Ls. ïan Waesberghe-Jansens Wed. G. J. Vrielink-VaD Dixiwon Denk er omzoekt uw voordeel Binnenland. Gemengd Nieuws. Bekendmakingen. Advertentie li. Cursus in Verbandleer Hulst en Terneuzen Wijn- Bier- Likeurglazen en Karaffen. Waschstellen, Vazsn. Tabak - Sigaren - Sigaretten - Thee. Het goedkoopste adres Axelsche Schoen- en Zadelmakerij. P. MALJAARS. IF. DIELEMAN, Weststr, Axel. Ifl niet op 't oorlogstooDeel verschijnen, komt dit omdat zij hun oogenblik af wachten wanneer dit komt, zal het een vernietiging voor de Duitschers be teeken en. Naar Antwerpen. Gisterennacht werd naar aan de A7. R. Crt. wordt geseind, de volgende officiëele mededeeling te Antwerpen bekend gemaakt: In den loop van den dag van 18 Augustus is het Belgische leger, liggend op de stellingen, die het verscheidene dagen dapper en met welslagen ver dedigd had, plotseling aangevallen door Duitsche strijdmachten, aanzienlijk sterker dan die der Belgen. Na een moorddadig gevecht werd besloten het hoofdkwartier over te bren gen naar Mechelen, vervolgens naar Antwerpen, en het veldleger te doen aftrekken op de omheining van Ant werpen, spil der nationale verdediging. Deze schikkingen stemmen overeen met de traditioneele verdedigingsplan nen, die sedert 1859 vastgesteld zijn. Zij stellen België in staat een leger te behouden, dat hoezeer beproefd, door talrijke en dappere gevechten toch ter vrijwaring van de onafhankelijkheid zal kunnen voortgaan doeltreffende hulp te verleenen, bij de verwachte krijgs verrichtingen, aan de legers der waar borgende mogendheden. Aanzienlijke krijgsmachten verzekeren trouwens de verdediging van de stelling te Namen die den overtocht van de Maas be- heerscht. Overtuigd van de rechtvaardigheid zijner zaak en gesterkt door de goed keuring van het geweten der heele wereld, zal Belgie, dank zij aller vaderlandsche eendracht, voortgaan te strijden voor het recht, en de onaf hankelijkheid van zijn grondgebied ver dedigen. H. M. de Koningin heeft den wensch te kennen gegeven, dat met het oog op de ernstige omstandigheden Haar verjaardag niet feestelyk zal worden herdacht. Ook van het uitsteken van vlaggen dient te worden afgezien. De jaarlijksche toekenning van on derscheidingen, als ridderorden, enz. op 31 Aug., zal eveneens achterwege blijven. Naar gemeld wordt bestaat het voornemen, een tweede interneerings depot op te richten. Dit depót zal ge vestigd worden in Gaasterland in de nabijheid van Balk. Het ligt in de bedoeling, de Duitsche geïnterneerden te Alkmaar bijeen te houden en de Bel gen naar Gaasterland over te brengen. Op last van den Minister van Landbouw is aan burgemeesters last gegeven beslag te leggen op alle voor raden onverwerkte tarwe. In pakhuizen en op schepen mag geen tarwe verwerkt worden. Nieuwe Crt. Do Paus. f Op 79-jarigen leeftijd is gisteren Paus Pius X overleden. Z. H. had een hart kwaal en leed aan bronchitis. Den 5den Augustus 1903 werd kardinaal Giuseppe Sarlo tot Paus verkozen, nadat de Heilige Stoel sedert den dood van Leo XIII op 22 Juli onbezet was ge bleven. Gedurende deze tusschenregee- ring werden de kerkelijke aangelegen heden behandeld door drie kardinalen en de hoofden der orden. AXEL, 21 Augustus 1914. Onder leiding van den Burgemees ter werd Woensdagavond ten stadhuize alhier een bijzonder druk bezochte vergadering gehouden, ter bespreking van aangelegenheden betreffende het Roode Kruis. Een dames-comité werd benoemd en een 28 tal dames verklaarden zich gaarne bereid om gelden in te zamelen voor het Roode Kruis en zoo noodig voor het vervaardigen van onderklee ding en sokken voor militairen. De geneesheer dr. J. C. Bom stelde de gelegenheid open tot aanmelding voor een te houden cursus in verband leer, waarvoor een groot aantal dames zich aanmeldden. Een 60-tal dames zullen beginnen met onderkleeding of sokken te ver vervaardigen voor militairen. Vanwege de gemeente zal worden zorg gedragen voor een geschikt lokaal ter inrichting voor verpleging zoo noodig. Naar het Huis van Bewaring te Middelburg is overgebracht M. S. v. H. 35 jaren landbouwer te Sas van Gent, verdacht van het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel door op zekeren Leroux met een revolver te schieten en dezen in den arm te treffen. Door de grenswacht te Oostburg werd gisterenmorgen om half negen een uit Westelijke richting komende monoplaan ontdekt, die vloog op circa 1000 A 1200 meter hoogte. Na door de wacht onder vuur te zyn genomen, waarby 8 schoten werden gelost, daalde de vlieger op een stoppelveld in de nabijheid van Oostburg, waar hij weldra door honderden was omringd. Door ff e manschappen der grenswacht werd de aviateur ontwapend. Het bleek een luitenant der Duitsche luchtvaart-afdee- ling te zijn, de machine was een Taube. Onder gewapend geleide werd de vlieger voor den burgemeester gebracht, om hedenmiddag voorgeleid te worden voor den territorialen bevelhebber. De machine werd onder bewaking gesteld van de grenswacht en van maréchaus- sée8, in afwachting van nadere orders. Het toestel is gemerkt A 29. Het was door de kogels voldoende beschadigd om een landing noodzakelijk te maken. M. Crt. Met ingang van 1 Sept worden o. m. verplaatst de kommiezen 2e kl. H. P. Erichsen van Koewacht naar Putte, L. C. Michielsen van IJzendyke naar Koewacht, J. Slager van Breskens naar Vlissingen (h.), J. Nyboer van N.-Namen naar Geertruidenbergde kommies 3 kl. W. H. ter Horst van Etten naar Hulstde kommies te w. 2e kl. F. A. Doppegieter van Ter Neuzen (alg. d.) naar Hansweert. M. Crt. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 23 Augustus 1914. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. Voorm. 9 ure Ds. Chr. Bruins. Nam. 2 ure Ds. J. fl. Lammertsma. Gebouw Stationstraat. Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma. Nam. 2 ure Ds. Chr. Bruins. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Gereformeerde Gemeente. Leeskerk. Leeskerk. Dinsdagavond kwam een zwerver op het politiebureau te Goes nachtverblijf vragen, wat door den dienstdoenden agent werd verleend. Uit een nader gesprek met dezen zwerveling, geheeten K. F. H. S., geboren te Vlissingen, bleek, dat hy voor eenigen tyd uit de kolonie Veenhuizen was gekomen en daarna ook op Walcheren zonder middelen van bestaan had rondgezworven. Tevens deelde hij den agent mee, dat hy voor een week brand gesticht had in hoopen stroo in de gemeente Koudekerke en toen door de politie aldaar ook was aangehouden, doch daar hij pertinent ontkende, weder was vrij gelaten. Thans zal hij, naar aanleiding dezer bekentenis, voor den burgemeester van Koudekerke worden geleid. Als aanleiding tot het stichten van brand werd door hem genoemd het bekomen van logies in de gevangenis. M. Crt. Te Muiden is Zaterdagmiddag omstreeks 2 uur een ernstig ongeluk gebeurd, meldt het „N. v. d. D." Terwijl 50 soldaten onder leiding van luitenant Heringa bezig waren bij battery 6 een kanon te vervoeren, op een smal dykje, sloeg onverwachts het kanon om, met het gevolg, dat de voorwagen van het kanon op den luitenant kwam, deze ernstige inwen dige verwondingen opliep en niet meer in staat was zich op te richten. Nadat dr. Ankersmidt uit Muiden, de eerste hulp verleend had, werd de gewonde per zieken auto naar het mi litair Hospitaal te Amsterdam vervoerd. Vele soldaten waren zeer onder den indruk, toen zij hunnen commandant zagen wegbrengen. By een twist in de volksbuurt De Krim te Enschede werd Zondag, naar de „Zw. Ct." meldt, de arbeider W. E. door zekeren B. van Z. levens gevaarlijk verwond door een messteek in de zijde, tengevolge waarvan de ingewanden en een long uitpuilden. Van Z. is gearresteerd; zoowel de gewonde, als de dader waren eerst onlangs uit de gevangenis ontslagen. Zondagavond is de 19-jarige boe renknecht J. Jansen te Groessen, bij Zevenaar, van zyn paard gestort en aan de bekomen verwondingen overleden. Gewonde honden en paarden. De heer Vorstius, voorzitter der Sophia- Vereeniging tot bescherming van dieren, heeft tot generaal Snydera de volgende .dringende bede" gericht .Wanneer het zoo ver mocht komen, hetgeen God verhoede, dat onze troepen genoodzaakt worden om actief op te treden, dan verzoek ik Uwe Excellentie, een dagorder te willen uitvaardigen aan het gansche leger, waarby bevolen wordt, dat wanneer paarden, honden of andere dieren in dienst van het leger, gewond nederstorten, men met een schot een einde aan hun- lyden make". M. Crt. Dinsdagmorgen is bij het aantreden van militairen op het Willemsplein te IJmuiden, per ongeluk een schot van een niet ontladen geweer afgegaan, waardoor twee militairen een schot in het been kregen. De gewonden zijn per brancard naar de Roode Kruis- ambulance vervoerd. Beide verwon dingen zyn niet van ernstigen aard. Avp. Een treurig geval heeft zich te Nieuw-Dordrecht (Zuid Dr.) voorgedaan. Een logé van de familie J. Hidding, de 20 jarige T. B., dronk, by vergissing gezuiverde carbol. De onmiddellyk te hulp geroepen geneesheer kon slechts den dood constateerén. Avp. Een 17-jarige molenaarszoon, die te Musselkanaal met bespannen kar te water geraakte, is na hevig lyden over leden. Avp. De 21-jarige W. ten H., te Zeist is van een schommel gevallen en was bijna onmiddellijk dood. Avp. Dinsdagvoormiddag is het lijk van notaris V. M. uit Sliedrecht uit de Noord opgehaald. N. R. Crt. Telegrafisch Weerbericht van het Kou." Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt (by Utrecht). Verwachting tot den avond van Zaterdag 22 Augustus: Veranderlijke, later zwakke tot ma tige Noordelijke tot Westelijke wind. Veranderlijke bewolking. Mogelijk eenige regen of onweer. Overdag iets koeler. De BURGEMEESTER van AXEL, maakt bekend, dat van at heden verklaringen en andere stukken niet meer worden afgegeven aan zijn woning, dochten stadhuize van des voormiddags 9 tot 12 uur en van des namiddags 2 tot 4 uur. Ook brengt hij onder de aandacht van het publiek, dat hij in gewone om standigheden eiken werkdag van 10 tot 12 uur ten stadhuize en niet aan zijn woning te spreken is. De Burgemeester voornoemd, L. J. DEN HOLLANDER. Axel, 18 Aug. 1914. De ondergeteekende J. C. BOM, arts ten Axel, maakt bekend, dat hy op den Maandag 24 Aug. a. s. te openen alleen verwacht de dames die bereid zyn zoo noodig handelend op te treden. J. C. BOM. Axel, 21 Aug. 1914. KOOPT vrijblijvend Belgisoh goud, bankpapier en zilver. Fransch, Duitsch- en Engelsch bankpapier en goud. Zyn nieuw kantoor te HULST ia thans in gebruik genomen en bestaat hierin de gelegenheid om effecten en andere geldswaarden op te bergen in de inbraak en brandvrye LIPS' safe inrichting (klnis). Deposito rente thans 4 TE AXEL. Steeds ruim gesorteerd in Tiepela - Vorken. voor alle soorten alsmede voor reparatiën, is en blijft de Nette afwerking. Biliyke pryzen. Onder minzame aanbeveling, II, uiuiiipuiuuuuüll in verschillende kleuren.

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 3