Burgerlijke Stand. Yoor de Belgische vluchtelingen. twee stoomtreilers binnengekomen, de Nelly Gesina en de Catharina. De opvarenden, nog vol van het gebeurde, doen mij een levendig verbaal. Vrijdagmiddag half 4 lagen zij stil te visscheu, de wacht aan dek, de overigen beneden. Plotseling waren zij midden in een zwaar gevecht. Er werd hevig geschoten. Alle kwamen aan dek en zagen zich omringd door een aantal oorlogsschepen, blijkbaar Engelsche en Duitsche. Zij telden er stellig 15. De granaten vlogen in iedere richting, zoodat zy in groote angst verkeerden, niet wetende waarheen te koersen. Het gevaar was niet denkbeeldig, want op de Nelly Gesina werd de lijn van een der vischballen stuk geschoten. De afstand was zoo gering, dat men op sommige schepen torpedojagers blijkbaar, want het waren vierpijpers de matrozen aan de stukken kon zien staan. Een kleinere boot stoof met groote snelheid vlak langs de Nelly Gesina heen en aan alle kanten werden de beide treilers omzwermd door vreemde schepen. Daar men begrijpelijk op lijfsbehoud was bedacht, werd het ver loop van het gevecht niet geheel ge volgd, maar toen de treilers op de vlucht gingen, zag de bemanning toch duidelijk 2 oorlogsvaartuigen in brand staan en een ander zinken. Ook zag men duidelijk verschillende onderzeeërs opduiken. Op verschillende plaatsen werden groote waterzuilen opgespoten. Een granaat viel zoo dicht by de Catharina dat het water haar boord overspatte. De opvarenden hadden in grooten angst gezeten en zij waren gelukkig toen zij eindelijk uit het gedrang en buiten het bereik van de kogels waren. Vanwege het persbureau van de mili taire overheid wordt uit Weenen offl cieel, het volgende gemeld Over de beschieting van de verdedi gingswerken aan de baai van Cattaro is het volgende bekend geworden. De beschieting vond plaats door twee Fran- sche slagschepen en drie kruisers, die door vier vaartuigen waren begeleid. Des ochtends om half zes werden ver scheiden schepen gesignaleerd, die in twee groepen den haveningang nader den. Zoodra de schepen binnen schoots afstand kwamen, opende onze kustbat terij in Lustica en de mortierenbattery in Ostro het vuur. Daarop wendden de schepen den steven naar het Westen en begonnen het vuur te beantwoorden. De kortste afstand was 5 a 6000 M uit de Kaap van Ostro. Spoedig geraakten de schepen buiten ichot, zoodat het vuur van de vestingen moest worden gestaakt. Later openden de Fransche schepen een levendig vuur tegen den water spiegel, vermoedelijk tegen vermeende onderzeeërs. Om 6 u. 50 's morgens zw aide de vijand naar het Zuidwesten en was spoedig in rook en nevel verdwenen. De batterijen van Lustica en Ostro zullen elk wel een treffer gehad hebben. De Franschen hebben 200 schoten afge vuurd uit groot en middel kaliber. Het steenen fort Ostro werd aan den zy wand getroffen, zonder dat evenwel veel schade werd aangericht. Negen of tien schoten raakten den rotswand van Punta d'Ostro, waar door het afbrokkelen van het gesteente duidelijke sporen werden achtergelaten. Het fort aan zee Mamola kreeg drie treffers met geringe uitwerking. Eén schot ging door de observatiepost, een wachthuistwee granateD sloegen in de nabijheid van het draadlooze station neer. In het geheel werden 2 man zwaar gewond. N. R. Crt. Verschillende berichten. De militaire medewerker van de Times beantwoordt een bewering van de Frankf Ztg., dat Groot-Britannië slechts 600,000 recruten kan op de been brengen. Hy verklaart Wij hebben thans in Groot Britannië en Ierland 1200,000 man. Hun getal stijgt. Het is de Engelsche, en ook de Amerikaaysche manier, pas met de vorming van legers te beginnen, wan neer de oorlog is uitgebroken, en dan de sterkte steeds op te voeren, tot ons einddoel is verwezenlijkt. Dat is ook wat thans door ons gedaan wordt. De 1200,000 man, die wij thans in Groot-Britannië en Ierland hebben, het leger te velde en de honderddui zenden manschappen, die thans op de been gebracht worden in Britsch-lndië, Canada, Australië, Nieuw-Zeeland, Zuid Afrika en elders, zijn slechts de kern, waaromheen op den duur nieuwe legers zullen worden opgebouwd. Wy hebben een gedeelte van onze voorhoede naar Frankrijk gezonden en zullen in het voorjaar de rest sturen. Tegen het eind van IS 15 zal de hoofd macht beginnen te komen. Wij hebben geen haastonze ver bondenen zullen tegen dien tyd rust noolig hebben en zij zullen dan blij zijn dat wij den oorlog op ons eigen houtje zullen kunnen voortzetten. Onze mannen zijn allen in de goede militaire jaren, en zij branden van be geerte, om te vechten. De vrijwilligers hebben zich in zoo groot aantal aange boden, dat lord Kitchener de eischen om als soldaat te worden aangenomen, heeft moeten verscherpen, die eischen zyn thans hooger, dan die welke voor een der Europeesche legers gelden. Indien deze maatregel niet was ge nomen, zouden er veel te veel vrijwil ligers zyn gekomen. N. R. Crt. In een hoofdartikel over het toe komstige lot van België pleit de Vorwarts voor een toegeeflyke be handeling van dat land. »Niemand zegt zy zal kunnen ontkennen, dat België de vuist van het noodlot reeds zwaar gevoeld heeft. Ondanks alles is een gevoel van medelijden tegenover dat land op zijn plaats. Maar wil men ook dit niet laten wegen, dan blijft het een feit dat Duitschland met het woord dat de Keizer op 4 Augustus gesproken heeft: »Wij voeren geen veroverings oorlog" voor de bogen van de beschaafde wereld een soort van verplichting op zich genomen heeft, en dat een politiek, welke op een meedoogeDlooze onder drukking van België uit is, stellig niet een doel van den stryd kan zyn, waar mee Duitschland op den duur gebaat zou kunnen zyn." N. R. Crt. AXEL, 20 October 1914. Ofschoon het in onze straten nog ta melijk druk is van de talryke vluchte lingen, die loopen wandelen en inkoopen doen, toch kan men goed zien, dat een massa Belgische uitgewekenen weer naar hunue haardsteden zijn terugge keerd. Het zijn thans nog meest wel- gestelden burgers en spoorbeambten, die hier nog een poosje willen blijven, totdat er meer zekerheid verkregen is omtrent den toestand in hun vaderland onder Duitsch beheer. Toch hoorden we, dat nog in sommige schuren vluchtelingen vertoeven, wier leven met een terugkeer naar België ook al niet kan verbeteren. Nu en dan komt ook nog een Belgisch militair, geheel of gedeeltelijk in burger- kleeren over de grens. Zij worden, waDneer daartegen geen bezwaar be staat, doorgezonden. Hedenmiddag passeerden hier een geheele trein bestaande uit een 5 tal Belgische vrachtwagens bespannen met Waalsche paarden en gemend door Belgische geïnterneerden. De wagens waren alle beladen met verschillende soorten patronen. De trein werd bege leid door een patrouille Nederlandsche soldaten, o|jder commando van een luitenant. Met de zieken is het hier nogal goed afgeloopen. Slechts één geval van be smettelijke ziekte deed zich voor (rood vonk), terwijl andere ziektegevallen weinig voorkwamen. Een viertal kraam vrouwen vonden goede verpleging. Door tusschenkom8t van onzen Burge meester is hier een barak van het Roode Kruis aangekomen, terwijl ook twee verpleegsters hunne diensten bieden, waar dit noodig is. Heden is het onderwys op de lagere scholen weer begonnen. De openbare school is echter Dog bezet met militairen zoodat de leerlingen daarvan nog les krijgen in de chr. school. Naar het huis van bewaring te Middelburg ziju overgebracht E. de B., 38 jareD, dokwerker geboren te Beveren en K. R., 17 jaren, werkman, geboren te Hamme, beiden uit Antwerpen uitge weken, ter zake van diefstal van 2 rijwielen van het spoorwegstation te Vlissingen. Van 1—15 October 1914. Axel. Huwelijks-aaDg. 2. Marinus Jacobus Herrebout, 46 j., jm. en Abigaël Dobbelaar, 35 j., jd. 5. Willem de Feyter (van Zaamslag), 26 j., jm. en Jauna M. Boeye, 22 j., jd. 7. Augustus van Geetsum (van Hoek), 41 j., wedn. en Nathalia Steel, 35 j., wed. 15. Pieter Penne, 19 j., jm. en Francina Schieman, 19 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 8. Gelein den Engelsman (van Zaamslag), 21 j., jm. en Geertruy Wolfert, 21 j., jd. 15. Marinus Jacobus Herrebout, 46 j., jm. en Abigaël Dobbelaar, 35 j., jd. Geboorten. 1. Jacoba Pieternella, d. van Pieter Marinus Willem Oppeneer en Debora Hamelink. Catharina, d. van Maarten Cornelis Stoffels en Catharina Koster. 3. Martha, d. van Marcus Pieter Ortelee en Anthonia Meersen. 6. Jan Hendrik, z. van Marinus Diele man en Poulina Geertruida Dieleman. 8. Elisabeth, d. van Frederik de Pooter en Elena Verplanke. 11. Wilhelmina Dominica Jeannette, d. van Jan Celestin Lodewyk Plaskie (van Londerzeel België) en Anna Josepha Hortensa Hermans. 12. Tanneke, d. van Pieter Jan Ver- poorte en Cornelia Wolfert. Alfred, z. van Prosper R. Boetens (van Lokeren België) en Maria Eugenia van Rossens. 13. August, z. van Frans Cornelis (van St. Gilles bij Dendermonde) en Rosalie Callaert. Wilhelmina Juliana, d. van Joseph us C9rrens (van Zele België) en Anna M. Vergeylen. Hubertus Pierre, z. van Remond Ceriel Vervaat (van Lokeren België) en Martha Bruggeman. 14. Eiionora Antonia, d. van Alphousus Rumoldus Polspoel (van Merd België) en Maria Octavia van Crombruggen. 15. Suzan na, d. van Salomon Hamelink en Cornelia Schieman. Overlydep. 8. Francina van Hum beek (van Mechelen Belgie), 46 j., echtg. van Hendrik Huijsmans. 11. Rosalie Ferens (van Kessel Loo België), 10 m., d. van Jean en Annastasie Angos. 12. Honorens Zachens Nimmegers (van Moerbeke België), 76 j., weduwn. van Clementine Schaelackens. 13. Kryn Dieleman, 45 j., echtg. van Sara Schuit- vlot. 15. Jacobus Adrianus Wiemei, 21 j., z. van Louis en Suzanna Johanna Oole. Aan vluchtelingen, die familieleden zoeken, deelen wij mede, dat aan ons bureau gratis de namen worden op genomen van hen, die hun adres hier willen achterlaten en ook van die personen, die gezocht of vermist worden. Men verzoekt ons mede te deelen, dat allen, die inlichtingen of het adres wenschen te hebben van Belgische vluchtelingen, zich kunnen wenden tot het Bureau voor samenstelling en uit schrijving van het register van de Bel gische uitgewekenen, Lange Voorhout 45 's Gravenhage. Aldaar worden alle lijsten met de namen van de Belgische vluchtelingen uit het geheele land verzameld. Voor de Belgen, welke hier ter plaatse nog vertoeven, zal het wellicht het best zijn, om zich te vervoegen tot het comiteit, dat alhier gevestigd is bij dhr. Gilijamse, café ,'s Lands Welvaren" naast het postkantoor. Dit comiteit dat uit ingezetenen van Antwerpen bestaat, zal bereid gevonden worden om met het Centraal Comité, Lange Voorhout 45 te Den Haag te correspondeeren. Om inlichtingen of adressen te be komen van geïnterneerden, wende men zich tot het Informatiebureau van het Roode Kruis, Lange Voorhout 6 te 's Gravenhage. C. Hebbelinck, controleur des contri butions directes et des accises te Merxem-Antwerpen, thans te Axel, vraagt naar Mr. Haack, Bestuurder der belastingen te Antwerpen. Hasaer Frangoise, verblijvende te Axel, Zeeland, Gentsche vaartstr., bij Van de Wege, zoekt haar man, Amand Melis, brancardier, laatst verblijven de te Zeebrugge. Madame Florent Pecher-Hasaer en haar kind verblijvende te Axel, als voren, vraagt naar familie. J. Lambert-Kennes (Nunspeet). uit Ant werpen zoekt zyne moeder Wed. Lambert Barbi en zijne schoonouders Mijnheer en Mevrouw Kennes uit Antwerpen. Mejuffr. Luykx (Vereenigingsgebouw Nunspeet) zoekt haar broeder Emile Luykx, soldaat le liniereg. 4/3 B. J. B. Bogemans, Nieuwenrode Capelle au Bois, bij Antwerpen, zoekt zijn echtgenoote, Louise de Rusche. L. de, Clerck, St. Amandsberg te Gent, geïnterneerd, vraagt naar zyn ouders (Zuiddorpe P). Madame Wed. Donnay, Kielsche vest, Antwerpen, zoekt haar zoon Jules. Emile Goethals, Antwerpen, zoekt zyn vrouw, Maria Goemans, Willem v. Haelen-Ruysbroeck te Brussel bericht zijn vrouw Catherina Claesens dat hij te Axel is. J. E., Martens, Bercherp bij Antwerpen zoekt zijn vrouw Josephine Luyckx en 2 kinderen. Wed. Somers, Hoboken bij Antwerpen, zoekt haar zoon Albert. Leon van de Watteijne van Gent zoekt Edm. van de Watteyne. Juffr. Silveryzer, Haantjesleider, Ant werpen, vraagt naar hare 2 dochter tjes, die zy te Beveren is kwijt ge raakt. Leon Constant de Wilde, Lokeren, heeft 2 kinderen bij zich en zoekt zijn vrouw Emma de Cock met nog 3 kinderen. Em. Goethals vraagt naar zijn vrouw, Elodie Meins, echtg. van Petrus Pode- wijn Lokeren is hier met 2 klein kinderen en zoekt haar dochter Vic- torine Massé, met 2 kinderen, vrouw van Theophile Podewijn (in dienst). Familie Cnops van Antwerpen vraagt of haar zoon ook geïnterneerd is. C. van der Heyden, Lier, geïnterneerd vraagt adres van zijn vrouw E. Beu kelaar. J. Ringelberg, corp. 6e Linieregement geïnterneerde vraagt naar vrouw en kiqd. Steph. van Steenbergen van St. Laurens bij Houtem, bericht, dat hij geïnter neerde is. Maur. Laekeman, letterzetter Lokeren, thans te Overslag Stère, vraagt naar zijn ouders. Fraus Vercammen van Antwerpen thans Belgisch loodwezen te Vlissingen, zoekt zijn vrouw en 2 kinderen. Telegrafisch Weerberioht van het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt (by Utrecht). Verwachting tot den avond van Woensdag 21 October: Meest matige Noordel. tot Oostel. wind. Betrokken tot zwaarbewolkt. Weinig of geen regen. Zelfde warmtegraad.

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 3