LAATSTE LIEFDE) 30e «laam iJ ÊJ \o. IS Zaterdag ^3 Mei l«M t Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. ftlELEMAN, AXEL. Buitenland. F EUILLETON. Landbouw. - fm ANT. D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. AdvertentiëD worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Oorlog in Mexico. Dinsdag zijn uit Washington de Ame rikaansche gedelegeerden naar de be middelings-conferentie te Niagara Falls vertrokken. President Wilson heeft hun geen bepaalde afscheidsinstructies mee gegeven, maar hun opgedragen, voor stellen af te wachten en een tegemoet' komende houding aan te nemen. Echter voerde Wilson er deopmerking aan toe, dat het herstel van de rustin Mexico afhankelijk schijnt van de ver wijdering van generaal Huerta van het bewind en van de instelling van een krachtig, eerlijk voorloopig bestuur, dat verkiezingen zal laten houden, waarbij geen pressie van hoogerhand geoefend wordt. De gedelegeerden van Huerta schij nen te hebben verklaard (maar hierom trent %xyn allerlei tegenstrydige geruch ten in omloop) dat zij bereid waren, het aftreden van Huerta aan te bevolen, echter op voorwaarde, dat men tot een definitieve overeenstemming zou kunnen geraken over het nieuw in te stellen bewind. In den tusschentijd baart de militaire toestand in Mexico wel eeuige zorg. Mocht het te Tampico of elders komen tot uitspattingen tegen de Amerikaan- sche troepen, dan zou dit zeer ernstige verwikkelingenkunnen na zich sleepen. De staat van zaken wordt te Mexico (stad) als zeer ernstig beschouwd. Men vreest dat binnen enkele dagen oulusten zullen uitbreken. Roman van Gkorgb Ohnet. Nadruk verboden.) De vroolyke uitdrukking was weder op haar gelaat teruggekeerd en zich tusschen beide mannen plaatsende, sprak zij »Mijne heeren, ik dien u aan elkaar voor te stellen graaf Waradin, majoor van de garde, graaf de Foutenay attaché aan de Fransche ambassade.* En op de woorden drukkend, voegde zij er lachend bij »Door aanhuwelijking een neet van me.« De majoor trok een gezicht dat wilde i zeggen »Waar komt zoo op eens die ■eef van daan?t doch hij maakte niet temin een buiging en mompelde eeuige 1 woorden van welkom, die Armand hoffe- J lijk beantwoordde. De prinses scheen blyde hen zoo goed met elkaar te zien en naar den salon bjj haar loge gaande j zeide zij >Ik heb genoeg van de muziek. Ik keer naar huis terugmag ik u daar (een kop thee aanbieden?* En toen Armand boog als teeken van (toestemming, sprak zij Welnu, brengt u mij dan naar mijn {rijtuig en over een kwartier wacht ik u Bij San Luis Potosi zijn de telegraaf lijnen doorgesneden. Men denkt, dat de opstandelingen Guadalajara zullen aanvallen. Uit El Paso wordt gemeld, datgene raai Villa een tfoepenmacht der regee ring van 5000 man heeft verslagen by Paredon. De regeeringstroepen werden zwaar geteisterd, en onder de gesneu velden zijn twee generaals. Villa maakte 800 gevangenen. Ook vermeesterde hij verscheiden machine geweren en veel schietvoorraad. N. R. Crt. ALBANIË. Naar de Neue Freie Presse verneemt, had Essad pasja Maandagmiddag een audiëntie bij den vorst, welke zeer stormachtig verliepzij eindigde hier mee,1 dat Essad zyn ontslag indiende. Daarop organiseerde hy met zijn 5000 partijgangers, die buiten Durazzo kam peerden en 300, die in zijn woning onderdak gebracht waren, een omwen teling om zich meester te maken van de stad en zelf het bewind in handen te nemen. In eigen persoon loste hij Dinsdag ochtend het eerste schot op het paleis. De aan wal gezette Oosteurijksche en Italiaansche matrozen beantwoordden 't vuur onmiddellijk, belegerden Essads huis en bezetten de stad, waarbij ver scheidene dooden en gewouden vielen. De Albaneesche gendarmen, aange voerd door de Hollandsche officieren, raakten slaags met Essads lijfwacht. Essad zond een parlementair en verzocht een vrijgeleide naar een Italiaansch beiden misschien zullen wij den prins teruggekeerd vinden.'Hij werd van daag verwacht en het zal hem genoegen doen u te zien.* Zij verlieten den salon. Waradin ge leidde de prinses, terwijl Armand zijp pels ging halen uit de loge der ambassade. Een vigilante bracht hem naar het paleis in de Herngasse. De groote trap op gaande werd hij getroffen door de weelde van dit oude gebouw. Hij vond daar, als in de ouderwetsche hotels van den Faubourg Saint-Germain, de sporen terug van een ouden rijkdom. Daar waren de tradities van vervlogen tijden geëerbie digd en in al hun glans bewaard. Hij kwam in een vestibule, waar twee be dienden hem van zijn jas hielpen ontdoen. Hij werd geleid naar een kleinen salon, vanwaar hij, door de wijd geopende deuren, een blik kou slaan in een lange rij groote vertrekken, die flauw verlicht waren. Nauwelijks had hij den tijd gehad een blik om zich te werpen en de fraaie muurschilderingen a la Louis XVI, het prachtige meubilair van verguld houten de glazen kasten vol kostbaar porselein te bewonderen, toen het geluid eener stem zijn aandacht trok: de prinses trad binnen, vergezeld door een nog krach- tigen, ouden heer, met sneeuwwit haar en baard. De jonge vrouw trad op haar gast toe, en hem vriendschappelijk de hand toestekende, zeide zij >Zooals ik dacht, mijn echtgenoot is schipdit werd hem echter geweigerd en om 9 uur werd hy met zyn echt genoote en eenige personen uit zyn naaste omgeving naar het Oostenrijksche wachtschip gebracht. De eigenlijke aanleiding tot de arres tatie moet het feit gegeven hebben, dat de door Essad in Tirana aangeworven manschappen, in plaats van naar Epirus, tegen Durazzo optrokken en den eiBch stelden, dat zy vrijgesteld zouden wor den van den militairen dienst en de Turksche in plaats van de Albaneesche taal op de scholen zou worden ingevoerd. Het paleis van den vorst wordt thans door een detachement Oostenrijksche en Italiaansche troepen bewaakt. Giuliano, de Italiaansche minister van buitenlaudsche zaken, is Dinsdagmiddag in allerijl naar Durazzo vertrokken. Geheel met deze voorstelling in stryd zyn de officieuse berichten uit Weenen, volgens welke de geheele beweging loopt over agrarisphe quaesties van zuiver plaatselyken aard en volstrekt niet tegen den vorst of de regeering is gericht. Aan een ingrijpen der mogendheden wordt volstrekt niet gedacht, heet het daarin verder, daar de Albaneesche regeering de beweging zelf meester hoopt te kunnen blyven. In de Hongaarsche delegatie heeft graaf Andrassy Dinsdag onder bij val de regeering verzocht zoo spoedig mo gelijk maatregelen te nemen, dat het in geval van nood Oostenrijk Hongarije zij, 't welk den vorst, dien Europa daarheen gezonden heeft, beschermt. Avp. hedenavond teruggekeerd.* Zij stelde Armand aan den prins voor. Wees van harte welkom, graaf,* sprak deze, »de prinses spreekt reeds van u als van een vriend, en dat is een titel, waar zij niet gul mede.is. Dat zij u dien geeft, is een eer voor u.* Die woorden werden uitgesproken op een toon van' welwillendheid voor den vreemdeling en eerbied voor de vrouw. De graaf begreep (fat hij tegenover een waarlijk groot edelman stond. Hij be wonderde de krachtige gestalte van den grijsaard en diens schitterenden blik. Terwijl hij nog dankte voor de hartelijk heid van de ontvangst, trad de majoor binnen en aan een plotselinge fronsing der wenkbrauwen, een plooiïog der lippen en een licht ophalen der schouders, ba- meikte de graaf dat de prins Waradin duldde, doch hem niet mocht lijden. Toen de thee gereed was, schonk me vrouw Schwarzburg die, .en een uur lang praatte de prins vroolyk, medesleepend met zijn vrouw en de gasten over ver schillende onderwerpen. Toen het een uur sloeg, zeide de prinses tot haar echtgenoot »Maar wij vergeten dat gij heden twaalf uur lang gespootd hebt.* »Ik was het ook vergeten,* zeide de grijsaard lachend. »Doch ik zal met ge noegen ter ruste gaan.* jjAllen stonden op. Hij kuste de prinses galant de hand en weaschte haar goeden Kon. Ned. Landbouwvereeniging. Zooals we meldden, werd Dinsdag middag te 's Gravenhage de Alg. ver gadering gehouden der Kon. Nederl. Landbouwvereeniging, ter uitreiking van de behaalde premiën op de land bouwtentoonstelling van 1913 te Sche- veningen. De voorzitter, Prins Hendrik, opeDde de vergadering met de volgende toe spraak, die we gemeld vinden in de Avp.\ „Mijne heeren! Ik heet u allen welkom in deze alge- meeue vergadering van de Kon. Ned. Landbouwvereeniging. Dit is de eerste vergadering, welke na de Landbouw tentoonstelling te Scheveningen in 1913 gehouden wordt en daarom wil ik aller eerst een enkel woord aan die tentoon stelling wijden. Er is thans meer dan een half jaar verloopen sedert deze eerste Nationale en Internationale Tentoonstelling van onze vereeniging plaats vond en wy zijn thans beter in staat om rustig over de beteekenis daarvan te oordeelen. En dan mogen wij zonder overdrijving zeggen, dat de tentoonstelling zoowel in binnen- als buitenland een gunstigen indruk heeft nagelaten. Alom heeft men kunnen zien, dat de Nederlandsche landbouw een bloeitijdperk doormaakt en dat onze producten en productie middelen op landbouwgebied tot dealier- beste gerekend moeten worden. Reeds eerder heeft de Nederlandsche land bouw in de eeuw, die achter ons ligt, nacht' en nadat de twee jonge mannen afscheid hadden genomeu, gaf hij hen tot de statietrap zyn geleide. Sedert dien avond was de graaf de Fontenay een der intieme kennissen der prinses. In den beginne scheen Waradin zich daarvan niets aan te trekken. De vreemdeling scheen niet van zins hem een hart te betwisten, dat hij zelf on neembaar achtte De gereserveerde hou ding, die Armand aannam, zijn koele hoffelijkheid en afgemeten beminnelijk heid boezemden den majoor niets geen wantrouwen in. Hij ontdekte niet den gloed, die verborgen was onder die schijnbare koelheid. Ten huize der prin ses zag hij trouwens zijn tegenstander weinig, want de graaf stelde zich tevreden haar te ontmoeten aan het hof, of in de salons en kwam slechts bij uitzoudering bij haar aan huis. Armand's geestestoestand was echter heel anders dan Waradin zich dien voor stelde. Hij had van het eerste oogenblik voor mevrouw Schwarzburg een harts tochtelijke liefde opgevat. Aan den ma joor stoorde hij zich niet erg, alleen de prins stond hem in den weg. Niet dat hij jaloersch op hem was, in geenen deele. Wordt vervolgd

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 1