Voor de Belgische vluchtelingen. Buitenland. militairen nog niet ran de verschillende Interneeringsdepóts bij het Informatie- Bureau lijn ingekomen, is het dat Bureau vooralsnog onmogelyk de tal looze telegrafische en schriftelijke vra gen om inlichtingen die geïnterneerden betreffende, te beantwoorden. De verzamelstaten dier gegevens worden vanwege dat Bureau den Bel gischen gezant aangeboden. Hoogst waarschijnlijk zullen de afdrukken van deze staten vanwege de Belgische le gatie binnenkort zoowel in Nederland als in België verkrijgbaar worden ge steld. M. Crt. Men verzoekt ons mede te deelen, dat allen, die inlichtingen of het adres wenschen te hebben van Belgische vluchtelingen, zich kunnen wenden tot het Bureau voor samenstelling en uit schrijving van het register van de Bel gische uitgewekenen, Lange Voorhout 45 's Gravenhage. Aldaar worden alle lysten met de namen van de Belgische vluchtelingen uit het geheele land verzameld. Ook is opgericht een centraal inlich tingsbureau voor Belgische vluchte lingen, waarvan het kantoor gevestigd is Kunstlei 69 Antwerpen maar zoolang het postverkeer tusschen Nederland en Antwerpen ongeregeld is, doet men het best de stukken voor dat bureau te adresseeren aan den vertegenwoordiger van het Ned. Belgisch inlichtingsbureau, Brugstraat 51, Roosendaal (N.-B.) Inlichtingen kunnen alleen gevraagd worden door bemiddeling van plaatse lijke inlichtingsbureaux voor vluchte lingen, die op aanvraag aan het adres van bovengenoemden vertegenwoordi ger en aan het Centraal Bureau (Den Haag L. Voorhout 45) kosteloos blanco formulieren kunnen verkrijgen nood zakelijk voor de aanvragen. Waar geen dergelijk bureau bestaat dient meu er een op te richten en daarvan aan het Bureau te Antwerpen kennis te geven. Voor de Belgen, welke hier ter plaatse nog vertoeven, zal het wellicht het best zijn, om zich te vervoegen tot het comiteit, dat alhier gevestigd is bij dhr. Gilijamse, café ,'s Lands Welvaren" naast het postkantoor. Dit comiteit dat uit ingezetenen van Antwerpen bestaat, zal bereid gevonden worden om met het Centraal Comité, Lange Voorhout 45 te Den Haag te correspondeeren. Om inlichtingen of adressen te be komen van geïnterneerden, wende men zich tot het Informatiebureau van het Roode Kruis, Lange Voorhout 6 te 's Gravenhage. DE OORLOG. De strjjd in België en Frankryk. Over den algeraeenen toestand van den oorlog handelend schryft de N. R. Crt., o. m. het volgende De Fransche oificieele berichten mel den ons, dat de Duitschers nog steeds de omstreken van Rijssel in de richting van Armentière, Veurne en La Bassée bezet houden, naar het Noordwesten, het Westen en het Zuiden derhalve het Belgische leger heeft zich langs de Yser weten te handhaven. De dag van Dinsdag is gekenmerkt geweest door Duitsche aanvallen over het geheele front, die werden afgeslagen. Geen verandering dus, tenzij het alge- meene van den Duitschen aanval tot een poging leidt, om tot een beslissing te geraken. Hier en daar is een gerucht in om loop, dat de Franschen weder tot Namen zouden zijn opgerukt. Volgens hier ontvangen berichten is het dichtst bij Namen gelegen punt van het Fransche front nog 180 K. M. van die stad ver wyderd. Tot de Duitschers te Brussel was een proclamatie gericht, dat ze veilig uit die i stad konden terugkeeren naar Antwer pen. Hieruit valt dus af te leiden, dat de Duitschers zich aanvankelijk had den opgemaakt om terug te trekken. We laten hier nog enkele van de laatste berichten 'volgen, welke aan bovengenoemd blad werden geseind Dinsdag zyn zeer heftige vyandelijke aanvallen bij Nieuwpoort, Dixmuiden en La Bassée alle met groote kracht door de bondgenooten afgeslagen. Overal elders op het front is de toe stand niet merkbaar veranderd. Niet bevestigde telegrammen, ont vangen door de dagbladen te Dover, zeggen dat Eng^sche oorlogsschepen de Duitsche stellingen op de Belgische kust Zondag 1.1. krachtig hebben gebombar deerd en een Duitsch vliegtuig hebben neergeschoten. Ook zouden zij een Zeppelin hebben neergeschoten en zes Duitsche batterijen hebben vernietigd. De verliezen der Duitschers zouden 1600 dooden en gewonden zijn. SLUIS, 21 Oct. De Duitschers bom bardeeren Nieuwpoort met hun zwaar geschut. Veel dorpen langs de kust zijn ver nield. Sedert drie dagen beschieten 11 En- gelsche oorlogschepen de Duitsche troe pen. Ook bestoken de Frauschen de Duitschers met hun artillerie. Laatst genoemden trekken terug en maken loopgraven. Het gerucht gaat dat de verbondenen er in geslaagd zouden zijn, den spoorweg naar Gent op te blazen. Vele gewonde Duitsche soldaten ko men te Gent aan. Rousselaere is hernomen. BERLIJN, 21 Oct. Het officieel leger- bericht luidt: Aan de Yser zijn onze troepen nog in een hevigen strijd ge wikkeld. De vijand ondersteunt zijn aanval met artillerie van den kant der zee ten N. W. van Nieuwpoort. Een Engelsche torpedoboot werd door een Duitsche kustbattery in den grond geboord. De gevechten ten westen van Ryssel duren voort. Onze troepen slaagden er met groote moeite in eenig terrein te winnen en sioegen den vijand terug. 2000 Eugelschen werden krijgsge vangen gemaakt en meerdere mitrail leurs vielen onze troepen in handen. M. Crt. De stryd in het Oosten. Wolff's bureau meldt officieel uit Weenen, dat de slag in Midden Galicië nog in hevigheid is toegenomen, vooral ten Noorden van de Strwiazrivier. De aanval der Oostenrijksch Hongaarsche troepen wint gestadig veld in Oostelijke richting, waar eenige bizonder belang ryke hoogten zijn bezet. Aan beide zijden wordt met de uiterste verbittering gestreden. Alle pogingen van de Russen om de Magieraheuvel op de Oosten rijkers te heroveren zijn mislukt. Daar entegen hebben de Oostenrijksche troe pen een veel bestreden boschheuvel ten Noordoosten van Tyszkowice ver- meesterd en de Russen ten Zuiden van de Magiera uit verscheidene plaatsen teruggeworpen. In deze gevechten zijn weer tal van Russen, waaronder een generaal, ge vangen genomen en ook machinege weren buitgemaakt. De gevangenen gewagen van de ver schrikkelijke uitwerking van het Oosten rijksche geschutvuur ten zuiden van de Strwiaz, waar het Oostenrijksche front over Stary Sambor loopt. Aan de Stryj staat de slag. Koeroesmezoe en Sereth zijn door de Oostenryksche troepen na verdediging door den vijand genomen. N. R. Crt. Een medewerker van de Reichspost geeft een beschrijving van het dooden- veld voor Przemysl ,Het is afschuwelijk, zooveel doode Russen als voor Przemysl zyn gebleven. Ik zag daar gemeenschappelijke graven van reusachtige afmetingen. En des niettemin liggen nog duizenden lijken onbegraven op het slagveld. Tot ver in den omtrek zijn dood en vernieling gezaaid. Duizenden armen zouden noodig zijn om de breedgetrokken sporen van den dood uit te wisschen. De bestorming van Przemysl door de Russen werd reeds dadelijk de eerste maal afgeslagen. Achtmaal werd de bestorming herhaald en achtmaal stierf de aanval weg in het vernietigend vuur, waarop de aanvallers onthaald werden. Wij vonden op het slagveld tot in verren omtrek distinctieven van het 127ste Russische infanterieregiment, dat te gronde is gegaan. Alle oorlogscorrespondenten zyn het er in hun berichten over eens, dat de Russen iedere poging van de verdedi gers om de lyken van Russische ge sneuvelden op het glacis van de vesting te begraven, door een hevig granaat- kartetsvuur hadden verijdeld. Zulks waarschijnlijk in de hoop, de lucht zoodanig te verpesten, dat een verblijf in de vesting voor de verdedigers on mogelijk zou worden. N. R. Crt. Een officieel bericht uit St. Peters burg, te Londen gepubliceerd, luidt: De Duitsche troepen die op Warschau aanrukten, zijn teruggeworpen' naar de streek ten noorden der rivier Pilitsa (een linkerzijrivier van de Weichsel bezuiden Warschau) en zyn thans in vollen aftocht. Zij laten hun gewonden in den steek en ontruimen hun ver sterkte stellingen. De Russen dringen op het geheele front krachtig voorwaarts. De vyand biedt nog tegenstand op den linkeroever van de Weichsel ten zuiden van de Pilitsa tot Sanlomir (aan de Weichsel bij de samenvloeiing met de San). De Russen, ofschoon blootgesteld aan een hevig artillerievuur en strijdend op ongunstig terrein, handhaven zich krachtig in de streek van Kozienitoe (ten Zuiden van Warschau op den linkeroever van de Weichsel). Den 20en October hebben de Russen aanmerkelijke voordeelen behaald en hun positie op den linkeroever van de Weichsel is thans verzekerd. Pogingen van de Oostenrijkers om beneden Przemysl de San over te trek ken zijn afgeslagen. De Russen hebben hier het offensief genomen. In de streek ten zuiden van Przemysl hebben de Russen de overblijfselen van alle Oostenryksche legercorpsen, die vroeger in Galicië waren verslagen, tegenover zich gehad. Tal van vyandelijke afdeelingen zijn daar door heftige aanvallen der Russen tot den terugtocht gedwongen. In Oost Pruisen is de toestand onver anderd. N. R. Crt. Verschillende berichten. Een gisteren van Antwerpen te Breda teruggekeerd reiziger deelt aan een correspondent van de N. R. Crt. mede, dat Donderdagnacht circa 10,000 marine soldaten met een aantal machinege weren Antwerpen in zuidelijke richting verlaten hebben. Later in den nacht trok een lange rij wagens met gewonden de stad binnen. De bezetting van Ant werpen en omgeving is in aantal zeer verminderd. Er bevinden zich nog weinig politie-agenten te Antwerpen en de daden van plundering in de nog steeds zeer stille buitenwyken worden menigvuldiger. De Duitsche patrouille^ treden tegen de plunderaars zeer streng op. Woensdag is een op hceterdaad betrapt inbreker na een kort verhoor door de patrouilles doodgeschoten. De bezetting blijft zich ten opzichte van de bevolking zeer vriendelijk gedragen. Het binnenkomen en verlaten van de stad ondervindt niet het minste bezwaar. Naar aanleiding van de ontdekking in verscheiden fabrieken in FrankrijK en elders van betonfundeeriugen die ge legd schijnen te wezen om te dienen voor het opstellen van zwaar geschut, heeft een afdeeling van de politie on verwacht een inval in een fabriek van den Duitscher Roder te Willesden (bij Londen), dicht bij een belangrijk knoop- punt van spoorwegen, gedaan. V»n het platte dak van de fabriek heeft men een vrij uitzicht naar het westen de richting waar Londen is gelegen. Het persoueel van de fabriek bestond uit 20 A 30 Duitschers en 150 Engel- schen. De politie constateerde dat veel metsel- en betonwerk pas geleden ia aangebracht. Ook het dak is van betoiJ en heeft een dikte van 3 A 4 voet. 1 Twee-en twintig Duitschers, die in verband hiermee voorloopig in hechte nis waren gesteld, zyn weer vrijgelaten. De vermaarde betonfondeeringen, die bij Namen, Antwerpen en Maubeuge door de Duitschers lang te voren voor de opstelling van hun zware geschut voorbereid heetten te zijn, zijn nu ook volgens een correspondent van de Times by Duinkerken ontdekt. Verleden jaar, zoo meldt hij, begon men de fondeering te maken voor een particuliere villa in de duinen bij Coxyde 18 K.M. van Duinkerken en even over de Belgische grens. Wie de man was die den grond gekocht had, bleef een geheim. De villa was blijkbaar in grootscheepschen stijl ontworpen en over haren eigenaar vertelde men aller lei verhalen. Sommigen zeiden dat het prins Victor Napoleon was, anderen dat het een rijk fabrikant uit Luik was, maar zijn naam werd niet bekend. Tn elk geval duurde het werk een heelen tyd en werd het met groote zorg uitgevoerd door bijzondere ploegen, die Duitschers »leken" te zijn. De fondamenten waren van beton en men liet elk gedeelte een tijd lang drogen, voor men aan een volgend begon. Het werk duurde heel den winter en was in Juli nog aan den gang. Toen de oorlog uitbrak, ver dwenen de werklui en liet men de fondeeringen aan hun lot over. Pas nu is men achterdocht gaan scheppen. Belgische genie-officieren ont dekten dat het uitgekozen punt van de oostelijke forten van Duinkerken juist ongeveer even ver af lag als de schoot- overheid van de zware Duitsche ka nonnen bedroeg. Een afdeeling sap peurs werd uit Veurne naar de plaats gezonden en heeft den I6den dezer de beton-blokkeu met dynamiet opgeblazen. Men moest een extra bijzending dyna miet laten komen, omdat het beton buitengewoon hard bleek. N. R. Crt. Het „Journal de Genève" meldt, dat in een Fransche stad (naam niet ge noemd), dag en nacht gewerkt wordt, Eén fabriek leverde in één dag vier mitrailleur auto's, 3000 projectielen en 7 vliegtuigen. Een andere fabriek maakt stalen pijten voor de aviateurs. Elke vlieger heeft 20 pakjes van 500 stuks bij zich. Avp. Gein ter neer den Te Harderwijk zijn genie-soldaten aangekomen, om 't kamp voor de geinterneerdeD verder in orde te makea. Naar verluidt, zullen 32 houten loodsen worden gebouwd, waarin de geinterneerde Belgische solda ten, die nu in linnen tenten vertoeven, sullen worden ondergebracht. Ook zal een installatie voor electrische verlichting van het kamp worden gemaakt. Voor den aanvoer van hout en andere materialen zal van de spoorlijn Zwolle - Harderwijk af naar het kamp een zijlijn worden gelegd. Te Zwolle zijn Belgische generaals, een hoofdofficier en twee kapiteins aan gekomen, die daar zullen worden geïn terneerd. Maandagavond kwam met veel vertra ging, doordat onderweg een koppeling gebroken was, de trein uit Zeeland aan, waarin 200 geinterneerden waren. Met 'n exlratrein werden ze naar Harderwyk vervoerd. Thans zijn er geen geinterneeiden meer te Vlissingen.

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 2