Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Na een hevige kortstondige ongesteld heid (longontsteking) is te 's Gravenhage op 70-jarigen leeftijd overleden jhr. mr. J. Roëll, vice-president van den Raad van State, oud minister, oud-lid van de beide Kamers en voormalig griffier bij de Provinciale Staten van Zuid Holland. In de Hollandsche bladen worden verschillende beschouwingen gewijd aan den overleden staatsman. Het Utrechtsch Dagblad noemt ook dit overlijden een harde slag voor ons land, dat in jhr. Roëll een zijner beste zonen verliesthard ook voor het Koninklijk Huis, dat een trouw en toegewijd dienaar minder telt; hard voor de zeer velen, die hem persoonlijk hebben gekend. In den administratie ven dienst bs- gonnen, en daarna tot griffier der Staten van Zuid-Holland opgeklommen, werd hij reeds op 33-jarigen leeftijd tot Kamer lid voor Utrecht gekozen. Hij is daarna tot 1909 in de politiek blijven door werken. H. M. de Koningin heeft van Haar deelneming in het overlijden van den vice-president van den Raad vaü State, jhr. mr. J. Röell, door het zenden van een krans doen blijken. Zuid-Afrikaansche Boeren. Gisteren zijn 56 Zuid-Afrikaansche landbouwers die acht dagen een studie reis door ons land maken, aan het H. IJ. S. M. spoorstation te Den Haag ontvangen door bestuursleden van de „Kon. Nederl. Landbouwvereeniging", namens welke de Vice President Jhr. Mr. G. L. M. H. Ruijs de Beerenbrouck, hun een hartelijk welkom in ons land toeriep, en verzekerde dat de „Kon. Nederl. Landbouwvereeniging" het be zoek van zulk een talrijk gezelschap op hoogen prijs stelde. Hij hoopte dat de tochtgenooten de beste herinneringen aan ons laDd naar Zuid Afrika zouden medenemen. In de ochtenduren is in twee groepen een bezoek gebracht aan het boter- contröle station. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan het Hoofdbureau van „Het Nederl. Rundveestamboek". Ook omtrent het Rundveestamboek gaven de Boeren herhaaldelijk van hunne belangstelling blijk. Gisteravond zijn de Boeren in de Ridderzaal officiëel ontvangen en begroet door de ministers van buitpnlandsche zaken, justitie, financiën, oorlog, land bouw en koloniën. Vandaag bezochten de Boeren de Rijks serum inrichting te Rotterdam. AXEL, 17 Juli 1914. Bij het gehouden overgangsexa men aan de school voor meer uitgebreid lager onderwijs te Ter Neuzen, zijn bevorderd van de eerste naar de tweede klasse G. Bauwens, R. v. Dixhoorn, *D. v. Doeselaar, J. v. Drongelen, M. Drost, H. v. Dijke, J. 't Gilde, M. P. Harte, A. Herrebout, *A. v. d. Hooft, H. Kramer, M. Kuipers, C. Lensen, C. Mijnsbergen, D. v. d. Moer, *J. Poppe, H. Rochat, J. Smidt, A. Spruitenburg, H Standaert, J. Stoffels, C. Verbrugge, *K. de Vos, J. Weijnen, C. v. Wijck, A. v. Bellen, H. Goslinga, H. Hasse, *A. Lij baart, H. de Smidt, S. Sonnevijlle en W. Hugen- holtz. Niet bevorderd 15 leerlingen. Van de tweede klasse naar de derde klasse *C. Bakker, W. Blansaart, J. v. Dam me, A. v. Dixhoorn, M. de Feijter, J. Goslinga, A. Klaassen, P. Klouwers, J. Kolijn, A. Mulder, L. de Rijke en D. de Vos. Niet bevorderd 5 leerlingen. Van de derde klasse M. U. L. O. naar de derde klasse H. B. S M. C. Harte en M. Moggré. Niet bevorderd 2 leerlingen. De met gemerkte zijn voorwaarde lyk bevorderd. Tem. Ct. De heer Th. J. J. Bertels te Hulst slaagde gisteren te Rotterdam voor de akte teekenen M. O. (met aanvulling). Een uit de richting Ter Neuzen komende stoomboot is in ernstige aan varing gekomen met den kaaimuur door de .Kunstmestfabriek langs den weg van Sas van Gent naar Selzaete aangebracht. Op de plaats waar drie kanaalarmen samenkomen liep de boot, die zwaar geladen was, door onverklaarbare oor zaak uit haar roer in de richting van den betonmuur. Ofschoon „met volle kracht achteruit" gecommandeerd werd en alle ankers met bliksemsnelheid over boord gingen, vermocht men door deze manoeuvre de boot toch niet tot stilstand te brengen, zoodat zij nog met groote kracht met den steven op een der due dalven in drong, de zware houten beschoeiing als ware het een plankje van een sigaren kistje, doormidden knapte en den zwaar gewapenden betonmuur ongeveer dertig centimeter binnenwaarts drukte. Ook de daaraan verbonden binnen- waartsche van gewapend beton vervaar digde muur, waarop de looprail der electrische kranen bevestigd is, kreeg een binnenwaartschen knik, zoodat naar ruwe schatting een schade van ongeveer 10.000 gulden veroorzaakt is. Daar de plaats op 'toogenblik door het weggeschoten aarden achterbekleed sel gevaar voor het publiek oplevert, heeft men onmiddellijk maatregelen moeten nemen voor de publieke veilig heid. M. Crt. De St. Crt. van heden bevat in de bijvoegsels van heden no. 1399 en 1408 de statuten van de conferenties van de vereeniging van den H. Vin- centius van Paulo te Hulst en te St. Jansteen. Door de vereeniging tot veredeling der geitenfokkerij „St. Isidorus" te Koewacht is definitief besloten ziel; af te scheiden van den Provincialen Bond en tegelijk met de vereenigingen van Kloosterzande, Lamswaarde, Graauw, Boscbkapelle, Ter Hole en Hulst een R. K gewestelijken bond te vormen. Tot voorzitter van dezen bond is be noemd de heer A. Adriaanssens-Buijs- rogge te Walsoorden. In de week van 8 tot en met 14 Juli kwamen uit Zeeland ter kennis van den centralen gezondheidsraad 1 geval van diphtheritis te Zierikzee en 1 geval dierzelfde ziekte te Noordgouwe. M. Crt. PREDIKBEURTEN TE AXEL Voorin. Nam. Voorm. Nam. Voorm. Nam. Voorm. Nam. Zondag 19 Juli 1914. Ned. Herv. Kerk. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. (Bed. H. Avondm.) 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. (Dankzegging). ereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. 9 ure Leeskerk. 2 ure Ds. Chr. Bruins. Gebouw Stationstraat. 9 ure Ds. Chr. Bruins. 2 ure Leeskerk. Gereformeerde Gemeente. 9 ure Leeskerk. 2 ure Leeskerk. Raad van Beroep (Ongevallen verzekering) Middelburg. In de Donderdag te Middelburg ge houden openbare terechtzitting van dien Raad had de uitspraak plaats inzake W. R., Hulst, waarbij de beslissing der Rijksbank werd vernietigd en de premie werd vastgesteld over het tijdvak van 1 Juli 1913 tot 1 Januari 1914 of ƒ0.501/,. De beslissingen der Rijksbank werden vernietigd en o. m. aan F.«A.enL. fl., te Hulst, de rente toegekend bedoeld bij art. 369 der Invaliditeitswet. De beslissingen werden bevestigd en de vorderingen ontzegd in zake A. d. S. wed. J. B. d. K., Clinge, J. H. wed. J. W., Ter Neuzen, M. T. B. wed. A. J., Clinge, R. S., St. Jansteen, E. d. M. echtg. A. F., Ter Neuzen, L. v. O. echtg. van E. F. I., Westdorpe, M. L. T„ wed. L., Westdorpe, H. B., Westdorpe. M. Crt. Te Amsterdam is een diamant bewerker, die door de recherche op heeterdaad werd betrapt, terwijl hij in den nacht van Hemelvaartsdag«bezig was op den Overtooni te Amsterdam een rijwiel te ontvreemden door open sluiting, tot 21/j jaar gevangenisstraf veroordeeld. De eisch was drie jaar. De strijkster, die hem daarbij behulp zaam was, werd overeenkomstig den eisch veroordeeld tot 6 maanden. N. R. Crt. De begrafenis van overate Thomson. Dinsdagavond om half zes is de „Noord-Brabant" met het lijk van wijlen overste Thomson aan boord te IJmuiden binnengekomen. Na de aankomst in de groote sluis begaf het dagelijksch bestuur van Velsen zich aan boord om een palmtak met linten-in de blauw-gele kleuren der gemeente op de kist neder te leggen. Deze was reeds uit de rouw kamer naar boven gebracht en stond nu op een door zeildoek afgescheiden gedeelte van het achterdek. Over de kist lag in breede plooien de Nederlandsche vlag, en daarop waren verschillende kransen en bloemstukken geschikt. Aan het hoofdeinde de krans van den vorst van Albanië; rechts die van de Hollandsche officieren aldaar links die van den Oostenrijkschen gezant en op de kist de krans van de officieren van de „Noord-Brabant". Daarnaast legde burgemeester Verloren van The- maat den palmtak van de gemeente Velsen. Kapitein Thomson, de broeder van den overledene, dankte, blijkbaar ten zeerste aangedaan. Woensdagmorgen, om half zeven kwam het schip can de kop van de Handelskade te Amsterdam te meeren, waarna de kist van het schip werd afgedragen en in het aldaar geplaatste rouwpaviljoen werd geplaatst. Om half tien had daar de rouw- plechtigheid plaats, waarbij verschei dene toespraken gehouden werden en een zeer groot aantal kransen op de baar werden gelegd. Bij deze plechtigheid waren verschei dene ministers, Kamerleden en oud- Kamerleden, civiele en burgerlijke auto riteiten tegenwoordig. Mevrouw Thomson en hare dochter hadden in de voor haar bestemde zetels in de „chapelleardenta" plaatsgenomen en woonden de plechtigheid geheel bij. Als kransleggers traden 4 infanterie- en 2 artillerieofficieren op. Majoor ridder van Rappard, de ver tegenwoordiger van H. M. de Koningin, legde het eerst namens onze vorstin een bloemenkrans op de baar, waarop kapi tein Thomson hetzelfde deed namens prins Hendrik. Aangrijpend is het oogenblik waarop mevrouw Thomson, diep ontroerd, ook haar krans nederïegt. Dadelijk hierop verhief zich de mi nister van oorlog van zijn zetel om namens de regeering hulde te brengen aan Thomsons nagedachtenis. „Aber Thomson .getallen", zoo vangt minister Bosboom aan. Nog klinken, als een jammerklacht door de telefoon overgebracht, die woorden mij in het oor. Het was in den namiddag van den 15den Juni, dat de tijding mij be reikte zij vormde het aangrijpende slot van de mededeeling, dat dien morgen de aanval op Durazzo was afgeslagen. Aan de juistheid van het bericht viel aldra niet meer te twijfelen, De Nederlander, op wien het oog van heel de wereld was gericht, omdat, zoo van iemand, van hem werd verwacht dat hij orde zou weten te scheppen in den verwarden toestand, waarin het ongelukkige Albanië zich bevindt, was daar plotseling ontrukt aan de taak, die hij zich had opgelegd, aan den vorst! die in hem een vertrouwd raadsman had gevonden, aan het volk, waarvan eeD groot gedeelte hoopvol tot hen opzag. Aan ons land ontviel een zijner meest begaatde zonen aan ons leger een ofl cier van buitengewone bekwaamheid de voorste in de rij op den weg nas de weerbaarheid van gansch een voll En waarom dat Waarom moest het bloed van een der onzen een bodem "drenken, die ont vreemd is Het was toch niet in Nederlandschei dienst, dat Thomson het leven liet. Het waren geen Nederlandsche be langen, waarvoor hij zijn schier onuit puttelijke werkkracht, zijn groote energie, zijn veelzijdige taienten ten beste gaf. Inderdaad, een tastbaar voordeel ii voor de kleine groep mannen, die daar-! ginds de eer van den Nederlandsehen naam hoog houdt, niet te behalen. Het doel, waarvoor zij zich, de roep- stem volgende der zes betrokken mo gendheden, beschikbaar stelden, reikte hooger. Want zwak in aantal, misdeeld van hulpmiddelen, hebben zij daar een langrijke bijdrage weten te leveren tot de ontwikkelingsgeschiedenis dei menschheid. In weerwil van ruwe onderbreking van hun werk, staan die mannen nog altijd daar in den dienst der beschaving, Wanneer men bedenkt dat de cul tuurvolken van Europa eeuwen hebben noodig gehad om zich uit den toestand der middeleeuwen op te werken tot hei peil van ontwikkeling en beschaving, dat thans is bereikt, dan vraagt men zich af of het den Balkanvolkeren zal gegeven zijn den weg van het Oosten naar het Westen in sneller tempo al te leggen. Dat echter in het eind de rechtsbe grippen, de sociale en economische op vattingen van onzen tijd zich ook daai zullen baanbreken kan niet aan twijfel onderhevig zijn. En wanneer dan later de geschied! schrijver de wording van den recht» staat, ook in Albanië, zal hebben opt! teekenen, dan zal hij met een gevoel van eerbied hebben te verwijlen bij de episode, waarin een handvol wakkere mannen uit hèt noorden, Nederlandsche officieren, eerlyk en oprecht, eenvoudig en standvastig, arbeidende aan wat zij hun plicht achtten, er naar streetdei orde te brengen in den chaos, te brei delen het ruwe recht van de.n sterkste, dan zal hij niet verzuimen hulde te brengen aan die mannen en bovenil zal het de naam van Thomson zijn, waaraan hij een bladzijde in zijn ge schiedboek zal hebben te wijden. I Toen de tijding van zijn dood in Ne7 derland zich verbreidde, was er diepe ontroering in het land. Na de met spanning gevolgde ge beurtenissen, die zich ginder afspeelden, was er trots verschil van meening op velerlei gebied een oogenblik, dal door heel ons volk één gelijk gestemde trilling voer. Dat oogenblik heeft de Regeerin) willen vastgrijpen. Dat feit gaf' haar aanleiding het stof felijk overschot van dezen uitstekenden Nederlander, onder Nederlandsche vlag te doen vervoeren naar den vaderland- schen bodem. En hier, in het oude Amsterdam, waar de hartader van Nederland klopt, hier, waar wij dat stoffelijk overschot op den vasten wal van het moederland in ont vangst nemen, is het der Regeering een behoefte en een plicht hare eerbiedig# hulde te brengen aan de nagedachtenii van den man, wiens dood de beteekenii heeft" gekregen van een symbool onzell nationale eenheid.

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 2