ïw wa mJ i^i Woensdag 26 Augustus 1984 30e «laari*. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor Bblgiï 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tof 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE nren. BERICHT. Aan onze abonné's deelen wij mede, dat door de moeilijke tijdsomstandig heden ons blad enkele malen in ver kleind formaat moest worden uitge geven. Tevens deelen wij mede, dat in het vervolg zooveel mogelijk zal getracht worden om de courant in ge woon formaat te doen verschijnen. DE OORLOG. We lezen in de N. R. Crt. de vol gende berichten BERLIJN, 21 Augustus. (Wolff.) De groote generale staf deelt mede Ouder aanvoering van den kroonprins van Beieren hebben troepen vau alle Duit- sche stammen gisteren in veldslagen tusschen Metz en de Vogeezen de over winning bevochten. De vijand, die met een sterke strijd macht in Lotharingen oprukte, is over de heele linie met zware verliezen teru geworpen. Vele duizenden zijugevangengemaakt en talrijke kanonnen zijn hem afgeno men. De geheele omvang van het succes is nog niet te overzien, daar het slagveld een grootere ruimte beslaat dan in de gevechten van 1870/1871 en onze heele legermacht er bij betrokken was. Onze troepen, die bezield zijn door een onweerstaanbareu drang tot oprukken, vervolgen den vijand en zetten den strijd ook vandaag voort. KEULEN, 21 Augustus. De Kölnische Zeitung zegt in een bespreking van wat zij de eerste overwinning op het slag veld noemtDe Fransche opmarsch moet gelijktijdig hebben plaats gehad van uit de omgeving van Toul, Nancy, Lunéville en Ste. Dié, gedeeltelijk ook over d« wegen die door Fransche sper- forten waren versterkt. Het groote offensief is nu gebroken. Wat niet is gevangen genomen of op het slagveld ligt, zoekt den terugweg op vaderland- schen bodem weer te bereiken, nagezet door de overwinnende Duitschers. Wellicht gelukt ditmaal de door alle krijgskundigen aangeprezen vervolging tot den laatsten ademtocht van man en paard. Het Rijn-Marne-kanaal is een zware hindernis voor de terugtrekkende troepen, niet minder ook de smalle wegen door het bergwoud. Het staat nu te bezien of het gelukken zal de Franschen tegen die hindernissen te verpletteren. BRUSSEL, 21 Augustus. (Officieel.) Duitschland heeft Brussel een oorlogs schatting van tweehonderd millioen francs opgelegd. ANTWERPEN, 21 Augustus. (Part.) Kolonel Fairholme, verbonden aan de Engelsche legatie, heeft aan een redac teur van de Matin verklaard, dat de positie der bondgenooten zeer gunstig is. De Duitschers hebben 10 dagen op hun program verloren, terwijl het plan der bondgenooten zonder hinderpaal uur aan uur is verwezenlijkt. Dit staat gelijk aan een grooten veldslag door de Duitschers verloren. De heldhaftige weerstand der Belgen en de lastige bevoorrading der Duitschers zijn on schatbare voordeelen. Het wordt bevestigd dat Duitsche ruiterij door Brussel gepasseerd is, ko mende langs de Leuvensche poort, zijn ze in zuidwestelijke richting langs de poort van Ninove vertrokken. Een medewerker van het Handelsblad van Antwerpen verhaalt van een reisje naar BrusselWoensdag jl. 's avonds vond hij het Noorderstation zoowel als het Zuiderstation gesloten, 's Ochtends te 4 uren ronkten de Tauben boven de stad. Het personeel van het station was afgedankt, de kas in veiligheid gebracht, het materieel in de richting van Ostende vertrokken. Het was een paniek, die eerst stilde toen men vernam dat burgemeester Max de stad aan de Duitschers had overgegeven. De reeds opgeworpen verschansingen op de steen wegen rond Brussel werden dichtge gooid, de gekwetsten in allerijl naaf Antwerpen en Gent verzonden. Hij stond op 't punt te .voet naar Antwerpen te gaan, maar probeerde eerst nog even van het Zuiderstation weg te komen. Daar kreeg hij tegen half twaalf een trein te pakken, die langs Doornik naar Rijssel gingte Leuze bij Doornik mochten de reizigers voor Gent uitstap pen, waar men te 5 uur belandde, zonder door uhlanen verwelkomd te zijn. Door 'tLand van Waas raakte hij te half acht weer in zijn belegerde geboortestad. Er waren ook Nederlan ders en Eugelschen op den trein. Juist als ik dit telegram wegbreng, te half zeven, ontmoet "ik op de Meir een geblindeerde legerautomobiel met twee pasgesnapte krijgsgevangenen, naar men zegt vliegers, door een onzer mitraill risen opgepikt. Ouder grooten toeloop zijn ze naar het provinciaal gouvernementsgebouw gebracht. LONDEN, 21 Augustus. Blijkens be richten uit Gent was de intocht der Duitschers in Brussel op gistermiddag 4 uur gesteld. Daar de burgemeester tevoren overleg had gepleegd met de Duitsche militaire autoriteiten, heeft hij gelegenheid gehad gisteren een oproep tot de ingezetenen te richten om zich wistig te houden en geen uit tarting te begaan. Gisterochtend verschenen het 26e re giment huzaren en het 10e uhlapen voor de poorten van Brussel. De bur gemeester ging met hen spreken. Des namiddags reden Duitsche officieren in auto's over de Groote Markt en be gaven zich naar het stadhuis. Onder- wijlbegonnen troepenafdeelingen de stad in verschillende richtingen te doorkrui sen. Het telefoonkantoor en de stations bleven gedurende een groot deel van den dag gesloten. Tal. van vluchtelin gen gingen de richting van Gent en Ostende uit. burg ontvangen, inhoudend dat het Russische leger de Pruisische grens is overgetrokken na op den 18den en I9den de Duitsche troepen te hebben verslagen. De Russen hebben Lyck vermeesterd en rukken op Lötzen (beide plaatsen in Oost-Pruisen, aan den spoor weg naar Koningsbergen) aan. Twintig legercorpsen zullen Pruisen binnendringen. Grootvorst Nikolaas leidt de krijgsverrichtingen. LONDEN, 21 Augustus. (Part.) Uit Rome aan Central News: Vrijdag is hier een officieel bericht uit St. Peters- BERLIJN, 21 Augustus. (Part.) De te Stallupönen verschijnende Ostdeutsche Grenzboten meldt, met toestemming der autoriteiten, dat er de laatste dagen belangrijke grensgevechten hebben plaats gehad bij Eydtkühnen en Stal lupönen. Zaterdagochtend vroeg zijn verscheidenen regimenten artillerie, cavalerie en infanterie op een verken ningstocht naar Rusland uitgetrokken en hebben na hevige gevechten Eydt kühnen en Kibarty van Russen gezui verd, die zich in de huizen, en vooral in de kerken en brouwefijen verschanst hadden. Zondag is opnieuw in Bilderschweiten gevochten en Maandag aan de geheele Oostpruisi8cbe grens van Goldap tot Schirwidt. Den geheelen dag heeft men in onze stad het gedonder van een hevig geschutvuur gehoord. Enkele granaten zijn zelfs in het station en in den zaagmolen bij de Eydtkühner poort jen. De aanval der Russen is af geslagen. PARIJS, 21 Augustus. (Part.) Te Belfort zijn 578 Duitsche krijgsgevan genen binnengebracht, waaronder 25 officieren. Zij zullen iu midden-Frank rijk worden geïnterneerd. Morgen ko men nog 500 door Balfort. Allen zijn in den Boven Elzas gevangen genomen, Te Clermont Ferrand zijn 83 Duit schers aangekomen, die bij Mülhiusen zijn gepakt, toen zij het leger volgden om de dooden en gewonden te berooven. Zij droegen Roode Kruisbanden om den arm. Zij zullen voor een krijgsraad terechtstaan. KEULEN, 22 Augustus. (Part.) De in het groote hoofdkwartier vertoevende correspondent van de Kölnische Z ;itung seint, dat het aantal bij Metz gevangen Franschen veel meer dan 10,003 zou bedragen. De stemming in het hoofd kwartier is, volgens den correspondent, uitstekend. In bewonderenswaardige rust en klaarheid wordt er verder ge arbeid in deuzeltden geest van ijzeren orde en vastberadenheid, die den op marsch tot dusver gekenmerkt heeft. De Franschen hadden het plan ge maakt een beslissenden inval in Duitsch land te doen. De gevechten met de Duitsche troepen begonnen reeds op den 17en dezer. Den 20on dezer waren de Franschen overal teruggeslagen. De' Donon, die zy bezet hadden, werd heroverd en de vervolging ook vandaag nog met kracht voortgezet. De buiten- landsche militaire attaché'» hebben de tijding aan hun regeeringen gezonden. ANTWERPEN, 22 Augustus. (Part.) Een offiiiëel Fransch telegram bericht dat van de forten van Namen uit op voorbijtrekkende Duitsche troepen wordt geschoten. Uit zekere bron meldt men, dat een groote slag gaande is tusschen Bergen en Charleroi. Een sterke Fransche legermacht, komende van Maubeuge, heeft Duitsche troepen rond Charleroi aangevallen. De Naamsche forten schie ten de Duitschers in den rug. ANTWERPEN, 22 Augustus (Part.) De overgave van Brussel wordt als volgt nader toegelicht Een Duitsch detachement bood zich te Schaarbeek aan, vragende om burge meester Max te spreken. Hem werd gevraagd, of hij borg bleef, dat de Duitschers niet aangevallen werden of op geen ondermijnd terrein zouden stuiten. Toen de burgemeester bevredigend antwoord gaf, moest hij die verklaring langs een door de Duitschers medege brachte veldtelefoon aau den vyande- lijkeu stat bevestigen, en daarna werd hem de verzekering gegeven, dat Brus sel niet zou bezet worden, dat de vijand enkel de stad zou omtrekken en die verder met rust laten. Het hijschen van de Duitsche vlag werd niet gevergd. Auderen schrijven het initiatief vau den stap des burgemeesters toe aan koning Albert. Het onderhoud had Donderdag te 6 uur 's ochtend plaats en werd bijgewoond door den gezant der Vereenigde Staten, die verklaarde, dat zijn regeering Bruisel onder haar bescherming nam. MAASTRICHT, 22 Aug. (Part. D. B.) De toestand te Luik blytt voor de be woners en hun eigendommen zeer kri tiek. Opnieuw zijn hedennacht wonin gen van burgers in brand gestoken. Het is alleszins verklaarbaar dat de verbittering der bevolking tegen de Duitschers door dergelijke maatregelen steeds toeneemtniet het minst draagt hiertoe bij de zware oorlogsschatting die de stad is opgelegd. Het is den Belgischen bewoners verboden de stad te verlaten; dit bevel schijnt de be doeling te hebben dat geen der inwoners zich zal onttrekken aan bijdragen voor de opgelegde belasting. Was gisteren bevolen dat burgers zich na 9 uur 's avonds niet meer op straat mochten ophouden, heden is dit bevel iu dien zin gewijzigd dat reeds om 6 uur de bevolking in de huizen aanwezig moet zijn. in het bijzonder wordt de be volking aangemaand gedurende den avond de vensters te verlichtendaar men uit vrees voor ontploffingen den aanwezigen gasvoorraad heeft doen ont snappen, moet de bevolking zich dus met kaarsen met petroleumverlichting helpen. Een en ander maakt het zeer moeilijk het bevel na te komen. In een pro clamatie die o. a. aan de pui van het stadhuis is aangeslagen, worden arbei ders, die zich lichamelijk daartoe, in staat achten, aangemaand zich bij de militaire autoriteit aan te melden om werkzaamheden te verrichten in en om I de forten op den linker Maasoever.

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 1