3