LAATSTE LIEFDE. 30e Jaarg. No. li Woensdag 20 Mei 1911. r. a' Nieuws- e voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN. AXEL. Buitenland. FEUI LLETQN. COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrtydagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. 'Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groot® letters worden naar plaateruimte berekend. Plaatsing 8/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Try dagnamiddag TWEE uren. BELGIE. De Antwerpsche correspondent van de Avp. schrijft Men weet, dat de economische toe stand thans over het algemeen verre van schitterend is. Doch wij gelooven niet, dat in eenig ander land de industrie en den handel zoo'n ontzettend zware crisis doorworstelen als in België op het oogenblik. De algemeene werk staking, die een jaar geleden hier uit brak, doet thans hare gevolgen op de meest scherpe wijze gevoelen. De Belgische industrie leeft grooten- deel8 van den exporthandel en hangt dus bijna geheel van hare buitenland- sche kliënteel al. Toen verleden jaar de algemeene werkstaking voorbereid werd, plaatsten een groot aantal dier buitenlandsche afnemers hunne bestel lingen bij de directe concurrenten der Belgische industrie, d. w. z. in Duitsch- land, Engeland en Frankrijk. Deze tkliënteel is nu uit België weggebleven jen zal er voorzeker niet spoedig terug Jceeren. Door de slechte economische toestanden der laatste maanden, is de Belgische industrie meer en meer achter uitgegaan. Talrijke fabrieken, bij gebrek aan bestellingen, hebben ofwel hunne deuren gesloten, ofwel een aanzienlijk aantal hunner werklieden voor onbe- paalden tyd afgedankt. Ook in de kolen mijnen is de productie veel verminderd. De ellende onder de werkersbevolking van het Walenland is nypend en de verbittering tegen hen, die de algemeene 3 jj Roman van George Ohnkt. 5 55 Nadruk verboden.) 6 OJ 144 7 05 716 Toch was zij niet coquet en kende 7 35 haar liefdadigheid geeb grenzeD. Zij g®j»tond aan het hoofd van alle werken g 13 van welddadigheid en 's morgens kon 8 20 men haar vinden in de arme buurten der 8 21 stad, bezoekende de zieken en hulp bren- ^"gende aan de armen. Van een ander dan haar, zou men, zag men haar daar lgaan> gekleed in een somber toilet en een sluier voor het gelaat, gezegd hebben g03*zÜ £aat Daar haar minnaar of komt 8 15 daar van daan en de liefdewerken, waar- 8 59van zij de beschermvrouw is, dienen 9 21«lechts om er haar minnerijen achter te g33*erbergen.< Maar van haar zeide de yijlester nooit iets dergelijks, men verlangde 9 45 haar te bezitten, want zij was aanbidde- /Gelijk, maar men eerbiedigde haar. j Sinds een jaar was majoor Waradin de schaduw der prinses geworden; hij 9 35Was de schi«erendste officier van het 9 45?arnizoen te Weenen door zijn moeder, 9ó0^'e c©n prinsbs de Deux Ponts was en 957 ïls afstammeling van den grooten Magnaat 0hlvan Hongarije, bijna van koninklijken •u 19 bloede. staking organiseerden, is niet gering. In het vooruitzicht van de verkiezingen, die op Zondag 24 Mei a.s. plaats hebben, wordt deze gemoedstoestand behendig benuttigd door de gouvernementeele partij, om de misnoegden tot zich te trekken. Als een gevolg van den slechten toe stand in de industrie, zyn de nijver heidswaarden aan de beurs van Brussel aanzienlijk gedaald. Aan dien kant wordt dus de kleine burgerij op gevoelige wijze getroffen. Oorlog in Mexico. Zaterdag kwam de tijding van twee nieuwe successen, door deMexicaansche opstandelingen behaald. In de eerste plaats hebben zij Monclova veroverd. Veel invloed op den loop der gebeurte nissen in Mexico kan dit niet hebben. De klem van den stryd tegen Huerta heeft zich reeds lang verplaatst naar de zuidelijker gelegen provincies. Van veel grooter beteekenis en van ..Xeel directer nadeel voor de regeerings party is de vermeestering van Tuxpan door de opstandelingen of zooals zy zich zei ven noemen de constitution <- listen. Tuxpan is een niet onbelangrijke havenplaats aan de oostkust gelegen tusschen Tampico en Vera Cruz. Nu de opstandelingen meester zijn van het spoorwegnet in het noorden en van den Tehuantepec-spoorweg in het zuiden, terwijl de voornaamste havens aan de oostkust in handen zijn van vijanden van Huerta, begint het er voor dezen steeds kritieker uit te zien. Invoer van de wapenen en munitie, Niemand hechtte in het minst iets kwaads aan de hardnekkigheid, waarmede hij haar volgde. Men wist dat hy op een afstand zou worden gehouden, als zijn voorgangers en degenen, die hem zouden opvolgen. Daar hij echter tegen over mannen niet gemakkelijk was, durfde geen ander zijn mededingerworden en zag men allengs niemand dan hem bij de prinses. Door een toeval was Waradin niet op de receptie aan het hof geweest op den avond toen graat Armand aan mevrouw Schwarzburg was voorgesteld, doch hij zat in zijn loge op het zelfde oogenblik dat de markies met zijn ietwat scherpe stem aan zijn jeugdigen ambtgenoot al de inlichtingen gaf omtrent zijn schoone vriendin. De acte eindigdede toe schouwers vei spreidden zich in de gangen van den schouwburg. Volgens de Itali- aansche mode ging men elkaar in de salon loges een bozoek brengen. Armand, die pas kort in de stad was en weinig menschen kende, was, leunende op de fluweelen balustrade van zijn loge, blijven zitten en liet zijn blikken door de zaal dwalen. Hij kon duidelijk me vrouw Schwarzburg zien zittenhaar schoon hoofd, dat in het volle licht was, stak fraai af bij de roode kleur van haar loge. Twee dames zaten bij haar en majoor Waradin was in druk gesprek met haar. gewikkeld. Zijn gesprek scheen in den smaak te die Huerta toch broodnoodig heeft, kan thans niet anders dan van de westkust geschieden, en ook daar houden Ameri- kaansche oorlogsschepen scherp de wacht. De berichten uit Tampico geven nog weinig zekerheid omtrent den omvang der te Tampico aangerichte schade. De New York Herald echter verneemt uit genoemde plaats Overal is er ver woesting aangericht. De stad ia bijna met den grond gelijk gemaakt. De vernieling, door granaten van den vijand begonnen, werd door brand voltooid. De zegevierende opstandelingen begra ven bun eigen dooden en die van den vijand. Alle hospitalen liggen vol dooden en gekwetsten. Volgens de rapporten van admiraal Mayo zou de materieele schade niet zoo aanzienlijk zijn. De opgaven omtrent de verliezen, zoowel der opstandelingen als der regee- ringstroepen, loopen sterk uiteen. Ook over het lot der Mexicaansche kanohneerbooten, die voor Tampico lagen, schijnt men in het onzekere te verkeeren. Dat deze bodems zich aan de Amerikanen zouden hebben over gegeven, is blijkbaar niet juist. Schout bij-nacht Mayo heeft naar Washington geseind, dat de Bravo en de Zaragosa naar het Zuiden waren verstoomd De schepen hadden de Tampico op sleeptouw. Een Amerikaansche pantserkruiser, de Tacoma, is de Mexicaansche flotille achternagegaan. N. R. Crt. vallen, althans Armand zag de drie dames glimlachen. De komst van den markies deVillenoisy deed bet gesprek ophouden en de majoor werd op den achtergrond geschoven voor den gezant. Uit de verte trachtte Armand uit de gezichten en de beweging der hoofden te lezen, waarover men sprak. Op een gegeven oogenblik zag hij, dat de prinses de oogen naar zijn kant wendde, alsof de markies haar had verteld, dat hij daar was, en op 't zelfde oogenblik boog Wa radin zich, om hem beter op te kunnen nemen. Hij echter bleef onbewegelijk zitten, niet willende toonen, dat hij be greep, dat er over hem werd gesproken. Hij merkte alleen op, dat er iets onte vredens lag in den glimlach van mevrouw Schwarzb.urg en dal zij zich achter in de loge terugtrok, als wilde zij niet langer aan het gesprek deelnemen, Toen de entre acte voorbij was, kwam de markies iu zijn loge terug en zich dadelijk tot Armand wendende, zeide hij »De prinses heeft mij over u gesproken. Zij wist niet, dat gij van avond bij mij waart, en verwonderde zich dat gij niet met mij meegegaan waart, om haar te begroeten.* >Maar, excellentie,* zei de graaf kalm, >ik moet u opmerken, dat u mij, toen u de loge verliet, niet gezegd hebt, waar u heen gingt.* »Dat is zoo,* zeide de diplomaat glimlachend. DUITSCHLAND. Volgens de Tagl. Rundschau, staat het nu vast, dat de buitengewone heffing voor de leger wet 1200 millioen mk. zal opbrengen. Men weet, dat de belasting in drie jaarlyksche termynen betaald zal worden. Het blad verzekert, dat de regeering er echter niet aan denkt de 20 pet. die de heffing boven de raming van 1 milliard oplevert, bij den derden termyn in mindering te brengen. N. R. Crt. ENGELAND. Met een adres, geteekend door ruim honderd liberale Parlementsleden, zijn Donderdag vier hunner met Neil Prim rose, Lord Rosebery's zoon aan het hoofd, bij Asquith geweest om aan te dringen op maatregelen tegen, de smok kelaars in Ulster. Wat er binnenskamers verhandeld is, bleef voor de pers ver borgen. Maar men meent te weten, dat Asquith heeft opgemerkt, dat zy die de regeering laken niet van alle omstandigheden op de hoogte zyn en de regeering het ongewenscht vindt, van haar gedragslijn af te wijken. Kiesrechtvrouwen hebben teEdgbas- ton, de houten tent van een cricketclub in brand gestoken. De tent is afgebrand. N. R. Crt. OOSTENRIJK-HON GA BI JE. In het dorp Simlje bij Mostar hebben, naar Reuter seint, 20 Servische boeren, gewapend met zeisen en bijlen, de mobammedaansche dorpsbewoners over vallen. Een mohammedaan is gedood, drie zyn er levensgevaarlijk en vijf »Ik moet er, tot mijn verontschuldiging bijvoegen, dat ik mevrouw Schwarzburg nog slechts eenmaal ontmoette, dat ik haar nog geen bezoek bracht bij haar thuis en ik het wel wat onbescheiden zou hebben gevonden haar loge binnen te treden, zonder daartoe het recht te hebben.* Welnu, gij zult haar genoegen doen er te komen. Zy heeft mij opgedragen u zulks te zeggen.* »Ik zal er dan in dte volgende entre- acte heen gaan, zonder mij te laten nooden daar kunt u zeker van zijn.* Het orchest deed weder zijn welluidende tonen hooren en Armand dacht over de zeldzame gunst, welke hem door deze schoone vrouw, voor wie hij een week te voren nog een onbekende was, werd betoond. Hij dacht er over na waaraan hij die eer te danken kon hebben, doch natuurlijk kwam het niet bij hem op te denken of zijn aantrekkelyke persoonlijk heid, zijn jeugd er schuld aan konden zijn. Hij meende dat de markies met lof van hem had gesproken en de prinses gevraagd had voor hem, den vreemdeling te Weenen, de deuren van haar salons open te zetten. Hij dacht te wezen het voorwerp van een medelijdende vrien delijkheid, niet van een bijzondere ge negenheid. Eu toch, bij de gedachte voor de prinses te zullen verschijnen, gevoelde hij zich niet recht op zijnj'gemak^nooit tevoren

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 1