LAATSTE LIEFDE. \o. 56 Zaterdag 17 October 1914. 30e »laarij. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAX. Buitenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. AdvertentiöD worden tramo ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vr^j dagnamiddag TWEE uren. DE OORLOG. Ret bombardement van Antwerpen. Aan een correspondentie- in De Tijd is nog het volgende ontleend.: Donderdagavond was het lot der resting feitelijk al beslist, 't Was ge bleken dat de stad niet meer te ver dedigen was. De verliezen der Belgen en Ehgelachen moeten ontzettend zijn geweest. In de loopgraven was het niet meer uit te houden, de ontploffende granaten doodden vaak 40 a 50 man tegelijk. Toen begon de terugtocht der Bel gen, de Engelschen bedienden nog het tcheepsgeschut. Vrydagnacht en des morgens was de terugtocht volkomen, de forten werden verlaten, alsmede alle stellingen, de Noorderforten werden opgeblazen. Soms nam de terugtocht het aanzien van een vlucht aan sol daten trokken hun uniformen uit om te voor kleedereu uit de kleedingmaga- tijnen te verwisselen. Een deel van het Belgische leger diende als achterhoede van het geheel en heeft mooi en dapper werk als zoo danig verricht. De kathedraal is zoo goed als onbe schadigd gebleven. Binnen in kon ik oiet geraken, maar daar moet ook, naar ik vernam, niets geschonden zijn. Na de overgave der stad, Vrijdag avond, was het monument evenwel sederom in gevaarEr was brand aan de Schoenmarkt en Groenmarkt en een regen van vonken dwarrelde in de Roman van Georgk Ohnet. (Nadruk verboden Omstreeks tien uur nam zij hoed eu mantel, floot haar hond en ging te voet uit. Zij volgde den boulevard Maillot en ging het bosch in door tiet hek van Madrid. Het was prachtig weer. De ma schitterde aan den zachtblauwen hemel en het dichte hout liet slechts tohaars het licht door. Vluchten kraaien dogen elkaar na van tak op tak in de groote eikenboomen. De stilte werd nau welijks gestoord door het verwijderd gerol der rijtuigen in de druk bezochte lanen. Langer dan een week was Lucie reeds thuis geweest. Die wandeling deed haar bloed weer sneller stroomen, haar bleeke wangen kleurden zich, zij voelde zich weder opgewekter. Met afgemeten stap pen liep zij voort over den vasten bodem eo haar hond liep vroohjk voor haar uit. Het jonge meisje voelde zich thans geheel opgevroolijkt. Haar sombere gedachten verdwenen en het scheen haar toe dat door het licht van dezen schoonen hemel de toekomst helderder werd. Baar van nature krachtige geest, zag thans den toestand uit een geheel ander richting der kathedraal. Dr. Delinont, onder pastoor der O. L. Vrouwe-parochie en de heer Bruijnseels, directeur der Maatschappelijke Werken in het arron dissement Antwerpen, hebben toen de Duitsche militaire autoriteiten gewaar schuwd en waren heel den avond met een Duitsch militair geleide in de buurt rond de kathedraal om voorzorgsmaat regelen te nemen. Tegen 10 u. keerde de wind en was het gevaar geweken. De bommenregen was dien morgen dicht bij den toren neergevallen, had het bombardement nog langer geduurd, dan hadden beslist meer projectielen het gebouw geraakt. Tegen 10 uur Vrijdagochtend was het gevaar geweken, want toen ging de burgemeester over de overgave onderhandelen. Het was droevig, dat dit door een burgerlijke ambtenaar geschieden moester was geen militaire autoriteit meer aanwezig. De beschermende hand van God heeft onze kathedraal gespaard", zuchtte dr. Delmont dankbaar. Dooden zijn er in Antwerpen schier niet te betreuren, niet meer dan een dozijn burgers zullen gedood zijn. De Duitschers hebben nu in alle openbare gebouwen troèpen gelegd. De groote bioscoopgebouwen aan de Keizerlei en elders moesten er ook aan gelooven. En doordat de stad zoo ganschelijk verlaten was en vele huizen onbewoond, waren de Duitschers ge dwongen vaak de deuren open te breken om nachtkwartier te verkrijgen. Ove rigens wordt door de militaire overheid zooveel als doenljjk is particulier eigen dom beschermd. oogpunt dan den vorigen dag. 't Was alsof in haar ziel twee geheel tegenover gestelde toestanden elkaar opvolgden, de eene van den nacht, de andere van den dag. Zij gaf zich volkomen juist reken schap van wat zij ondervonden had. Zij glimlachte als een kind, dat, in de dui sternis bedrogen door de verschijning van een vreemde gedaante, deze 's morgens nadert en dan ziet, dat dit spooksel, die verschrikkelijke geest, een hem bekend voorwerp was, dat hem vergroot, veran derd door de schaduwen, voor de oogen kwam. Ging het haar ook niet zoo P Zij had aan het einde van een dag vol ver raoaieni8 en aandoening, al haar moed, al haar zelfbeheersching verloren en laf hartig gesidderd voor denkbeeldige geva ren. Welk vreeselijk lot zou haar kuunen wachten, als zij besloot in aanraking te komen met haar bloedverwanten en hun gemakkelijke leven te leiden Welke gevaren en welk bijzonder verdriet zouden haar bedreigen in die wereld Was niet alles er gemakkelijk en onbeduidend? En zouden niet droefheid en genoegen daar slechts zeer oppervlakkig zijn Na het leed dat zij had verduurd door het verlies van haar vader en moeder een paar maanden achter elkaar, door het af sterven van die brave mevrouw Mathisen, kon haar dan nog iets overkomen dat zij, zelfs met onverschilligheid, niet zou kun nen dragen Zij was nu even moedig, als zjj vol Aan den reeds vermelden oproep van den Duitscben commandant om terug te keeren hebben de vluchtelingen nog nagenoeg geen gevolg gegeven, al zijn reeds tal van lieden teruggegaan. Bur gemeesters en schepenen hebben daarom nu een proclamatie ujtgevaardigd, waar in zij eerst de reeds weergegeven pro clamatie van den commandant aanhalen en dan verder verklaren „dat er geen spraak is van jpnge mannen naar Duitschland te vervoeren ot tot leger diensten te dwingen. Bakkers, beenhouwers, kruideniers en andere neringdoeners en ambachten, alsook de gezellen daarvan en al wat betrekking heeft op voeding, alsmede de apothekers, letterzetters, glazenma kers, worden dringend aangezocht dade lijk terug te keeren. Winkels voor voedingsstoffen, die binnen 5 dagen niet heropend zijn, stellen zich bloot aan strenge maat regelen, dit volgens instructie der mili taire overheid. Volgens deze ook worden alleen zulke personen toegelaten, die in Ant werpen regelmatige huisvesting en broodwinning hebben. De terugkomst moet in goede orde geschieden. Bij de onschatbare diensten door de overheid in Nederland aan onze vluchtelingen bewezen en waarvoor wij ze hartelijk danken, zouden wij het zeer op prijs stellen, indien zij er de hand aan hield." Het college van burgemeester en schepenen (get.) J. DE VOS. V. HENGIUS. A. COOLS. L. STRAUSS. angst was geweest. Zij beschouwde de verandering van haar levenswijze als zeer aannemelijk en voelde er volstrekt geen ongerustheid over. Iu die gedacht wandelde zij verder en was dicht bij Longchamps gekomen. Zij volgde toen de laan de Bagatelle, wandelde langs de rij der villas, in de buurt van het hek van Madrid, ging toeu het bosch uit eu keerde huiswaarts. De avond en de volgende dag gingen rustig voorbij. Zij was thans weer meesteres over haar geest en volkomen kalm geworden. Haar be sluit was thaus genomenzij was er zich thans van bewust, dat het on moge lijk was het aanbod van mevrouw de Fontenay van de haud te wijzen. Op de liefderijke toenadering vau die edele vrouw antwoorden mat een weigering, was argwaan bij haar opwekken en bij die gedachte alleen, voelde Lucie reeds verbittering jegens zich zelve. Bovendien, een zekere nieuwsgierigheid maakte zich vau haar meester. Die groote wereld, die zij tot dusverre verfoeid had wen8ctite zij thans binnen te treden, Het kwaad, dat zij er van gehoord hadde uiterlijke glans, die zij er van zag; de pogingen, die zij, welke er niet konden binnentreden, deden, om er in toegelaten te worden dat alles trok haar aan. Zoolang haar niet gevraagd was er binnen te treden, had zij die wereld verachtelijk behandeld; thans, nu men er haar de deur voor opende, voelde zij zich geneigd Naar we in de N. Rott. Crt. lazen, is aan die verklaring toegevoegd een onderschrift van den keizerlijk Duit- schen gouverneur te Antwerpen, met een Nederlandsche vertaliDg ernaast deze luidt (Bovenstaande verklaring is met mijn volle instemming uitgevaardigd. Voor 't geval dat vijandelijke handelingen, van welken aard ook, mochten voor komen, kan natuurlijk geen Waarborg worden gegeven, dat alsdan met den schuldige ook onschuldigen getroffen worden. Antwerpen, den 12/10 '14. De Keizerlijk Duitsche Gouverneur (get.) V. Schroeder, admiraal.) Verder wordt de termyn van vyf dagen, in de verklaring genoemd, door den gouverneur tot twaalf dagen ver lengd. Genoemde gouverneur heeft verklaard, dat door hem bevelen zijn gegeven, dat geen dorpen mogen wor den verbrand, en dat door hem aan de burgerlijke besturen zal worden aanbe volen om burgerwachten, uit zorgvuldig te kiezen goedgezinden, te vormen, ten einde elk ongewenscht optreden van oproerige personen tegen te gaan en aldus waarborgen te verkrijgen, voor de burgers zeiven, dat geen moei lijkheden voorkomen. In Antwerpen doet de gewone politie met haar gewone wapens als vroeger haar dienst. Bel gische soldaten, ook al zijn zij in bur- gerkleeding, zullen bij terugkeer in België als krijgsgevangenen worden beschouwd. De door de uit Antwerpen afkomstige vluchtelingen medegebrachte paarden, voertuigen en automobielen en hun vee zullen, bij spoedigen terug- zich los te maken van haar weigering en was zij gereed ei zich io te wagen. Zij maakte daarover jegens zich zelve verontschuldigingen. »Ik zal er niet mis plaatst zijne, zeide zij, »want al mijn verwanten zijn er en zullen er mij plaats ruimen. Ik zal onaftiankelijk wezen en daardoor geëerbiedigd worden, omdat ik rijk beu. Niets zal mij, evenmin als in mijn eenzaamheid, kunnen dwingen te doen wat mij mishaagt. Zij, die zich niet plooien naar de aan genomen gebruiken gaan gemakkelijk voor exentriek door. Welnu, dan ga ik voor axentriek door, als ik tot dien prijs mijn vrijheid kan bewaren.* Een neiging om opposant te zijn kwam bij haar op, bij de gedachte aan het nieuwe leven dat zij ging leiden. »Als ik wil,c dien regel zou zij volgen, en met een glimlach sprak zij in zich zelve: »Miju familie zal het misschien spijten mij in die wereld te hebben gebracht. Als ik haar eens meer last dan voldoening daarvoor gaf !c Doch al spoedig verminderde Lucie's bedilzieke ijver. Zij liet de week voor bijgaan om tijd te hebben tot nadenken eu ai alle voor en tegea rijpelijk te hebben overwogen, maakte zij zich gereed de gravin het beloofde tegenbezoek te brengen. Zij schreef een briefje om haar komst te melden en op het afgesproken uur trad zij bet hötel de Fontenay binnen. Wordt vervolgd

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 1