Roode Kruis. De Burgemeester van Axel No. 39. Woensdag 19 Augustus 1911. PF~ 30e «til Nieuws- en Advertentieblüd lóól voor Zeeuwseh-Vlaanderen. F. DIELEMAX, BEKENDMAKING. handelende in opdracht van Z. H. E. G. den Commissaris der Koningin in Zeeland, noo digt alle particulieren uit om hunne wapenen zooveel mogelijk tijdelijk in te leve ren ten stadhuize ter voor koming van onbevoegd op treden bij mogelijke oorlogs gebeurtenissen. Axel, 18 Aug. 1914. De Burgemeester vnd L. J. DEN HOLLANDER. Bekendmakingen. Oproep aan het Nederlandsche volk AXELSC Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor Bklgiï 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-'-UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent.; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 8/2 maal. Advertentie!) worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Burgemeester van AXEL brengt in opdracht van Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken en van Oorlog het volgende onder de aandacht der ingezetenen Nu Nederland omringd is door oorlog voerende mogendheden met elk waar van het goede betrekkingen onderhoudt, is het van het hoogste belaDg dat de door de Regeering afgekondigde onzij digheid niet alleen door de Regeering zelve, maar ook door elk Nederlander in het bijzonder wordt in acht genomen. Daartoe is het niet voldoende dat men zich onthoude van inbreuken op de onzijdigheid, die strafrechtelijk vervolg baar zyn ook uitingen van partijdigheid in het openbaar, bij monde ot bij ge schrifte, behooren achterwege te blijven. De houding van elk Nederlander zij, inderdaad onzijdig, naar de regelen van eerlijkheid en goede trouw. Bij zoo danige houding bestaat de meeste kans dat de onzijdigheid van ons land door de oorlogvoerenden wordt geëerbiedigd. Zekerheid daaromtrent kan echter uiteraard nimmer worden gegeven. Het is uit dien hoofde dat de Regee ring zich, verplicht acht de navolgende wenken en aanbevelingen te geven, voor het geval dat onze onzijdigheid mocht worden geschonden, met name wanneer troepen der oorlogvoerenden wederrechtelijk ons grondgebied moch ten binnendringen. In de allereerste plaats zij er dan op gewezen dat het keeren van vreemde troepen uitsluitend de taak is van de militaire macht. Wordt die taak aan haar overgelaten dan is de vyand verplicht de eer, de familierechten, het leven en den privaateigendom der be woners te eerbiedigen. Door de ingezetenen, niet tot de min- taire macht behoorende, hoe groot en hoe billijk ook hunne verontwaardiging moge zijn, mag geen enkele daad van geweld of tegenweer worden verricht. Deden zy dit wel dan zouden zij niet alleen zichzelf maar ook familie, vrien den, landgenooten blootstellen aan maat regelen van wedervergelding. De voor- deelen welke de burger door een eigen gerechtigd optreden zou meenen te kunnen bereiken, zinken in het niet tegenover de schade en het leed dat hy zich en anderen daarmede berokkent. Elke uiting van wraak lokt onver mijdelijk geduchte weerwraak uit. Zucht tot zelfbehoud zal den indringer dwingen tot het verspreiden van schrik onder de bevolking, wanneer deze zich niet geheel onzijdig weet te houden. Wanneer daarentegen de bevolking met kalmte en waardigheid een even- tueele bezetting ondergaat dan behoeft men voor veiligheid van persoon en goed niet beducht te zijn. Het volkenrecht, dat door het leger van elke beschaafde natie wordt geëer biedigd, verbiedt moord, plundering of roof. De indringer, die vreemd gebied be zet, is verplicht alle maatregelen te nemen, die kunnen strekken om de onenbare orde en het openbare leven tê herstellen en te verzekeren, zooveel mogelijk onder eerbiediging van de in het bezette land geldende wetten. Het doel van vorenstaande mede- deeling is geenszins om eenige onge rustheid te wekken. Maar wel acht de Regeering het noodig elke mogelijk heid tijdig onder de oogen te zien en er voor te zorgen dat, mocht een zoo zware ramp over onB komen, deze met door eigen schuld, door eigen onwaardig ot gewelddadig optreden der ingezetenen nog zwaarder zou worden gemaakt, dan zij op zich zelve reeds zou zijn. De Burgemeester voornoemd, L. J. DEN HOLLANDER. BURGEMEESTER en WET HOUDERS van AXEL maken Het Nederlandsche Roode Kruis heeft ten doel le het verleenen van hulp aan zieke ot gewonde personen, behoorende tot leger ot vloot van oorlog voerende mo 2e mede te werken tot leniging van den nood bij rampen in binnen of bui tenland. De Burgemeester van Axel noodigt vrouwelijke ingezetenen der gemeente die over eenigen vrijen tijd te beschik ken hebben, beleefd uit, tot het bijwo nen eener vergadering ten stadhuize op Woensdag 19 Augustus des avonds ten 6 ure ter bespreking van de vol gende onderwerpen le. Het samenstellen van een comité om werkzaam te zijn in het belang van het Roode Kruis. 2e. Het volgen van een cursus in de verbandleer onder deskundige leiding. Be. Het vervaardigen van onderklee- diüg voor militairen. Deze uitnoodiging wordt gedaan in de overtuiging dat het U een eere zal zijn zoo noodig iets te kunnen doen tot verzachting der lijdende menschheid. De Burgemeester voornoemd, L. J. DEN HOLLANDER. Axel, 18 Augustus 1914. bekend 1 dat bij hun College een aanvraag is ingekomen, om vergunning tot het leggen van spoorstaven in verschillende wegen, ten dienste van den aanleg van een stoom tramweg van Drie Schouwen (gemeente Axel) naar Kloos- terzande en van Neuzen naar Zaamslag; 2 dat dagelijks van 9 12 en van 2-4 uren ter Secretarie inzage en tegen betaling der kosten afschrift ot uittreksel der stukken kan worden bekomen door ben die bij de aanvraag belang hebben; 3 dat binnen veertien dagen na aankondiging, schriftelijke be zwaren bij hun College kunnen worden ingediend. Axel, 18 Augustus 1914 Burgemeester en Wethoudervoornoemd L. J. DEN HOLLANDER. De Secretaris, J. A. VAN VESSEM. MIDDELBURG, 15 Aug. 1914 Minimum prijs Kroonerwten 15» Per H-L Kookerwten .14,— Ronde bruine boonen .17,— Bruine boonen 15* Gelezen witte boonen 16,— e Schokkers 16, De Territoriale Bevelhebber in Zeeland enz. B R O C X. -De BURGEMEESTER van AXEL, maakt beken 1, dat van af heden verklaringen en andere stukken niet meer worden aL reven aan zijn woning, dochten stadhuize van des voormiddags 9 tot 12 uur en van des namiddags 2 tot 4 uur. Ook brengt hij onder de aandacht van het publiek, dat hy in gewone om standigheden eiken werkdag van 10 tot 12- uur ten stadhuize en niet aan zijn woning te spreken is. Axel, 18 Aug. 1914. De Burgemeester van Axel, L. J. DEN HOLLANDER. „De berichten welke tot mij komer j omtrent de stoornis ot stilstand in beroe pen of gebrek, ontstaan tengevolge vat den oorlog en het ten onzent, bestaand! oorlogsgevaar, doch bovenal de kommei en bezorgdheid welke mij allerwegi tegemoet treden waar ik mij beweeg t< midden van mijn volk, vervullen ini met groote deernis voor de velen, di< in zoo benarde omstandigheden ver keeren. „Het is daarom, dat ik een beroe] j: doe op al mijne landgenooten, die to helpen in staat zijn, teneinde met mi eendrachtig de handen ineen te «laai om plannen te beramen en uit te voerei opdat aan den nood der tijden zoovee iu ons vermogen ligt het hoofd word' geboden. „Daartoe heb ik gemeend in de eerst plaats de medewerking te moeten in roepen van den Werkloosheidraad, va; de Algemeene Armencommissie, va den Nationalen Vrouwenraad, van de Tuinbouwraad, van het Landbouw comité, van de Maatschappij van Nijvei heid, om met de plaatselijke comité' welke zich te Amsterdam, Rotterdan 's-Gravenhage, Utrecht gevormd hebbe en naar ik hoop in andere plaatsen no gevormd zullen worden, iu overleg t willen treden. „Doch ik wil uitdrukkelijk verklarer dat iedere vereeniging, die tot hetzelfd doel wenscht samen te werken, mt instemming zal worden begroet en da ik dus door den oproep tot deze vergt dering geenerlei voorkeur heb wille toonen voor enkele comité s met achtei Ij stelling van auderen. ,Met groote waardeeriug heb ik kei nis genomen van de alom werkzam hulpvaardigheid. „Zoo vertrouw ik, dat het hier t stichten comité het middelpunt zt vormen van de pogingen die allerwege gedaan worden tot leniging van de nood en dat wij allen eenmaal de blijd voldoening zullen smaken dat meni bezorgd hart ruimer zal kunnen kloppei „Den Minister van Landbouw, Handt en Nijverheid mijn oprechten dank voc zijn bereidverklaring de leiding van dez vergadering op zich te nemen. „Ik verzoek u thans, onder voorzitte; schap van den Minister van Landbouv Handel en Nijverheid uw beraadslagit gen aan te vangen en vertrouw dat g met den Minister een kern comité zu vormen." Met bovenstaande toespraak leidd H. M. de Koningin de vergadering ii die zooals we in ons vorig nummt meldden, te 's-Gravenhage werd gebot den met het doel om eenheid te brenge in de pogingen tot leniging van de nood onder de tegenwoordige omstai digheden. We konden toen echter di rede met plaatsen, maar achtten di belangrijk genoeg omook nu nog o te nemen. H. M. de Koningin heeft last gegeve tot aanzienlyke bezuinigingen op haa I kothouding en huishouden, met behou van bet geheele personeel, ten eind

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 1