LAATSTE LIEFDE. No. 60 Zaterdag 31 October 1914. 30e >laai^ Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli-Vlaanderen. F. Dl EL EM Aft, Binnenland. FEUILLETON. D>t blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrjjdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiön worden franeo ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Bnister van landbouw, nijverheid en handel. De Staatscourant van Woensdagavond bevat de benoeming van den heer F. E. Posthuma. directeur van de Centrale Undbouw-Onderlinge en Tuinbouw- Onderlinge tot minister van landbouw, nijverheid en handel. De nieuw benoemde minister van lindbouw, nijverheid en handel, de heer F. E. Posthuma, is geboren te Leeuwarden. Hij is ongeveer 43 jaar oud. Na de landbouwschool te Wage- Dingen te hebben atgeloopen, heelt hij gestudeerd te Halle in de landbouw wetenschappen en de bevoegdheid ver kregen tot het geven van middelbaar ouderwijs in den landbouw. In 1898 werd hij benoemd tot secre tins van den Bond van Coöperatieve Suikerfabrieken in Friesland. Hij aanvaardde in 1899 de betrekking ran zuivelcon8ulent bij het genootschap bevordering van den landbouw in Drenthe, welke betrekking hy in het roorjaar van 1904 heett neergelegd om tick geheel te wijden aan het secreta riat van den Algemeenen Nederland- ichen Zuivelbond, welk secretariaat hij reeds eenigen tijd had waargenomen. In 1909 werd de heer Posthuma be noemd tot directeur van de toen juist opgerichte Tuinbouw-Onderlinge, en liter tot directeur van de Centrale Landbouw Onderlinge. Na het over lijden van mr. H. P. L. C. de Kruyff Jr. in 1911, werd de heer Posthuma be- 55) Roman van Gborg* Ohnjit. (Nadruk verboden.) »Ik zal desnoods zelve helpen,* voegde he gravin er met een uitdrukking van rreugde bij, want zy zag den horizon iteeds helderder worden. »Wij vertrek- ken binnen enkele dagen naar Ueauviüe. Ik zal Paul uitnoodigen met ons te gaan en de liefde zal het overige doen.* De liefde had gedaan wat zij kon, maar was er niet in geslaagd iemand tit Lucie voor de Cravant in vlam te tetten. Lucie was zeer koel gebleven. Zij voud er een groot genoegen in den baron te ontmoeten, met hem te praten, te wandelen, paard met hem te rijden, beiu ia alles vriendschap te toonen, maar lij trok zijn bijzijn vrijmoedig in 't publiek 'oor boveu dit van eeu auder en daar door werd dit zonder waarde. Het was l'rieudschap, geeu liefde. Toch maakte 'Annand er zicli ongerust over. Sedert drie maanden had de graaf jioktereeu volgens verschillende gewaar [wordingen ondervonden, die hem diepe -droefneid veroorzaakten. Na de belang- hjke gebeurtenissen, die het viudeu van juffrouw Audrimont door zijn vrouw noemd tot mede directeur van de Cen trale Werkgevers Risico Bank en van de vereeniging Wet-risico. De heer Posthuma is een in land- bouwkringen bekende persoonlijkheid hij i« voorzitter van het Nederlandsch Instituut van landbouwkundigen, voor zitter van de Vereeniging ter Bevorde ring van Pluimveehouderij en van de Konijnenteelt in Nederland „V. P. N.", lid van het hoofdbestuur van de Kon. Nederl. Landbouwvereeuiging en lid van het hoofdbestuur van den Algem. Nederl. Zuivelbond. Hij heeft een groot aandeel gehad in de voorbereiding van de groote land bouwtentoonstelling te 's-Gravenhage. N. R. Crt. Nederland en de oorlog. Mr. P. J. Troelstra schrijft in „Het Volk", dat hij zich zelf in Berlijn een kleine diplomatieke zending heeft op gedragen. Zijn Münchener partijgenoot dr. Adolf Müller had hem gezegd, de verzekering te kuDnen geven, dat de Duitsche re geering er niet aan denkt, de onathan- kelijkheid en de vrije wilsbepaling van ons land te schenden en dat zij op geene wgze zou trachten Holland een verhouding tot Duitschland op te drin gen, die niet overeen zou komeu met den eigen vrijen wil onzer natie. Mr. Troelstra wenschte nu te weten, of dit werkelijk de meening der Duit sche regeering weergaf, en de Duitsche gezant in Den Haag vroeg telegrafisch voor hem belet bij den onderstaats secretaris van buitenlandscbe zaken hadden gekenmerkt, had Armand eeu zekere verplichting oudervondeo. Zes maanden lang gekweld door de noodza kelijkheid zijn geheim te verbergen, ge marteld door dat gevoel van dubbelzin nigheid, had de graaf zich eerst gelukkig gevoeld toen de toestand verbeterd was. Hij trad zonder spijt terug uit een ge- heimzinnigen toestand, tot een rustig leven en moest zijn goede ster dankbaar zijn. Hij achtte zich zeer begunstigd en genoot van de gunst hem door het lot toegezegd. Maar het ligt niet in den mensch langen tijd voldaan te zijn in een toestand zonder verandering. Na een week begon hij Lucie zeer te missen. De 'hoop, haar binnen zekeren tijd altijd bij zich te zullen hebben, woog niet op tegen de verplichting twee maanden lang van haar verwijderd te moeten leven. Hij had slechts te zwakke herinneringen aan het verleden om zich te kunnen troosten over haar tegenwoordige afwezigheid. Hij dacht slechts aan het jonge meisje om den tijd te betreuren, dien dij onbenut had laten voorbijgaan. Eu waarlijk, waartoe had hij die zes maanden gebruikt toeri Lucie hem alleen behoorde Hij was tegenover haar opgetreden als een voogd. Hij was haar, als was zij een juffer, pas van de kostschool gekomen, geregeld komen bezoeken, had dan naar haar welstand gevraagd en over dit en dat gesproken. Hij had zich in niets Zimmerman, plaatsvervanger van Von Jagow, die in het hoofdkwartier van den generalen staf was. De heer Zimmerman heeft aan den heer Troelstra het volgende verklaard „lk kan u de woorden van den heer Müller slechts bevestigen. De Duitsche regeering kent de Hollanders, zij weet, dat deze een zelfbewust en evenals mijne Oost-Pruissische landgenooten eigenzinnig volk zijn. Wat zouden wij met hen beginnen Geen ernstig mensch bij ons denkt er aan, den Hollanders geweld aan te doen, om uw laud bij het Duitsche Rijk in te lijven. Wat ook deze of gene privaatpersoon vroeger wel moge gezegd of geschreven hebben, in de Duitsche regeering be staat ten opzichte der onvoorwaardelijke erkenning der Hollandsche onafhanke lijkheid en integriteit de meest volledige eenstemmigheid. Dit kan ik u niet slechts persoonlijk, maar ook ambtelijk verzekeren. Dit, wat de politieke onafhankelijk heid betreft, die u wel het eerst inte resteert. Over de economische ver houdingen na den oorlog is thans nog niets zekers te zeggen. Ik zou mij kunnen voorstellen, dat zich in aansluiting aan den oorlog een economische toenadering tusschen ver schillende staten ontwikkelt en dat Holland het dan zelf in zijn belang zou achten, zich daarbij aan te sluiten. Maar ook in zulk een geval zou iets nieuws tusschen ons en Holland slechts op vriendschappelijke wyze tot stand komen." N. R. Crt. onwelvoegelijk gedragen, geen woord uitgesproken, dat hem een verwijt waar dig zou zijn geweest. En thans betreurde hij die gematigdheid en terughoudend heid, want nooit meer zou hij een zoo gunstige gelegenheid terugvinden om zich door haar te doen beminnen. O wat schenen hem thans die gelegen heden, die hij had laten voorbijgaan,talrijk en gunstig toe! Elk oogeablik was hij met haar alleen vol vertrouwen stelde zij in hem, steeds was haar oor open voor zijn woorden. Hij had slechts be hoeven te zeggen dat hij wilde dat zij hem liefnad. Waarom had hij dan ge aarzeld Maar zijn geweten verhief toen de stem en sprak: »Hoe hadt gij zoo eerloos kunnen wezen Gij zoudt die woorden niet hebben kunnen uitspreken, uw hart zon in opstand zijn gekomen, gij zoudt vol schaamte hebben gezwegen, met de gedachte aan het snoode plan dat gij voorbereidet. Neen Betreur niets. Gij zijt geweest aan de uiterste grens, die gij kondet naderen zonder ii te ont- eeren. Denk thans na; zuiver uw ge dachten van al wat er laag en gevaarlijk in is. Zet niet het geluk der vrouw, die u alleen bemiut, op het spel voor een ellendig avoatuur, waarin gij niets zult vinden dan droevige ontgoocheling en wanhoop. Biijt eerlijk man en maak in stede de afwezigheid te beweenen van haar, die op n een zoo diepen indruk heeft gemaakt daar gebruik van om Waarschuwing. Van bevoegde zyde wordt ons mede gedeeld, dat de Minister van Buiten landscbe Zaken van het gezantschap te Brussel bericht ontvangen heeft, dat automobilisten en wielrijders, die zich voor hun genoegen naar Belgié begeven aan groote onaangenaamheden en gevaren blootstaan. Op 25 October b.v. werden 14 Hollandsche wielrijders en 3 Hollandsche automobilisten gevan gen genomen en op wielryders mag zelfs geschoten worden. Door, den Territorialen Kommandant in Zeeland zijn maatregelen genomen, dat automobilisten en wielrijders, die zich over de grenzen begeven, gewaar schuwd zullen worden. Uit Roosendaal werd aan het N. v. d. D. gemeld, dat Dinsdagmorgen weer 16 Nederlandsche auto's, die de grens overgegaaa waren, in beslag werden genomen. De Be'iersche troepen aan de grens zijn door andere vervangen, wier officieren veel strenger optreden. Rijkskosten voor de vluchtelingen. Uit Den Haag wordt aan de Midd. Crt. gemeld Het aanvankelijk voorgestelde bedrag van f 100.000 voor kosten van onder houd en verdere uitgaven van ten ge volge van den oorlogstoestand uit het buitenland naar Nederland uitgeweke nen en van ten gevolge van den oorlogs toestand behoeftig geworden ïn Neder land verblijvende buitenlanders, zal ten eenenmale ontoereikend zyn. Hoeveel noodig zal zijn, is nog niet te overzien, maar als zeker mag wel haar te vergeten.* Hij hoorde dien raad en vond dien juist en goed. Hij wilde dien volgen en vol moed trachtte hij zich te genezen van zijn liefde. Hij deed alle moeite zich zelf te bewijzen dat hij zich te veel had verbeeld van de waarde vau het gevoel, dat hem tot Lucie trok. Hy wilde er vriendschap in zien, niets dan vriendschap. En zoo kwam hij tot volkomen kalmte. Zijn hartstocht werd minder en hij voelde er niet meer dien hevigen prikkel van. Zes weken lang leefde hij rustig voort, met de zekerheid dat genezing was inge treden en hij weldra juffrouw Andrimont zon terugzien, zonder het minst gevaar te loopen. Hij had zyn gewoonten van weieer weer aangenomenhij ging veel uit, bezocht de club en deed getrouw alles wat hij kon om weer de man te worden, die hij altijd geweest was. Op zekeren dag dat hij omstreeks tien uur in den ochtend naar het Bosch was gegaan oon een span paarden te probeeren, die men hem te koop had aangeboden, had hij den door de rijtuigen druk bezochten weg, verlaten, omdat hy zijn span dan niet behoefde in te houden en beter kon oordeelen of de dieren goed liepen. Hij volgde eeo weg, die uaar Boulogne leidde toen hij op den hoek eenet laan twee dames tegenkwam, die daar wandelden. De kleinste dier twee vrouwen, hief het

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 1