LAATSTE LIEFDE. No. 59 Woensdag 28 October 1914. 30e «laar#. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEAfAft. Buitenland. FEUILLETON. SCHEI COURANT D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AOVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlyk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DE OORLOG. Over den algemeenen toestand schrijft de N. R. Crt. het volgende Met den schrijftrant der Franscbe en Duioohe reaacteurs, die de dagelijksche ïfficieele berichten samenstellen, is het publiek nu langzamerhand zoo ver trouwd geraakt, dat de opmerkzame lezer op grond van het communiqué van dp eene partij met vrij groote Heiligheid naar de strekking van dat Tan. de andere partij kan gissen voordat hjj het gelezen heeft. Heeft A op het punt X „eenig terrein gewonuen", dan volgt B met de mede- Ideeling, dat hij daar „een aanval heeft afgeslagen"komt A eerst met het bericht van een afgeslagen aanval, dan rolgt B met terreinwinnen. Zoo past ook op „op sommige punten wijken" .aanmerkelijk vorderen" als een deksel op een doos. De ofïicieele berichten ran beide kanten melden, terwijl de ilrijd onbeslist blijft, de waarheid wel, doch stellen haar anders voor, loopen over sommige punten heen en op andere punten leggen zij den nadruk. Zoo was het thema van het Fransche bericht „aanvallen afslaan" en het Duitsche volgde natuurlijk met het thema „eenige vorderingen". Vandaag melde» de Franschen terreinverlies bij la Bassée, doch terreinwinst bij Armen- tières. Voorts wordt Atrecht (Arrasj genoemd als een derde middelpunt van bevigen strijd. Over het resultaat aldaar rernemen we niets. „Over het alge- Roman van George Ou.vbt. Nadruk verboden.) Zij was vijf voet en^enige dimneu lang, zoodat zij veel had van een kiïras lier; haar lokken waren zoo licht bWmd, dat een Albino bij haar nog donker kón beeten haar tint was blank, maar vol tomersproeten en als haar mond zich opende zag men een rij tanden van ont tagwekkeude grootte. Baron Trésorierl teide van haar, m«t geveinsden aagst I »Zij zal op een goeden dag bepaald een van ons opeten het is een menschen- eetster.c Waarop de barones dan met een spot achtig lachje antwoordde. »Ge vleit u daar tevergeefs mee, mijn "aarde de menscheneetsters eten slechts kleine kinderen op Miss Griffith leefde sinds drie maanden net Lucie en een ware vrieudscllap was spoedig tusschen beide vrouwen ontstaan, öe hartelijkheid van de Engelschf, haar geestesgaven, hadden spoedig Lucie's „amart verminderd en haar in de eenzaam heid opgevroolijkt. Miss Griffith, die i'erk was als een paard eu loopen kon ala een bergbewoonster, had haar jonge meen", zoo is de conclusie, „is de toe stand op dit gedeelte van het front niet gewijzigd" en de indruk dien de be richten maken, bevestigt deze conclusie volkomen. Het terreinwinnen ten O. van Armentières kan niet heel veel zyn, want niet ver ten Oosten van die plaats ligt immers Rijssel (Lille)hadden de bondgenooten Rijssel weer bezet, zij zouden het ons gewis hebben gemeld. Evenmin is waarschijnlijk 'het terrein- verlies „qp enkele punten rondom la Bassée" groot genoeg om den toestand op dat gedeelte van het front aanmer kelijk te wijzigen. Waren de bondge nooten op dat punt gedwongen om aan merkelijk achteruit te gaan, dan zou dit natuurlijk hun positie bij Nieuwpoort in gevaar brengen. Zooals gezegd, dunkt ons vooralsnog dat er wel wat voor de veronderstelling te zeggen valt, dat indien altjjd inderdaad de ge vechten aan het IJserkanaal en bij Rijssel een beslissing inluiden deze beslissing toch niet in de buurt, maar meer Zuidelijk, ergeus tusschen Albert en Noyon zal vallen. Meermalen heeft men ons gevraagd „welke party heeft de meeste kans op de overwinning? Wat is uw meening daarover?" De (voor het meerendeel ij dele) bespiegelingen over die kwestie berusten voor het grootste deel op het zelfde materiaal van gegevens en ver onderstellingen, waarover men ook in de eerste dagen van Augustus reeds beschikte. Voor een ander deel heeft het verloop, dat de oorlog tol nu toe beeft gehad, reeds eenige dingen ge leerd. meesteres overgehaald lichaamsbeweging te nemen. Lucie's gezondheid was daar door zeer verbeterd zij had zich meer ontwikkeld en de blos was teruggekeerd op haar gelaat, terwijl haar moedeloos heid langzamerhand verdween door de onuitputtelijke vroolijkheid harer gezel schapsjuffrouw. Miss Griffith had met leedwezen en niet zonder ongerustheid het huis te Neuilly, voor de villa te Deauville verlaten. Doch de zee beviel haar. Toen zij na twee dagen bemerkte dat jtïffrouw Andrimout haar vrijheid behield, zich niet liet baheerschen door haar buren en zooveel mogelijk thuis bleef, was de Eu- gelsche gerust gesteld en stemde er zelfs 'in toe den drempel te overschrijden van de deur, die gemeenschap gaf tussehen den kleinen tuin van hun huis en deD groote van de villa de Fontenay. Firmont, met zijn fijnen geest, had genegenheid opgevat voor deze buitenge woon leelijke dame en verklaarde zich haar aanbidder te zijn. Paul de Cravant had schertsend tot Lucie gezegd »Dit is ernstig en zal nog eindigen met een schakiug.c »Ja,« had het jonge meisje geantwoord, »Griffi;h zal mijnheer Firmont nog eens onder haar arm nemen en bij mij brengen, opdat ik hem beknorre dat tuj Haar lastig valt*. Tusschan baron de Cravant en juffrouw Andrimout begon een gemeenzaamheid Zoo hoorde men in het begin van den oorlog zeer vaak aldus redeneeren Duitschland strijdt, afgezien van Japan, Servië, Montenegro en België, en van de hulp van Oostenrijk, tegen drie groote mogendheden. Had het slechts tegen één van die mogendheden oorlog te voeren, dan zou men nog geenszins met zekerheid van te voren aan Duitsch land de overwinning kunnen toeschrij ven. De eenige manier om zich te redden bestaat nu voor Duitschland daarin, dat het eerst met al zijn kracht zich op Frankrijk werpt en den weer stand van dit land geheel breekt, om daarna zijn legermacht tegen Rusland aan te wenden. Als die verplettering van Frankrijk echter niet heel snel gebeurt, is Duitschland verloren, omdat alsdan de Russen met man en macht op Berly'n zullen aanrukken. Deze veronderstelling is door de ge beurtenissen niet bevestigd. De ver plettering van Frankrijk door Duitsch land heeft niet alleen niet spoedig plaats gehad, maar er is zelfs voorloopig in het geheel geen kwestie van. De Duit sche opmarsch is aan de Marne tot staan gebracht, hét Duitsche leger moest uaar de Aisue terug, en sedert meer dan een maand heeft het geen vorde ringen van beteekenis gemaakt. 'Heeft $it nu echter, zooals bovengenoemde veronderstelling luidde, de Russen in staat gesteld naar Berlijn te marcheeren? Geenszins. Zij zijn voorloopig veeleer nog bezig met de verdediging van Warschau. In de laatste weken hoort men ten opzichte van de beslissing van den te bestaan, die Armaud ongerustheid inboezemde. Voor hun vertrek naar Deauville, had Lucie verscheidene malen ia het hótel de Fontenay gedineerd. De gravin had zich verplicht gevoeld, vóór het jonge meisje voor goed tot haar kwam duidelijk mede te dealen welke banden haar aan de familie bonden. Een toe nadering was voorbereid tusschen de erfgename uit den vreemde eu de naaste bloedverwanten. De Beaulieus, de Prè- fouts, eu de Champroys hadden toege stemd het jonge meisje te outmoeten, van wie men wist dat zij rijk eu bevallig was. Baron Paul behoorde tot de gasten eu de markies de Villenoisy zat aan de rechterhand van de meesteresse des huizes. Dat was voor Lucie de beslisseude avoud. Zij beaaagde niet alleen aau heu die niet geneigd waren geweest haar gunstig te ontvangeu, maar ook aan hem die geroepen was in hoogst# ressort over haar te oordeelen. De oude diplomaat meegesleept door dea grootea eenvoud, meer nog dan door de schoooheid van juffrouw Andrimout, had meer dan eea uur met haar gepraat over de meest verschillende onderwerpen, als een pro fessor, die een student een examen af neemt, en op geen enkel harer antwoor den had hij iets at te diagen: al wat zij zeide was vol verstand, goeden zin öq /rij no jdigoei 1. Naatlnp vaa dit gesprek ui lerdaad een verhoor, riep de gravin oorlog een veronderstelling uiten, die zeker niet minder ingang vindt, dan de bovengenoemde veronderstelling bij het begin van den oorlog, en die dan ook gewis voor de hand ligt. De strijd in Noord-Frankrijk, zoo wordt gezegd, is nu al zoo lang onbeslist gebleven, dat men kan aannemen, dat de partijen elkander vrijwel in evenwicht houden. De partij, welke het eerst de grootste versterkingen kan aanvoeren, heeft dus de meeste kans op de overwinning. De bondgenooten ontvangen hun ver sterkingen over zee. Waar moeten de Duitschers hun versterkingen vandaan halen De reserve, die zij nog in het land hebben, zullen zy wel noodig heb ben om de verliezen aan te vullen. Versterkingen kunnen dus slechts van het Oostelijke front komeyi. Daar moe ten dua de Duitschers een beslissende overwinning op de Russen behalen, willen zij in het Westen kans op de zege krijgen. Het klinkt aannemelijk. Indachtig aan de Romeinsche spreek wijze, dat niets onzekerder is dan de uitslag van den oorlog, zullen wij af wachten. Intusschen schijnt het van een be slissende Duitsche zegepraal op de Russen nog ver verwijderd. Integen deel, wij vernemen uit St. Petersburg, dat de Russen met een breed front de Weichsel zijn overgetrokken en de Duitschers hun terugtocht voortzetten. Ook het Oostenryksche bericht over het krijgsbedrijf aan de San klinkt meer euphemistisch dan gunstig voor de Oostenrijkers. Men kreeg immers uit de voorafgaande berichten den indruk, den markies tot zich en verlangend lijn meening te vernemen, vroeg zij hem »Hoe vindt gij haar?* »De volmaaktheid in persoon.was zijn antwoord, »doch niettemin is zij gevaarlijk.* »0, ik vrees niets van haar!* riep mevrouw de Fontenay vol vunt. »Van haar zeker niet. Doch blijven wij hier by. Herinner u den raad, dien ik u gafiaat haar trouwen.* Met haar waaier wees Mina den mar kies op Lucie, die aau het andere einde van de zaal gezeten was op een laag stoeltje, terwijl Paul de Cravant tot haar over stond gebogen. Zij waren in een zeer druk gesprek gewikkeld en hadden alles om zich vergeten. De baron, die eerst als volmaakt Parijzenaar een paar punten van gesprek met de schoone nicht had aangeroerd, zonder in een. van allen een geschikt terrein te vinden, om ge- ruimen tijd over te praten, had eindelijk gevonden wat hij zocht. Twee jaar te voren had hij een groote reis door Ame rika gemaakt en toen ook de Engelsche koloniën bezocht, waardoor hij' Canada vrij goed kende. Toen hij over dat land begon te spreken, was het jonge meisje dat hem tot dusverre zeer beminnelijk, doch niet meer dan dat had geautwoord, veranderd ia eea levendig persoon, die met groot genoegen baar gesprek voort zette. Ia een oogenblik zag Paul zich verplaatst

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 1