Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. een tijdperk van bloei gehad. Men heeti de jaren tussehen 1850 en 1877 wel eens „de gouden eeuw" op landbouw gebied genoemd. En toch was die gouden eeuw niet in alle opzichten een bloeitijdperk en zeer^ terecht heeft men die jaren wel eens gekenmerkt als een tijdperk van materieelen bloei, doch intellectueele malaise. En wanneer wy ons nu het beeld van de tentoonstelling jn gedachten terug roepen, dan blijkt daaruit op overtui gende wijze, dat wij thans een tijdperk doormaken niet alleen van materieelen, maar ook van intellectueelen bloei. Allerwege heerscht een opgewekt leven en zoowel in de kringen van de land bouwers zelf als in die van de Staats zorg voor den landbouw heerscht nog steeds de overtuiging, dat krachtig naar verdere verbetering gestreefd moet worden. En zoo lang die geest over onzen vaderlandschen landbouw vaardig blijft, zoo lang zullen wij mogen blijven hopen, dat wij onze hooge plaats in de landbouw wereld vanWest-Europazullen blyven innemen. Tot de middelen, die kunnen dienen tot meerdere volmaking en die kunnen dienen om te laten zien, wat ons nog ontbreekt, moeten ongetwijfeld tentoon stellingen gerekend worden en daarom wensch ik nogmaals mijn vreugde uit te spreken over 't feit, dat deze eerste landbouwtentoonstelling van de Kon. Ned. Landbouwvereeniging zoozeer is geslaagd, om een hoogst leerrijk beeld van onzen vaderlandschen landbouw te geven. Het is u allen bekend, dat in de vorige Alg. Vergadering is aange nomen deze Nationale Landbouwten toonstelling te doen volgen door een reeks van elf, naar nieuwe inzichten georganiseerde provinciale tentoonstel lingen. De voorbereidingen voor twee dier officieele provinciale tentoonstel lingen, namelijk die te Middelburg in 1914 en te Arnhem in 1915, zijn bereids in vollen gang. Mogen ook die tentoon stellingen slagen in dien zin, dat zij een stuk aanschouwelijk landbouw onderwijs in de betreffende provinciën vormen. Volgens de overgangsbepalingen van onze in 1909 Koninklijk goedgekeurde Statuten moeten die statuten herzien worden in het jaar, volgende op dat waarin de eerste algemeene tentoon stelling door onze vereeniging werd gehouden. Op grond daarvan vindt gij in de agenda van heden een voorstel tot wijziging dier statuten. Daarbij zijn vrij verregaande wijzigingen in de orga nisatie onzer vereeniging voorgesteld Met name geldt dit voor het orgaan, dat voortaan met de leiding der zaken belast zal worden en daarby hebben wij er vooral naar gestreefd te ver krijgen, dat door de samenwerking van het nieuwe bestuur, o. m. uit vertegen woordigers van alle provinciale Land bouwmaatschappijen, de Kon. Nederl Landbouwvereeniging, behalve door het houden en organiseeren van tentoon stellingen, als centraal lichaam werk zaam zal kunnen zijn, zonder daarby evenwel de zelfstandigheid der provin ciale maatschappijen aan te tasten. Over de uitreiking der getuigschriften en herinneringsmedailles zal ik thans niets zeggen, ik hoop dit te doen bij bet tweede gedeelte onzer algemeene vergadering, die ik hiermede voor ge opend verklaar". Ten 3 uur werd in hetzelfde gebouw als tweede gedeelte der algemeene ver gadering overgegaan tot de uitreiking van de op de Nationale en Internationale Landbouwtentoonstelling te 's Graven- hage in 1913 behaalde getuigschriften en herinneringsmedailles. Deze bekropiag werd o. m. bijgewoond door den minister van Landbouw enz., mr. Treub, door den directeur-generaal van Laudbouw, den heer Van Hoek, en door de gerechtigdeu tot in ontvangst name van diploma's en eerepenningen. Bij deze plechtigheid hield de Prins een toespraak, waarin hy de voortref felijke werking prees van het bij de bekroningen gevolgde beginsel om in plaats van medailles, getuigschriften en geldelijke tegemoetkomingen voor col lectieve inzendingen toe te kennen. Hierna sprak de voorzitter der keu ringscommissies, de heer P. de Bruijne, de winnaars in tenloonstellingsafdee- lingen toe. De herinaeringsmedaille vertoont op de voorzijde 's Prinsen borstbeeld op de keerzijde liet beeld van denzaaienden landman. Zij werd door den Prins zelf uitge reikt in de Gotbische zaal. Om half vijf werd het hoofdbestuur, waarin .uit Zeeland zitting hebben de heeren J. H. O. Dominicus van Krui- ningen en K. J. A. G. baron Collot d'Escury van Kloosterzande, resp. voor zitter van de Z. L. M en van den A. N. Zuivelbond, met de winners van door H. M. en haar Moeder uitgeloofde* me dailles van de groote landbouwtentoon stelling in 1913, door H. M. de Koningin op het Huis ten Bosch ontvangen. nuntius te Den Haag, met zijn auditeur, mgr. Vallega; mgr. A. Callier, bisschop i van Haarlem mgr. L. Schrijnen, bis- i schop van Roermond met hun secre j tarissen en vele andere geestelijken van 1 verschillenden rang.* Mede was in de kerk aanwezig mr. L. P. M. H. baron Michiels van Verduynen, secr.-generaal van het Permanent Hof van Arbitrage mr. J W. v. d. Biesen, lid van de Eerste Kamermr. A. K. J. baron van Oldenzeel tot Oldenzeel, als afgevaar digde van de Souvereine Malthezer Ordebenevens vele burgerlijke en militaire autoriteiten. Verder was de kerk gevuld met belangstellenden. De H.-Requiem-Mis werd gecelebreerd door mgr. H. van de Wetering. De kathedraal was geheel gevuld. De lantaarns langs den weg, welke de stoet volgde waren met rouwfloers be kleed. Van den toren, zoomede van het Raadhuis was de vlag halfstok ge beschen Avp. Koninklijke visite. Nadat de koning en de koningin van Denemarken achtereenvolgens Londen, Parijs en Brussel hebben bezoèbt, wor den ze deze week de gas.ten van onze Koningin. Ze zullen in ons land bezoeken de steden Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Natuurlijk zijn ze in het buitenland met meer of minder geestdrift ontvangen en zoo maakt ook de bevolking van 's-Gravenhage zich op, om de ontvangst van het Deensche vorstenpaar zoo har telijk mogelijk te doen zijn en overal waar men verwacht, dat de hooge gasten zullen passeeren worden versieringen aangebracht. Vandaag komen koning Christiaan en koningin Alexandrina te 's-Gravenhage aan. Morgen wordt een bezoek gebracht aan Amsterdam, waar in den voormiddag een rijtoer wordt gemaakt door ver schillende stadsgedeelten en daarna zal H. M. Koningin Wilhelmina om 11.31 u met de Deensche gasten per extra-trein naar Rotterdam sporen. Van het Maasstation zullen de vorste lijke personen zich dadelijk aan boord begeven om een boottocht te maken door de havens'. Van 1 tot 3 uur wordt vertoefd op het pantserschip „Jacob van Heemskerk", waar onze Koningin een noenmaal aanbiedt. Om half vijf zal men weer in Den Haag zijn teruggekeerd. Het programma voor Den Haag bevat o. m. het volgende Zaterdagavond na aankomst ontvaDg;-! van de Deensche consuls, maaltijd en bezoek aan het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen daarna kunstavond, aangeboden door den Gemeenteraad. Zondag voor middag godsdienst,oefening in de Waalsche kerk, 1 u. maaltijd in het Huis ten Bosch «u 's avonds in de Galerjjzaal. Maandag vertrek naar Amsterdam, vanwaar de Koningin en de Prins te 12.15 u. afscheid zullen nemen van den Koning en de Koningin van Denemarken. Een plechtige begrafenis. Ouder enorme belangstelling had Woensdag de plechtige uitvaart plaats - van mgr. Ley'ten, bisschop van Breda, j Te 10 uur arriveerde bfr. H. van de Wetering, aartsbisschop van Utrecht, vergezeld van zijn secretaris, den heer H. Koopmans. Na een kort bezoek bij de lijkbaar van den overledene, begat j de aartsbisschop zich naar de kathe draal om daar het stoffelijk overschot j in ontvangst te nemen. Te kwartover i tien verliet de lykstoet, het bisschoppe- lijk paleis en begaf zich naar de kerk, waar te halfelf de plechtige lijkdienst werd gehouden. Bij den dienst waren tegenwoordig mgr. Giovanni Tacci, apostolisch nuntius te Brussel, inter- AXEL, 22 Mei 1914. Aan de gisteren door de handboog maatschappij „Ons Vermaak" alhier uitgeschreven schieting werd door 49 schutters deelgenomen. De hoogvogel werd geschoten door Joh. Allefs te Koewacht, de zij vogels door Cyr. van Rumste te Axel en Hon. van Waes te Westdorpe en de kallen door Alph. van den Berghe te Koewacht en Hon. van den Bos te Axel. ^n de Dinsdag alhier gehouden vergadering van stembevoegde ingelan den van den polder „Beoostenblij Be noorden" werd gekozen als gezworene de heer F. Dekker Fz., in plaats van den heer K. de Feijter, die niet meer in aanmerking wenschte te komen. De begrooting 1914/1915 werd vast isteld in ontvang ern uitgaaf op 15760,07s met een post onvoorziene uitgaven van 65,27B. Het salaris van den dijkgraaf werd verhoogd van J 56.tot 75.—. De werkzaamheden aan den Zeeuwsch-Vlaamschen tram hebben goeden voortgang. Verschillende ploe gen zijn nog steeds aan het graven, maar naar we vernemen, is het moei lijkste deel daarvan reeds geschied. Weldra zal ook meer in de nabijheid onzer gemeente een aanvang worden gemaakt met het leggen der rails en het bouwen der stations, enz. Zoo zullen op 11 Juni a. s. te Neuzen o m. worden aanbesteed het maken van een douanestation aan de Roode Sluis, nabij Zuiddorpe; het maken van een station te Sas van Gent en het maken van een Directiegebouw, een gebouw voor remisen, centrale werkplaatsen, magazijnen, enz. en een gebouw voor brandstoffenloods c. a. te Drie Schouwen bij Axel. straf, met aftrek der preventieve hecht. W. d J., 27 j., koopman teTerNeu- zeD, gedetineerd teMiddelburg,iswegens heling veroord. tot 3 maanden gevang., met aftrek der prev. hecht. P. v. d. H., 37 j., timmerman te Sas van Gent, is wegens diefstal veroord. tot 10 of 10 dagen hecht. G. - A. L. v. O., 23 j., slagersknecht te Hulst, is wegens niet voldoen aan het bevel van een ambtenaar en belee- diging. ambtenaar veroord. tot 15 of 15 dagen hecht. A. G-, 25 j-, arbeider te Koewacht, beklaagd van bedreiging met zware mishandeling, is vrijgesproken. Bij bevelschrift der Arrondisse- ments Rechtbank te Middelburgisrechts- ingang verleend met last tot gevangen houding en verwijzing naar de terecht zitting tegen J. A., 29 jaren, stoker, geboren te Maastricht, thans gedetineerd te Middelburg ter zake van verduiste ring van een rijwiel te Sas van Gent den ,1 Mei 1914, ten nadeele van een rijwielhandelaar te Terneuzen. Door de Rechtbank te Middelburg is tegen M. J. K., 28 jaren, handels reiziger te Vlissingen, gedetineerd te Middelburg, beklaagd van verduistering, gepleegd in Zeeuwsch-Vlaanderen O. D., de gevangenhouding met 30 dagen ver lengd. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 24 Mei 1914. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. Voorm. 9 ure Ds. G. R. Knijper. ^van Schoondijke). Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma. Gebouw Stationstraat. Voorm. 9 ure Ds. J. H'. Lammertsma. Nam. 2 ure Ds. G. R. Kuijper. Gereformeerde Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 22 Mei 1914. Ie P. M., 27 jaren, werkman te Ter Neuzen, 2e A. V., 32 jaren, werkman te Ter Neuzen, beiden gedetineerd te Middelburg, zijn wegens diefstal ieder veroordeeld tot 6 maanden gevangenis Koninklijk bezoek aan West-Friesland. Maandag hebben H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik een tochtje gemaakt door West-Friesland. Reeds I des morgens om 7.15 arriveerden de koninklijke gasten te Enkhuizeh. Op het perron was de burgemeester van Enkhuizen benevens de Commis- l garis der Koningin mr. van Leeuwen. I Hare Majesteit met gevolg begaven j zich naar de op het Stationsplein ge reedstaande auto's en nu ving de tocht aan, die ruim 7 uur zou duren met enkele korte onderbrekingen en door prachtig weer is begunstigd. Op het Stationsplein stond een dichte meuschenmenigte opeengepakt; de ha ven vol schepen met de vlag in top j leverde eën vroolijken aanblik op. Enkhuizen werd in alle richtingen I doorkruist, vooral ook om mooie oude I gebouwen te bezichtigen. Hier en daar werd stapvoets gereden. De rit duurde ongeveer 20 minuten. Daar het Kon. bezoek geen officieell karakter droeg waren geen versieringen aangebracht, maar heel de stad was in vlaggentooi, en overal waar de stoet 1 langs trok, stonden de menschen in I dichte ryen geschaard. Door een oude stadspoort ging het nu naar buiten, den straatweg langs, die door een aaneengeschakelde rij van dorpen leidt naar Hoorn, door „De Streek", alom in den lande vermaard door land en tuinbouw, door karakte- j ristieke boerenhotsteden, welke omge-1 veu ziju van dichte boomgaarden en j vette weiden. Zoowel de veestapel van West-Friesland als de zaadbloemencul-l tuur in den Oosthoek van Drechterlaud hebben een naam tot ver buiten de landsgrenzen. Aan de grens van Bovenkarspel Dam de burgemeester van Enkbuizen at-1 scheid van het gezelschap, dat zijn weg vervolgde door Bovenkarspel, Groote-j broek, Lutjebroek, Hoogkarspel naar Westwoud, waar aan de boerderij van den beer Neefjes halt gehouden werd,' De burgemeester van Westwoud, eige-J naar der hoeve, ontving de Hooge Be l zoekers, en leidde hen rond door det stallen, die er keurig uitzagen. De veestapel bij de hoeve behoorende, werd! eveneens met groote belangstelling be-, zichtigd. Na dit oponthoud werd de tocht weer voortgezet door Ooster- en We3ter-Blok-l ker, en weldra arriveerde men te Hoorn. Aan de grens van Hoorn werd de) stoet opgewacht door den burgemeester van Hoorn, den heer A. A. de Jongh.

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 2