Binnenland. Landbouw. keer, vry onze douanen kunnen pas toeren, terwijl de Duitsche gouverneur heett verklaard, dat een ieder zijn mede genomen eigendommen ongehinderd naar zijn woonplaats kan terug vervoe ren. De regeling van het spoorwegver voer zal door de Nederlandsche regee ring geschieden. De afkondiging van het vorenstaande geschiedt met goed ▼inden van de Nederlandsche Regeering. De bijzondere verslaggever van het Hbd. seint uit Putte Gister passeerde alhier de heer Donald C. Thompson, consul van Amerika in Antwerpen. De heer Donald deelde mij mede, dat wat de voeding betreft, de toeitand in Antwerpen verschrikkelijk is. Er is nergens bijna iets te krijgen. De voorraden, die- nog aanwezig waren, zijn door de Duitschers in beslag geno men. De consul is thans op weg om te trachten uit Londen onder Ameri kaansche vlag naar Antwerpen voedsel vervoerd te krijgen. De Duitsche gouverneur van Ant werpen heett den termijn van 5 dagen, binnen welken de neringdoenden en ambachtslieden naar de stad moeten terugkeeren, tot 17 dagen verlengd. Voorts heett hij, naar aan De Tijd wordt gemeld, aan de burgerlijke be sturen der plaatsen rondom Antwerpen aanbevolen burgerwachten te kitzen uit goedgezinde bedaarde burgers, om aldus een waarborg te krijgen voor de burgers zelt, dat de ordebewaring in goede handen is. Branden doet er niet veel meer in Antwerpen. Wat er nog laaide of smeulde is nu nagenoeg gebluscht. De Duitschers hebben hierin de Antwerp ■che pompiers krachtig geholpen. Iemand, die Donderdag uit Antwerpen te Hansweert aankwam, vertelt dat Antwerpen heel weinig geleden heett; in 't geheel zouden niet meer dan 50 huizen xyn vernield. De bezetting bestond hoofdzakelijk volgens myn zegsman uit Duitsche matrozen. Vele patrouilles doorkruisen de stad. N. R. Crt. De strtyd in België. In den nacht van Maandag op Dinsdag word uit Oostende geseind De vijand nadert langs drie wegen, van Yperen door Dixmuiden, van Kort- ryk door Thourout en van Eecloo door Brugge. Het berioht van het overbrengen van den zetel der regeering heett diepen indruk gemaakt. Duizenden denken er nu over, hoe zij zullen wegkomen. Het zal een stormloop op de laatste booten worden. N. R. Crt. Aan de Times wordt geseind De Vereenigde St. zouden aan de Duitsche en de Belgische regeering aangeboden hebben de Brusselsche bevolking, w.o. er van honger zullen sterven, van levensmiddelen te voorzien. Uit New-York verneemt de Times, dat de overheid zonder toestemming van Duitschland het verschepen van levensmiddelen naar Brussel niet kan toestaan. N. R. Crt. De Daily Telegraph heeft een relaas van Engelsche soldaten, die een week te voren uit Engeland waren gekomen en Maandag via Oostende in Engeland waren teruggekeerd, na in Antwerpen te hebben gevochten. Het was een warme week voor hen geweesteen week in de hel. Uit die verhalen blykt dat de ver tellers in het besef verkeeren, dat zij zich ten volle van hun taak hebben gekweten, door den val van Antwerpen te vertragen. Een hunner verklaarde koeltjes„Wy hebben alles gedaan, waarvoor wy waren overgestoken. Wy hebben den val van Antwerpen tegen gehouden. Ik zeg niet dat dit geschiedde door wat wy deden maar het was by de Duitschers bekend dat er Britsche mariniers in Antwerpen waren en dat deed hen aarzelen. Zy konden ons uit hun vliegtuigen zien en dat Is zeker ook de reden, dat zij het ons zoo warm maakten, na dat Donderdag de vlieg tuigen waren teruggekeerd." Deze zelfde man vertelde nog, dat zyn troep te Antwerpen een Duitscher, in de uniform van een Belgisch officier en met een roode-kruis band om den arm, in de loopgraven aantrof en als spion terechtstelde. Bij den aftocht uit Antwerpen werd een troep Eugelschen geleid door een zich voor een Belg uitgevend persoon. De troep verdwaalde echter en de ge leider werd als spion doodgeschoten. N. R. Crt. Verschillende berichten. Aan de Times -werd Maandag uit Calais geseind De aankomst van honderden vluchte: lingen te Calais is een van de aan wijzingen van de uitgebreidheid van het gevechtsterrein in Noord-Frankrijk. Meerendeels mannen tusschen de 18 en 45 hebban bevel ontvangen om hun stadjes en dorpen te verlaten voor de Duitschers komen, trein na trein brengt hen aan met al hun hebben en houden op hun rug in haastig geïmproviseerde knapzakken van vuile handdoeken en lakens. Ik verneem dat er een groote be weging van Duitsche troepen uit de buurt van Rijsel in de richting van Kortrijk gaande is en dat dit een voor spel is tot een op handen zijnden grooten slag aan den kant van de Belgische grens. Tezelfdertijd achter is er een toenemende roerigheid van den vijand tusschen Rijsel en de Fransche kust waarneembaar. Het is dan ook geens zins onwaarschijnlijk, dat de Duitschers van plan zijn, een poging te doen om zich aan de kust te nestelen wat, ofschoon zij met voor de hand liggende gevaren zou samengaan, de krygsver richtingen van de bondgenooten ernstig zou belemmeren. N. R. Crt. De Belgische regeering heeft, om haar vrijheid van handelen te verzeke ren, beslo'ten naar Frankryk te gaan. Behalve de minister van oorlog hebben alle ministers Oostende verjalten met bestemming naar Havre, waar de Fransche regeering alle maatregelen heeft genomen, om hem te installeereu. Koning Albert blijft aan het hoofd van het Belgische leger. N. R. Crt. Een gevluchte inwoner uit Mechelen heeft aan een berichtgever van de N. R. Crt. medegedeeld, dat hij tot driemaal toe met zijn gezin naar Antwerpen was gevlucht. Vóór het bombardement van Antwerpen fietste hij naar Mechelen, teneinde zich op de hoogte te stellen omtrent den toestand zijner woning. De stad leek uitgestorven, geen men- schelijk wezen was te ontdekken, doch andere des te fneer. Nauwelijks was hy de stad binnen gekomen, of honder den uitgehongerde, vermagerde katten en honden kwamen, akelige klaaggelui- den voortbrengend, op hem af en bleven hem op den voet volgen. Bij het verlaten der stad achtervolg den deze arme, ongelukkige dieren hem wel een half uur ver. Toen keerden ze om en trokken naar de verlaten stad terug, den hongerdood tegemoet. Nederland en de oorlog. De minister van buitenlandsche zaken heeft van den Belgischen gezant in Den Haag den volgenden brief in de Fran sche taal ontvangen Den Haag, 12 October 1914. Mijnheer de minister, Sedert het begin van den oorlog heeft Holland, naar het schoone woord van H. M. de Koningin, zijn armen geopend voor de ongelukkigen, die een schuil plaats binnen zijne grenzen zochten. Die prachtige opwelling van het begin is niet verslapt. Iutegendeel was in de JoDgst verïoopen dagen ten gevolge van het beleg, het bombarde ment en den brand van Antwerpen, zoomede van de verwoesting van de omliggende gemeenten, een zeer talryke Belgische bevolking gedwongen, een toevlucht in dit gastvrije land te zoeken. In het vooruitzicht van de^e droevige gebeurtenis had de regeering des Ko- nings aan het kabinet te 's Gravenhage gevraagd, of 't er in zou toestemmen, die vluchtelingen op te nemen. Uwe Eycellentie heeft mij wel willen ant woorden, dat de Nederlandsche regee ring al het mogelijke zou doen om deze ongelukkigen te hulp te komen. Ik heb opdracht ontvangen, de Neder landsche regeering warmen dank te betuigen voor de welwillendheid, waar mede zij de inwoners van Antwerpen en der naburige grensplaatsen heeft ontvangen. Ik kwijt mij. van deze taak meteven- veel ontroering als oprechtheid, omdat ik getuige ben geweest van deze spon tane uitiog van prachtigeedelmoedigheid. Het voorbeeld daartoe is overigens van hoogerop gekomen. H. M. Koningin Wilhelmina, steeds de eerste om de ongelukkigen te ondersteunen, heeft zich wel persoonlijk met de arme Belgen willen bezig houden en heeft hun levens middelen en warme kleeren laten uit reiken. Alle Belgen zijn diep ontroerd en dankbaar over de goedheid van hun Noordelijke buren. Ik heb de eer, uit naam van mijne landgenooten en voor mijn persoon, Uwe Excellentie te verzoeken, allereerst aan de geëerbiedigde Souvereine van dit land, aan de regeering en eindelijk aan het geheele volk onzen diepst ge voelden dank en onze onmetelijke er kentelijkheid wel te willen betuigen. Ik maak van de gelegenheid, enz. get. Baron A. FALLON. N. R. Crt. Aan den minister van binuenlandsche zaken, den commissaris der Koningin in Zeeland en jhr. mr. Ruys de Beeren brouck, regeeringscommissari8 voor de Belgische en andere vluchtelingen, is uit Hulst het volgende telegram ge zonden Het steuncomité Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen, hedenmorgen vergaderd met enkele belangstellenden, waartoe behoorden prof. Kohnstam en de heer Duymaer van Twist, lid van de Tweede Kamer, acht dringend noodig de aan wijzing van een afzonderlijken regee- ringscommissaris voor Zeeuwsch Vlaan deren, oostelijk deel, en verzoekt beleefd heden nog aanwijzing van den burge meester van Hontenisse baron Collot d'Escury. N. R. Crt. De heer Ruys de Beerenbrouck, onder-voorzitter der regeeringscommis sie voor de vluchtelingen, is door den minister Cort van der Linden aange wezen om als gedelegeerd regeerings- commissaris, met recht van substitutie, de belangen der vluchtelingen in Noord- Brabant en Zeeland te behartigen. De directeur-generaal der posterijen en telegraphie maakt bekend, dat tot nadere mededeeling geen verzending van brieven en andere stukken voor België uit Nederland naar Antwerpen zal plaats vinden. St.ct. Ook te 's Gravenhage zijn verschei dene vluchtelingen by particuliere bur gers ingekwartierd. Zoo lezen we in de Avp., dat het Kamerlid, jhr. De Mu ralt, die zich te Vlake beyond, om zich persoonlijk van den toestand op de hoogte te stellen, zich het lot aantrok van een zestal vluchtelingen. Hij nam deze mede naar Den Haag en bezorgde hen huisvesting in zijn eigen woning. Blykens den staat in de Staatscouran werden in de maand Sept. in Zeeland geen gevallen van besmettelijke vee ziekten geconstateerd. AXEL, 16 October 1914, Nadat gisteren en heden reeds vluchtelingen onze gemeente h;i verlaten, is hun aantal met uilte] duizenden verminderd, zoodat de groot gebouwen, zooals de Ned. Herv. de Chr. school en eenige schuren get zijn ontruimd. Natuurlijk is men druk bezig de ledig gekomen ruimte aan een grondige schoonmaakkuur onderwerpen. En toch, al zijn er re» zooveel vertrokken, de drukte in straten is nog enorm. Wanneer het Antwerpsche comiti zitting houdt, kan men eerst <zien h veel inwoners uit de Scheldestad onze gemeente vertoeven. De meesti durven nog niet vertrekken, omdat de zaak niet vertrouwen. Eerst moet door de afgezonden correspondent betrouwbare berichten worden aan; bracht. Heel anders^, is het met menschen van het platteland. Die ga met opgeruimd gelaat en vol goed moed weer terug, om te zien hoe zaken in hunne gemeente staan en het kan daar te blijven. Met dat al zijn toch nog eenige d zenden 'hier gebleven. Het persom van het postkantoor heeft het ovi stelpend druk, want ieder wil iets weten komen omtrent vernjiste famili leden, aangekomen correspondent! spaarbank, enz. De treinen in de richting van vertrekken vrijwel op tijd, zij rijdt tot Temsche en zoo gauw de brug dai weer in orde gemaakt zal zijn, zullf ze zoo spoedig mogelijk verder rijde Met de treinen die uit België kome gaat het zoo vlot niet. Zij zijn ongeva twee uren over tijd. Men zegt, datd komt, omdat hetpersoneel van Mechele Ter Neuzen ook op de lijn St. Nicolai Gent dienst moet doen. Nog steeds worden hier Belgisc! soldaten doorgezonden, die achterg bleven zijn van de talrijke troepen vi Vrijdag en Zaterdag. De meesten de nagekomenen hebben eenige dagen hun familie doorgebracht, voordat zich over de grens begaven. Velen uit onze gemeente zijn rea in de grensplaatsen van België gewee om een kijkje te nemen. Zij zijn met Duitsche soldaten in aanrakii geweest en werden in 't geheel nii lastig gevallen. De groote uittocht van Belgisc] vluchtelingen heeft nu plaats naar d gemeenten in het 4de district, ofschod ook alhier nog menschen aankomen a Gent en omstreken, doch hun aant is gering en oefent niet den minst! invloed uit op het groote aantal alhier vertoeft. Gisterenavond is alhier een grool wagenlading aangekomen met levea middelen voor behoeftige vluchtelingei Hun aantal is evenwel sterk verminden omdat een groot aantal van hen extra-treinen zijn doorgezonden. Het kanongebulder hooren we hia zoo nu en dan uit westelijke richtin) Daar worden deze week dan ook gevechten geleverd tusschen Duitschei eenerzijds en Belgen, Franschen Engelschen aan de andere zijde. Stel lige berichten omtrent den stand va zaken in Vlaanderen hebben we nie vernomen, noch gelezen. De provinciale stoom bootdiefl wordt weer op de gewone wijze voo reizigers uitgeroerd. Te Biervliet is Dinsdagmidda kwartier over 3 uur een tweedekke met 2 personen wegens gebrek aai benzine neergedaald in den Helenapol der, een half uur van den kom. De tweedekker was gemerkt M F13 en had de kleuren rood, wit en blau« en is voorloopig onder bewaking gestel van de aanwezige politie. De eene persoon was een Belg, andere een Franschman, vermoedeljj! een militaire aviateur. Ze waren de Belgische grenxen passeerd. M. crt.

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 2