Gemengd Nieuws. Rechtszaken. geraakt, welke nog steed* onafgebroken waakzaamheid eischt. Ik mag echter dankbaar vaststellen, dat on»e vriendschappelijke betrekkingen met alle mogendheden ongestoord zijn gebleven. De volstrekte neutraliteit, die Neder land in acht neemt en met al zijn krachten zal handhaven, is tot dasver op geen enkele wijze geschonden. Tot mijne groote voldoening werd de mobilisatie van zee- en landmacht zonder eenige stoornis in minder dan den daar voor vastgesteld en tyd voltooid. Beide deelen onzer weermacht vervullen met den besten geest bezield hun vaak zware taak. Diep begaan met het lot van alle volken die in den krijg zijn medegesleept, draagt Nederland de buitengewone lasten die het worden opgelegd gewillig en ontvangt met open armen alle ongelukkigeu die binnen zyne grenzen een toevlucht zoeken. Het economische leven ondervindt in al zijn vertakkingen de drukkende gevol gen van den toestand waarin Europa verkeert. Het handelsverkeer met het buitenland is tot zeer beperkte afmetingen terugge bracht. De scheepvaart, voor zoover zij niet stil ligt, gaat met ongekende moeilijk heden en gevaren gepaard. Voor de zeevisscherij geldt dit in niet mindere mate. Landbouw en nijverheid vinden voor zoover zij voor export werken haar afzet gebied voor een groot deel gestoord. In den geld- en fondsenhandel bracht de toestand een heftige crisis te weeg. De toevoer van graan en grondhulp- stoffen voor de nijverheid is zeer belem merd, toch komt er eenige verlichting in den drHk. Vasthouding en prijsopdrijving van levensmiddelen en huishoudelijke artike len is voorkomen. De crisis in den geld en fondsenhandel is in banen geleid, die mogelijkheid van een geleidelijk verloop daarvan openen. Krachtige pogingen worden aangewend tot beperking van werkeloosheid en tot voorkoming en leniging van nood. Verschillende producten van land- en tuinbouw en van de voedingsindustrie vinden weer afzet, zoowel naar Engeland als naar Duitschland eD België. De geregelde gang van zaken in de koloniën heeft veel te lijden van de stoornis in posttelegraaf- en scheepvaart verkeer. Op handel, landbouw en nijverheid in Nederlandsch Indië is een zware druk gelegd, doch waar noodig met den steun der regeering is door de circulatiebank en verschillende credietinstellingen tot dusver met bevredigende uitkomst die druk verlicht en een crisis voorkomen. De invoer slaat 'stil, groote voorraden uitvoerprodueten wachten op verscheping en heropening der Europeesche markten. Maatregelen zijn door de regeering genomen ter voorkoming dat gebrek aan levensmiddelen ontsta. De economische toestand der inland- sche bevolking, wier houding niets te wenschen overlaat, is voor het oogenblik niet onbevredigend te noemen. De toestand in Suriname behoeft, vVan- neer de aanvoer van levensmiddelen, ook van rcgeeringswege ter hand geno men, bestendigd blijft, geen zorg te baren. De toestand op Curasao is onbevredi gend; de handel ligt stil en er heerscht groote droogte. Op Aruba en Bonaire veroorzaakt de droogte veel armoede en ziekte onder de bevolking. De aanvoer van levensmiddelen, ook naar de West-Indische eilanden, is ver zekerd. In alle Koloniën werden maatregelen getroffen tot handhaving onzer staatkun dige onzijdigheid. Met vertrouwen doe ik een beroep op allen om ook in handel en verkeer met zorgvuldigheid alles te vermijden, wat onze neutraliteit in gevaar zou kuunen brengen. Waar od» volksbestaan eischt dat de buitenlandsche handel voor zoover de omstandigheden toelaten, doorgaat, be hoeft ieder handelaar zich bewust te zijn dat zelfs de schijn behoort vermeden te worden, als zou in en door den Neder- laDdsehen handel partij worden getrokken voor één der oorlogvoerende mQgeDdhe- den boven andere. Ik gevoel mij gelukkig, dat mijn volk in trouwe plichtsbetrachting met mij vereenigd het vaderland tracht te-dienen en ik verwacht dat de eendracht die zich alom in het land heeft geopenbaard, tot den eiüde zal worden volgehouden. Met de bede dat God ons kracht moge schenken, verklaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. Daarna verlieten H. M. en Z. K. H., voorafgegaan door de Commissie, de vergaderzaal, waarna de Voorzitter, de vereenigde vergadering sloot. De openingsplechtigheid kenmerkte zich, in vergelijking met andere jaren, door een opvallende soberheid. De anders zoo lange stoet van statiekoetsen, was ditmaal ingeperkt tot slechts twee. Maar één daarvan was de gouden koets. En voor deze gaat toch altijd eigenlyk alleen de grootste belangstelling van het publiek uit. Langs den geheelen weg, stonden reeds lang vóórdat H. M. de Koningin, vergezeld van den Prins, zich naar de Ridderzaal zou begeven, achter de militaire afzetting, duizenden en duizenden te wachten. Op het voorplein van het Paleis stond als gewoonlyk een eerewacht grenadiers opgesteld met het vaandel en de kapel. Omstreeks kwart voor éénen weer klonken militaire bevelensabels en geweren werden gepresenteerd de stat- muziek zette het „Wilhelmus" in, en een oogenblik later zwenkte de met oranjevlaggetjes versierde Koninklyke auto met de Vorstelijke familie het Paieisplein op, onder hoera's van de menigte. Precies ten één uur werd de stoet, waarmee Hare Majesteit zich naar de Ridderzaal zou begeven geformeerd. Vóórop een muziekkorps van bereden troepen, dan een afdeeling huzaren vervolgens een gala-hotrijtuig en dade lijk daarachter de door acht paarden getrokken gouden koets. Op het oogen blik, dat Koningin en Prins daarin plaats nemen, gaat er een gejuich uit de menigte op, beantwoord door het Koninklyk Echtpaar door minzaam groeten. Langs den geheelen weg plantte zich het gejuich by het voorbijrijden van Vorstin en Prins voort. Op het Binnenhof was het veel minder druk dan anders. De eerewacht die aan H. M. en den Prins bij hun aankomst op het Binnen hof de militaire eer bewees, wasgevormd uit een compagnie van het 3de bat. jagers, met de muziek en het vaandel. Ook hier werden Koningin en Prins met luide toejuichingen ontvangen, terwyl plechtig de tonen van het oude Wilhelmus" over de ruimte klonken. De lezing van de troonrede geschiedde door H. M. vooral in den aanvang met heldere stem, die later eenigszins daalde. Binnen enkele minuten was het staats stuk gelezen. De Koningin droeg een wit kleed met lichtgrijs overkleed, een hoed van dezelf de kleur met een witte veer en aigrette. Ditmaal had zij zich getooid met het grootkruis van de Militaire Willemsorde. De Prins droeg marine uniform. Bij het vertrek van het Echtpaar werd als steeds „Leve de Koningin geroepen, waarbij de volksvertegenwoordigers en de genoodigden zich door driemaal her haald hoerageroep aansloten. Langer dan anders duurde het vóórdat H. M. de Ridderzaal had verlaten, en wel omdat zy zich nog eenigen tijd met verschillende personen onderhield. Behalve door de troonrede van zoo gansch anderen aard, dan die, welke in normale omstandigheden door het hoofd van den Staat wordt uitgesproken, onderscheidde de openingsplechtigheid zich door niets van die van vorige jaren. Als steeds waren de tribunes stampvol en hadden alle gesprekken en alle op merkingen slechts één objectde ambts gewaden en de ridderlinten van de af gevaardigden en de genoodigde autoritei ten, welke langzaam en by kleine groep jes tusschen kwart vóór twaalf en kwart vóór één de zaal binnenkwamen. Onder al de van goud en zilver schit terende costuums in de Ridderzaal vielen zij op, die in gewone kleederdracht, rok of gekleede jas, waren gekomen. De socialistische Kamerleden waren ook nu aanwezig. Te half twee stelde de stoet zich op het Buitenhof weder in beweging voor den terugkeer naar het Paleis en her haalde zich het tooneel van de aankomst, terwijl ook nu weder de Koningin en de Prins op den geheelen terugtocht hartelyk toegejuicht en gewuifd werden. Nadat de Vorstelijke personen aan het Paleis uitgestapt waren, onder hei weder ontvangen der honneurs van de Eere wacht aldaar, vertoonden Koningin en Prins zich eenige oogenblikken later aan het gebruikelijke vensterhoekje, hetgeen aanleiding gaf tot een indruk wekkende begroeting door de tegenover het Paleis opgestelde menigte, en die crescendo ging toen Hare Majesteit, ditmaal vergezeld van het Prinsesje, zich verplaatste naar den Noordelijken vleugel van het Paleis en zich daar aan een der vensters vertoonde, zóó dat een ander deel van het publiek, dat in het Noordeinde had postgevat, Moeder en Dochter kon zien. Even daarna terwyl de troepenop stelling nog gehandhaafd was gebleven, kwam de Koninklyke auto voor, waarin Koningin, Prins en Prinsesje naar het Huis ten Bosch terugkeerden, onder het opnieuw spelen van het volkslied door de Koninklijke Militaire Kapel, de hon neurs van de eerewacht en het voort durend gejuich der menigte, die zich daarna langzaam verspreidde. Avp. PREDIKBEURTEN TE AXElT Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Zondag 20 September 1914. Ned. Herv. Kerk. Ds. J. B. T. Hugenholti Ds. J. B. T. Hugenholtj, Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. VTm' o Ure Ds' J' H' Lammertsuui Nam. 2 ure Ds. Chr. Bruins. Gebouw Stationstraat. Voorm. 9 ure Ds. Chr. Bruins. Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsnu. Gereformeerde Gemeente. Voorm. 9 ure Dhr. J. Overduin 1 Nam. 2 ure Dhr. J. Overduin 'sAv. 61/, ure Dhr. J. Overduin (van Ierseke). AXEL, 18 September 1914, Men schrijft ons uit Sas van Gent Te Sas van Gent heeft het paarden spel van den heer Rudolf Kinsbergen de inwoners en vooral de militaire een alleraangenaamst avondje bezorgd. Op het gebied van paardendressuur behoeft het circus niet onder te doen voor grootere instellingen op dit gebied, terwijl om den jeugdigen, vluggen clown dikwijls hartelijk werd gelachen. Als een van de mooiste nummers van het programma, dient zeker te wor den aangemerkt de koorddanseres, die met een twaalftal gedresseerde duiven hare toeren verricht Het circus, dat gedurende eenige dagen heeft gespeeld, mocht zich alhier zeer in de belangstelling van het publiek verheugen en we hopen dan ook dat de heer Kinsbergen te Axel eveneens een aangename verstrooiing zal bewerk stelligen. Wat er te aanschouwen wordt gegeven, is met zorg uitgevoerd en is zeker een gang naar het paardenspel waard. De prijzen zijn zóó gesteld, dat ieder een ervan kan profiteereu. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 18 Sept. 1914. A. M. V., 24 j., arbeider te Axel en C. M. d. D., 24 j., huisvr. van C. d'H. te Axel, beiden beklaagd van beleedi- ging van ambtenaren gedurende de uitoefening hunner bediening, zijn vrij gesproken. Maandagavond is te Amsterdam in een der veestallen op de veemarkt een lijk gevonden, onder verdachte om standigheden. Aan de JS/.R. Crt. meldt men hier van het volgende Het lyk is dat van den 65-jarigen zwerver H. P., die sedert de laatste 6 jaar zijn kostje trachtte te verdienen met het vervoeren van geslacht vee, enz. Gewoonlyk sliep hij op een der zolders van de stallen op stroo. Maan dagavond trof een noodslachter den zwerver aan, zittende op een kist in een der veestallen. Er ontstond een woordenwisseling over een kat, die niet uit de stallen mocht worden ver jaagd. De slachter wilde echter dat de kat weggejaagd zou worden. Later verwijderde de slachter zich. Om 9 uur kwam een dienstdoende nachtwaker voorby, die den zwerver ook aantrof op de kist zittende. Deze gaf hepi den raad naar den zolder te gaan, de zwerver wilde dit echter niet en mompelde zoo iets van een twist en een mes. De waker sloeg verder geen acht op den man, ook al omdat deze dronken was. Toen omstreeks tien uur een tweede nachtwaker voorby kwam en deze den zwerver eveeneens aan trof, ging hij naar hem toe en begon een praatje. De zwerver gat echter geen antwoord. Later bleek, dat de man was overleden. Onmiddellijk werd de politie van het geval in kennis ge steld. Bij onderzoek bleek, dat de kleeren van dan man met bloed waren gedrenkt, en een diepe wonde aan de hartstreek zichtbaar was. De politie vond aanleiding den noodslachter te ondervragen, doch deze ontkende iets van de zaak af te weten. Op hem werd een met bloed bevlekt mes bevonden. De politie nam den man mee naar het bureau, waar hij een volledige beken tenis heett afgelegd. Hij beweerde een hevige ruzie met den zwerver te heb ben gehad en hem later een steek met het mes te hebben gegevenhij had niet vermoed, dat dit den dood tenge volge zou hebben. De gearresteerde is ter beschikking van de justitie gesteld. Men meldt uit Amerougen aan de N. R. Crt. Het jaar 1914 levert een fraai tabaksgewas. Hooge pryzen zijn echter niet te verwachten, daar de laatste jaren veel tabak van hier naar België verhandeld wordt, wat nu allicht niet het geval zalzyn. De tabaksplan ters in de omstreken van Amerongen zijn druk in de weer om de flink ont wikkelde tabaksplant van haar groote bladeren te ontdoen. Generaal de la Rey, bekend uit deu Boerenoorlog, keerde Dinsdagavond in gezelschap van generaal Beyers in een auto naar huis, toen by een auto van de politie tegenkwam, die den weg bewaakte ten einde een rooverbende in het oog te houden. Toen de auto van generaal de la Rey niet aan de sommatie om te stoppen voldeed, loste de politie een schot, h.etwelk de la Rey iu het hart trof. Zyn dood heeft in het heele land diepe ontroering gewekt. N.' R. Crt. Vo uit E groot het Dinsi len Pran 15en den En hebb kraci !:Zwai Well graai

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 2