soldaat de Duitsche vlag van de oude citadel naar beneden. Van de Duit schers zouden duizenden manschappen buiten gevecht gesteld zijn. De ver liezen aan Fransche zyde zijn veel geringer. Gedurende den slag hadden de inwoners van Dinant zich in hun kelders verborgen. LONDEN, 18 Aug. (Part.) De uit rusting van het expeditieleger in 14 dagen heeft op bewonderenswaardige wijze getuigenis afgelegd van de be kwaamheid en de volmaakte organisatie van het departement van oorlóg. De doormarsch van de Britsche troepen door Boulogne, gebronsd, lachende, roe pende, zingende, maakte een diepen indruk. De officieren glimlachten kalm en salueerden hun Fransche kameraden. De krijgshaftige houding en prachtige fysiek van de Engelsche troepen, wor den door de Franschen als een gelukkig voorteeken voor succes beschouwd. De troepen braken telkens hun gezang en gefluit af, door eenstemmig te roepen ,Are we downhearted? No!" Do we winn? .Rather!" Generaal French is op een verken ningsvaartuig. Een schildwacht stond op het campagnedel. De gouverneur van Boulogne ontving hem. Het was een treffend oogenblik, daar het sedert eeuwen de eerste keer was, dat een Engelsch generaal als medestrijder voet aan wal zet in Frankrijk. Parijs heeft French uitbundig ver welkomd. De toegangen tot het station waren versperd door pen geweldige menigte. Toen de khaki-uniformen van sir John e. a. Engelsche officieren zicht baar werden, barstte een storm van gejuich los, die door nog grootere me nigten weerkaatst werd. De generaal was diepgetroffen. Het gejuich duurde voort langs heel den weg naar het Britsche gezantschap. Meisjes wierpen bloemen in zijn auto. Officieel wordt bekend gemaakt, dat geenerlei inlichting over de bewegingen en bestemming van het expeditieleger zal worden bekend gemaakt na zijn ontscheping. Men heeft Engelsche correspondenten verzocht België te verlatenvooreerst zullen geen correspondenten bij het Engelsche leger worden toegelaten. De Norddeutsche Allgemeine Ztg. schrijft: Na de inneming van Luik heeft de Duitsche regeering door bemid deling van een neutrale mogendheid in Brussel het volgende laten mededeelen ,De vesting Luik is, na dapperen tegenstand geboden te hebben, by een bestorming genomen. De Duitsche re geering betreurt het buitenmate, dat het, tengevolge van de houding door de Belgische regeering tegenover Duit schland aangenomen, tot bloedige bot singen is gekomen. Duitschland komt niet als vyand in België. Slechts onder den drang der omstandigheden is de Duitsche regeering, met het oog op de militaire maatregelen door Frankrijk genomen, tot het besluit dat haar zwaar is gevallen, gekomen, België binnen te rukken en Luik te bezetten om het tot steunpunt te maken voor verdere militaire operaties. „Nadat het Belgische leger door zijn heldhaftige tegenweer tegen een veel sterkere militaire macht zijn wapeneer op het schitterendst heeft gehandhaafd, verzoekt de Duitsche regeering den Koning der Belgen en de Belgische »Komt u namens mijnheer de Fon tenay »Juist ik kom namens deD graaf,c ant woordde Mina, met al de bitterheid die thans tot haar was teruggekeerd, toen zij merkte dat Lucie zonder aarzelen den naam noemde, die blijkbaar steeds in haar gedachten was en op haar lippen was gekomen, als was zij de eenige ter wereld voor wien Armand bestond. {Wordt vervolgd.) regeeriDg, aan België verdere verschrik kingen van den oorlog te besparen De Duitsche regeering is bereid tot elk vergelijk met België, dat zich vereeni gen laat met de plannen van Duitsch land in verband met zijn geschil met Frankryk. Duitschland verzekert nog maals zoo plechtig mogelijk, dat het geen plan heeft gehad, zich Belgisch gebied toe te eigenen, en dat een der gelijk voornemen ook thans in het geheel niet bestaat. „Duitschland is nog steeds bereid het Belgische koninkrijk onmiddelijk te ont ruimen, zoodra de staat van zaken op het oorlogsterrein het toelaat." Den I3en Augustus antwoordde Bel gië als volgt „Het ons van Duitsche zijde gedane voorstel is een herhaling van den in het ultimatum van 2 Augustus vervatten eisch. België, dat zijn internationale verplichtingen trouw wil nakomen, kan enkel het antwoord herhalen, op dat ultimatum gegeven. En dit te meer, du sinds 3 Augustus zijn neutraliteit is aangerand, zyn gebied aan een wreeden oorlog is blootgesteld, en de mogendheden, die zijn neutraliteit heb ben gewaarborgd, onmiddellijk hebben voldaan aan het door België tot baar gerichte verzoek om hulp." BERLIJN, 18 Aug. (Wolff's Bureau). Officieus wordt meegedeeld dat het bevel tot den aanval op Luik van de opperste legeraanvoering, en dus van den Keizer zelf, is uitgegaan. Diens plan was 't van begin af aan zijn troepen de noodige rust te verschaffen bij den opmarsch in 't vijandelijke gebied en voor den opmarsch zelf een vast steun punt te verzekeren. Daarom is ook het algemeene oprukken naar Namen niet dadelijk voortgezet, daar het voorloopige doel is bereikt. De verdienste van den dapperen generaal Yon Emmich is er niet minder om. Hy heeft zijn opdracht met bewonderenswaardig élan uitge voerd en is daarom ook met een hooge orde onderscheiden. BERLIJN, 18 Aug. (Wolff Bureau). In het laatste ultimatum aan België staat, blijkens het bericht daaromtrent in de Norddeutsche Allgemeine Zeitung, dat het Belgische leger zijn wapeneer bij zijn heldhaftig verweer tegen eeD overmachtigen vijand heeft gehandhaafd Het rapport van Von Stein, den sous chef van den generalen staf, over de vermeestering van Luik, zegt daaren tegen dat slechts zes zwakke brigades op vredessterkte aan die vermeestering hebben deelgenomen. Deze schijnbare tegenstrijdigheid heeft opzien en twijfel gewekt. De toedracht der zaak is als volgtIn haar ulti matum heeft de Duitsche regeering natuurlijk gouden bruggen willen boa wen voor de Belgen, die zij zich nood gedwongen tot vijanden heeft gemaakt en zulks kon geschieden door een waar- deerende beoordeeling van het Belgische leger. De afwyzing van het ultimatum heeft nu Duitschland vrijheid van handelen gegeven, daar de verzekering van den rijkskanselier, dat Duitschland de terri toriale onschendbaarheid van België zou eerbiedigen, slechts kon blijven gelden ah België vrede met Duitschland hield. PARIJS, 18 Aug. Een mededeeling van het Fransche ministerie van oorlog, heden om half twaalf gepubliceerd, zegt dat de toestand by voortduring goed blijft. De stelselmatige opmarsch in den Boven Elzas wordt voortgezet. De Duitsche troepen zijningroote wanorde, deels in Noordelijke, deels in Oostelijke richting teruggetrokken, en hebben een groote hoeveelheid oorlogsmaterieel in den steek gelaten, dat den Franschen in handen is gevallen. Het is gebleken, dat in de gevechten, die sedert den aanvang van den oorlog in dezb streek zijn geleverd, de vijand veel grootere verliezen heeft geleden, dan men had geloofd. De Franschen winnen ook terrein bij St. Marie aux Mines. Zij steunen op Donon en rukken op in de richting van Straatsburg. Men bevestigt dat de Duitsche troepen op welke de onze in deze streek zijn gestooten, ten eenenmale zijn gedemo raliseerd. Op de liDie ChambéryBelfort heb ben de Franschen op den vijand tus schen 10 k 20 K.M. terrein gewonnen. Ook op de linie Lorqui (Lörchingen) Azoudange-Marsal (in Z O. Lotharingen) hebben de Fransche troepen terrein gewonnen. Zij hebben in Elzas-LothariDgen vas ten voet gekregen. MAASTRICHT, 18 Aug. (Part. D. Het doortrekken van Duitsche troepen van Aken over Lixhe naar België, dat sedert Zondag vrijwel had opgehouden, is opnieuw begonnen. Een hardnekkig gerucht dat Oostenrijksche troepen van belangrijke sterkte zich in de omgeving van Aken ophouden doet hier sedert de ronde. Ik heb het niet persoonlijk kunnen vaststellen, doch het bericht schijnt mij na ingewonnen informaties thans waarschijnlijk. Git Visé zijn hier weer talrijke vluch telingen aangekomen; hun aantal be draagt nu ongeveer 700. Daar nog meer toevloed dier ongelukkigen ver wacht wordt en de gelegenheid tot huis vesting hier spoedig zal ontbreken, zullen zij zeer vermoedelijk de volgende week een kamp in de omgeving van Eysden betrekken. Dit kamp zal met medewerking van militairen in orde worden gebracht. Er schijnt in de buurt van Riempst een hevig gevecht te hebben plaats gehad. Een zwaar gewond Duitsch soldaat is hier van daar binnengebracht. Bij Lixhe is een tweede dubbele brug door de Duitschers geslagen. Deze brug zou bij een échec der Duitsche wapenen in België onschatbare diensten kunnen bewijzen bij hét terugvloeien van troe pen in de richting naar Duitschland. In Luik is de bevolking rustigde stad is een groot legerkamp. Ieder gerucht van verwoesting ot brand in de stad is tegen te spreken. PARIJS, 18 Aug. De senator Paul Doumer, gewezen minister en gewezen voorzitter van de Kamer, van wien verscheiden zonen onder de wapenen zijn, is in België geweest in de bnurt van Charleroi en Dinant. Vandaag te Parys teruggekeerd, heeft hij gezegd, dat de berichten over den geest van de troepen geenszins overdreven waren. De geestdrift van de manschappen, die reeds groot was, is nog toegenomen door het feit, dat de Duitsche artillerie zeer inferieur aan de Fransche is gebleken. Voor de aanvallen der Franschen kiezen de Duitschers het hazenpad, hetgeen den Franschen troepen denindruk geett dat men hen niet durft te weerstaan. Een groot aantal Duitsche gewonden vertoont sabel- en bajonetwonden in den rug, hetgeen bevestigt, dat de Duitschers gevlucht zijn. Een groot aantal Engelsche vliegers doet in België uitstekende diensten. Twee Zeppelins zijn door kanon- en geweerschoten vernield. Een derde is in een bosch verongelukt. Voor wat de militaire toestand betreft, valt niets aan de offieieele mededee lingen toe te voegen. Aldus de senator Doumer. De gevechten bij Haelen. Een ooggetuige van de gevechten bij Haelen van verleden Woensdag schrijft daarover in het Hbd. van Autw. o. m. De dag is warm geweest. De Duit sche legermachten, die in den omtrek van Visé de Maas overtrokken, hebben gepoogd Brussel te bereiken. Zij hebben onze liniën op twee punten aangetast. In de nabijheid van Diest konden wij het gevecht volgen. Van 's mor gens liet zich reeds het kanon hooren de manschappen der genie, die gelast waren de brug over de Geete te doen springen, hadden maar juist den tijd om hun werk te verrichten, toen de eerste vijandelijke ruiters reeds kwamen aansnellen. Onze voetgangers en onze artilleristen in voldoende getal, kwamen toen in den dans om den vijand te weerhouden Onze kanonnen, in goede positiën o& gesteld, veroorzaken den vijand ernstige verliezen, en deze stelt nu ook zijne battery en op. Plotseling ziet men, te midden van eene kanonnade de Mecklenburgsch dragonders opdagen, maar in tamelyl mager getal ten gevolge van de vei liezen van vorige dagen. In grooten galop stormen zij vooruil in de richting der stad, maar zij stooten op eene barricade van karren en wageni waarachter onze voetgangers, een 10( in getal, hen ontvangen. Met de pistool vurende snellen dt ruiters voort, maar onze mannen maken onder hen eene schrikkelijke slachting, en geen enkele dragonder vindt zijn heil in de vlucht. De geiukkigsten waren die welke zich overgavenvier officieren. De anderen bleven tot den laatsten man dood De strijd bij Haelen is eigenlijk geen voorpostengevecht geweest, doch - aldus dezelfde ooggetuige - een aanslag op Brussel, waaraan niet minder dan 5000 man waarvan de helft ruiterij met mitrailieusen en de helft infanterie en licht geschut, hebben deelgenomen. Ter-wyl dit gevecht noordelijk gele verd werd, was een gelyke aanval meer zuidwaarts te Eghezée beraamd. Ook deze is, naar onze lezers weten, BRUSSEL, 18 Aug. (Part). Volgem de „Patriote" is hedenochtend te Stem beek (10 K.M. ten Oosten van Brussel) een Duitsch vliegtoestel door soldaten naar beneden geschoten. Er zat een gewapend officier in. Men vond mili taire inlichtingen op hem. Toen hij beneden was wilde de officier nog opt de Belgische soldateD schieten. Beide,1 beenen waren hem verbrijzeld. De ellende van den oorlog, Het is een verhaal zonder einde. We vonden in een Belgisch blad dit trieste geval opgeteekend Te Wetteren heeft een vrouw zich met haar drie kinderen in de Molen beek gestort. De burgerwacht bracht allen weer aan land, doch een der kinderen was reeds bezweken. Toen de vrouw was bijgebracht, deelde zij mede, dat haar man onder de wapenen was en dat zij zich niet had durven beklagen over de ellende, die zjj leedzij en haar kin deren hadden in twee etmalen niet te eten gehad. BRUSSEL, 19 Aug. Volgens de Peuple hebben de Duitschers opnieuw een aanval gedaan op Diest. Gisternamid dag schijnen zij met een groote macht te zijn teruggekeerd. Volgens Dernière Heure hebben de Duitschers na het station van Diest te hebben geplunderd, de stad beschoteD, waarvan de inwoners in paniek op de vlucht zijn geslagen. Ook zou het Duitsche geschut Tienen gebombardeerd hebben. De Duitsche voorhoede was gisteren met een vooruitgeschoven troepenmacht tot dicht bij de Belgische stellingen ter verdediging van Brussel genaderd en had zich daar voor den nacht gelegerd. Een verrassing zou mogelijk zijngeweest indien niet een Belgisch vlieger de vijandelijke positie had verkend en geschat en tydig den generalen staf had gewaarschuwd. Ruiterij werd er toen op uitgezonden en na eenig heen- en weertrekken van de Duitsche infan terie trok deze zich terug. Een Belgisch officier-vlieger heeft aan de Dernière Heure als zijn persoon lijken indruk meegedeeld dat de ver bonden bondgenooten in 't Noorden zoo wel als in 't Zuiden al hun beloften hebben gehouden. Wanneer zij nog

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 2