LUISTE LIEFDE. No. 24. Zaterdag 27 1914. 30e *iaar;4> Nieuws- en Advertentieblad F. DIELEMAX, voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Provinciale Staten van Zeeland. FEUILLETON. Binnenland. HUISIIII 5 COURANT. D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 tjent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIES van 1 tot 4 regels-25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groot» letter* worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing S/8 maal. Advertentiön worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en VrQ dagnamiddag TWEE uren. In de op Dinsdag 7 Juli aanst. te openen zomerzitting van de Provinciale Staten van Zeeland zullen blijkens de agenda, die we vinden in de Midd. Crt.. o. m. behandeld worden de volgende voorstellen van Gedep. Staten tot aanhouding van adressen van in gezetenen van Hansweert en van Honte- nisse omtrent verplaatsing van de ponton te Hansweert en van de stoomtram van Hansweert naar Vlake id. van een adres van V. J. Borm en andere inwoners van Hontenisse en aan grenzende gemeenten, om den weg van Hulst naar Walzoorden geschikt te maken voor wielrijders, met een adres van adhaesie van den A. N. W. B. id. van een verzoek van de Prov. Zeeuwsche vereeniging tot bestrijding van de tuberculose om een jaarlyksch subsidie van f 1600 tot wijziging van het reglement op de wegen en voetpaden id. van het reglement voor de cala- miteuze polders of waterschappen, met eene mededeeling betreffende door de besturen van eenige polders ingebrachte bezwaren. Tengevolge van de besluiten der Staten van 7 Juli 1876, en van 14 Juli 1903, tot wijziging van het Reglement voor de calamiteuze polders ot water - 1 schappen wordt aan de waterbouwkun- dige ambtenaren en de andere beambten en bedienden by de besturen der water- keeringen van de calamiteuze polders Roman van Gkokgk Ohnkt. Nadruk verboden.) Tien jaar lang was dit zoo gebleven de gelukkigste, de liefste dagen hadden lij zamen doorleefd. En thans was aan dien altijd wolkenloozen hemel plotseling zonder dat een wolkje het had aangekon digd, een storm verrezen, die alles had omvergeworpen en misschien zou de kalm te nooit meer terugkomen. De arme vrouw kon bij die treurige gedachten haar tranen niet bedwingen en stil, zonder zich te schamen liet zij die vloeien langs haar wangen en ternau wernood wischte zij ze met haar batisten zakdoek weg. Zij dacht niet aan haar ouden vriend, zij had zijn bijzijn vergeten lij dacht slechts aan haar vernietigd bestaan. Zy stond op en schreed lang zaam naar het venster, om te zien, of hij wien zij thans dacht te zijn bij haar tegenstandster, niet terugkeerde en daar door haar vrees zou verdwijnen. Maarzij zag niemand en een diepen zucht slakende mompelde zij »Neen zoo te leven, is geen leven Zij trad op den markies toe en hem diep in de oogen ziende, sprak zij of waterschappen pensioen verleend, Daar de regelen door G. S. vast te stellen. Herhaaldelijk is by G. S. aangedron gen, om te bevorderen, dat ook aan de secretarissen ontvangers van die bestu ren pensioen wordt verleend, doch zij achtten den tijd daartoe niet gekomen, zoolang zulks voor de secretarissen en ontvangers van de gemeenten niet was bepaald. Nu echter een pensioenwet voor de gemeente ambtenaren tot stand is ge komen, meenen zij, dat ook aan de secretarissen ontvangers recht op pen sioen moet worden gegeven, waarvoor een aanvulling van genoemd regiement noodig is. tot opening van een crediet van f 4000 's jaars, voor de jaren 1915 en 1916, aan de Z. L. M. ter bevordering en aanmoediging van de verbetering der paardenfokkerij; tot verhooging van het jaarlijksch subsidie, toegekend aan de vereeniging tot verbetering van het geitenras in Zeeland. Het bestuur der vereening tot ver betering van het geitenras in Zeeland verzoekt het jaarlijksch subsidie van 7 500 te willen verhoogen tot 800. Sedert 1912, toen aan de vereeniging tot wederopzegging een jaarlijksch sub sidie ad f 500 werd verleend, is de geitentokkerij in Zeeland zeer toege nomen. Blijkens het jaarverslag over 1913 waren er op het einde van dat jaar bij de vereeniging aangesloten 62 plaatselijke geitenfokvereenigingen met 2973 leden, houders van 4021 geiten, »Ik dank u voor de verstandige woor den, die gij daar even tot mij gesproken hebt. Het is waar dat een weinig scep ticisme en veel geduld mijn rust zouden verzekeren, maar wie zal mij die beiden geren B Gij weet dat ik een veeleischend karakter heb en een ziel, die niet in schikkelijk en toegeeflijk weet te zijn. Alles of nietszou mijn devies kunnen wezen. Tracht my dus niet langer tot schikkingen te bewegen, die onvereenig- baar zijn met mijn karakter. Wees de trouwe, verstandige vriend, tot wien ik, mij nooit te vergeefs wendde, als ik moei lijkheden had uit den weg te ruimen help my met uw ondervinding en uw wijsheid. Stel ter mijner beschikking de middelen om het geheim te kennen Markies de Villenoisy nam haar hand en drukte die vriendschappelijk. »Gij hebt koorts, Mina,* zeide hij, misschien was het beter als wij dit on derhoud verdaagden.» »Ik lijd, maar ik ben mij zelve geheel meester Gij kunt spreken....» »Welnu lieve, als ik u goed heb be grepen, hebt gy mij in bedekte termen gevraagd maar in elk geval hebt gij het mij gevraagd uw man na te gaau. Om de zaken maar bij hun naam te kennen, gij wilt hem laten Dagaan, doen bespionDeeren en een verslag hebben over zijn doeD en laten niet waar, ik bedrieg mij niet, dit is het wat gij verlangt tegen 56, 2448 en 3487 op het einde van 1912. De thans gedane aaDvrage vindt voornamelijk haar grond in de groote uitgaven, welke de vereeniging zich moet getroosten voor de instand houding van het te Serooskerke be staande foksitation, waarvan het groote nut voor de verbetering van het geiten ras niet kan worden betwijfeld. Het Rijk ging dan ook reeds met een subsidieverhooging voor. In overeenstemming met de berichten van den provincialen veearts en van het dag. bestuur der Z. L. M. stellen Ged. Staten voor aan de vereeniging een jaarlijksch subsidie ad 800 te verleenen, onder voorwaarde dat 300 worde overgedragen aan de commissie voor de exploitatie van de onderafdee- ling fokstation te Serooskerke (W.) tot uitzetting en opneming van kas geld tot sluiting van een geldleening van ten hoogste 435.000 tot heffing van opcenten op de Rijks belastingen voor 1915. Dinsdag is te 's Gravenhage overleden het Eerste Kamerlid J. D. baron van Wassenaer van Rosande, Chr. Hist, af gevaardigde voor Zuid Holland. De heer Van Wassenaer, die den leeftijd van bijna 63 jaren bereikte, had sinds 1904 zitting in de Eerste Kamer. De overledene was ridder in den Nederlandschen Leeuw, commandeur De lippen der gravin trilden, 't scheen dat zij aarzelden dit te beamen. Een uitdrukking van walging kwam op haar edel gelaat. Doch eindelijk antwoordde zij krachtig »Ja, dat verlang ik.» »Gij hebt gedacht dat ik in mijn diplo matieke loopbaan, gelegenheid heb gehad bekwame mannen te gebruiken voor der gelijke nasporingen en gij verlangt dat ik u een vertrouwd persoon zal uitkiezen die geen misbruik zal maken van het geheim dat hem zal worden toevertrouwd.» »Ja. Maar moet hem dan alles gezegd worden vroeg de gravin angstig. »0, neen,» antwoordde de markies kalm. »Hij zal dat wel kunnen raden - dat zal niet moeilijk zijn. Voor een specialiteit zal het niets beduiden dit geheim te ontdekken, dat zal slechts kinderspel zijn. Binnen vier en twintig uur zult ge alles weten >Zal het noodzakelijk zijn dat ik dien man zie?» vroeg de gravin angstig ongerust. Ongetwijfd.» »Zoudt gij hem geen bevelen kunnen geven zonder dat ik verplicht beo er bij te komen ?t »Mijn lief kind, verwacht dat niet van mij riep de oude diplomaat thans. >Ik neb u hartelijk lief, maar ik acht ook uw man hoog. Ik vind dat ik reeds zeer ver ga door u zoo tegenover hem te dienen. der ridderlijke Duitsche orde Balye van Utrecht en curator van de T. H. te Delft. Hij verwierf als zeeofficier de Atjehmedaille en het eerekruis voor belangrijke krijgsverrichtingen, Atjeh 1873—'76. Bij het departement van oorlog is van kolonel De Jongh uit Walona een telegram ontvangen, meldende de bevestiging van de gevangenneming van majoor Verhulst en kapitein Reiners en verder, dat de heeren De Waal, De Groot, Sonne en Van Vliet in goeden welstand in 't Noorden van Epirys zijn. Omtrent de officieren Snellen, Doorman en Mallinckrodt waren nog geen be richten ingekomen. Het pantserdekschip Noord-Brabant dat te Algiers is aangekomen, krijgt aldaar order om de reis naar Durazzo te vervolgen. Het schip keert van daar met het liik van majoor Thomson aan boord via Malta naar Nederland terug, alwaar het in de haven van IJmuiden zal binnenloopen. M. Crt. OOST-INDIE. Blijkens een uit Ned.-Indië ontvangen telegram, betreffende de ongeregeld heden in het landschap Matan (resi dentie Westerafdeeling van Borneo) is door een patrouille een versterking genomen, waarbij de geheele bezetting is gesneuveld. Onzerzijds sneuvelde een inlandsche sergeant, terwyl twee Amboineesche fuseliers gewond werden. M. Crt. Ik wil daarom een laatsten schijn van onzijdigheid bewaren. Ik zal ter uwer beschikking de middelen stellen om ach ter de waarheid te komen, gy zult daar dan gebruik ran kunnen maken »Welnu dan wanneer zult gij mij uw mannen zenden Vandaag. Ik zal eerst naar de prefec tuur gaan, hem moeten spreken en hem dan tot u zenden.» >Ik zal niet uitgaan.» »Dan verlaat ik u.« Hij nam zijn hoed, bleef voor de gra vin staan en zeide op luchtigen toon »Het is dus vast besloten, gij gaat niet terug? Vergeet niet dat de daad, die gij gaat bedrijven er eene is, die een man van karakter als de uwe, niet mak kelijk vergeet.» >Al8 hij onschuldig is, zal hij er niets van te weten komen en is hij schuldig, dan doet het er niet toe.» »Tot ziens dan Hij kuste haar de hand eu vertrok. Zij bleef in gedachten verzonken, thans kalmer gestemd door het genomen besluit en nu stond zij voor het begin van haar taak. Toen zij tegen drie uur een boek opnam en trachtte te lezen, trad een knecht binnen en zeide op zachten toon »Daar is iemand om mevrouw te spre ken, hij zegt te komen namens dan mar kies de Villenoisy.» Wordt vervolgd).

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 1