Confectie-lagazijn Sipkcs' Jams Een lichtkleurige Herdershond Bij inschrijving te pachten de HOFSTEDE „De Koornbloem," TARWE BLOEM de beste! VERLOREN DE FEIJTER's ingaande met rooven oogst 1915, Firma P. H. Yeenliuizen, Axsl. m Landbouw. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Advertentien. Koopt steeds Firma Veenhuizen. Kantoor Mr. P. DIcLEMAN. Prima Canadeesche Portemonnaie met Geld. land den heer Blanker* te Ter Neuzen, aan wiens bemoeiingen het ook te dan ken is, dat de suikerfabrieken te Sel- zaete en Mocrbeke .thans reeds kunnen doorwerken, wat met fabrieken in de omgeving van Luik nog niet het geval is. Tem. Crt. Zondag vierde de oudste bewoon ster van Schoondijke, de weduwe De Bliek Tack haar lOOsten verjaardag. De oude vrouw geniet een goede gezondheid en heeft nog het gebruik van al haar zintuigen. Alleen het loopen gaat moeilijk. De buren hadden voor het huis een versiering aangebracht, terwijl de meeste inwoners blijk van belangstelling gaven door te vlaggen. Het aantal bezoekers was verbazend groot en van de hier vertoevende vluchtelingen maakte het meerendeel ook gebruik om de krasse jubilaresse geluk te wenschen. Burgemeester en wethouders kwamen haar uit naam der gemeente compli menteeren. De post bracht een heele bezending felicitaties aan. 's Avonds werd door het muziekge zeischap, omstuwd door een groote menigte, aan de honderdjarige een serenade gebracht. Aan stoffelijke be wijzen van belangstelling ontbrak het niet, ja zelfs enkele vluchtelingen lieten zich niet onbetuigd. M. Crt. Het Nederlandsch Landbouw Comité schrijft aan de TV. R. Crt. Door de groote schaarschte aan maïs, die overal in ons land heerscht, nu de rogge, het meest gebruikte varkens voeder, door de regeering voor mensche- lijk voedsel moest worden opgevorderd, is het gevaar niet denkbeeldig, dat aan de varkensfokkerij en -mesterij een zware slag zou worden toegebracht. Met groote voldoening kan thans worden medegedeeld, dat de regeering besloten heeft de op dit oogenblik be schikbare maïs af te geven aan het Centraal Bureau uil het Nederlandsch Landbouwcomité, waarvan het bijkan toor gevestigd is te Rotterdam (Regen tessehuie). Elke veehouder kan, door tusschen- komst van de plaatselijke landbouw organisatie en onverschillig of hy al of niet lid is van die organisatie, zijn be stallingen van maïs doen. Hij zal echter moeten nemen, wat er op het oogenblik door de regeering wordt aangeboden, daar deze met een voorkeur voor een bepaalde maïssoort geen rekening kan houden. Door dit voor den landbouw zoo ge wichtige en zoo te waardeeren besluit der regeering bestaat er dus zekerheid, dat thans elke veehouder een hoeveel, beid maïs binnen betrekkelijk korten tijd zal kunnen verkrijgen, mits hij zich terstond met de landbouw organisatie uit zyn woonplaats in verbinding stelt. Id verband hiermede moet nogmaals met kracht worden aangedrongen bij onze varkenstokkers en -mesters om zich niet door angst voor gebrek aan veevoeder te laten verleiden de fokkery en mestery in te krimpen. De Koningin en het leger. M»n schrijft aan de Avp. van militaire zijde We zijn er op een avond met de veld artillerie op uitgetrokken voor oefeningen in de duinen. Er was al een poosje tevoren een fluistergerucht gegaan, dat de Koningin onze oefeningen in hoogsteigen persoon zou bijwonen. Eerlijk gezegd. heel veel geloof had ik er niet aan geslagen. Zulke nachtlijke oefeningen brengen nu eenmaal haar eigenaardig ongerief mede en ik kan me levendig voorstellen, dat, wanneer men er niet onmiddellijk bij betrokken is, men de •tille rust der legerstede verkiest boven vermoeienissen van een ureulangen de rit te paard in de duinen. Echter bleek ik niet genoeg rekening te hebben gehou den met de zeer groote belangstelling, die H.M. te allen tijde voor het leger heeft getoond. Immers... onze batterij was nog niet lang-in stelling gebracht of de Koningin verscheen, te paard, gekleed in amazone- costuum en met de amazone-hoed stevig vastzittende met een breeden band onder de kin door. Ze werd begeleid door den regimentscommandant, met wien zij zich telkenmale opnieuw over de beteekenis en den aard der oefeningen onderhield Men behoefde waarlijk niet overdreven Oranjegezind te zijn om tot de overtuiging te komen, dat het geen »noodzakelijk belangstellingsvertoon* was, dat H. M. deze oefening deed bijwonen. De opmer kingen, welke ik van tijd tot tijd uit den inond van de Koningin opving toonden allerduidelijkst het tegendeel en bewezen niet alleen de oprechte belangstelling, maar ook het zeer zaakkundig oordeel van H. M. Onze batterij had tegen een duinhelling een pracht van een dekking. Destelling was uitnemend door de duinen zelf be schermd Maar H.M. was er blijkbaar van doordrongen, dat men in oorlogstijd zulke stellingen allerminst voor het kiezen heeft en wilde zien, of de batterij wanneer ze in het open veld moest werken ook haar dekking zelf zou kunnen maken. Ik hoorde, dat zij haar verlangen den kolonel mededeelde en wij kregen bevel een dekking te maken, dus zand voor de batterij op te hoopen. 't Was een stoer karweitje, maar het werk scheen tot volle tevredenheid van de Koningin te worden verricht. Gedurende den arbeid der manschappen wendde H.M. zich tot een stukrijder Hoe breed moet zoo'n dekking in oorlogstijd zijn Drie meter, Majesteit. Goed. En in gewonen tijd om te oefenen Een meter, Majesteit. Goed. De Koningin reed verder. Tot jn den morgen bleef H.M. bij de oefeningen aanwezig, de vrij gevoelige koude trotseerende, her- en derwaarts rijdende, den kolonel inlichting vragende. Een poos na onze terugkomst in de kazerne wij kwamen eerst 's middag» om 12 uur weer binnen kregen we tijding dat het den commandant genoegen zou doen, wanneer wij een glaasje bier dronken en een sigaartje rookten op de gezondheid van de Koningin en wij daarvoor ieder 'n kwartje kregen. Het gezamenlijk bedrag was door H.M. zelf beschikbaar gesteld. Onze vitscher» en de zeemijnen. Verscheidene Katwijker loggers komen te IJmuiden binnen en zullen wel niet meer uitgaan ter visscherij. De meeste vaartuigen rapporteeren mijnen te heb ben zien drijven, mijnen in de vleet waardoor zij dan genoodzaakt zijn deze te kappen, weer anderen hebben op onder water drijvende voorwerpen ge- stooten en dat alles bij elkaar genomen maakt de visscherij onmogelijk, volgens bet oordeel van eenige schippers. Ook rapporteeren zij vele lijken te hebben zien drijven, sommigen geheel in uit rusting gekleed, anderen totaal naakt. Een opvarende van den logger SCH 120, welke door mijnontploffingen zijn geheele vleet heelt verspeeld, heelt aan de H. Crt. het volgende meegedeeld Maandag 2 November hadden we met heel goed weer om ongeveer 3 uur de netten in zee uitgezet, op ongeveer 30 Engelsche mijlen ten Oosten van Lowestoft. Daar het goed weer was, ging des avonds omstreeks half negen de eerste wacht op. Bij het einde van de tweede wacht, circa half ell voelden we een geweldigen schok door het schip, alsof het uit elkaar barstte en daarna hoorden we een vreeselijken knal. Dit gebeurde op ongeveer 30 meters van ons schip af. We zagen, dat het 't werk van een mijn was. Onze heele vleet was ver dwenen. Terwijl we onze mast en M eilen in orde brachten, om zoo gauw mogelijk de plaats te poetsen, voelden we eens klaps weer een ontzettende rilling door het schip, opnieuw gevolgd door een ontploffing. Dit gebeurde nog dichter bij ons schip. Wij allen dachten, dat we ver loren waren, doch de explosie scheen ons schip niet getroffen te hebben. In korten tijd volgden nog een tien tal myDen welke alle met donderend geweld ontploften. Kolossale wolken kruitdamp teeken den zich af tegen het heldere maanlicht. Terwijl wy met ons schip vluchtten, hoorden wij nog talrijke ontploffingen. Ook andere visschersvaartujgen moe ten groote schade bekomen hebben. Van 1631 October 1914. Graauw. Geboorten. 6. Rosalia Philomena. d van Jacobus Burm en Mathilde Want. 10. Willem Josephus, van Brussel, z. van Desidprius Petrus Staal en Maria de Backker. Franciscus Leopoldus Hemiscem, z. van M ria de Reijs Louis Joseph, van Willebroeck, z. van Pieter L. Mertens en Nathalia C. Broeck- meijer. 11. Francois, van Lier B., z. van Gommaar Verheijden en Octavia Blommaers. 12. Maria Wilhelmina, van Temsche B., d van Camiel van W auwe en Joanna Vieëer. Maria Theresia, van Contich, d. van Emi- Iius Gijsbrechts en Elisabeth S. Sutens. Ivonne Philoméne, van Antwerpen, d. van Alphon- sus J. Bellekens en Julia M. Matijsen. Le.onie Godeliva, van Sempst B., d. van Eduard Lauwers en Johanna M. R. van Selleslagh. 19. Maria Paula, van Beveren B., d. van Frans J. van Overloop en Maria J. van Hoeij- weghen. Bertha Maria Godelivia, d. van Ma- rinus Evers ard en Maria Coleta Smits. 20. Charles Jozef M. W., van Niel B., z. van Hendrik Coveliers en Ludovica Fr. Raes. 22 Marcel Florimond A. A. C. G., van Beveren, z. van J. M. U. G. Lesseliers en M. C. J. C. Bockland. 23. Petrus Aloisius, z. van Alphon- sus van Daalen en Mathilde Mattheijssen. 27. Alphonsus Albertus, z. van Ludovicus Fr. Daalman en Anna Maria de Bilde. <9. Anna Maria, d. van Wilhelmus Strijdonk en Johanna Waelpoel. Overlijden: 2. Augustinus Wagenaer, 7 w., z. van Gnstavus en Mathilde Ivens. 9. Pieter van HnfTel, van Essen Duitschl.. 34 j., echtg. van Maria Anna Lemsen. 10. Joanna Al. Geijbels, van Wilrijck, 2 m., d. van Nicolaas Jose> hus en Luduvina Dhondt. Maria Anna Verschooten, van Bonheijden, 84 j., wed. van Jacobus Eduardus Hendrickx. 14. Pelagia Wauters, van Battel, 69 j., wed. van Joannes F. Denijs. Maria Th. Gijsbrechts, van Contich. 2 d d. van Emilius en Elisabeth S. Sntens. 15. Maria R. Jeuris, van Coniich 4 m., d. van Petrus en Anna de Vocht. 22. Carolina Bruijndoncse, van Hoboken, 2 j., d van Arthur en Josephina V. Brion. 23. Maria L. Staes, van Burght, 69 j., echtg. van Carolus Lud. Verstraeten. 30. Theodoras Claessen, 74 j.. echtg. van Johanna Dullaart. Johannes Fr. Heije, 51 j., echtg. van Sophia van Steenbergen. Hoek. Huwelijks-voltrekkingen. 1. Adriaan M. Witte, 21 j., jm. en Maria den Hooglander, 22 j., jd. Geboorten. 2. Adriana Elisabeth, d. van Jacob van 't Hoff en Bonna Leunis. 4. Levina Fijgje, d. van Levinus Oppeneer enJacomina de Groote. 6. Pieter, z. van Anthonie van de Velde en Catharina Pieternella Bakker. 12. Anthonie Jacobus, z. van Jacobus Daniël Jurrij en Suzanna Pieternella Klaa°sen. 17. Jan, z. van Cornells de Pooter (van Temeuzen/ eu Pieternella de Bree. 18. Jan, z. va» Pieter Meertens en Helena Kolijn. 20. Abraham, z. van David van Hoorn en Krina Vinke. 29. Elisabeth Aartje, d. van Cornelis de Blaeij en Helena Koole. Overlijden. 8. Een als levenloos aangegeven kind van het manl. gesl. van Pieter Cornelis Moens en Elena Fran<;oise Kaan. 17. Nicolaas Janes Leijnse, 7 m., z. van Izahk Jacobus en Stoffelina Johanna de Klerk Alle belastingplich- tigen worden bij dezen ver zocht ten spoedigste hun schuld te voldoen op het kantoor van den Ge meente Ontvanger te dezer plaatse. Kantoor Stationstraat 19 des MAAN DAGS, des WOENSDAGS en des ZA TERDAGS geopend van 9 12 uur, des voormiddags. De Gemeente Ontvanger vnmd., P. DE PUTTER. Axel, 6 Nov. 1914. Lange Noordstraat is a. s. Donderdag na 12 uur GESLOTEN. met krulstaart en lederen halsband met nickel gemonteerd, wordt sedert Maan dagmorgen vermist. De vinder of vindster, zal bij terug bezorging van het dier, rijk beloond worden. P. J. VALE. Adres Logement DE RIDDER, Axel. voor 7 jaren, in de gemeente KORTGENE, ter grootte van 59.25 61 Hectaren of 142 gemeten, 55 roeden Schouwsche maat, thans in pacht bij den heer J. K. VAN NIEUWENHUIJZEN. Omtrent de bezichtiging heeft men zich met den voornoemden pachter te verstaan. Inschrijvingsbriefjes moeten worden ingeleverd vóór I December I9Ü4 bij den Notaris W. HIOOLEN, te Middelburg. De voorwaarden van verpachting liggen ter inzage bij genoemden Nota ris en bij den heer J. L. Versprille te Kortgene. Toezending dier voorwaarden kan niet geschieden. Advocaat en Procureur te Middelburg, is eiken ZATERDAG te AXEL te spre ken bij J. v. D. BON, vroeger L'Elcube. in iedere gewenschte hoeveelheid ver krijgbaar by vermoedelijk in de Bjoosteublijsche straat, eene De vinder wordt verzocht zich tegen belooning aan te melden aan bet Bureau ran dit Blad.

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 3