LVATSTE LIEFDE. \o. 58 Zaterdag 24 October 1914. 30e Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAtf, Binnenhuid. FEUILLETON. I BANT Dit blad verscbijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AUVERTENTIEN van. 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentièn worden framo ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Prov. Staten van Zuid-Holland hebben tot lid der Eerste Kamer (vac.- t. d. Kun) gekozen met 45 st. den heer Arnold J- A. Gilissen (R.-K.) bankier te Rotterdam. De heer A. Plate (u.l.) had 29 st. Nederland en de oorlog. Hr. Ms. Hofmaarschalk, jhr. Boreel, thans te 'sGravenhage teruggekeerd van de hem door de Koningin verstrekte op dracht naar de met Belgische vluchte liogen bevolkte plaatsen in het Zuiden des lands, heeft aan een vertegenwoor diger der Pers een en ander omtrent lijn ervaringen medegedeeld. Ten eerste - aldus jhr. Boreel was het de bedoeling van H.M. dat ik mg persoonlijk zoude overtuigen of de Nederlandsche bevolking van de grens plaatsen, vooral van die plaatsen waar de binnenkomst van vluchtelingen het grootst geweest is, zeer geleden heeft onder deze bijzondere omstandigheden on ook hetzelfde van de militaire be setting in die grensplaatsen. Voldaan hebbende aan deze opdracht kon ik aan H.M. mededeelen, dat overal in alle opzichten de toestand van de Nederlandsche bevolking goed is. De laatste weken is door de bewoners der grensplaatsen eigenlijk nacht en dag gearbeid en het was voor mij haast onbegrijpelijk op welke wijze men in zulk een korten tijd zooveel tot stand heelt kunnen brengen. Wat mij ook opviel was de groote «menwerking tusschen civiele- en mili- 53) Roman van Gborgk Ohnet. (Nadruk verboden.) HOOFDSTUK VII. taire autoriteiten. En dan die hulpvaar digheid bij de militairendie grenzen- looze volharding van deze soldaten, die in het begin nacht en dag bezig zijn geweest; ik kan alles niet genoeg roe men; allen hebben medegewerkt om zoo spoedig tot een goed geheel te komen. De plaatsen, welke naar mijn beschei den oordeel wel het meest plotseling gestaan hebben voor den ontzaglijken toevloed zijn wel Bergsn op Zoom, Putte en in Zeeland Sluis en Hulstmaar ook niet te vergeten Roosendaal, Ossen- drecht en Woensdrecht en ongeveer geheel Zeeuwsch-vVlaa,nderen. Bergen op Zoom heeit wel den grootsten toeloop Wat daar gewrocht werd is niet ge noeg te waardeeren groote gebouwen zijn plotseling in gasthuizen veranderd of voor andere doeleinden ingericht. Jhr. Boreel noemde het „St. Aloysius- Gesticht" en de Ambachtsschool. Deze Ambachtsschool was ingericht voor zeer jonge zieke kinderen, boven voor an dere zieken. Toen ik Zondag er was, waren er al ongeveer 60 zieke kinderen, die er met de grootste toewijding ver pleegd worden. In het gasthuis van dr. Coebergh was o.a. een kraamkamer ingericht. De Ambachtsschool was dadelijk door het stedelijk bestuur af gestaan en staat nu ouder toezicht van dr. Van der Goot. Zonder iets was men begonnen en spoedig liet zich het gebrek aan geld gevoelen, maar ik hoor dat de Regeering in deze te hulp zal komen. Ik kan zoo eindigde de hofmaar schalk zijn mededeelingen ook niet Het was tien uur in den morgen de ton glansde aan een wolkenloozen hemel en langs het strand van Deauville bracht de opkomende vloed een rand wit schuim die het oog bijna verblindde. Voor een dier schoone villa',s, die, omringd door kleine tuinen, geleken op grootsche ka- iteelen, waarvan de parken verkocht waren, stonden naast een sierlijken lao dauer, eenige paarden, door livreiknechts vastgehouden, ongeduldig in het zand te trappelen. Eenige oogenblikken later verscheen onder de veranda de gravin de Fontenay, den hoed op het hoofd een parasol in de hand, vergezeld van de barones Trésorier en de scboone mevrouw de Jessac. Achter hen volgden Armand, barou Trésorier, de kuappe Firmont en Paul de Cravaut. Mevrouw Trésorier en alle heereu, met uitzonde ring van den salon-acteur, waren in rijcostuines. De gravin giug de trappen der veranda af en zich tot een der be dienden wendende, zeide zij genoeg mijn dank betuigen aan civiele- en mil. autoriteiten, die mij alles in zoo korten tijd lieten zien. Allen hebben zy mij ook verzocht behalve hun dank aan H. M. de Koningin ook aan alle dames en heeren uit Den Haag hun dank over te brengen voor al de zaken tot verpleging van baby's en zuigelingen, ook uit naam van de vluchtelingen. Avp. Hare Majesteit de Koningin-Moeder ontving Dinsdagavond het telegrafisch bericht dat op het Westelijk oorlogsveld bij een patrouille-rit is gesueuveld Prins Wolrad Friedrich van Waldeck en Pyr- mont, halfbroeder van Hare Majesteit, luitenant bij de Koninklijke Pruisische garde-dragondera. Prins Wolrad was de eenige zoon uit het tweede huwelijk van wijlen den regeerenden vorst van Waldeck en Pyrmont met de prinses van Sleeswijk- Holstein Sonderburg-Gliicksburg. De vorstin-weduwe moeder van den gesneuvelden prins, verblijft nog te Aroldsen en verliest in den overledene haar eenig kind. N. R. Crt. Postverkeer met België. Men meldt dat het postverkeer met het bezette gedeelte van België nog verbroken is en dat herstel van dat .verkeer vooreerst nog niet is te ver wachten. Men meldt aan de N. R. Crt., dat een groot aantal gemeentebesturen zich geweud beeft tot het departement van financiën om een voorschot, teneinde te kunnen voorzien in de uitgaven, Ashon, ga eens zien of juffrouw Andrimont gereed is.c De man gaf een zijner makkers de teugels van het paard over, dat hy vast bield en zou juist den tuin ingaan, toen eeu kleine deur in den muur, verborgen achter klimop, open gmg eu Lucie ver scheen. Zij was gekleed iu eeu blauwe amazoné en had een hoogen grijzen hoed op het hoofd, terwijl zij in haar gegan- teerde hand eeu sierlijke karwarts hield »Kom ik te laatje vroeg zij, het ge- heele gezelschap bijeen vindende, »is er op mij gewacht?* »Gij zijt niet te laat, wij zijn iets te vroeg,* zeide mevrouw de Fouteoay, haar de hand toestekende. Lucie nam die haud eu naderde met haar wangen de lippen der gravin, die haar teeder omhelsde. Toen giug zij |llen van het gezelschap de hand reiken met blozende wangen, vroolijke oogen een glimlach om de lippen. »Wat een schoone morgen*, riep zij vroolijk, »wat zal de rit aangenaam zijn. Gaat u uiet te paard zeide zij, zich tot de Firmont wendende. »0, neen, ik kan niet,* antwoordde de salon-actuur, op eeD toon van gewicht. »Ik moet mij niet vermoeien, want heden avond moet itt reoiteeren bij de hertogin d'Argèles. Ging ik thaas te paard, dan zou ik vaa avend mij zelf niet genoeg meester zijn en u begrijpt, niet waar, dat men zich moet opofferen voorhetpubliek!* «Maar ik beklaag er mij niet over,* zeide de gravin, »hij zal mevrouw de Jessac eu mij in deu landauer gezelschap houdeu. Als ieder klaar is, kunnen wij vertrekken.* »Ja, vertrekken wij,* zeide de graat. »Lucie, mag ik u te paard helpen «Gaarne Zij traden op de paarden toe en het jonge meisje klopte toen een prachtige merrie op den fijnen nek, die hinnikte toen zij haar zag. »0, je herkent mij Polly?* zeide juf frouw Andrimont, haar voet in Armand's hand zettende en zich toen licht in den zadel zettende. Zij wierp haar been om den zadelknop, schikte de plooien van haar kleed en nam de teugels iu de hand. Toen, met een dier bewegingen, die haar zoo iets bijzonder verleidelijks gaveu, zeide zij, den schouder van den graaf aanrakende, die bezig was te zien of er niets los was aan bet tuig Dat doet mij waarlijk genoegen, neef, dat gij er aan gedacht hebt Polly te laten komen ik dank er u voor met geheel mijn hart.* Armand keerde zich om een lichte blos kwam op zijn wangen, hij boog het hoofd, als wilde hij die blos verbergen en zacht sprak hij »Ik heb werkelijk gemeen 1, dat gij er over tevreden zoudt zijn, doch gij behoeft mij niet te dan keu uw vreugde is mij geuoeg.* noodig roor het onderhoud Tan Bel gische vluchtelingen. Het juiste aantal hier te lande ver toevende Belgen is nog niet op te geven, maar als zeker mag worden aangenomen dat dit getal niet ver beneden een millioen is. Hiervan worden velen door particulieren onderhouden, maar verre weg het grootste deel komt ten laste van het ryk. Neemt men nu aan, aat de verplegingskosten per hoofd 0,30 per dag bedragen, en dat het aantal van rykswege onderhouden Belgen op ongeveer 500.000 mag worden geschat, dan is dit voor het rijk een uitgave vau 150.000 per dag. Het voor dit doel aan de regeering toegestane bedrag van f 100,000 was aangevraagd vóór den val van Ant werpen, waardoor honderdduizenden Belgen over onze grenzen kwamen, en was bestemd om te voorzien in de uit gaven voor de vele vluchtelingen daar voor reeds in ons land opgenomen. Op aanstichting van mevrouw De Vos, echtgenoote van den burgemeester van Antwerpen, van de familie Coeter- mans en andere vermogende uitgewe kenen te Bergen op Zoom, is daar een inschrijving geopend onder de" vluchte lingen, om door het stichten van een monument op de Markt van deze door vluchtelingen overstroomde stad voor het nageslacht de herinnering te be waren van der Belgen dankbaarheid voor de genoten gastvrijheid van heel de burgerij. Midd. Crt. Aangezien de gegevens omtrent de namen enz. der Belgische geïnterneerde Hij streelde den neus van het paard en voegde er by »Ik hoop dat gij u niet over het dier zult moeten beklagen ik heb het sedert eea jaar altijd bereden en moet zeggen dat het zeer handelbaar is.« Hij groette haar met de hand en begaf zich naar den landauer, waarin zijo vrouw mevrouw de Jessac en Firmont hadden plaats genomen. Mevrouw Trésorier eu haar mau waren al vooruit gereden. »ZLt gij goed vroeg Armand liefde vol aau de graviu. «Ontbreekt u nog iets «Niets. Wij kunnen gaan «Dau op weg naar Dives.* De landauer rolde heen; Armand sproug in den zadel en had spoedig de overigen ingehaald, die in drat de gravin verge zelden. Sedert acht dagen hadden de graaf en de gravin de Fontenay bun intrek geno men op hun villa te Deauville, eu juf- trouw Audriinout, die haar eeuzaam leven had vaarwel gezegd, woonde than3 iu eeu Zwitsersch huisje, behooreude tot de prachtige woning vau haar bloedver wanten. Zij Heefde daar met haar juf frouw vau gezelschap, een jonge Engel- sche, de zevende dochter van een arm geestelijke, die gedwongen was geweest in betrekking te gaan. Miss Griffith was een toonbeeld van leelijkheid, maar bezat veel bekwaamheden. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 1