Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Geen departement ran Defensie. De minister van Oorlog en van Marine hebben aan dè Tweede Kamer, krach tens machtiging van H. M. de Koningin medegedeeld dat worden ingetrokken de by K.B. van 16 Januari 1913 ingediende wetsontwerpen, houdende lo. voorzieningen naar aanleiding van de opheffing van de departementen van Marine en van Oorlog en van de instel ling van een dep. van Defensieen 2o. voorzieningen ten aanzien van de begrootingswetten voor het dienstjaar 1913, in verband met de opheffing van de dep. van Marine en van Oorlog en met de instelling van een dep. van Defensie. Avp. Door den Minister van Landbouw zyn de rijk8najaarskeuringen van dekheng sten voor de provincie Zeeland bepaald op 14 Sept. a.s. te Middelburg, 15 Sept. te Oostburg, 16 Sept. te Kattendijke, 17 Sept. te Hulst, 18 Sept. te-Bergen op Zoom en 19 Sept. te Zierikzee. M. Crt. Het Zeeuwsch Landbouwbl. bevat de namen en woonplaatsen van de leden van de commissies voor veearbitrage, die door de atdeelingen der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Vee teelt zijn aangewezen om uitspraak te doen over verschillen, die bij den paar den- en veehandel kunnen voorkomen. Secretarissen dier commissies zyn o. m voor Axel, B. C. Puylaert, Zuid- dorpevoor Oostburg, A. van Waes, Schoondijke voor Hulst, P. Vael—Yse- baert, St. Jan9teen. Door drukke werkzaamheden heeft de heer J. W. A. G. baron Collot d'Es cury bedankt als lid der centrale com missie voor keuring der gewassen te velde. In zijn plaats is benoemd de heer G. Vogelvanger te Hulst. De aanvragen uit de afd. Hulst zullen dus door dezen behandeld worden. M. Crt. AXEL, 26 Juni 1914. Heden had alhier de keuring plaats van de jongelingen, die zijningeschreven voor de dit jaar te houden loting voor de nationale militie. Er zijn ingeschreven 62 personen, waarvan zijn vrygesteld 15 wegens broederdienst, 1 wegens eigen dienst en 5 als kostwinner, terwyl reeds 1 elders is afgekeurd. Er werden dus 40 jongens gekeurd, waarvan 7 onge schikt verklaard zijn voor den dienst en één te klein. Bij de te Terneuzen gehouden keuring voor de militie werden van de 97 inge schrevenen 25 ongeschikt verklaard voor den dienst, 20 reclameerden broe derdienst. Een viertal ingeschrevenen, dat buitenslands vertoeft, moet zich later aan eene keuring onderwerpen. Van de 23 ingeschrevenen uit de gemeente Zaamslag, die zich ter keuring aanboden werden er 13 voor den dienst ongeschikt verklaard en van de gemeente Hoek 7 van de 22 ingeschrevenen die gekeurd werden. De keuring voor de gemeenten Koe wacht, Zuiddorpe en Overslag heeft morgen plaats, eveneens alhier, te be ginnen om 101/* uur. In de heden in het hotel „Het Gulden Vlies" gehouden vergadering van ingelanden van den polder Coegors c. a. werd herbenoemd tot gezworene de heer W. Dieleman Pz. te Axel. Zaterdag 20 Juni is alhier bij L. D. een duifje thuisgekomen, dat op 13 Juni te Taragona (Spanje) is losge laten. Het moet wel een zuivere ras duif zijn, want van de bijna 700 deel nemers uit België, Nederland en Frank- ryk is zij de 18e, die een prijs verwierf en ongeveer 1200 K.M. in dien tijd heeft gevlogen. Van de Nederlandsche deel nemers is zij de 3e, die van de lastige reis over de Pyreneeën (of langs de G. du Lion) thuis kwam. Dinsdag zijn alhier de eerste nieuwe aardappelen per wagon ver- zoDden door dhr. Vandersteene en aan gevoerd door Jan Doelder, Magrette, welke aardappelen opgebracht hebben 600 gulden per gemet. Bij Koninklijk besluit is de heer A. F. J. M. Dierick benoemd tot burge meester van de gemeente Koewacht. Bij Koti. besluit van 22 dezer zijn benoemd tot gezworene van den Elisa- bethpolder, gemeente Biervliet, P. G. de Jonge, te Biervliettot gezworene van den Kruispolder, P. A. Lemsen, te Hontenisse. In de week van 17 tot en met 23 Juni kwamen uit Zeeland ter kennis van den gezondheidsraad 2 gevallen van roodvonk te Hontenisse, 1 geval dier ziekte te Vlissingen en te Breskens en 1 geval van diphteritis te Haamstede. Een zevental burgemeesters en secretarissen, onder wie het lid van Ged. Staten van Zeeland J. N. Elenbaas hebben aan verschillende gemeentebe sturen een circulaire gezonden, waarin zij medewerking verzoeken voor de oprichting van een vereenigiog van gemeenten beneden 10.000 zielen en van grootere gemeenten, die een platte landskarakter dragen. Zij motiveeren hun initiatief met de verwijzing naar het nuttig werk dat reeds door de vereeniging van Neder landsche gemeenten, waarin slechts ge meenten boven 10.000 inwoners ver- eenigd zijn, verricht is. Wel opent deze vereeniging, naar genoemde heeren schrijven, in hare statuten de mogelijkheid hare werk zaamheden uit te strekken tot gemeenten met een geringer zielenaantal. Dit laatste is ook reeds een enkele maal geschied. Het komt hun echter voor, dat de kleinere gemeenten er geen behoefte aan hebben, dat de ver eeniging van grootere gemeenten zich met haar bemoeit, maar dat zij haar eigen belang dienen te behartigen in een groote en krachtige vereeniging van gemeenten met plattelandstoestan den, welke vereeniging stellig menig maal met de bestaande vereeniging zal kunnen samenwerkeD. M. Crt. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 28 Juni 1914. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. J. p. T. Hugenholtz Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. Voorm. 9 ure Ds. Chr. Bruins. Nam. 2 ure Leeskerk. Gebouw Stationstraat. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. ure Ds. Chr. Bruins. Gereformeerde Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 26 Juni. M. J. K., 28 jaren, winkelbediende te Vlissingen, gedetineerd te Middelburg, is wegens verduistering (gepleegd te Terneuzen) veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf, met aftrek der preven tieve hechtenis. C. S. B., 21 jaren, arbeider te Koe wacht, is wegens mishandenng veroord. tot 10 of 10 dagen hecht. A. d. P., 26 jaren, grondwerker te Terneuzen, is wegenR wederspannigheid veroord. tot 10 of 10 dagen hecht. Gisterennacht werd te Middelburg braud ontdekt in de stookplaats van de houtzagerij der firn» de Broekert Co. Door tijdig optreden kou men blijkens de Midd. Crt. den brand zoover nog bedwingen, dat alleen het dak van de stookplaats verbrandde- Zpndagnacht ontstond, naar de A. R. Crt. meldt, in de Goudsbloem dwarsstraat te Amsterdam een twist tU8schen moeder en zoon, welke zoo hoog liep dat de 16-jarige zoon zijn moeder een trap gat, tengevolge waar van een miskraam ontstond waarbij de vrouw overleden is. De geneesheer constateerde dat de trap den dood der vrouw heeft veroorzaakt. De vrouw laat negen kinderen na. Niet van de partij. Te Hilversum werd bij een vorige verkiezing een kiezer met 'n auto afgehaald en naar het stembureau gebracht. Teruggen keerd bedankte hij bij het'uitstappen vriendelijk voor de genomen moeite, met de mededeeling, dat als de heeren meenden, dat hij den candidaat hunner partij had gestemd, zij zich vergisten. Deze week, bij-de herstemming, werd dezelfde kiezer weer per auto afgehaald. Hy stapte in en met een mooi gangetje ging 't er van door. Niet echter in de richting van het stembureau. Dit trok wel 's kiezers aandacht, maar de ver zekering, dat er nog een paar andere kiezers moesten worden opgehaald, stel de hem gerust. Nabij den tol op den weg Hilversum- Baarn werd hem verzocht uit te stappen, onder mededeeling, dat hij niet van de partij was. En al had hij alle mogelijke bezwaren, er uit moest hij. Terug kuieren den langen weg naar Hilversum was nu de boodschap. N. v. d. D. Te Bergen op Zoom is er brand uitgebroken in de houtzagerij en kisten fabriek van Verheul. Met zeer veel moeite mocht het de brandweer geluk ken den brand tot de machinekamer te beperken, die geheel uitbrandde. Aan de overige' gebouwen werd groote schade toegebracht. Dit is de derde maal dat in deze fabriek brand ontstaat. De oorzaak is onbekend. M. Crt. Het water in de Waal wast sterk. De rivierwerken zijn door den hoogen stand gestaakt, de aanwassen beginnen onder te loopen, waardoor het te winnen hooi geheel waardeloos wordt. Avp. Men meldt aan de Avp. uit Harder wijk Op zeer bedenkelijke wijze ver toont zich in het veld staande koren een ziekte, door de landbouwers „roest" genaamd. Ouden van dagen herinneren zich, dat deze ziekte hier voor ongeveer 75 jaren, enkelen noemen het jaar 1845 ook voorkwam. Toen moet zelfs de geheele rogge-oogst er door mislukt zyn 't Is te begrijpen, dat in lancfbouwkrin- gen de vrees gekoesterd wordt, dat ook nu van den oogst weleeus niet veel terecht kon komen. Diefstal van f5400. In een financieële instelling te Utrecht is, naar het U. Dbld. meldt, Dinsdag een ernstige diefstal gepleegd. Bij de stukken, welke per post voor deze bank aan het hoofdpostkantoor te Utrecht waren aangekomen, bevond zich ook een brief met een groot aantal bank biljetten van 300. Toen die brief op het kantoor der bank geopend werd bleek de inhoud niet overeen te stem men met het aantal bankbiljetten, dat in de enveloppe aanwezig moest zijn. Er ontbraken nl. 18 biljetten van f 300. De vermissing werd ontdekt door den administrateur der bank, toen deze de stukken van de post opende en nakeek nadat de correspondentie reeds eenigen tijd op het kantoor had gelegen. Een direct ingesteld onderzoek bleef zonder resultaat, waarom men van den diefstal kennis gaf aan de politie. Deze ver spreidde onmiddellijk op alle banken en effectenkantoren een lijst met de nummers van de verdwenen bankbil jetten, met het verzoek, bij aanbieding van een dezer biljetten daai van dadelijk mededeeling te willen doen aan de recherche. Als vermoedelijke dader van dezen diefstal is gearresteerd een geëmployeer de van die bankdeze genoot het volle vertrouwen en had daar dan ook een positie van beteekenis. Hij was er reeds 16 jaar in dienst. De aauleidiüg j tot zijn inhechtenisneming was de vol gende Dinsdag moest op het kantoor der bank een wissel worden betaald van 2400, die aangeboden werd door de firma Vlaer Kol en door den ver dachte met het volle bedrag werd uit betaald. Toen de wissellooper later op den dag cfet het door hem geïnde geld, bij de firma Vlaer Kol terugkwam, bleek, dat er in zijn portefeuille zes bankbiljetten van 300 waren, dra gende de nummers van de vermiste exemplaren en dus blijkbaar afkomstig van den diefstal. De firma Vlaer Kol gaf daarvan kennis aan de recher che, die zoodoende een spoor van het misdrijf in handen kreeg. De wissel looper herinnerde zich, dat hij deze zes bankbiljetten ontvangen had ten kautore van de bank in quaestie en deelde I mede, dat hem het geld voor den wissel ad 2400 was uitbetaald geworden door j den persoon, die thans als verdacht van den diefstal in hechtenis zit. Dit gaf j der recherche aanleiding dezen geëm ployeerde aan te houden, waar het voor haar vaststond, dat deze persoon de vermiste bankbiljetten (waarvan de I nummer* bekend waren) in handen had gehad, wat bewezen werd door het feit, dat hij denzelfden dag zes van die bank biljetten ad 300 in betaling had ge geven, voor den bewusten wissel van Vlaer Kol. Nader bleek nog, dat de kas van de instelling Dinsdag niet toereikend was, om den wissel van 2400 uit te be talen er was slechts 900 in kas en dus kon er onmogelijk 2400 worden uitbetaald desondanks is door den ver dachte aan den looper der firma Vlaer Kol f 2400 ter hand gesteld, wat het vermoeden heeft doen ontstaan, dat het beheer van den verdachte niet geheel en al in orde is geweest en hij het tekort in de kas beeft willen aanvullen f met de biljetten ad f 300 uit den aan- geteekenden brief. De 12 oyerige bank biljetten van 300 zijn tot heden nog niet gevonden. Denzelfden ochtend dat de diefstal werd ontdekt, waren echter reeds een aantal bankbiljetten aan an dere kantoren in betaling gegeven, o.a. ook aan de Ned. Bank. Al deze kan toren gaven inmiddels die biljetten ook weer in betaling aan anderen, zonder op de nummers te letten, wat de op sporing natuurlyk nu zooveel te moei lijker maakt. De verdachte blijft alle schuld ont kennen. De stukken zijn in handen der justitie gesteld. SchandelijkMen schrijft uit IJmuiden aan de Tel. Zondagmorgen vroeg ging een jonge bakkersgezel, die zich na den nachtar beid wat wilde verfrisscheD, een bad nemen bij de Noorderpier, en of hy zich nu te ver waagde, dan wel kramp kreeg hy verdronk. Een paar vletterlieden vonden den jongen man daarop drijvende. In plaats van hem in hun vlet te leggen, naar den wal te roeien en van de semaphore af om een dokter te teleloneeren, bonden zij een touw om het lijk en sleepten het achter hun boot naar de semaphore. Een bootje van de firma Volker Bos lag daar met stoom op, nam de vlet op en het daarachter liggende lijk op sleep touw en toen ging 't met volle kracht naar de sluizen. Aldaar aangekomen zou men meenen, dat het lyk behoorlijk op den wal zou worden gedragen Och neen 1 het werd op de meest ruwe ma nier met hetzelfde touw langs de trappen van den steiger naar boven gesleurd en men kon aan het lijk niet zien, hoe het boven kwam. En dat gebeurde ten aanschouwe van een bondertal menschen, die geen van allen een hand uitstaken of hun stem verhieven over zoo iets ergerlyks.

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 2