LMTSTE LIEFDE. r\o. 43. Woensdag 2 September 1914. 30 Jiiarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. FEUILLETON. AXELSCHEi 5III (JAM. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor Belgis 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing S/2 maal. Advertentiën worden franm ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DE OORLOG. Het westelijk oorlogstterrein. Uit Mechelen wordt van den 27en »an de Métropole geschreven In den loop van dezen nacht hebben enkele uhlanenpatroeljes zich in de buitenwijken der stad vertoond, maar lijn onmiddellijk weer afgetrokken. De morgen is rustig verloopen. Onze troepen bezetten zeer sterke stellingen, waaruit zij eiken aanval krachtig zullen tekeer gaan. Of de Duitschers een nieuwen aanval in den zin hebben, mag trouwens twijfelachtig heeten na de les die zij tusschen Mechelen en Vilvoorde hebben gehad, en die duizenden hunner buiten gevecht heett gesteld. De burgemeester heett een proclama tie uitgevaardigd waarin hij den toestand teer bevredigend noemt, de bevolking aanspoort, in de stad te blijven en hun die reeds vertrokken waren, terug te keeren. Tal vau gezinnen, die reeds op 'tpunt stonden de wyk te nemen, hebben aan dien oproep voldaan. Om 5 uur ploften echter weer de vij andelijke granaten en weer gingen de bewoners op de vlucht. De Duitschers hadden den aanval hervat en een bombardement op de stad geopend, waardoor aanzienlijke schade is ontstaan. N. R. cU LONDEN, 28 Aug. (Part.) Philip, de oorlogscorrespondent van de Daily News meldt uit Gent, dat volgens verhalen Roman van Gbokgï Oh.vst. Nadruk verboden.) Zoo natuurlijk het zon geweest zijn als Armand haar de komst van juffrouw Audrimont had medegedeeld, des te onrustbarender was het dat hij haar dit bad verborgen. De geheimzinnigheid Tan zijn betrekking tot het jonge meisje gaf recht tot een misdadige nevenbedoe ling. En was hij nog niet schuldig ge weest, zeker zon hij het worden. Zijt gij zijn bloedverwante herhaalde •ij, -als kon zij het nog niet gelooyen. »Ja, zijn nicht,antwoordde Lucie met nadruk, want door dien twijfel begon «ij boos te worden. »Zijn moeder was de zuster vau mijn moeder. Is u dat roldoende mevrouw Zijt gij genoeg zaam ingelicht? Gelooft u mij op mijn voord, of moet gij scten zien*? En nu 'k u heb gezegd wie ik ben, weest nu zoo goed mij op uw beurt te zeggen, w'e gij zijt, want u ondervraagt mij al «en uur lang en ik wenscb te weten met ?relk recht Ic Toen mevrouw de Fontenay niets ant woordde riep Lucie »Gij hebt mij gezegd dat gy hier van vluchtelingen uit Mechelen, er nauwelijks 200 van de 60,000 inwoners in de stad over zijn gebleven. De helft van de huizen op het kerkplein zijn verwoest. De Duitschers z\jn er ten getale van 30,000. N. R. Crt. PARIJS, 28 Aug. (Havas.) Officieel wordt gemeld Gisteren, Donderdag, hebben de Duit schers in strijd met de wetten van den oorlog Mechelen, dat een open en niet-verdedigde stad is, gebombardeerd. In den ochtend van Vrijdag was de stad gedeeltelijk bezet door Duitsche infanterie en artillerie, 's Middags is de vijand naar het zuiden teruggetrokken. Het bombardement is om 4 uur hervat. In den tijd van ongeveer een kwartier zijn vier granaten afgevuurd. De vijand heeft eveneens, op 10 K.M. afstand van Lierre, Heijst-op-den-Berg, een open, niet door militairen bezette plaats, gebombardeerd. Deze twee beschietingen hadden niet anders, ten doel dan de burgerbevolking vrees aan te jagen. N. R. Crt. BERLIJN, 28 Aug. (Part E.) Het Engelsche expeditieleger moet bij St. Quentin en Roubaix vernietigd zijn De Duitsche troepen bevinden zich op 100 K.M. van Parijs. Aan den grooten slag van gisteren hebben 7 Duitsche legerkorpsen deelgenomen. Men ver wacht van Duitsche zijde, dat op 2 Sept. het Duitsche leger voor Parijs zal zijn. Het middelste leger overschrijdt de Maas, het Zuiderleger heeft de Fran- schen bij Epinal teruggeworpen. kwaamt namens mijnheer de Fontenay! Hoe komt het dat hij mij dan niet op uw komst voorbereidde? Hij heeft mij twee uur geleden verlaten zonder er iets van te zeggen c »Misschien wist hij toen nog niet, dat ik tot u zou gaan.* »Hebt gij hem dan gèsproken sedert hij van hier ging »Dat blykt.* »Kent ge hem dan van zoo nabij?* >Ja,< zeide de gravin zacht, en niets waarin hij belang stelt is my vreemd. Gij wenscbt te weten wie ik ben Welnu, stel u voor dat zijn moeder nog leeft en ik die moeder ben. Voelt gij u thans gerust gesteld en betreurt gij het nog zoo oprecht tot mij gesproken te hebben In een oogenblik was Lucie's verbit tering verdwenen, even g03d als Mina's toorn. Men zou gezegd hebben, dat het eene het gevolg was van het andere. De geestestoestand der vrouw was plotse ling veranderd en als tegenslag daarvan was het jonge meisje bedaard. Èen groote helderheid was in de ziel van mevrouw de Fontenay ontstaan; de zekerheid vau Lucie's volkomen onschuld w is tot haar doorgedrongen. Het was niet mogelijk, zich te bedriegen in haar toon, in haar blik. Oascbuld straalde uit haar oogen, oprechtheid vloeide van ha Lippju. A l er, w»t z.j had gezegd, was de waarheid. Tus3chen haar en De overwinning is met geestdrift ge vierd. N. R. Crt. 's-GRAVENHAGE, 29 Aug. (Part.) De Engelsche legatie alhier meldt Het volgende telegram van den Bel gischen minister van buitenlandsche zaken aan den Belgischen gezant in Londen, gedateerd 28 Augustus 1914, is heden aan de Britsche regeering medegedeeld Op Dinsdagavond trok een Duitsch legercorps na een nederlaag geleden te hebben in wanorde terug naar de stad Leuven. Duitschers op wacht aan den ingang van de stad, die den aard van dezen inval verkeerd opvatten, vuurden op hun op de vlucht geslagen landslieden, hen voor Belgen houdende. Ondanks alle ontkentenissen van de autoriteiten beweerden de Duitschers, om hun vergissing te dekken, dat het de inwoners waren, die op hen gevuurd hadden, terwijl de inwoners meer dan een week geleden ontwapend waren, met inbegrip van de politie. Zonder onderzoek en zonder naar eenig protest te luisteren, kondigde de Duitsche bevelhebber aan, dat de stad onmiddellijk zou worden verwoest. Den inwoners werd bevolen, hun wo ningen te verlaten; een deel der mannen werd gevangen genomen, vrouwen en kinderen werden in treinen gezet, waar van de bestemming onbekend is. Sol daten, voorzien van bommen, staken alle deelen vaa de stad in brand. De prachtige St. Pieterskerk, de universi teitsgebouwen. de bibliotheek en weten schappelijke instellingen werden aan Armand bestond slechts vriendschap en al wat de jaloersche vrouw bevroedde een geheime verstandhouding, een ver borgen liefde, dat alles was valsch. Lucie was de oprechtheid en de onschuld zelve. Maar Armand Hij had bedrogen, hij had gelogen zelfs. Als het jonge meisje zich geen enkele neven gedachte had te verwijten, waarom had hij dan zoo lang eo zoo overlegd gehuicheld Zijn geheele gedrag was te veroordeelen en te lakeu. Sedert zes maaaden waren al zijn woorden en daden bestudeerd geweest. Eu Mina's hart bloedde, nu zij dengene moest beschul digen, die alles voor haarwas. Zij was echter te edelmoedig de onschuldige te laten boeten voor den misstap van den schuldige. Zij had thans voor Lucie niats dan gevoelens van welwillendheid,. Zij zag haar thans voor zich, ongerust over hetgeen zij had gehoord, nieuws gierig naar hetgeen zij niet wist en het scheen haar onrechtvaardig toe, haar langer te laten in twijfelzij wilde dien verdrijven. »Gij weuscht te weten wie ik baOjC hernam zij, doch 'tis niet mjn plicht n dat te zeggen. AU gij den graaf terng ziet, zal hij u thans moeten zeggen wat gij dient te weten, doch wees verzekerd dat gij geen berouw zult hebben over hetgeen tu33chen ons is gebeurd. Ik heb u op de proef gesteld en gij hebt die proef glansrijk doorstaan. de vlammen overgeleverd. Verschei dene notabelen werden doodgeschoten. Zoo is deze stad van 45,000 inwoners, intellectueele hoofdplaats van dezuide lijke Nederlanden sinds de 15de eéuw, thans niet meer dan een hoop asch. Dit vergrijp aan de rechten der mensch- heid is zonder precedent in de geschie denis. N. R. Crt. BERLIJN, 28 Aug. (Wolff.) De Lokal- Anzeiger schrijftHet is begrypelyk dat het garnizoen van Antwerpen een uitval tegen de troepen, die de vesting insluiten, hebben ondernomen, maar onbegrijpelijk dat de burgerlijke be volking van België nog steeds aanvallen doet op Duitsche soldaten. Wanneer dientengevolge de oude mooie stad Leuven is verwoest, is dat niet de schuld van het Duitsche leger, gelijk vijanden van Duitschland zullen beweren, maar van de bevolking zelve. N. R. Crt. BERLIJN, 28 Aug. (Wolff.) Over de de verwoesting van Leuven, waartoe volgens de berichten van Duitsche zyde is overgegaan wegens het schieten door de inwoners op Duitsche troepen, meldt de oorlogscorrespondent van de Vos- sische Zeitung met goedvinden van de regeering De bevolking van Leuven, die zich tot dusverre vredelievend had gedragen, schoot plotseling en als bij afspraak uit alle vensters en kelders en van de daken op de zich in de straten bevin dend® Duitsche soldaten en doortrek kende troepen. Toen ontspon zich een Ik wilde zekerheid hebben van uw ware gevoelens.Door eenige antwoor den, die ik uitlokte, heb ik daarvan meer gemerkt dan ik er van zou hebben kunnen ontdekken iu een week, door overlegde vragen en achterhoudendheid.* »Maar, mevrouw, waarom hadt gij zulk een groot belang te weten wat ik denk?* vroeg Lucie nieuwsgierig. »Ik voel in uw woorden een ware belang stelling. Zoo dreigend u scheent te zijn een oogenblik te voren, zoo goed toont gij u thans. Ik weet weinig van de wereld en het moet gemakkelijk vallen mij te bedriegen, toch geloof ik dat gij slechts het goede met mij voor hebt en ofschoon ik u volstrekt niet ken, zou ik er toe kannen komen mij u toe te ver trouwen. Misschien komt het doordat gij mij hebt gesproken van mijnheer de Fontenay die thans mijn eenige vriend is, nu de edele vrouw, die ik beween, niet meer bij mij is. Evenwel, in hetgeen gij mij hebt gezegd ligt veel duisters, dat mij zonderling toeschijnt. Gij zyt tot mij gekomen en men zou gezegd hebben dat gij niet wist, wie ik was. Gij hebt mij ondervraagd en ik heb u geantwoord, sta mij thans op mijn beurt toe u vragen te doen Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 1