LAATSTE LIEFDE. So. 36, Zaterdag 8 Augustus 1914. 30e .Janrg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Aan de burgerij van Axel. FEUILLETON. Binnenland. COURANT. D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiön worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrfl dagnamiddag TWEE uren. De BURGEMEESTER van AXEL waargenomen hebbende de enkele tee kenen van ongerustheid onder de be volking, geeft na overleg met den Territorialen Bevelhebber in Zeeland enz. het volgende te kennen Er bestaat geen enkele reden, hoege naamd dan ook, tot eenige ongerustheid. Waar zich nu en dan geruchten voor doen, wellen die op uit het brein van zenuwachtige personen, voorzien van een groot vermogen tot fantasie. Mocht het ooit voorkomen, dat er op eenigerlei wijze werkelijk gfevaar voor de bevol king bestaat, dan zullen noch de Terri toriale Bevelhebber, noch het Gemeente bestuur in gebreke blijven de bevolking te waarschuwen en op zaakkundige wijze bij te staan. Een ieder blijve kalm en ga aan zijn dagelijksche bezigheden. Waar velen onzer medeburgers, tot bescherming van de belangen des Vaderlands, hun plaats in de gelederen hebben ingenomen, derhalve vele hoofden en handen in beroepen en bedrijven worden gemist, is het de plicht van de niet onder-de- wapenen-geroepenen met verdubbelden ijver aan het werk te gaan en te blijven. Op deze wijze toch zullen wij Axelaren zij het ook langs indirecten weg, op even waardige wijze, als onze zonen en broeders, die thans onder de wapenen staan, het Vaderland dienen en be schermen. Voorts worden de handelaars in levensmiddelen ernstig gewaarschuwd, zich niet over te geven aan overvraging, Roman van Gborge Ohnet. (Nadruk verboden.) Hij zond een stalmeester naar Parys om de merrie te halen en pas was die te Cravant aangekomen, óf hij bereed haar dagelijks. Hij was zijn leugens tegen de gravin, die hem had gevraagd waar hij dat fraaie dier vandaan had, begonnen, met te zeggen dat hij het op een verkooping eener pa&rdenstoetery had gekocht. Waarom had hy de waar heid verzwegen, hij die den leugen zoo verfoeide? Waarom had hij Mina Diet eenvoudig de kennismaking met zijn nicht verteld? Had hij van zijn vrouw tegen kanting te vreezen Wist hij niet dat haar eerste woorden zouden zijn »Een nicht van u Breng ze eens hier.* Was niet voor haar steeds alles wat Armand betrof goed geweest En een gelegenheid te vinden opnieuw te kunnen toonen aan haar man, hoe gaarne zij hem behaagde, zou zij daarmee niet gelukkig zijn geweest Waarom zweeg Armand dan? Hij zocht niet naar de redenen van wat betreft de prijzen voor levensmid delen ten behoeve van de bevolking en van de weermacht. Laten zij toch niet vergeten, dat afge scheiden nog van het weinig mensch- lievende gevoel, dat hier tegenover hun medeburgers zou blyken, zij zich bloot stellen aam de kans, dat op hun voor raden beslag gelegd wordt tegen een prijs te bepalen door civiele en militaire autoriteiten in gemeenschappelijk over leg, een en ander volgens de wet van 14 September 1866, (Staatsblad no. 138). Bij het hiervoren bedoelde onderhoud heeft de Territoriale Bevelhebber in Zeeland enz. mij tevens verzocht na mens Z. H. E. G. zijn waardeering uit te spreken voor de voorbeeldige houding van de Axelsche burgerij. Gaarne voldoe ik aan dat verzoek. AXEL, 6 Augustus 1914. De Burgemeester, L. J. DEN HOLLANDER. Bovenstaande proclamatie werd na door den Burgemeester van af de pui van het stadhuis alhier te zijn voorge lezen op oranjepapier gedrukt en onder de ingezetenen verspreid. Nederland en de oorlog. Stsbl. no. 346 bevat de wet van den 3den dezer, betreflende het langer in dienst houden van ingelijfden bij de militie. Stsbl. no. 347' bevat de wet van deu 3deu dezer, betreffende het langer in zijn plotselinge dubbelzinnigheid, maar meende dat het lastig voor hem was zijn vrouw met het bestaan van juffrouw Andrimont in kennis te stellen. Had hij niet even goed vermeden tegen Lucie over de gravin te spreken Gean woord had hij het meisje gezegd, omtrent zijn maatschappelijken toestand, zij kon zeer goed meenen, dat hij nog vrijgezel was hij had niets gezegd, dat haar het tegen deel kon doen gelooven. In den beginne had een zekere schaamte hem terugge houden deze vreemdelinge, wier verleden hij niet kende, wier zedelijkheid hij nog wantrouwde, te spreken over de gravin. Later, toen die twijfel verdwenen was, toen hij geraakt was onder de bekoriDg van dit aanvallig schepseltjes, had hij nog meer het stilzwijgen bewaard. Welke rol moest hij spelen Welke houding moest hij aannemen in de toekomst Hoe kon een man, anders zoo trouwhartig aldus huichelen Wanneer dergelijke vragen den graaf gesteld waren, wanneer hem gevraagd was een verklaring vau dit raadsel te geven, zou hij niet geweten hebben wat te antwoorden. Hij had over niets nage dacht, hij had Diets met elkaar in verband gebracht, zich geheel overgegeven aan zijn natuurlijke neiging en met een od nadenkendheid, waarover men zich mocht verwonderen, doch die niettemin on loochenbaar was, liet hij zich afglijden langs de helling en sloot de oogen om dienst houden van dienstplichtigen bij de landweer. Stsbl. no. 348 bevat de wet van den 3den dezer, betreffende inly ving van lotelingen der lichting 1914. Stsbl. no. 349 bevat de wet van den 3den dezer, betreffende inly ving van ingeschrevenen voor de lichting der militie van 1915. Vrywillige verbintenis. Bij Kon. besluit is bepaald, dat tot een vrijwillige verbintenis voor onbe- paalden tijd, doch ten minste zoolang de militie buitengewoon onder de wa penen wordt gehouden, bij de korpsen van het leger kunnen worden toegelaten mannelijke Nederlanders van 17- tot 50-jarigen leeftijd, die overigens aan de eischen voldoen. Aan de aldus aangenomenen wordt bij vooruitbetaling als premie toegekend een bedrag van 80 (zijnde de som, die anders genoten wordt door hen, die zich voor twee jaren verbinden). Dinsdag 'is verschenen een buiten gewoon nummer van de Nederlandsche Staatscourant, bevattende de kennis geving der Regeering dat de Nederl. Regeering in den tusschen de met Neder land bevriende Mogendheden Rusland, Frankryk en Servië eenerzijds en Duitschland en Oostenrijk-Hongarije anderzijds uitgebroken oorlog volstrekte onzijdigheid zal in acht nemen en ver meldt voorts de tot handhaving dier onzijdigheid vastgestelde bepalingen. Rijkspostspaarbank. De regeering heeft bepaald, dat de niet te zien waar zij heenging. Wat hij wist, was, dat Lucie aanvallig was, dat hij sedert veertien dagen een geluk voelde, sedert lang niet gekend, bij de gedachte dat hij een eenige plaats innam in het bestaan van dit aanbidde lijke meisje. Hij gaf geen bepaalden vorm aan de onweerstaanbare macht, die hem tot haar trok. Was het vriend schap, kon het liefde zijn Hij poogde niet zich zulks nader te verklaren. Wat hij wist was dat zij zijn geest bezig hield, dat zij een plaats vond ii\ zijn hart en dat geen uut van den dag voorbij ging zonder dat hij aan haar dacht en zij hem niet verscheen voor de oogen, bevallig door haar blonde lokkeD, haar rozenroode lippen en hemelsblauwe oogen. Eu wanneer hem toevallig, als hij met een glimlach op de lippen zat te droomen, als hij staarde ia 't niet en zijD gedachten duidelijk elders waren, gevraagd werd, waarover hij dacht, antwoordde hij ont wijkend: »aan niets.* Hij loog dus, elk uur van den dag, deze man vau eer en hij kon niet langer laten te liegen. Hij kwam bijkans op geregelde tijden te Neuilly, steeds gemeenzamer wordende met het jonge meisje, meer en meer de oorspronkelijkheid ontdekkende van dit bewegelijk karakter, even vatbaar voor opgetogenheid als neerslachtigheid, van de innigste vreugde plotseling overgaande iD de grootste verbittering, met de termijn van veertien dagen, by artikel 16, eerste lid, der wet op de Rykspost spaarbank, vastgesteld voor de terug betaling van op spaarbankboekjes ver schuldigde gelden, wordt verlengd tot zes maanden, met dien verstande even wel, dat binnen den genoemden termyn van zes maanden op elk spaarbank boekje desverlangd terugbetalingen zul len geschieden tot een gezamenlijk be drag van ten hoogste vijf en twintig gulden in zeven dagen. Nieuwe muntbiljetten. De Ministerraad vergaderde Maandag tot diep in den nacht. De vergadering werd geruimen tyd bijgewoond door mr. Vissering, president der Ned. Bank en Van Aalst, president der Ned. Handel maatschappij. Na ernstige overweging werd besloten tot uitgifte van 25 mil- lioen gulden nieuw papieren geld, in biljetten van 5, f 2.50 en 1. De nieuwe biljetten, gedrukt op zilverbrons papier, worden uitgegeven en volkomen gegarandeerd door den Staat der Neder landen. Nieuwe Bankbiljetten. Men meldt uit Amsterdam aan de N. R. Crt. De directie van de Nederlandsche Bank maakt bekend, dat zy in overleg met de Regeering zal overgaan tot de uitgifte van tijdelijke nieuwe typen van bankbiljetten, ten einde op zoo volledig mogelijke wijze te voorzien in de bui tengewone vraag naar bankpapier. De nieuwe typen zullen zijn van de bekende coupures a 10, 25, 40, 60, 100, 200, 300, en 1000-en snelheid van een verandering van tooneel. Geen enkele maal had Lucie hem gevraagd naar zijn maatschappelijk leven, naar zijne gewoonten, zijn smaak. Het scheen dat zij geheel onkundig wilde blijven van alles wat niet hem persoon lijk betrof, d. w. z. niets anders wilde zien dan den edelen, beminnelijken, wel willenden man, zooals die zich van den eersten dag aan haar vertoonde. Mis schien ook wachtte zij af, of hij haar zijn vertrouwen zou schenkeu en zijn levens geschiedenis vertellen, zooals zij hem de hare vertelde. Maar hoe Kon het mogelijk zijn, dat zij niets van hem wist; van hem, een zoo bekend man, over wien men slechts de eerste de beste Parisienne, die iets van het leven in de groote wereld wist, behoefde te ondervragen om dan na vijf minuten tijds te weten, wie de graaf de Pontenay was, waar hij wooude, met wie hij gehuwd was, welke zijn vrienden waren, waar zijn jachtgrondon lagen, welk het nummer was van zijn loge in de Opéra en de kleur van zijn livrei! En toch was dit werkelijk het geval. Zij leefde geheel buiten de wereld, kende niemand te Parijs, had er geen enkelen vriend en de groote stad, welke zy thans bewoonde, was voor haar verlatener dan de prairiën waar de groote kudden graasden der hoeve, waar zij was geboren. WordX vervolgd.)

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 1