LAATSTE LIEFDE. Ao. 29. oensdaq 15 Juli 1914. 50' Jiiarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. FEUILLETON. AXELSCHEffl COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 8/2 maal. AdvertentiÖD worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. ALBANIË. De regeering heeft een telegram ont vangen van den prefect van Koritsa, die de wijk heeft genomen naar Berat. De prefect geeft de regeering officieel kennis, dat Koritsa, na een verbitterden strijd van drie dagen, in h'anden der krieken (Epiroten) is gevallen. De op standelingen hadden de stad vanStarowo uit aangevallen. Geregelde Grieksche troepen hebben na een verschrikkelijk bombardement trots den wanhopigen tegenstand van de Albaneesche bezetting ten slotte de stad veroverd. Ongeveer 50.000 inwoners zijn uit vrees voor de wreedheid der Grieken, met achterlating van hun bezittingen, naar alle richtingen gevlucht. De prefect verzoekt de regeering Idringend om hulp. Het Grieksche leger dringt moordend, brandend en plun derend voorwaarts. Zoodra dit telegram was aangekomen, heeft de Mbret de gezanten van de groote mogendheden tot zich laten komen om hen met den ernstigen toe stand iD Epirus in kennis te stellen en met hen over de te nemen maat regelen overleg te plegen. N. R. Crt. Een door de opstandelingen naar Durazzo gezonden parlementair deelde Vrijdagmiddag der regeering mede, dat de beide in El Bassan zich bevindende gevangen Hollaudsche officieren naar Sjiak teruggebracht zijn en aah de Roman van George Ohnkt. Nadruk verboden In het rijtuig gezeten had Armand zijn nieuwsgierigheid niet kunnen bedwingen en zyn vader gevraagd »Wat heeft tante toch gedaan, dat grootpa zoo boos op haar is »Zij is tegen zijn wil getrouwd.* *0! Waarom?* »Omdat zij iemand beminde, die groot pa mishaagde.* I »En waarom mishaagde hij hem »Omdat hij niet uit onzen stand was.* »0 Uit welken stand was hij dan Hij behoorde tot de bourgoisie hij was een iudu3triëel.« »Wat is dat een industrieel?* »Dat is iemand die in zaken is »Is het dan slecht in zaken te zijn »Och kom, je verveelt mij met je vrageD 1* Met dat »je verveelt mij* was het onderhoud gesloten, maar in Armand's geest had zich de overtuiging gevormd, dat zijn tante Laurenc: iemand van slecht &Uooi had getrouwd en dat dit minder allooi daarin bestond dat hij zaken deed, dus werkte. controle commissie wordenovergegeven. Het bericht van den val vau Koritsa, dat levendige ontroering en bezorgdheid heeft naar voren geroepen, is bij hèr haling bevestigd. Groote opwinding heeft het bericht veroorzaakt, dat de Epiroten en de opstandelingen een overeenkomst ge troffen zouden hebben. Men gelooft in een Grieksch Mohammedaansch samen gaan met een politieken achtergrond. Toch heeft deze veronderstelling niet een sterken grond, omdat de overeen komst tusschen de Epiroten en de op standelingen hootdzakelyk naar voren wordt geroepen doordat zij den gemeen- schappelyken vijand bestrijden. Avp. DUITSCHLAND. De keten van de Noordwestelijke Karpathen in Galicië, Beskidengeheeten, is een geliefkoosd doel van toeristen uit het Zuidoosten van Duitschland. Zondag 28 Juni en Maandag 29 Juni hadden verschillende Opper-Silezische afdeelingen vandeBeskiden-vereeniging een pleizierreis ^oor hare leden op touw gezet, waaraan velen deelnamen. Maar de Duitschers hebben van die reis weinig aangename herinneringen thuis gebracht. In de bu urt van Bielitz-Biala en Saybusch nam de bevolking, die, naar het heet, door Poolscbe sokol-ver- eenigingen was opgehitst, een vyandige houding tegen de Duitsche toeristen aan. Op verschillende plaatsen werden argelooze wandelaars, zelfs vrouwen en kinderen, zonder reden door een menigte Polen aangerand, gesteenigd, En daar noch zijn vader, noch zijn grootvader werkteo, was hij door den eerbied, dien hij voor hen gevoelde, tot de overtuiging gekomen dat degenen, die niet handelden als zij, kwaad deden. Hij had dientengevolge een slechten indruk behouden van dit incident en de naam zijner tante Laurence was in zijn gedachten altijd verbonden geweest aan iets slechts Over den man, noch de vrouw was meer gesproken. Armand had op jeugdigen leeftijd zyn moeder verloren, en niemand in zijn om geving had ooit reden gehad over de ongehoorzame dochter te spreken. Hij was dus opgegroeid zonder zich ooit af te vragen wat er van die tante Laurence was geworden. En thans dwoDg hem die brief van deu notaris een blik te.slaan op het ver- ledene. Een bloedverwantdat kon niet anders zijn dan het kind zijuer tante. Zij kwam uit de Engelsche koloniën die afwezigheid verklaarde dus waarom haar bloedverwanten nooit iets van haarhadden gehoord. Mejuffrouw Andrimontdat waS dus de naam van den industriël, om wiens liefde de schoone tapte Lau rence haar vader ongehoorzaam was ge weest, haar stand had verloochend en een eenvoudige burgeres was geworden. Armand herinnerde zich thans deu dag, toen zijn grootvader in zyn treurigen toorn, de schuldige byna had vervloekt. De tijd was voortgegaan, ook de met stokken geslagen en op andere wijze mishandeld. In vele gevallen verkeerden de Duitschers in het grootste levensgevaar, daar er maar weinig gen darmen en politieagenten by de hand waren, om hen te beschermen. Vele honderden aanvallers vervolgden de toeristen tot in den Pruisischen extra- trein. De vervolgers bleven demenschen in den trein met steenen bestoken, zoo dat zij plat op den vloer moesten gaan liggen, om niet door steenen en glas scherven gewond te worden. De besturen van alle Opper Silezische afdeelingen van deBeskiden vereeniging en van de Oostenri iksche Alpen ver eeniging hebben nu het departement van buitenlandsche zaken te Berlyn met het gebeurde in kennis gesteld, bescherming tegen een herhaling van dergelijke voofvallen verzocht en aan gedrongen opeen voorbeeldige bestraffing van* de aanvallers en hun ophitsers. N. R. Crt. ENGELAND. In het Lagerhuis heeft Sir Edward Grey, de minister van buitenlandsche zaken, Vrijdag, ten vervolge op zyn mededeelingen over de voorbereiding van de aanstaande Haagsche vredes conferentie, verklaard, dat hij over de kwestie van de vermeerderde wapening niets nieuws te zeggen had. Ik heb mij, zeide hij, zoo goed mogelijk over deze kwestie uitgedrukt, maar er is van de andere groote mogendheden in Europa geen antwoord gekomen. Telkens als Engeland getracht heeft om bij een ander land een beperking van de krijgs- denkbeelden waren veranderd sedert dien eersten Januari en de haatdragend heid van den ouden aristocraat was niet meer van dezen tijd. Dat eene dame van adel een gewoon burgerman huwde gebeurde thans alle dagen, mits de bur german zeer rijk was en de dame van adel geen bruidschat had aan te bieden. Dat was eigenlijk het geval geweest met Laurence de Pont Croix toen zij in kennis kwam met dat »monster«, want Armand wist wel hoe het met het fortuin gestaan had dat de markies had nagelaten veel kwartieren in het wapen, maar geen geld, en nie.t alle dagen ontmoette een jong meisje, dat niets bezat dan haar schoonheid, een Pontenay Cravant, jong en millionair, die voor haar toekomst kon zorgen. Het leven met dien grootvader moest niet benijdenswaard zijn geweest; Armand tenminste had van de feestdagen waarop hij zijn grootvader bezocht, geen aangename herinneringen bewaard. De daad van zijn tante Laurence was dus best te verontschuldigen. Zij zag een oude-vrijster-leven in 't verschiet en be greep dat dit treurig zou wezen en van die gedachte voor de toekomst tot een huwelijk met een man, dien zij liefhad, was maar een stap. Had zij geen gelijk dien slap te zetten Mooi ja, dat was tante Laurence en het miniatuurportret, dat de indirecte oorzaak van de scène was geweest, die als kind zulk een indruk op hem had toerustingen te berde te brengen, heeft dat land het voorstel beschouwd als een poging tot belemmering van zijn vrijheid van handelen. Men heeft het ongunstig ontvangen. Men moet dus van de directe methode afzien. Indirect kan men werkzaam zijn door de be trekkingen tusschen de verschillende landen te verbeteren. Die betrekkingen zijn sedert eenige jaren verbeterd. Dat heeft de groote mogendheden in staat gesteld om de Balkan-crisis te boven te komen, maar belet niet, dat de wapeningen steeds toenemen. Engeland is er niet verantwoordelijk voor. Om de beweging te stuiten, moet men vertrouwen op de openbare meening, die, als de uitgaven overal ondraaglijk geworden zijn, tusschenbeide zal komen, om aan de toeneming van de krijgstoe rustingen een einde te maken. Het voorstel van Churchill, om de uitgaven voor de marine te beperken, had niets beleedigends voor vreemde natiën. Engeland zal al zijn best doen, om alle maatregelen die een beperking van de krijgstoerustingen ten doel hebben, aan te moedigen. N. R. Crt. MEXICO. Generaal Villa, omtrent wien dezer dagen geruchten gingen, dat hij ver moord zou zijn, maakt het goed en heeft zich te Washington uitgesproken inzake een officieuse bijeenkomst tot sluiting van den vrede tusschen de constitutio- nalisten en de aanhangers van Huerta. Hij is vierkant tegen die conferentie. Ook de generaals Gonzales, Qbregon en Carranza zijn van dezelfde meening. gemaakt, bewees dit. Hij had het, de papieren uit eene lade eener kast, na den dood zijns vaders schikkende, daar terug gevonden in denzelfden toestand als het was, toen hij het vond in het album zijns grootouders, zonder lystje, als een voorwerp dat men niet durft vernietigen, doch niettemin veracht. Armand had het in een kistje gelegd bij de souvenirs van zijn moeder afkomstig. En thans kwamen hem de trekken der jonge vrouw weergegeven op dit dunne blad ivoor, duidelijk, bijna als levend voor de oogen. De oogen hadden een liefelijken opslag, om den mond was een glimlach en langs het gladde voorhoofd, vielen de kastanje bruine lokken in fraaie krullen neder. Geleek zij op haar moeder, die bloedver wante, die uit verre landen kwam en was zij een Pont Croix of een Andrimont? Hij werd uit zyn overpeinzingen gewekt door het geblaf der honden, die in den hof hem mat de knechts wachtten. Haas tig legde hij den brief van Bernard Pellier iD een lade en voegde zich bij zijn vrien den. Toch hield deze zaak hem steeds bezig. Hij was van plan geweest niet voor het begin der volgende maand naar Parijs te gaan, opdat de gravin niet alleen op het kasteel zou zijn om de eer aan de gasten te bewijzen, maar toen een week was voorbijgegaan werd hij ongeduldig en schreef hij zijn notaris dat hij 's Maandags om een uur op zijn kantoor zou komen. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 1