LAATSTE LIEFDE. Xo. 51. Woensdag 30 September 1914. 30e «Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. FEUILLETON. COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 8/2 maal. AdvertentiSn worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DE OORLOG. Van officieele Belgische zijde meldt men uit Antwerpen aan de A. R. Crt. In de eerste dagen van September heeft het Berliner Tageblatt zich uit Brussel laten berichten 1°. dat den 30 Juli, voor de Zuidetatie te Brussel, ten minste een Fransch regiment te zien was geweest2°. dat een welingelicht persoon denzelfden dag Fransche soldaten de Belgische grenzen had zien overtrekken, in de buurt van Bouillon De Duitsche regeering, zich reken- ichap gevende van de verontwaardiging die de schending der Belgische neutrali teit over geheel de wereld heeft uitgelokt gebruikt nu haar pers om de meening te doen ingang vinden, dat de onzijdig heid van België van te voren reeds door de Franschen was geschonden. Vóór Dinsdag 4 Augustus had echter geen enkel Fransch soldaat den voet op Belgischen bodem gezet. En wat de Fransche regimenten aan gaat, die het Berliner Tageblatt den 30 Juli voor het Zuidstation heeft zien voorbijtrekken, kunnen wij ons beroepen niet enkel op het getuigenis van geheel de Brusselsche bevolking, maar van den Duitschen gezant en den Duitschen militairen attaché zelf. Deze heeren waren den 30 Juli nog te Brussel. Laat hen getuigenDat zij zeggen of hun agenten, ja dan neen, dien dag een enkelen Franschen soldaat, om het even op welk punt der stad, hebben gezien. Zondag 2 Augustus, rond 11 uren 's ochtends, verzocht de Duitsche mili taire attaché nog een Brusselsch blad het gerucht te logenstraffen dat Duitsch- land den oorlog aan Frankrijk noch zelfs aan Rusland zou hebben verklaard. En hij bevestigde, dat België niets van Duitschland had te vreezen. Zou hij zoo hebben gesproken, indien de Fran sche soldaten den ,30 Juli te Brussel reeds te zien waren De Times van 21 Sept. neemt eene officieele nota over, welke te Berlijn den 20en dezer werd bekend gemaakt, en volgens w.elte „Lord Kitchener enkele weken voor den oorlog in België zou zijn gekomen om met denopperstaf maatregelen te bespreken voor de ont scheping van een Engelsch expeditie korps." In deze nota werd anderzijds gezegd, „dat er op 4 Aug. in België 100,000 Engelsche soldaten waren." Beide beweringen zijn even onjuist. Het is onwaar, dat Lord Kitchener in België is gekomen enkele weken voor den oorlog. Het is onwaar, dat er den 4 Aug. ook maar een enkel Engelsch soldaat in België zou zijn geweest. Engeland wist sedert lang, dat het Belgisch leger met de wapenen zich zou verzet hebben tegen een ontscheping van Engelsche troepen in België. T-eu tijde van het Agadir-iucident heeft de Belgische regeering niet geaarzeld de vreemde gezanten te verwittigen, in bewoordingen, die aan duidelijkheid niets te wenschen overlieten, dat het haar vaste voornemen was de neutra liteit van België tagen wien ook en met alle middelen te verdedigen. 46) Roman van Georgjs Ohnzt. (Nadruk verboden.) HOOFDSTUK VI. Den volgenden morgen begaf Armaod zich naar Neuilly, Mina achter latende met den markies de Villenoisy, die met hem het tweede ontbijt had gebruikt. Na den geheimen dienst, dien hij haar had bewezen, had de diplomaat niet meer van de gravin hooren spreken. Nieuws gierig het vervolg te kennen van den roman, voor hem afgebroken op het be langrijkste oogeublik, volgens de slimme methode der feuilleton-schrijvers, kwam hij thans het vervolg vernemen. Hij had Armand en Mina in de beste verhouding gevonden, met kalmen blik en een glim lach op de lippen. Op het eerste gezicht duidde niets den ernstigen toestand aan dien mevrouw de Fontenay door haar optreden in den huiselijken vrede had gebracht. Een vreemdeling zou niet hebben gedacht dat ernstige verwikkelin gen zich hadden voorgedaan tusschen man en vrouw, doch voor den markies bleek uit kleinigheden, uit bijna onmerk bare veranderingen, het ware. De markies de Villenoisy had in zijn diplomatieke loopbaan opgemerkt, dat men de zaken nooit beter leert kennen dan door te doen alsof men niet verlangt ze te weten. Hij wachtte dus geduldig tot een der belanghebbenden da nood zakelijkheid zou inzien hem in vertrou wen te nemen. Er was evenwel kans op, dat de graaf of de graviu dit zou doen, want zij mochten hem beiden even zeer lijden en schonken hem beiden hun vertrouwen. Wetende dat hij, die klok hoort luiden, ook dient te weten waar de klepel hangt, had hij, na Mina gehoord te hebben, ook gaarne den graaf gehoord, maar dit geschiedde niet. Het toeval had beslist dat mevrouw de Fon tenay hem het gebeurde zou verhalen, want toen men na het dejeuner in den salon was, wendde de graaf zaken vooi en ging, na beleefde verontschuldigingen tegenover zijn gast, heen. Nauwelijks had hij de deur achter zich gesloten, of Mina veranderde van houding en haar ouden vriend naderende, sprak zij: >Ik heb niet goed tegenover u gehandeld. Gij hebt u moeite gegeven om uny van dienst te zijn en ik heb nog geen gelegenheid gevonden u daarvoor dank te zeggen.* Hij schudde het grijze hoofd en zeide »Laat dat, lieve, laat dat, gij zijt mij geen dank schuldig. Een oud man de gelegenheid schenken nuttigofaangenaam Uit Ninove werd 22 dezer aan de Nieuwe Gazette gemeld, dat er dien middag een botsing plaats had op den steenweg van Aalst naar Ninove. In het gehucht Doorn, zoo meldt het blad, kwam een compagnie Belgische vrjjwilligers-wielryders verkenners, ten getale van 200, bijna allen van Brussel sche herkomst, in botsing met een veertigtal Duitsche wielrijders. Onze soldaten richtten onmiddellijk een auto- mitrailleuze op den vijand, die op de vlucht sloeg, en een doode, alsook een gekwetste achterliet. Zeven Pruisen werden gevangen genomen. Het lijk werd naar het doodenhuis van Ninove en de gekwetste naar het gasthuis over- jebracht, de gevangenen werden in een automobiel naar Gent vervoerd. Allen zijn gehuwd; twee van hen gaven zich vrijwillig over. Een burger, Edmond Heysselinckx genaamd, die op den drempdl zijner woning stond, werd door een kogel in den wang getroffen. Zijn toestand is zoo bevredigend mogelijk. Bij het binnentreden in Ninove, waren de Belgische soldaten de eersten die men sinds den oorlog te Ninove zag het voorwerp eener geestdriftige manifestatie vanwege de inwouers. Op straat was er niet een familie of ze bracht voedsel aan, alsook chocolade, bier, enz. Onze dappere jongens had den geen handen genoeg om alles te aanvaarden. Het tooneeltje was waarlijk treffend. De deuren der particuliere huizen veerden wijd open gezet, om aan tafel de officieren en onderofficieren te ontvangen, welke er, om zoo te zeggen werden binnengesleept. Bjj hun vertrek, te zijn aan een aanvallige vrouw, als gjj zijt, staat gelijk met hem een gunst te bewijzen, 't Is maar de vraag, ben ik geslaagd en hebt gij voldoening gehad van uw werk?* »Ja, ten minste als het voldoening mag genoemd worden de bevestiging te erlau gen van den argwaan, die men zoo gaarne niet bevestigd zou hebben gezien. »Wat gij vreesdet is dan bewaarheid?* »Het is bewaarheid en uw agent heeft mij dadelijk de zekerheid gebracht.* De markies keek de gravin opmerk zaam aan de kalmte, waarmee zjj dit zeide, scheen hem een te sterke tegen stelling met haar heftigheid van voor enkele dagen. Zij was zoo bedaard eu daar hjj zich haar houding niet kon ver klaren besloot hij uitlegging te vragen. »Het schijnt mij toe,* begon hij, »dat gij besloten zijt u de zaak niet te zeer aan te trekken en ik wensch u geluk met dit besluit.* Weemoedig schudde Mina het hoofd >Ik verdien uw goedkeuring niet,< sprak zij, »meen niet dat ik zooveel macht over mij zelve heb, oin inyo toorn te beheerschen of mijn wanhoop te doen verminderen, als ik redeu heb vetroornd of wanhopig te zijn, maar voor't oogen blik is alles duidelijk en wat schuldi scheen, is gebleken geheel onschuldig te wezen. Maar 'tis de vraag wat de toekomst zal baren, die is vol kwade voorteekenen rond 6 uren 's avonds, in bestemming voor O..., werden er duizenden handen uitgestrekt naar onze moedige soldaten. Rond 7 uren kwam ons het nieuws toe dat het overschot der gevluchte Pruisen een ontmoeting had met een Belgische patroelje, verscholen in een bietenveld te Iddergem bij Denderleeuw. Drie Duitschers werden gedood, een tiental gewond. Juist zooals te Ninove werd er niet een Belgische soldaat gekwetst. N. R. Crt. Een telegram uit Antwerpen geeft bizonderheden van den aanval van Engelsche vliegtuigen in Duitschland. De berichtgever zegt ze van het hoofd van het Engelsche vliegtuig-eskader in Antwerpen te hebben. Het luchteskader werd in 2 groepen verdeeld en werd begeleid door Bel gische automobielen en stoomfietsen, die zorgden voor voorraaddepots en landingsplaatsen. Een lichte nevel op 300 M. hoogte hielp de vliegers, zoodat zij niet opgemerkt werden, maar die nevel belette hen ook hun zending naar Keulen uit te voeren. De tocht naar Dus8eldorp bracht paniek onder de Duitschers. Een Engelsch blad teekent hierbij aan, dat Essen, met de fabriek van Krupp, niet meer dan een paar tien tallen kilometers verder van het Noor den van België ligt dan Dusseldorp. Volgens het Handelsblad van Ant werpen gingen vijf Engelsche vliegers er op uit om de luchtschiploods te Keulen te bombardeeren, maar aange zien het er bij voegt, dat zij er in »0 zoo! Dus op 'toogenblik is de hemel weder helder,* hernam de mar kies, »doch in de verte stapelen zich donkeré wolken op. Welnu! mijn lieve het is reeds iets, dat gij den tijd voor u hebt maatregelen te nemen, 'tls maar de vraag hoe die te nemen.* »Ik wensehte daarin uw raad te vra gen.* #Stel mij daartoe eerst op de hootge van den toestand.* Toen verhaalde de gravin met een aandoening, die grooter werd naarmate zij verder vertelde, de gebeurtenissen - der laatste drie dagen, voor haar zoo vol van angst en vreeszij sprak van haar onderhoud met den geheimen agent van haar bezoek te Neuilly en haar on derhoud met Armandzij schilderde de aangrijpende en waardige houding, die juffrouw Andrimont aannam en Armand's goed overlegde oprechtheid, want zij be greep zeer goed, dat hij van de waarheid partij had weten te trekken om zijn zaakje te verbeteren. Zij vertelde alles van Lucie's schoouheid, vau haar eigen aardigheden en hoe zij begreep dat een man verliefd op haar kon worden. Zij vertelde hem dat hel haar onmogelijk was geweest van Armand de belofte te verkrijgen dat zij zijn bloedverwante niet meer zou bezoeken en het voordeel dat er voor haar in stak het meisje tot zich te trekken en haar deel te doen j nemen aan de genoegens der groote

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 1