LUISTE LIEFDE. Xo. 61. Woensdag 41 Not ember 191 <4. 30c .laan', Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. FEUILLETON. IAIVT Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrjjdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiên worden fr*nto ingewacht, uiterlyk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DE OORLOG. Wèer vangen we aan met eene iesehryving over den toestand van de lerschillende legers. 01 beter gezegd wq de verschillende stellingen, waarin je troepen zich over het geheele front zoo Oostelyk als Westelijk in het door woelde Europa bevinden. We vinden den stand van zaken in b N. R. Crt. aldus uiteengezet: Met de bewering, dat de Duitschers geheel naar' den ahderon kant van de lier teruggeworpen zouden zijn, is het zmbtelijk bericht van het DuRsche ipperbevel in strijd, dat de Duitschers Frijdag Ramskapélle hebben veroverd. Samskapelle is een stationnetje aan den spoorweg van Dixmuideu naar Sieuwpoort en ligt 2 K.M. ten Zuiden ran laatstgenoemde stad. Volgens dat bericht staan de Duitschers daar dus lan den westelijken oever van de ge- unaliseerde Yser voor de poorten van Sieuwpoort, het belangrijke steunpunt m den uitersten linkervleugel der londgenooten, dat in de krijgsgeschie- ienis reeds zoo beroemd is door zijn lappere verdediging tegen de Pranschen ia 1489 en door den slag in de duinen lien prins Maurits daar op 2 Juli 1600 ;en de Spanjaarden, onder aartsher- Albert won. Leest men nu hiernaast weer, wat 1b oorlogscorrespondent van De Tijd «inde uit Duinkerken, dan valt weer ten geheel ander licht op den toestand laar. Dat bericht meldt, dat het offen- sief der Duitsche troepen aan den Yser is gebroken en voorgoed overge nomen door de bondgenooten. In Frankrijk hebben de Duitschers volgens het ambtelijke bericht door de verovering van Vailly aan den noorde lijken oever van de Aisne ten O. van Soissons een belangrijk strategisch punt in handen gekregen. De bondgenooten werden hier by de samenvloeiing van Aisne en Vesle over eerstgenoemde rivier geworpen. Of het fort Oondé ten Z.W. van Villy ook in handen van de Duitschers is, blijkt niet. Van het Oostelijke front is -geen verder bericht van belang ontvangen. De Russen verklaren, dat zij aan het front over den Weichsel stelling hebben genomen op de lijn LemezicaLodz Ostrowiec, de Duitschers dat de Russen ten W. van Warschau langzaam .vol gen," niet vervolgen, en dat zij zelven zich opnieuw groepeeren. Dit opnieuw groepeeren bewijst intusschen, dat zy door den Russischen tegenaanval ver strooid waren. De laatste berichten wijzen er op, dat de toestand, zooals die hier in het kort is samengevat, spoedig zal ver anderen. De Duitschers in België. Woensdagochtend heeft de groote ag aan de Yser, volgens Donohoe, den oorlogscorrespondent van de Daily Chronicle, zijn hoogtepunt .bereikt. Dagen en nachten is er om gevochten, wie meester van het terrein zouden blijven. De bondgenooten zijn er ten slotte in geslaagd, de laatste Duitschers Roman van Georgr Ohnjst. Nadruk verboden.) Hij gaf zich wederom over aan zijn wete droomen en vond daarin een ge vaarlijke toename zijner kwaal. Door wilskracht was het hem gelukt zes weken Lucie uit zijn gedachten te weren, 3 maakte zij zich weer, met onweer- itaanbare kracht van hem meester. De verwoestingen, die deze altijddurende gedachten aaurichtten in zijn koortsachtig breiD, waren buitengewoon. Al wat niet Lucie betrof gold niet meer voor hem. Slechts Lucie was zijh afgod, waaraan lij al zijn gebeden wijdde, al zijn daden tl zijn verwachtingen. Of hij sprak of tweeg, of hij alleen was dan wel omringd door zijn vrienden, Armand had slechts Lucie voor oogen. Men zag hem in een jeielschap plotseling stil worden en met itrakke blikken en een glimlach om de lippen het .spelen van het licht volgen in een spiegel, of het dansen der stofdeel tjes in een zonnestraal of het dartel vliegen )der zwaluwen door het luchtruim. Hij dacht dan aan Luciehij zag haar l'Qgzaam gaan door de laan in het bosch, net den vrouwelijken grenadier, die haar vergezeldeof half uitgestrekt op een berenhuid in het van bontwerken voor ziene tuinhuis en "hij aanbad haar als fanatiek priester van een geheimzinnigen De dag dat juffrouw Andrimont, na het einde der twee maanden, die zij ge vraagd had in de eenzaamheid door te brengen alvorens haar intrede te doen in de wereld, en besloot naar het hotel de Fontenay te gaan om de gravin te zeggen dat zij gereed was haar belofte na te komen, voelde Armand, in stede van groote vreugde, zich ontevreden ongerust. De gedachte dat Lucie zou verschynen voor aller oogen vernietigde het genot, dat hij zich had voorgesteld haar bij zich te zullen zieu. Het was hem alsof de schat harer schoonhei^, tot dusverre zorg vuldig verborgen en hem alleen behoo rende, ontwijd zou worden door da alge- méene bewondering. Hij had, jaloersch als hij was, liever gezien dat het jonge meisje gebleven was in haar afzondering al kon hij haar dan ook niet zien, zij zou ook niet door anderen gezien worden. Hij zou dan tenminste in gedachte bij haar kunnen zijn en zich haar het leven kunnen voorstellen, dat hij in alle bijzon derheden kende. Hij ontving Lucie met een koelheid, die Mina geheel gerust stelde en vertrok zonder de minste vreugde naar Deauville, waar hij wist dat men twee maanden zou blijven. Sedert dien avond, toen juffrouw met de bajonet uit hun verschansingen te verdrijven en ze 6 mijlen terug te werpen in de richting van Oostende. Alles wijst er op, dat de Duitschers er nu voorloopig genoeg van hebben, meldde Donohoe Woensdagmiddag. Een deel van het leger is zelfs naar Oosteude teruggekeerd. Deze plaats en Brugge zijn vol gewonden. Alle groote Bel gische steden zijn thans Duitsche hos pitalen. De laatste dagen zijn er po gingen gedaan om de gewonden van Oostende en Brugge naar Brussel over te brengen, doch de beschikbare krach ten zijn tegen de taak niet opgewassen. Dinsdag zijn de Engelsche ingezetenen tusschen 16 en 60 jaar uit Brugge ver wijderd. Tot voor enkele dagen moeten er, volgens een der uit Brugge ver trokken Engelschen, 500 gewonden in de stad zijn geweest. De voornaamste verbindingslijn tus schen Brugge en Gent wordt versterkt. De correspondent van Central News in Noordoostelijk Frankrijk seinde Don derdag dat de Duitschers bij La Bassée dezelfde taktiek' volgen als bij Ant werpen en door een overstelpend ge schutvuur trachten een wig te drijven in de slaglinie van de bondgenooten. Het is niet tegen te spreken, gaat hij voort, dat zij daarmede in zuidwestelijke richting eenig terrein hebben gewonnen. Dat is op het oogenblik het eenige minder gunstige punt in het front der bondgenooten. Ten noorden van Rijsel blijft alles goed gaan, ofschoon de Duitschers daar sterke reserves hebben samengetrokken. N. R. Crt. Andrimont dat gesprek had gevoerd met baron de Crarant, eerst zoo gewoon, daarna zoo geanimeerd, dat er een on- middelijke gemeenzaamheid tusschen beide jongelieden uit geboren was, was Armand zeer bezorgd. Toch was hij niet bevreesd voor Paul, wiens oppervlakkig heid en onbestendigheid hij kende een hartstocht van een dag of acht, was het eenige wat men van dien jongen man der groote wereld had te vreezen. Bemoeide hij zich niet te veel met zich zelf, om den tijd te hebben, zich ernstig bezig te houden meteen vrouw? Kleine zorgen, een verliefdheid op een vastge steld uur, praatjes van een kwartier lang tusschen twee wandelingen of verande ring van toilet, was het maximum van liefde, dat die mooie jongen kende. Maar een ernstige liefde, een diepe harts tocht, zouden die zieh ooit in hem kunnen ontwikkelen Zijn zorgvuldig gekapt, klein hoofd, scheen niet in staat vurige gedachten te bevatten en zou zijn te sterk kloppend hart niet, zijn in alle puntjes bestudeerd toilet, verstoord hebben Neen zijn neef behoefde hem geen ongerustheid in te boezemen en toch hin derde het hem, werd hij er boos over dat hij Lucie het hof maakte. Het scheen hem toe dat juffrouw Andrimont er een ondeugend genoegen in vond den baron aan te moedigen om hem, Armand, on gerust te maken. Wanneer zij lachte De strijd in België en Frankrijk. Een Reuter-telegram uit Parijs van 30 October aan de N. R. Crt., luidt Op onzen uitersten linkervleugel heeft het Belgische leger het dal van den benedenloop der Yser onder water gezet, het geen de Duitschers, die de rivier waren overgetrokken, heeft genoodzaakt tot den terugtocht, tydens welken zij hevig zijn beschoten door de Fransche en Belgische artillerie. De Duitschers waren geheel verrast door de önderwaterzetting van de lage gebieden van Veurne tusschen het Yserkanaal eh Nieuwpoort-Duinkerken. Men liet de Duitschers verder zuid waarts optrekken, waarna de sluizen werden opengezet, en het operatiegebied der Duitschers onder water liep. Deze, die tevergeefs met artillerie en bajonetaanval hadden getracht de openzetting te beletten, moesten haastig vluchten. Velen verdronken of werden gedood door shrapnells der kanonnen, die hen geen oogenblik gerust lieten op den terugtocht. De Duitschers hebben zeer hevige tegenaanvallen gedaan op Fransche en Engelsche troepen, die ten noordoosten en ten oosten van Yperen oprukten. Zij hebben echter onzen opmarach niet kunnen stuiten. Engelsche troepen, die op verschei dene punten ten noorden van La Bassée werden aangevallen door een vijande lijke overmacht, hebben door een krach tig offensief "het in die streek verloren terrein herwonnen. Voorts hebben de Engelschen de aanvallen der Duitschers om hetgeen de Cravant zeide, was er een klank, een trilling in hare stem, die de zenuwen van den graaf deden schok ken en hem deden lijden. Dan ging hij heen om niet in de verleiding te komen zijn kwaad humeur te uiten in bittere woorden En twee jonge lieden zich van niets bewust, merkten dan zijn heen gaan zelfs niet op en bleven onder vroolyk gelaeh doorpraten. Op zekeren dag kon Armand zich echter uiet inhouden. »Wij worden,c zeide hij tot Lucie, »blijkbaar allen op een afstand gehouden en Cravant schijnt uw gunsteling te zijn.* »Mijn Hemel, neen,* had het jonge meisje geantwoord. Hij behaagt mij niet meer dan anderen, alleen, hij is vroolijk, een goede man en bovendien met hem voel ik mij op mijn gemak hij is van mijn leeftijd.* Armand bad glimlachend een buiging gemaakt en gezegd «Dank u Dus beschouwt gij Firmont, Trésorier en mijn persoon als aarts vaders »Foei!« riep zij vroolijk, »gij schijnt twist met mij te willen zoeken mijn heer Firmont leeft voor de komedie of maakt Griffith het hot en ik wil die goede vriendin haar minnaar niet ont- rooven. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 1