Yo. 66 Zaterdag 21 November 1914. 30e .Jaan*. LAATSfl LIBFIIE. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. Dl EL EM AN, Buitenland. FEUILLETON. Du blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. DE OORLOG. De slryd in België en Frankryk. Reuters Persbureau heeft de volgende beschrijving over de gevechten, waarin de Pruisische garde op 11 November bij Yperen door de Èngelsche troepen is teruggeslagen, openbaar gemaakt Bjj het aanbreken van den dag open- aen de Duitschers op onze schansen ten Noorden en Zuiden van den weg tusschen Meenen sn Yperen een ver woed geschutvuur, misschien het ergste dat ze nog op ons hebben gericht. Eenige uren later volgde op dit bombar dement een storm aanval van de infan terie. Deze werd uitgevoerd door de eerste en de vierde brigade van het gardekorps, dat, naar wij van gevange nen weten, gehaald was om een uiterste poging te doen, ten einde Yperen te nemen, een taak welke te zwaar was gebleken voor de linie infanterie. Toen de aanvallers vooruitstormden, werden ie ontvangen door het vuur van onze frontlijn en toen ze zich schuins voort bewogen langs een deel van ons front, kwamen ze ook in de flank onder het vuur van ons geschut, geweren en mitrailleuses. Hoewel hun verliezen, voor ze onze linie bereikten, al reus nchtig moeten zijn geweest, ontwikkel den zij zulk een kordaatheid en wisten zij hun overwicht in aantal zoodanig te doen gelden, dat zij er, ten spijt van ouzeu schitterenden tegenstand, in slaag den op drie plaatsen door onze linie heen te breken. Zij drongen over eeni Roman van Georgb Ohnbt. Nadruk verboden.) In werkelijkheid, zij bemerkte niet dat bij die hand in de zijne hield. Zij dacht ernstig na, als alle vrouwen der Nieuwe Wereld, wanneer dit belangrijk punt wordt aangeroerdhet huwelijk. Niet dat zij er over dacht Cravant te huwen, maar omdat voor de eerste maal de gedachte aan het huwelijk bij haar op kwam, zich aan haar voordeed in den persoon van een man, die, stemde zij er in toe, haar echtgenoot kon worden. Voor de eerste maal keek zij hem aan als wilde zij zijn karakter leeren kenneD uit de trekken van zijn gelaat. Hij had bevallige trekken hoewel een weinig verwijfd en plotseling kwam voor haar oogen de trotsche figuur van den graaf. En het kwam haar voor dat naast hem, Paul een kind was. De man, door wien zij zou wenschen bemind, beschermd, ge steund te zijn in haar leven, was die kloeke, geharde soldaat, Maar een wolk kwam voor haar gedachten bij de herin- nering aan die verloopen maanden, toen bij zoo vol oplettendheid, zoo vol genegen beid, uren lang bij haar doorbracht. gen afstand het bosch binnen achter onze verschansingen, doch werden op nieuw aangevallen, over de heele linie beschoten door machinegeweervuur en teruggedreven naar de linie onzer ver schansingen, waarvan zij er enkele wisten te behouden ondanks onze pogin gen om hen er uit te verjagen. Hoe zwaar hun vei liezen moeten zijn geweest, kan worden opgemaakt uit het feit dat het aantal dooden dat zij in de bosscheu achter onze linie achterlieten alleen reeds 700 bedroeg. Een aanval, gelijktijdig ondernomen teu Zuiden van den weg Meenen - Yperen, echter niet door gardetroepen mislukte geheel en al. Want toen de aanvallende infanterie het bosch introk dicht bij onze linie, openden onze ka nonnen er een zoodanig vuur op, dat zij haar aanval niet kon voortzetten. Zooals meestal het geval is in bosch achtig terrein, werd het gevecht voor een groot deel op korten afstand gele verd en droeg daardoor een uiterst verbitterd en verward karakter. Ver spreide afdeelingen van de vijandelijke troepen die achter onze stelliugen het bosch waren binnengedrongen, konden voor- noch achterwaarts en werden bijna alle gedood of gevangen genomen. Het gedeelte van de linie, welke wij ten Zuidoosten van Yperen bezet hielden werd zwaar bestookt door granaatvuur doch had geen eukeleu ernstigen infan- terie-aanval te verduren. Destellingen der Franschen werden echter beschoten en tevens verwoed aangevallen. Op de rest van ons front was alles, behoudens de gewone beschieting, Beminde hij haar niet, hij die van haar was gescheiden door onoverkomelijke hinderpalen Hij had nooit een woord gezegd dat haar recht gaf zoo iets te denken. En toch, als men had moeten beslissen wie van hen beiden het meest verliefd was, had Lucie met bittere smart moeten erkennen dat zij geloofde dat het de graaf was. Waar denkt gij over vroeg de baron toen zij het stilzwijgen bleef bewaren. Denkt gij er over toegeeflijker tegenover mij te worden ?c »Ik geloot het nietIk stel geen onbepaald vertrouwen in uw plotselinge teederheid. Gij zijt uit uw kring gerukt dat is de waarheid. Gij legt het af tegen de verveling der badplaatsen, gij zoekt afleiding en gij bewijst mij de gunst mij het hof te maken... Gij hebt tot uzelf gezegd Daar komt een jonge dame uit Amerika, die misschien van die andere zal verschillen. Zij zal mij door de ver veling helpen om den jachttijd te halen Is dat zoo Volkomen juist antwoordde Cravant kalm. »Gij zult er spoedig het bewijs voor erlangen. »En dat bewijs zal zijn?* »Het meest klemmend bewijs dat een man kan geven van zijn liefde.* »Ik verlang zeer het te zien.* Terwijl zij die woorden sprak, deed een zwak geluid haar het hoofd omwen den zij sprong op de graaf de Fontenay betrekkelijk kalm gebleven. Op onzen rechtervleugel werd een van onze ver schansingen door ons ondermijnd en daarna verlaten. Zoodra de vijand er bezit van genomen had, werden de ladingen onder vuur genomen en vele Duitschers werden aan stukken ge scheurd door de ontploffingen. Hoewel deze groote aanval door de garde troepen geen doel heeft getroffen, kan de mislukking toch nog niet al» een beslissing worden aangemerkt. Misschien hebben de pogingen om Ype ren te nemen met dezen aanval haar hoogtepunt bereikt, misschien vormde hij ook het slot van de tweede reeks aanvallen op dit punt. Hij is dan ook niet zonder beteekenis. Het relaas eindigt met warme hulde aan den onverschrokken moed, waar mede de Duitschers tegen het overstel pende vuur oprukten. N. R. Crt. De oorlogscorrespondent van de Lon densche Times seinde Dinsdag omtrent den strgd aan den Yser het volgende De algemeene toestand in België is goed. Tussschen Nieuwpoort en Dix- muiden werden de Duitschers meer dan tegengehouden. Op de lijn Dix- muiden Yperen heeft de strijd gedu rende de laatste dagen er geheel gun stig voor de bondgenooten voorgestaan. Men beschouwt den terugtocht der Duitschers als een kwestie van tijd. Al hun hoop om in het noordertront voorwaarts te dringen, is nu geheel verijdeld. Tusschen onze troepen en den vijand ligt de weg van Nieuwpoort naar Dix- stond doodsbleek achter haar. »Zijt gij daar al lang vroeg zij ver ward. »Ik kom juist hier,* zeide hij met ver anderde stem. »De dames zenden mij om u te halen. Het is tijd naar huis terug te keeren »Hoe laat is het dan?* »Drie uur.* »Zoo laat reeds Hij glimlachte spottend. »Het schijnt dat de tijd u beiden niet lang is gevallen zeide hij tot hen. Zijn gelaat, zijn toon, zijn houding openbaarden een zoo diepe smart, al poog de hij ook kalm te schijnen, dat het jon^e meisje er door werd aangegrepen en het zwijgen bewaarde. Zij wandelden lang zaam naar de herberg terug. Het rijtuig en de paarden wachtten voor den ingang. De graaf wendde zich toch Paul, die naast hem liep en vroeg. »Wilt gij zoo beleefd zijn en onze vrienden gaan zeggen dat wij kannen vertrekkeh als zij willen »Zeer zeker.* Hij vei d ween op de plaats en in 't volgend óogenblik wisselden Armand en Lucie, die thans alleen waren, een treurigen blik. De hevigste verwijten zweefdeu den graaf op de lippen en slechts met moeite hield hij ze in. Ein delijk echter kon hij zich niet langer bedwingen hij greep juffrouw Andrimont bij den pols, trok haar naar zich toe en muiden als een beschermende gordel van water. De onderwaterzetting werd Maandag voltooid overeenkomstig het plan van een toevallig gevonden docu ment uit een gerechtszaak uit het jaar 1793 tusschen een boer en een grooten landeigenaar. De Duitschers zijn door dien maat regel in een gevaarlijke positie gebracht, zoodat de tegenwoordige linie al een heel merkwaardig voorkomen heeft. De Franschen houden nominaal het zuidelijk gedeelte van de stad bezet, de Duitschers het noorden en de stel lingen der strijdmachten loopen op de meest wonderlijke wijze om elkaar heen, zoodat er vaak lijf aan lijf gevochten wordt. Da Duitschers bombardeeren nu de geheel buiten de vuurlinie gelegen vreedzame dorpen. In den morgen waren de dorpelingen, wier gehoor ge hard is tegen het gebulder van het zware geschut, met geduldige arbeid zaamheid door geen oorlogsgeruchten gestoord, aan het werk gegaan. In den laten namiddag had er echter een aan grijpende verandering plaats. Terwijl granaten door de lucht floten, groote gaten in de muren en daken werden geschoten en gaten in den grond sloe gen, als heerschte er een aardbeving, die onder donderend geraas alles ineen deed storten, vluchtte ieder weg en werd gevochteu om een plaats te krij gen in auto, wagon, wagen, op rijwiel, hondenkar en elk ander voertuig, om uit het dorp weg te komen. Het onder water zetten van het land was den Duitschers niet bevallen, doch haar in de oogen ziende met een blik, die haar trof tot in 't hart, zeide hij »Hij heeft u gezegd dat hij u bemint niet waar De ruwheid in zijn stem, de beleedi- gende vorm zijner vraag, de bijna brutale wijze waarop hij haar begrepen had, verbitterden het jonge meisje en zijn blik met een even ruwe beantwoordende, sprak zij Heeft hij niet het reeht mij dat te zeggen en heb ik niet het recht hem aan te hooren Armand's oogen fonkelden, zijn lippen beefden, het zweet parelde op zijn voor hoofd. Hij heeft het u gezegd,* hernam hij, »en wat hebt gij hem geautwoord >Wat gaat u dat aan Op een toon, bijna verstikt door trauen zeide hij »Lucie, spaar mij, ik smeek het u. Ik ban niet gelukkig.* Zij keek hem thans zachter aan. Zijn droefheid had het hart van het jonge meisje weer geopend. Zij schudde ernstig het hoofd. »Graaf,« sprak zij, »ik zal heengaan, als ik voor u een oorzaak van verdriet ben.* »Neen,« sprak hij met smeekenden blik, »wordt niet boos. Wees zoo goed mij te zeggeu, wat gij hem hebt geant woord.* »Weinu! ik heb hem geantwoord, dat COURANT.

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 1