Provinciale Staten van Zeeland. Rechtszaken. Burgemeester Jan de Vos presideerde, Vijl schepenen (wethouders) en twintig raadsleden waren aanwezig. De burge meester, die geen redenaar is, maar aan wien men kon merken, dat de woorden hem uit het hart kwamen, wees er nog maals op, hoe onverdiend en zwaar die schatting is. Daartoe zal op de ge zamenlijke krachten der belastingschul digen een beroep moeten worden ge daan in een nog te bepalen vorm, maar waarvoor heffingen ten laatste op 15 Dec. 1915 zullen moeten plaats vinden. Daar tevens de stad tot leniging van den heerschenden nood het hare wil bijdragen, moet ook op de gewone uit gaven bezuinigd worden. Derhalve doet het Antwerpsche ge meentebestuur een beroep op de daar gevestigde banken, de groote handels huizen en de gegoede burgers. Behalve die oorlogsschatting zullen nog volgens het hoofd van die stad zeer belangrijke requisities geheven worden, nog ongerekend dat door het stilliggen van den handel de gewone begrooting ongeveer 14 miljoen van haar inkomsten zal moeten derven. Men weet, hoe het betrokken voorstel m. a. s. aangenomen werd. Voordat deze historische zitting opge heven werd, bracht de heer Royers, lid der Belgische Kamer, oud-hoofdingeni eur in de Scheldestad, in onze omgeving welbekend, dank aaü den burgemeester en de leden der intercommunale com missie en andere overheidspersonen. De heer Franck, in uiterlijk zoo ver schillend van den voorgaanden spreker, dankte daarop den heer Royers en wijdde gloedvolle woorden van bewon dering aan koning Albert. Met dat al is Antwerpen nog niet van de kosten at, door de Duitsche overheerschiDg noodig geworden. De „Lokal Anzeiger" deelt althans mee, dat aan heel België een oorlogsschatting van 375 miljoen trank is opgelegd en Hollandsche bladen vernemen uit Brus sel, dat de Duitsche machthebbers zelts daarmee niet tevreden zijn en dat het uitgeputte land nog maandelijks 35 miljoen zal moeten opbrengen voor het onderhoud der Duitsche soldaten. Dit laatste droeve nieuws is evenwel nog niet bevestigd. M. Crt In België is een groote slag ophanden seint een oorlogscorrespondent van de Tijd. De Duitschers zijn in de laatste dagen bezig hun troepenmassa op het front Oostende-Yperen danig te verster ken. Deskundigen schatten de troepen op 700,000 man. De bondgenooteü, die door hun uitstekenden inlichtingsdienst volkomen op de hoogte zijn, hebben eveneens nieuwe reserves aangevoerd, en gereed gemaakt voor de vuurlinie, zoodat men veilig kan aannemen, dat bijna lx/t millioen manschappen op die lyn tegenover elkander staan. De bondgenooten hebben hun infan terie meesterlijk ingegraven. De stel lingen zijn bijna niet te onderkennen, zelf» voor ingewijden. Groote massa's lanciers van het Belgisch leger zijn in die richting heengetrokken. Men be weert hier d. i. te Calais met groote stelligheid, dat zelts troepen, die met haar had gehad, verlangend geweest Lucie te zien, misschien had hij zich willen verzekeren dat sij alleen was en de verontschuldiging d'oor haar gegeven om niet aan tatel te verschijnen, geen voorwendsel was geweest om Paul bij zich te kunnen ontvangen. Hij was ja- loersch, de ongelukkige, en Mina wist tot welke dwaze veronderstellingen de jaloerschheid in staat is. Hij had willen waken, spionneeren, binnengaan, wie weet wat meer en daarom door het raam van den salon gekekeD. Ongetwijfeld had het een of ander geritsel zijn tegen woordigheid verraden en had Miss Grif fith het raam geopend in de meening dat Lucie's hond buiten wastoen had de graaf zich haastig moeten verschuilen. Wordt vervolgd.) nog kort geleden in ©n rond Antwerpen lagen, nu aan 't front bij de Yaer liggen. Ook is een verhoogde actie aan de kust merkbaar. Het commando te Calais is deze week gelegd in handen van de Engelschen Zelfs de Belgische soldaten worden ver trouwd gemaakt met het scheepsgeschut der Engelschen. Eveneens is zwaar Fransch veldgeschut in ruime mate hier aangekomen. Al deze verschijnselen wijzen erop, dat in de eerstkomende dagen een groote veldslag is te wachten. Nog een ander teeken is de drukke verkenningsdienst van de vliegers. Die der bondgenooten wagen zich bij herha ling boven Brugge en zelfs bij Gent Dezer dagen ondernamen ze speciaal een tocht, om een deel van den Duit schen staf te treffen. Het resultaat daarvan is evenwel'niet met zekerheid hier bekend geworden. Al wat ambulance aanbelangt wordt versterkt. De hospitalen hebben aanzeg ging ontvangen, om zooveel mogelijk bedden beschikbaar te hebben. Al wat rijden kan met of zonder paard wordt gerequireerd. Aan den plaatse lijken zoowel als aan den grooten stat wordt dag en nacht gewerkt. Een andere correspondent van de Tijd meldt d.d. 30 Nov. uit Brugge, dat het uitsluitend marinetroepen zijn, die de Duitschers naar het front aan de Yser overbrengen. Eenige dorpen boven de Yserlinie zijn op last der Duitsche overheid ontruimd. De versterkingen van de kustplaatsen houdt aaner is ook zwaar geschut heengezonden, waarmede waarschijnlijk reeds enkele schoten zijn gelost op Engelsche oorlogsschepen want om streeks 3 uur vielen een vijftal zware schoten uit de richting Zeebrugge. Het kunnen echter ook ontploffende mijnen geweest zijn, want op het oogenblik staat er een hevige storm hier, die wel licht eenige mijnen kan hebben doen losgaan, die de Engelsche vloot tijdens het laatste bombardement rond Zeebrug ge gelegd heeft, vaste mijnen dus. in het centrum thans het Duitsche front naar verhouding sterker zal wezen dan op de vleugels. Een en ander doet ons besluiten, dat als de Rjetsj gelijk heeft (en als het blad de sterkte van den vijand zou onderschatten, zou het daar door een uitzondering op den regel maken), de Duitschers op dat front betrekkelijk zwak zijn. De Rjetsj vertelt dan verder, dat twee Duitsche legercorpsen, die naar Bree zijD vooruitgeschoven, door het optreden van nieuwe strijdkrachten in een hoogst gevaarlijke positie kwamen. Zij werden, zooals de generale staf heeft gemeld, van alle kanten in het nauw gebracht. Zij worden bijna geheel omsingeld. Alleen naar het Noorden bleet een opening, die steeds nauwer werd. De Rjetsj geeft dan toe, dat die leger corpsen nochtans aan die omsingeling zijn ontsnapt. Dit is de Duitschers, zegt het blad, op de volgende wijze gelakt. Zij zonden dóór die opening nog twee legercorpsen, zoodat er nu vier corpsen binnen den nauwer wordenden ring stonden. Maar wat voor twee corpsen een hachelijk pogen scheen, gelukte aan vier. Zij braken naar het Noorden door, zij het dan ook met verlies van kanonnen en manschappen. N. R. Crt. AXEL, 4 December 1914. Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat het aantal vluchtelingen, dat thans nog in onze gemeente door het plaatselijk steuncomité wordt gehuis vest en gevoed, nog 400 bedraagt. Behalve deze verkeeren hier nog verscheidene menschen uit Bfelgië, die in hun eigen onderhoud voorzien en liefst niet naar hun geteisterd vader land terugkeeren, uit vrees in Duitsche handen te vallen. De heer A. P. J. de Blieck, gem. secretaris te Koewacht, is benoemd tot tijdelijk ontv. griffier van de polders Varempé en Nieuwen Karnemelkpolder. Door bovengenoemde Rechtbank is verwezen naar de terechtzitting de zaak tegen C. C., 38 j., werkman, ge boren en wonende te Zuiddorpe, thans gedetineerd te Middelburg en C. F. G., 26 j., werkman, geboren en wonende te Koewacht, thans voortvluchtig, ter zake van diefstal van vee uit de weide. Uit bet Huis van bewaring te Middelburg is ontvlucht C. F. G., 26 j., werkman, geboren en wonende te Koe wacht, beklaagd van diefstal van vee uit de weide. De strjjd in het Oosten. Het Russische blad Rjetsj houdt een beschouwing over den krijgskundigen toestand in Polen, die ons lezenswaard voorkomt. Het blad begint met de opmerking, dat met het lot van de Duitsche troepen tusschen Weichsel en Warthe, het lot van het Duitsche en het Oostenrijksche leger, ja dat van het Duitsche en Oosten- rijksch-Hongaarache rijk, ten nauwste verbonden is. De taak van de Duitsche en Oosten rijksche legers is hier meer dan ooit om den vijand den weg naar Berlijn te versperren. De taak van het Duitsch Oostenrijk sche leger is, om, zoo het al niet over wint, zooveel mogelijk tijd te winnen, die noodig is om de operaties op het Westelijk oorlogsterrein voort te zetten en ook om het Oostenrijksche leger te reorganiseeren en te versterken. Het blad meent dat er tusschen Weichsel en Warthe 12 Duitsche leger corpsen staan, te weten vijf van gene raal Mackensen, twee van het achtste of Oost-Pruisische leger. Daarbij is het heele leger van von Hindenburg, be staande uit vijf legercorpsen, genoemde strijdkrachten te hulp gekomen. Als deze berekening van de Rjetsj juist is, zijn de Duitschers op dat front vrij gering in aantal. Immers, volgens de berichten van den Russischen staf, strekt het front zich uit van het station Zdunskawola (ten Oosten van Sieradz), loopt Noordoostelijk over Szadek Zgierz, Strykow en Glowno en buigt vervolgen» om naar het Noorden, ongeveer tot Plock. Dat front is dus meer dan 160 K.M. lang. Daarbij moet men uog in aanmerking nemen, dat, tengevolge van de moeilijke positie waaruit zich twee vooruitgeschoven legercorpsen van het 1 centrum hebben moeten worstelen, daarin door andere legercorpsen, die hen te hulp waren gesneld, bygestaan) j PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 6 December 1914. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/» ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. Voorm. 9 ure Ds J. H. Lammertsma. (Openb. Geloofsbel.) Nam. 2 ure Dg. Chr. Bruins. Gebouw Stationstraat. Voorm. 9 ure Ds. Chr. Bruins. Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma. Gereformeerde Gemeente. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure 's Av. 57s ure Leeskerk. Leeskerk. Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 4 Dec. 1914. J. P., 44 j., koopman te Hoek, thans uit anderen hoofde, gedetineerd te Mid delburg, is wegens verduistering ver oordeeld tot 9 maanden gevang. G. W., 32 j., leurder te Meerdonk, is wegens noging tot verboden uitvoer naar België (uit Zeeuwsch-Vlaanderen) veroord. tot 10 of 10 dagen hecht., met verbeurdverklaring van de in be slag genomen goederen. O. L. C., 21 j., voerman te Selzaete, is wegens ais voren veroord. tot 10 of 10 dagen hecht., met verbeurdver klaring der aangehaalde goederen. E. M.-H., 42 j., koopman te Stekene, is wegens als voren veroord. tot 10 of 10 dagen hecht., met verbeurdver klaring der in beslag genomen goederen. H. N., 30 j schipper te Liendeu, is wegens niet voldoen aan het bevel van een ambtenaar veroord. tot 25 of 25 dagen hecht, (gepleegd te Axel). Dinsdagavond om half acht werd de najaarszitting in naam der KoningiD geopend door den commissaris der Koningin, mr. H. J. Dijckmeester, die blijkens de M. Crt. de volgende rede uitsprak Mijne Heeren I De omstandigheden, waaronder deze najaarszitting gehouden wordt, nopen my een woord tot u te richten. Voorat wenscht gij het hooggeacht medelid te herdenken, dat in de vorige maand uit uw midden is weggenomen. Den lOden November overleed te Zuiddorpe in den ouderdom van 67 jaar de heer A. Moerdijk. In 1890 tot lid der Staten gekozen, heeft hij ge durende 24 jaar met ijver en trouw de belangen der provincie gediend. Zyna nagedachtenis blijft bij u in eere. Korten tijd na het sluiten van uw zomerzitting, in de maand, die in den regel bestemd is voor ontspanning en herstel van krachten, brak de Euro- peesche oorlog uit. By Kon. besluit van den lOden Aug. 1914 werd Zeeland, nevens andere pro vincies met ingang van den llden Aug. in staat van oorlog verklaard. Even te voren had de bij Kon. besluit van 16 Nov. 1912 aangewezen Territoriale Bevelhebber het militair gezag in deze provincie aanvaard. Voor ons Vaderland, ook voor deze provincie, trad een moeilijk tijdperk in. Met voldoening viel te constateeren, dat de mobilisatie van leger en land weer ook in Zeeland op voorbeeldige wijze is tot stand gekomen. In den korten, daarvoor vastgestelden tijd is dit veelomvattend werk geheel naar de bedoeling uitgevoerd. De medewerking daarbij van burgemeesters en andere autoriteiten ondervonden, gaf stot tot volle tevredenheid. Maanden van on verpoosde werkzaamheid allerwege zijn gevolgd. Betrof deze in den eersten tijd al wat ton strekken in het belang van onze eigen bevolking, het verleenen van bijstand aan de gezinnen van hen, die tot uitoefening van militie- of land weerplichten waren opgeroepen maat regelen tot het verkrijgen van werk krachten, in het belang van werkeloozen en zooveel meer, reeds spoedig voegde zich bij die hulpvaardigheid van de bevolking onderling, de ontvangst en verzorging van zoovelen, die een veilig plekje zochten binnen onze grenzen. .Eerlang zag Zeeland zich geroepen vluchtoord te zijn voor een groot deel der aangrenzende bevolking. Het ligt niet in het bestek van dit woord, Mijne Heeren u een overzicht te geven van dit liefdewerk, van hetgeen in dit opzicht in alle kringen van Zee land's bevolking viel waar te nemen. Met mij waardeert gij dit alles als een lichtpunt in de donkere oogenblikken, die nog voortduren. Wij mogen ons verheugen dat de toe standen in de provincie, de omstandig heden in aanmerking genomen, niet onbevredigend zijn. Ernstig eD onder den indruk van hetgeen nabij onze grenzen voorvalt, zetten de ingezetenen den dagelijkscben arbeid voort. Met groote dankbaarheid richteu zij ziel' naar het eerbied afdwingend voorbeeld van Hare Majesteit de Koningin, die Haar volk voorgaat.

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 2