Binnenland. Gemengd Nieuws. in het departement der oostelijke Pyre neeën een orkaan gewoed heeft, die vooral aan de boomgaarden groote schade heeft toegebracht. Marseille heeft een zwaren storm te verduren gehad, die ook te Toulon heett huisgehouden en uit St. Etienne wordt gemeld, dat het daar Dinsdagochtend in de bergen zwaar gesneeuwd heeft. N. R. Crt. BELG1IE. De samenstelling der Belgische Kamer vóór en na de verkiezingen is als volgt katholieken vroeger 101, nu 99;liberalen vroeger 44, nu 45socialisten vroeger 39 nu 40christen-democraten vroeger 2, nu 2. Arp. ENGELAND. Zes bestuursleden van de Sociale en Politieke Vrouwenunie, verleden week gevangen genomeo en beschuldigd van samenspanning met misdadige oogmer ken, werden Dinsdag in het politiehof van Marylebone gebracht. De zaak kon echter niet behandeld worden en moest tot heden worden uitgesteld, door dat twee hunner Grace Roe en Nellie Hall aanhoudend krijschende en gillende en woest met de agenten wor stelende, het getuigenverhoor onmogelijk maakten. Hall zei, dat zy sedert Zon dag tweemaal kunstmatig was gevoed Een schande voor een niet veroordeelde beschuldigde, riep Roe. Deze had sedert Zaterdag gevast, maar was niet kunst matig gevoed. Beide vrouwen leken uitgeput, toen zy binnen waren ge dragen. Zy lagen met gesloten oogen in een stoel achterover. Maar de op winding gaf hun geweldige kracht, en de agenten konden ze nauwelyks in bedwang houden. Gillende werden zij ten slotte weggesleurd. N. R. Crt. AMERIKA. Uit San Francisco wordt gemeld, dat daar de overtuiging veld wint, dat niet vóór 1 Jan. 1915, den aanvankelijk vast gestelden datum, het Panamakanaal voor de vrachtvaart zal kunnen worden opengesteld. Een der gevolgen die men, in de kringen van den graanhandel, van deze openstelling verwacht, is dat zeilschepen hun beteekenis voor het korenvervoer van het Westen der Ver. Staten naar Europa zullen verliezen. Het Opperste Gerechtshof te Washing ton heelt uitspraak gedaan in de zaak van de Amerikaausche eischers, die schadevergoeding hadden gevraagd in verband met de ramp van de Titanic. Het besliste dat de eischers enkel rechten kunnen doen gelden op wat er van schip en lading geborgen was en op de betaalde passagegelden en gestorte vrachtgelden. Van de door Amerikanen ingediende eischen tot een totaal bedrag van ca. 13.000.000 dollar komt dus zoo goed als niets terecht. N. R. Crt. andra, in Regent Street eenige inkoopen ging doen. Daarna heeft zij een intiem bezoek gebracht bij onzen gezant, jhr. mr. De Marees van Swinderen en met den gezant en diens echtgenoote de thee gebruikt. Het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente te Bennebroek heeft, naar de O. H. Crt. meldt, beroepen ds. A. S. Talma, oud minister van landbouw, nijverheid en handel te 's-Gravenhage. Prins Hendrik heeft gisteren teUtrecht in de Jacobikerk de huwelijksinzegening bygewoond van zijn adjudant luit. t. zee le kl. W. C. Byl de Vroe met freule Calk oen. Na de inzegening zat de Prins mee aan een noenmaal in den huize Ok huyzen. M. Crt. H. M. de Koningin en H. M. de Koningin Moeder hebben ieder 50 ge schonken aan het weduwenfonds van de Vereeniging van Prot. Godsdienst onderwijzers iu Nederland, die dit jaar haar 60-jarig bestaan* herdenkt. Men meldt uit Londen aan het flbld., dat de Koningin-Moeder, die thans logeert bij haar zuster, de hertogin van Albany, te Clareraou', Maandagmiddag, na eerst op Buckingham Palace te heb ben geluncht met den Koning en de Koningin en een bezo-k t hebben ge bracht aan de Koningin-Weduwe Alex- AXEL, 29 Mei 1914. Te oordeelen naar de vele woon wagens, tenten en kramen, die we deze week onze stad zien binnenkomen, be looft de kermis dit jaar weer een heele drukte te geven. Als oude bekenden zagen we weer terug de heeren Frans Janvier met zijn stoom-carroussel, Th. de Smet met een fraaie draaimolen, de familie Bakker met hqn schouwburgtent, verder een schommel, gebakkramen en andere gelegenheden, alle zeer geschikt om het kermisvierend publiek te amu seeren. Aller wensch zal zeker wel bepaald zijn tot mooi weer. Aangaande het concours vernemen we, dat het aantal deelnemers in de drafkoersen alle voorgaande overtreft. Zelfs zullen drie Engelsche dravers, die rechtstreeks uit Engeland naar hier komen, meeloopen. Omtrent het bezoek is de verwachting hoog gespannen. In de Maandag te Koewacht ge houden vergadering der ingelanden van den Kernemelkpolder, werd in de vaca ture van dijkgraaf, ontstaan door het overlijden van den heer C. .P. J. Die- rick, voorzien door de benoeming met algemeene stemmen van den heer Alb. Dierick aldaar. By de Dinsdag te Koewacht plaats gehad hebbende candidaatstelling voor lid van den raad, noodig door het over lyden van den heer Dierick, werd bij enkele candidaatstelling als gekozen verklaard de heer Alb. Dierick. Bij bevelschrift der Arrondisse- ments-Rechtbank te Middelburg is ver wezen naar de terechtzitting met last tot gevangenhouding van den beklaagde M. J. K., 28 jaren, reiziger te Vlissingen, thans gedetineerd te Middelburg, be klaagd van verduistering in dienstbe trekking gepleegd te Ter Neuzen. Blijkens opgave in de St. Crt. kwamen in de week van 20 tot en met 26 Mei uit Zeeland ter kennis van den centralen gezondheidsraad van roodvonk 2 gevallen te Hulst, 1 geval te Groede, Kruiningen en Scherpenisse, en vau diphtheritis 3 gevallen te Vlissingen, 2 te Groede, 1 te Goes en te Hulst. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 31 Mei 1914. (EERSTE PINKSTERDAG). Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. F. T. Hugenholtz. Collecte voor de zending. Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma, Nam. 2 ure Ds. Chr. Bruins. Gebouw Stationstraat. Voorm. 9 ure Ds. Chr. Bruins. Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma. Gereformeerde Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Maandag 1 Juni 1914. (TWEEDE PINKSTERDAG). Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Collegte voor de zending. Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. j Voorm. 9 ure Ds. Chr. Bruins. Gebouw Stationstraat. J Voorm. 9 ure Geen dienst. Gereformeerde Gemeente. I Voorm. 9 ure Leeskerk. Als een bijzonderheid, tenminste zeker niet van algemeene bekendheid, is het volgende tafereeltje uit de dieren wereld, dat zich dezer dagen onder Souburg afspeelde. Een reiger staat aan den slootkant om een paling of een kikker te bemach tigen. Terwijl hij op den uitkijk staat, komt in zyue nabijheid eeD waterrat uit zijn hol. Nauwelijks heeft langbeen hem in 'toog, of hij grijpt hem met den snavel en werpt hem op het weiland. De rat loopt dadelijk weg, doch de reiger vliegt op en na een paar slagen met de vleugels, is hij bij zijü prooien grijpt hem weer met zijn snavel. De rat is echter niet dood want nauwelijks voelt deze een oogenblik later, dat de reiger hem loslaat, of hij vlucht voor de tweede maal weg. Weer vliegt de reiger op en heeft spoedig den rat weer tusachen zijn snavel. Blijkbaar nijpt hij uit alle machtwant een oogenblik later ligt de rat zoo goed als dood op deD grond. De reiger neemt hem voor de vierde maal op en den kop omhoog stekende verdw ijnt de rat in zijn bek, eerst den kop, daarna den langen staart, die nog een korten tijd uit den snavel hangt. Een verdikking in den langen hals weldra in den krop is duidelijk te zien. Een poosje later vliegt de reiger op, en een eind verder strijkt bij neer om opnieuw voedsel te zoeken. Zouden er wel voldoende visschen, palingen of kikkers in de lage weiden van Walcheren zjjn, zoodat de reiger tot ander dierlijk voedsel zijn toevlucht moet nemen vraagt de berichtgever aan de M. Crt. Onder Slochteren (Gr.) is de 61- jarige P. D. H. te water geraakt en ver dronken. Donderdag is de in aanbouw zijnde villa van dr. Andrae, directeur der H. B. S te Leiden, in het Prins Hendrik park te Oegstgeest, voor een groot deel afgebrand. De oorzaak is onbekend. JV, R. Crt. Te Ede is op de houtzagerij van de ta. Tulp de 32 jarige S. B. bij het neerwerpen onder een zwaren balije raakt, dien hij met drie anderen droeg enkele uren later is hij overleden. Maandagavond reed te Amsterdam op de Prinsengracht een 16 jarig meisje, dat een jongensfiets bereed in de gracht. Haar buurjongen de 22 jarige H B. sprong haar na, doch kon weinig ter redding uitvoeren, daar hij niet kon zwemmen. Het meisje kon tijdig gered worden,'doch 3. moest zijn poging met den dood bekoopen. Naar het Hbld. schrijft werd de redding door het op dringend publiek ten zeerste bemoeilijkt. De sluitzegelwoede. Als een slecht gevolg van de sluitzegelwoede meldt het Vad., dat te Vlissingen een paar jeugdige knapen zijn opgespoord, die in een winkel pakken zeep wegnamen, alleen om in het bezit der op die pakken zittende sluitzegels te komen. Dinsdagavond had bij den bakker H. in de Javastraat te Arnhem een gasontploffing plaats, doordat een gas fitter met licht naar een lek zocht. De fitter werd ernstig gewond en moest naar het ziekenhuis worden vervoerd. De schade is aanzienlijk, doch wordt door verzekering gedekt. M. Crt. Een vreemde, geschiedenis. Zooals men zich zal herinneren, wilde in 't begin van April eeD jongmensch bij een apotheker te Groningen zuringzout koopen. De apotheker gaf hem bruis poeder en 'tjonge mensch werd in het ziekenhuis ppgenomen, waar bleek, dat hij krankzinnig was. Tot nog toe is het niet mogen gelukkpn de familie van dezen ongelukkige op te sporen. i Avp. Pakhuisbrand te Amsterdam. Dinsdagmiddag omstreeks half drie is een zware brand uitgebroken in pand no. 16, Dordrecht genaamd, op het oude i entrepótterrein aan het Kadijksplein te Amsterdam, welk pand als opslagplaats van riet en rottiüg van de firma W. G. dienst deed. De brand ontstond op den tweeden zolder en was, zooals later bleek, veroorzaakt door het neerzetten j van een brandende kaars in de nabijheid! van het licht brandbare rotting, ondankij het strenge verbod, om met vuur def pakhuizen te betreden. Met groote kracht werd door de brand-! weer het vuur aangepakt, verscheidene! automobiel stoomspuiten en dedrijvende! stoomspuiten Jason en Jan van derj Heide wierpen met verschillende stralen! uit standpijpen geweldige watermassa'» op het vuur. Om zes uur leek het gevaar! geweken en rukte het meerendeel van het materieel io, alleen de Jason bleef! nog tot 9 uur water geveD, maar stopte toen ook. Te vroeg echter, zooals later! bleek, want om 11 uur sloegen de vlam men uit het naast gelegen pakhuis 15,1 dat voor dezelfde doeleinden gebruikt werd. Onmiddellijk kwam nu weerde geheele brandwacht in het geweer, die er in slaagde de met Malakka stokken en gom van het Leidsche Veem beladen pakhuizen 13 en 14 te behouden. De pakhuizen 15 en 16 brandden uit, 13, 14 en 17 beliepen groote waterschade.} De N. R. Crt. meldt nader De brand aan het Oude Entrepot te Amsterdam was Woensdagmorgen nog lang niet gebluscht. Onvermoeid hiel den de brandweermannen, soms tol halverwege de knieën wadend in de stroomen bluschwater, die zich schui mend van de kappen der brandende pakhuizen stortten, de straalpijpen op venstergaten gericht, waaruit nog altijd dikke rookmassa's opstegen. Van weerskanten werden de zolders over hun gansche lengte doorspoten, zoodai; af en toe de brandweerlieden, die, dooi! dikke rookwolken omhuld, iu de vens-, ters hun slangen hanteerden, plotseling' een trisch bad kregen van hun kame raden aan den overkant. De oorzaak van het overslaan van den brand schijnt niet zoozeer in den krachtigen wind gezocht te moeten worden als wel it de omstandigheid, dat de balken dit de zolders dragen loopen door de brand muren heen. Om 9 uur kon de brandweer inrukken Het vuur was vrijwel overal gebluschtj alleen bleven nog enkele spuitgastei ter bewaking achter. Aangaande de brandschade wa ter beurze nog niets bekend. Wij ver, nemen nog, dat zich op de zolders vat het pand Kortrijk, naast het verbrandt pand Dordrecht gelegen, voor f 1,000,000» tabak lag, die geheel met water ii doorweekt. De Haarlemsche recherche heefl Woensdag een goede vangst gedaan Eenige dagen terug werden ten nadeeltl van J. P., rijwielhandelaar aldaar, tweel damesrij wielen verduisterd, en ten na- deele van G. de V., rijwielhandelaar te Schoten, een damesrywiel. De drie rijwielen werden te Haarlem bij een opkooper in beslag genomen, by wiet ze verkocht waren te zamen voor twee en twintig gulden vijftig cent. Woensdag gelukte het aan de reehert che de verkoopster in Den Haag op te sporen. Het bleek te zijn een 26 jarig mei3je, B. S., in Den Haag woonachtig Bij haar aanhouding bekende zy vol mondig, niet alleen de drie te Haarleu gepleegde verduisteringen, maar teveni deelde zy mede, dat ze in Den Haag in den laatsten tyd niet minder dan 15 rijwielen had verduisterd en 4 witte rokken had ontvreemd. O. H. Crt. VI esrhvergiftiging Het gezin vat den werkman P. P. te Goes, is na hel eten van daar ter stede rauw gekocht gebakt, zoo onwel geworden, dat geneee-, kundige hulp moest worden ingeroepen. Avp.

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 2