LAATSTE LI KM. k J ^To. II Zaterdag J) SOI 4. 30e Jaarg. en* Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. F. ÖIELEMAX, Buitenland. FEUILLETON. ant. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrydagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. ipre- usk. Voor Bblgië 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groot» letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 8/2 maal. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vry dagnamiddag TWEE nren. Oorlog in Mexico. De bemiddelaars te Washington, d. z. dus de gemachtigden van Argentinië, Brazilië en Chili, hadden aan Carranza verzocht, om hangende de onderhande' lingen, de vijandelijkheden tegen Huerta te staken, maar Carranza had dat ver zoek met een weigering beantwoord. Thans hebben de bemiddelaars aan Carranza doen weten, dat zij in dit geval geen rekening meer met hem kunnen houdeD. Men zal zich heriunereD, hoe het gerucht had geloopen, dat de opstande lingenleider Zapata (een bandiet, die even goed tegen Carranza en Villa is als tegen Huerta), zich met Huerta had verzoend en in samenwerking metdezen, tegen de Amerikanen wilde vechten. Niets van dat alles schijnt te zijn ge beurd. En zelfs is nu gebleken, dat de afgezanten, door Huerta naar Zapata gezonden om diens medewerking tegen de Amerikanen te vragen, door Zapata in de gevangenis zijn gezet. De Amerikaansche dr. Ryan, die wegens het beweerde verleenen van diensten aan de opstandelingen te Tor- reon, gevaar had geloopen, door de regeeringstroepen te woraen doodge schoten, is thans te Mexico (stad) aan gekomen en daar onder de hoede gesteld van den Braziliaanschen gezant. John Silliman, de waarnemend Ameri kaansche consul te San Luis Potosi, wordt door den aanvoerder der Mexi- 11) Roman van Gkorgb Ohnkt. Nadruk verboden.) t Gambetta, die zijn menscheu kende, had spoedig de groote waarde en de strikte eerlijkheid van dezen bekwamen diplomaat op prijs weten te stellen, en j ofschoon deze markies was, met zijn gansche hart gehecht aan de gevallen dynastie en bepaald vijandig aan het nieuwe regeeringsstelsel, had hij hem met een gerechtvaardigde gerustheid, het lot 1 van Frankrijk toevertrouwd. De markies de Villenoisy was degene, die met Pouyer Quertier het meest had i gedaan om vaD den overwinnaar aanne melijke voorwaarden te verwerven. Hij had zich daardoor den haat op den hals gehaald van Thiers, die niet kon dulden dat men naast hem schitterende diensten bewees, maar de markies had zich hier door een naam verworven, die hem iu Europa moest volgen tot het einde van zyn leven. Op dit oogenblik Fransch gezant te Weenen, werd hij er behandeld niet als .een vreemdeling van hoogen rang, maai bij na als een landgenoot. Zijn vader, als de graat van Artois, uitgeweken, had caansche troepen, Maas, reeds ettelijke dagen in hechtenis gehouden en met terdoodbrenging bedreigd. De Amerikaansche autoriteiten te Vera Cruz hebben een Mexicaansche vrouw gearresteerd, die in de eerste dagen van de Mexicaansche onlusten Ameri kaansche mariniers en soldaten had doodgeschoten. Zij komt nu wegens moord voor een krijgsraad. In haar woning werd een volledig arsenaal aangetroffen. N. R. Crt. FRANKRIJK. Het Journal is gereed gekomen met het tellen van de biljetten, die uit geheel Frankrijk bij het blad inge omen waren in antwoord op zyn vraag of de Fransche vrouw het kiesrecht verlangt. In het geheel hebben zich 505,972 vrouwen vóór vrouwenkiesrecht, 114 vrouwen tegen vrouwenkiesrecht uit gesproken. Allerlei vereenigingen op bet gebied der vrouwenbeweging, in het bijzonder de Bond voor de rechten der vrouw, hebben het Journal geholpen om haar initiatief te doen slagen. N. R. Crt. ENGELAND. Het vele geld, dat voor de vloot en voor sociale hervormingen noodig is, zoekt de begrooting, gelijk onze lezers weten, door de inkomstenbelasting en de successiebelasting voor de vermogen den te verhoogen. Inkomens, niet uit verdienste verkregen, zullen 16 stuiver in plaats van 14 in het pond sterling betalen verdiende inkomens tot 1000 p. st. blijven onveranderd 9 st. in het pond betalendaarboven wordt de be- twintig jaar te Weeoen gewoond en er degelyke vriendschapsbetrekkingen aan geknoopt. I)e positie van den markies was er dus buitengewoon. Vriendschap pelijk behandeld door den keizer, dien hij zeer jong had gekend, vermaagschapt aan verscheidene aanzienlijke Oostenrijk sche families, was hij aan het hof iemand van hoog aanzien en werd hy er met grooten eerbied behandeld. Sedert eenige oogenblikken bij den ingang der zaal in een am btsgesprek ge wikkeld met den gezant van Beieren, liet hij zyn blikken tevens gaan over het schitterend gezelschap, dat zoo zeer de aandacht trok van graaf Armand. Na het gesprek met zijn ambtgenoot te heb ben afgebroken, was hij den jongen officier genaderd. Waar kijkt gij zoo naar, kapitein Pc vroeg de diplomaat glimlachend. Wel naar die schoone vrouwen, Excel lentie,» antwoordde Armand. »Ik wist dat de Weener dames beroemd waren om haar schoonheid, maar ik had niet gedacht, dat die lof zoo zeer verdiend zou wezen. »En welke dier dames geldt wel die vleiende opmerking?» »Een bekoorlijke prinses, die u daar ziet zitten bij den schoorsteen Ziet zij lacht op dit oogenblik, en die lach is inderdaad betoovereud.» »0, dat is mijn jeugdige vriendin, me vrouw Schwarzburg,» zeida de gezant, lastiDg progressief verhoogd, zoodat die boven de 3000 p. st. 16 st. betalen, in plaats van nu 14. De extra inkomstenbelasting, die de bekende begrooting van 1909 invoerde voor inkomens boven de 5000 p. st., zal nu reeds van inkomens boven de 3000 p. st. worden geheven, waarbij 2500 p. st. vry blijven Op die eerste 500 p. st. wor;dt 5 st. in het pond extra belasting betaald, en dat bedrag stijgt tot 16 stuiver op inkomens boven de 7000 p. st. De successierechten op nalatenschap pen tot 60.000 p. st. blijven onveranderd. Daarboven tot 200.000 p. st. komt er 10 pet. bij, en zoo voorts tot op de groote nalatenschappen het maximum van 15 "pet. tot 20 pet. wordt vermeerderd. Indien de sterfgevallen snel op elkaar volgen, zoodat dezelfde nalatenschap binnen korten tijd opnieuw belast wordt, is er vermindering van belasting. De Westminster Gazette tracht voor de gegoeden de pil te vergulden. „Wij hebben een maatschappij", schrijft het liberale blad, „waarin groote rijkdom en groote particuliere uitgaven bestaan naast een groote menigte armen, die steeds voor hun levensbehoeften bezorgd moeten zijn. Zal de eigendom veilig en zullen wij voor ernstige maatschap pelijke wanorde gespaard blijven, dan zal het alleen zijn omdat de rijken en gegoeden zoo verstandig en vaderland lievend zijn om zich de offers te ge troosten, die noodig zyn voor hun vrede en voor de instelling van een minimum van welstand onder hun armer buren". N. R. Crt. den jongen man toeknikkende, als bewijs dat hij 'het eens was met hetgeen deze had opgemerkt, »gij hebt gelijk. Zij is een der meest volmaakte schoonheden, die ik ken, Haar moeder, de baronnes Berzepebus, was nog bekoorlijkerIk herinner mij haar nog van de zalving van den keizer en koning Zij stelde door haar schoonheid alle dames van het hof in de schaduw en daar waren toch bekoorlijke Hougaarsche en Moravische dames O, mijn vriend, als gij dat gezien hadtMaar ik raaskal Als gij haar gezien hadt, zoudt gij zoo oud zijn als ik en ik zou u dan geen geluk meer kunnen wensciien. Het is voor u beter dat gij de dochter dan de moeder bewondert »Gij zeidet, Excellentie,» hernam de jonge man, »van de prinses sprekende: Mijn jonge vriendin. Kent gij haar dan zoo van nabij »Sedert haar prille jeugd. Ik was omstreeks 1846 dol verliefd op mevrouw de Berzepebus. Zij was een zeer deugd zame vrouw. Zij dreef zacht met mij den spot en ik werd haar vriend. Wilt gij dat ik u aan de prinses voorstel r Gij zult haar het hof maken als ik haar moeder deed, zij zal ook met u den spot dryven en gij zult op uw beurt haar vriend worden.» »Stel my aan haar voor, Excellentie, ik zal er u zeer erkentelijk voor zijn.» De markies da Villenoisy was zeker een diplomaat van hooge verdienste, doch RUSLAND. Goremykin, de tegenwoordige Rus sische ministerpresident, schijnt be sloten om de onderdrukking van Fin land met kracht voort te zetten. De commissie voor Finsche zaken, waar hij voorzitter van is, heeft met algemeene stemmen de inlijving van drie Finsche kerspelen by het gouver nement St. Petersburg voor onvoldoende verklaard tot beveiliging van de ver dedigingswerken en verklaarde het wen- schelijk dat ook de heele kuststrook van de provincie Wiborg, met uitsluiting van de stad Wiborg, zal worden ingelijfd. Langdurig werd de kwestie besproken of deze inlijving zou geschieden door een wet of door een keizerlyke veror dening. De meerderheid van de com missie was van meening, dat de Doema de inlijving zou goedkeuren, als men haar de militaire beteekenis uitlegde. N. R. Crt. AMERIKA. Men zal zich herinneren, dat te elfder ure nog een poging was gewaagd om de vier bandieten, die 2 jaar geleden den speelhuishouder Rosenthal hadden omgebracht, te redden van het dood vonnis. Die pogingen hadden steun gekregen, door een onder eede afgelegde verklaring van zekeren Dresner. Thans, nu de vier moordenaars tóch terecht gesteld zijn, heeft Dresner bekend, een valsche verklaring te hebben afgelegd. Het doel van zijn optreden was geweest, stemming te maken ten gunste van den voormaligen politie-luitenant Becker, een middelmatig menschenkenDer. Door ook maar die kleinste vergelijking te maken tusedhen een secretaris der ambas sade, slechts karig bedeeld door de natuur op het punt van physieke hoedanigheden en graaf Armand de Fontenay, een (jer elegantste ridders der Fransche aristocra tie, stelde men zich bloot aan een mis rekening. Doch men kan zeer bedreven zijn in het verbeteren der kaart van Europa, en toch een leerling wezen op de kaart der liefde. Van het eerste oogenblik, dat zjj in eikaars nabijheid werden gebracht, voel den de priases en de graaf dat er iets buitengewoons in hen omging, De vroolijke Wilhelmina werd dadelijk stem mig en de galante kapitein toonde zich bloo. Zij moesten moeite doen om te spreken. Men zou gezegd hebben dat zij een plotselinge drukking, gevoelden, als be vonden zij zich in een der belangrijkste oogeublikken huns leveus. Na eenige oogenblikken, vroeg Armand die gaarne aan dien gedwongen toestand een einde wilde maken, en zich herinner de hoe verlangend die kleine voetjes waren om in beweging te komen, haar een wals, die hem gereedelijk werd toe gestaan. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 1