\o 67 Woensdag 25 November 1914. .'10° Jaarg. Etsteliefde. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMm Binnenland. FEUILLET OjV. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maai. Advertentiën worden iranee ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en VrJJdagnamiddag TWEE uren. Nederland en de oorlog. Mijnen. Naar aanleiding van een in de Times ian 19 dezer voorkomend bericht, dat te West-Capelle met zeer noodlottig gevolg ontplofte mijn, naar men alge meen denkt, een Duitsche mijn was, omdat in de nabijheid reeds Duitsche mijnen waren aangespoeld, wordt van marine zijde het volgende mede gedeeld Aangezien alle personen, die zich bij ontplofte mijn hebben bevonden, zijn gedood, kan niet met zekerheid worden rerklaard, met welk soort mijn men hier te doen heett gehad. Wel kan worden gezegd, dat bij de jongste stor men ongeveer 100 mijnen op de Neder- l&ndsche kust zijn aangespoeld, en dat daarouder geen enkele Duitsche is aan getroffen. Bijna alle aangespoelde mijnen waren Engelsche. Volgens de verklaring van iemand, die de ontplofte mijn kort vóór de ramp op den dijk bij WestCapelle heett zien liggen, was haar kleur als die der Engelsche mijnen. N. R. Crt. Kerst- en nieuwjaarsverlof'. De opperbevelhebber van land- en zeemacht heeft de volgende order uit gevaardigd Daar het niet mogelijk is alle mili tairen in de gelegenheid te stellen de aanstaande feestdagen (Kerstmis, Oud en Nieuwjaar) in hunne gezinnen te Roman van George Ohnet. Nadruk verboden.) HOOFDSTUK VIII. doen doorbrengen, wordt door mij ter tegemoetkoming hieraan het volgende bepaald Aan ieder militair, die in het tijdvak van I Dec. tot en met 2 Jan. op zijn beurt met verlof gaat volgens de regelen, door mij vastgesteld bij order van 24 Sept. 1914, kan éénmaal in genoemd tijdvak twee etmalen langer verlof worden verleend, dan volgens genoemde regelen het geval zou zijn. Van deze gunstige bepaling zijn uit gezonderd a. zij, aan wie in genoemd tijdvak ingevolge bijzondere beschikking van den minister van oorlog of van mij een buitengewoon verlof (of verloven) van langeren duur (of gezamenlijken duur) dan vier dagen mocht zijn of worden verleend b. zij, die wegens vervalsching van vrijbiljetten voor vervoer per spoor zijn gestraft geworden. Ik behoud mij voor, bovenstaande gunstige bepaling op elk oogenblik in te trekken, waarop de tijdsomstandig heden en het belang van den dienst zulks mochten vorderen. Bovendien zijn de korpscommandanten en hoogere autoriteiten gemachtigd bij de uitvoering van bedoelde bepaling zoodanige be perkingen toe te passen als door de eischen van den dienst of de veiligheid bepaaldelijk gevorderd worden. Sold. Ct t. Briefwisseling met Gent. De consul der Nederlanden voor Oost-Vlaanderen maakt bekend, dat de door het consulaat ingerichte postdienst «D Na den eten terwijl de heer en mevrouw Trésorier zaten te praten met Armand, wandelden Paul de Cravant en de gravin gearmd langs de welriekende bloemper ken in den tuin der villa Fontenay, van waar men gezicht had op de duinen langs het strand, waartegen de golven eentonig bruisten. Zij voerden hun gesprek op lachten toon, de nabijheid hunner vrien- deu mijdende, als vreesden zij dat men zou hooren wat zij^espraken. Dadelijk oa tatel, toen de koffie op het terras was gediend en de sigaretten waren opgesto- hen, hadden Mina en haar neef, als was dezelfde gedachte bij hen opgekomen, elkaar opgewacht. »Gij hebt u daar straks van juffrouw Andrimont meester gemaakt,* zeide de gravin op vroolijken toou tot Paul, den jongen man van ter zijde aanziende. Was u dat onaangenaam?* vroeg Cravant. »Vol8trekt niet Ik veronderstel, dat dit onderhoud onder vier oogen u aangenaam was, en ik ben niet zoo egoïstisch er ontevreden over te wezen.* >Gij zult moeten erkennen, dat ik van de gelegenheid gebruik wist te maken, daar miss Lucie ons dezen avond alleen liet.* »Zij scheen, toen zij thuis kwam, min der vroolijk, dan toen wij heengingen, en een uur vóór den eten liet zij mij zeggen, dat zij niet aan tafel zou komen. Zij is ietwat eigenzinnig »Dat komt misschien doordat zij zoo verleidelijk is.* »Dus behaagt zij u »Ik loochen zulks niet.* »En hebt gij haar dat gezegd?* »Ja.« De gravin bleef staan, keek den baron in 't gelaat met wat hij haar vorstelijken blik* noemde, en zeide zacht: »Ik dacht dat wel en daarom wilde ik u van avond even spreken. Gij zijt eeu man van de wereld, Paul, en begrijpt welke verplichtingen de gastvrijheid, door mij aan onze bloedverwante geschonken mij oplegt. Toen Lucie hier kwam stelde zij zich .daarmee zedelijkerwijze onder mijne bescherming. Mijn leeftijd staat mij toe haar te behandelen alsof zij mijn dochter wasik heb dus het recht u te viageu welke uw plannen zijn.* >Mijn plannen, waarde gravin,* ant woordde de baron, terwijl zijn gelaat een gelukkige uitdrukking aannam, »die zijn met het buitenland via Sas van Gent door den grooten toevloed van brieven en postzaken in het vervolg maar ten dienste van den handel en nijverheid opengesteld kan worden. Van particuliere en krijgsgevangenen kunnen voortaan slechts briefkaarten ter bezorging worden aanvaard. M.Crt. Briefwisseling met geïnterneerden. Tot nadere beschikking is in het binnenlandsch verkeer vrijstelling van port verleend voor de verzending door en aan in Nederland geïnterneerde buitenlandsche militairen van a. brieven (mei inbegrip van brief kaarten) tot eén gewicht van 20 gram b. drukwerken en nieuwsbladen tot een gewicht van 100 gram. M. Crt. Uitvoer van rninen en reulens. Naar de N. R. Crt. verneemt, kan eerstdaags een verbod van uitvoer van ruinen en veulens worden verwacht. Belasting van geïnterneerde militairen. Naar het Hbld. meldt, ligt het niet in de bedoeling van de regeering om de hier te lande geïuterneerde officieren aau te slaan in de bedrijfs- en (of) vermogensbelasting. Deze personen wor den niet geacht in den zin der wetten op de bedrijfs- en vermogensbelasting binnen het rijk te wonen. Wat de personeele belasting echter betreft zijn ook geïnterneerde officieren belastingplichtig, indien zij langer dan drie achtereenvolgende maanden hier te lande een perceel in gebruik hebben of dienstboden, paarden, rijwielen of motorrijtuigen houden. zeer eenvoudig en ik heb ze juffrouw Andrimont niet verborgen. Ik heb haar eenvoudig gevraag! mij haar hand te willen schenken.* »Gij hebt dat gedaan, Paul riep de gravin, met een aandoening in haar stem die zij trachtte te verbergen »Ik heb dat gedaan Maar is dat zoo iets buitengewoons 5« »Zeker niet.* »Ik ben dertig jaar. Ik ben vrij, on afhankelijk, juffrouw Andrimont behaagt mij en is ook onafhankelijk. Ik aanbid haar en als zij er in toestemt, trouw ik haar.* >En dat hebt gij haar gezegd terwijl gij zoo ij vei ig bezig scheent den loop der Dives te bestudeeren »Ja, gravin, gezeten op de planken, die een zoo heerlijke dennenlucht uit straalden. Ik heb de plaats niet uitge zocht. Ik zou even goed mijn verklaring gedaan hebben in uw salon, gezeten in een met zacht satijn gevoerden fauteuil, doch zij zou niet oprechter, niet harts tochtelijker geweest kunueu ziju.« »En hoe outving zij uw verklaring?* »Ik zou u gaarne met gelukkig gelaat willen zeggen dat de ontvangst gunstig was, maar ik ben daar te waarheidlievend toe. Miss Lucie heeft mij zeer vrieude lijk aaugehoord. Zij heett mij zelfs op vroolijken toon geantwoord, maar ik geloof dat zij mij niet in ernst beschouwde. Gij weet gravin dat ik niet geschikt ben TWEEDE KAMER. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp voor eea leening van 275 millioen, vrijwillig en dan rentende 5 pCt. Mochten die vrijwillige inschrijvingen tegen bedragen aan 100 of veelvoud daar van minder bedragen dan 150 millioen, dan zal een gedwongen leening worden aangegaan, rentende 4 pCt. Die gedwongen leening zal worden omgeslagen over hen die een vermogen van 75,000 of meer hebben, en wel zoo dat het percentage van het ver mogen waarvoor men dient deel te nemen, voor de vermogens van 75,000 bedraagt 1 pCt., geleidelijk opklimt totdat het voor vermogens van 5' milli oen en hooger 7 pCt.. bedraagt. De aflossing is zoo berekend dat de leening vóór eind 1929, dus in 15 jaar gedelgd is. Als middelen ter dekking, te storten in een afzonderlijk fonds worden aan gewezen 20 opcenten op de grondbelasting, de bedrijfsbelasting, de personeele belas ting, de vermogensbelasting 50 opcenten op de zegelrechten van buitenlandsche effecten 10 opcenten op de registratie-rechten 20 opcenten op de successie-rechten 10 opcenten op de invoerrechten, be halve voor azijn, bier en zout 10 opcenten op den gedistilleerd- accijns 10 opcenten op den accijns voor ge slacht vee 10 opceuten op den suiker-accijn3 20 opcenten op den wijn-accijns. voor het melodramaik heb niet het aanzien van een Antony of Didier. Ik heb mij dus niet aan haar voeten gewor pen mot kreten van woede of wanhoop, maar mijn gevoel heb ik geuit, zoo wel sprekend ik kon. Ik sprak vol overtuiging vol vuur, ik heb, op mijn woord, zooveel hartstocht in mijn woorden gelegd als ik kon en ik moet tot mijD spijt bekennen dat het mij niet gebaat heeft.* »En thans >En thans, wat moet er van mij worden, als gij mij uiet helpt? Ik heb u van avond gewacht om u het gebeurde te vértellen en u te vragen mij te helpen. U is eene beslissende bondgenoote voor een armen kerel als ik. Gij hebt het daar even zelf gezegd, dat gij op juffrouw Aodrimont zedelijkerwijze in vloed uitoefent. Welnu wend dien invloed aan ten mijnen gunste en gij zult twee personen gelukkig hebben ge maakt, durf ik zeggen, want ik bemin haar pn ben er zeker van dat zij, heeft zij haar hart nog aan geen ander geschon ken, ook mij zal beminnen.* Bij die woorden heeft zij haar hart nog aan geen ander geschonken*, schrikte Mina. Een rimpel kwam in haar fraai voorhoofd en een schaduw kwam haar voor de oogen. De herinnering aan haar vroegereu argwaan keerde weer bij haar terug. Doch zij onderdrukte die gedachte met tot zich zelve te zeggen »Is dat niet het meest beslissend bewijs dat ik tor

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 1