LAATSTE LIEFDE. No. 10. Woensdag 0 1014. 30 Janrg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. E. 1HELEMAA, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groete letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 8/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Oorlog in Mexico. Het nieuws uit Mexico is weer minder gunstig. Wal is de terechtstelling van den Amerikaanschen officier van gezond heid Ryan, waarmee door Huerta was gedreigd, voorkomen, en mag deze Amerikaan naar het schynt vry uit gaan maar by Tampico zal het nu toch tot een nieuwen tellen strijd komen tusschen opstandelingen en regeerings- troepen. Het is wel is waar wapen stilstand tusschen Huerta en de Ameri kanen maar van den kant der Mexi- caansche opstandelingen wordt de actie tegen Huerta met dubbele kracht voort gezet. Carranza heeft bevel gegeven, dat 12000 man opstandelingen moeten wor den gemobiliseerd om Tampico aan te vallen. Generaal Villa zal deze macht aanvoeren. Rafael Muspuiz, de schoonzoon van generaal Carranza, heeft verklaard, dat een wapenstilstand in Noord Mexico onmogelyk was. Dat dit ook te Washington als een grooteu tegenslag wordt gevoeld, blijkt uit het volgende communique van minister van staat Bryan. „Nu de heer Bryan en generaal Huerta een wapenstilstand hebben goed gekeurd, zyn de bemiddelaars bereid om met hun werk voort te gaan, voor zoover dat betrekking heeft op generaal Huerta en de Vereenigde Staten. Van Carranza is geen antwoord ont vangen op het voorstel om den voor- 10) Roman van George Ohnet. Nadruk verboden.) II. Het was te Weenen ter gelegenheid der Nieuwjaarsfeesten, op een bal aan het hof, dat Armand de Foutenay, pas kortelings toegevoegd aan de ambassade voor de eerste maal de schoone prinses Schwarzburg had ontmoet. Met vroolijk gelaat trad zij den kleinen salon binnen waar de keizerin zich bevond De jonge Franschman, pas uit Parijs aangekomen, wenschte door zijn gezant voorgesteld te worden en stond op eeuige passen afstands van de vorstin, toen de bevallige jonge vrouw met een glimlach op de lippen binnentrad. Hij was toen getuige van de vriendschappelijke ontvangst, die der prinses ten deel viel. Hij zag hoe zij door de keizerin bijna als een gelijke werd behandeld en begreep dadelijk de belangrijke plaats, die zy aan het hof innam, maar slechts haar schoonheid maakte indruk op hem. »Zijt ge van avond alleen hier, Wil- helmina?* vroeg de keizerin. >Ja, mevrouw de prins moest wegens de verkiezingen in Bohemen blijven. De geslagen wapenstilstand tusschen de regeeringstroepen en de opstandelingen in te willigen. Hiervan is echter het bemiddelingsplan voor hetgeheele Mexi caansche vraagstuk afbankelyk. Het nieuws uit Chihuahua, dat de generaals Carranza'en Villa hun zuid- waartsche beweging voortzetten en een algemeenen aanval op Tampico voor bereiden, heeft de hoop op welslagen van de pogingen der bemiddelaars om den strijd tusschen de vijandige Mexi- caansche fracties by te leggen ver zwakt". Het geval Ryan waarvan hierboven melding is gemaakt, heeft betrekking op zekeren dr. Edward Ryan, die na den grooten slag bij Torreon een auto mobiel-expeditie van de hoofdstad naar Torreon had georganiseerd om daar medische hulp en leniging van nood te brengen aan de gewonden. Daarbij was uit den aard der zaak geen verschil gemaakt tusschen de gekwetste opstan delingen en de gewonde regeerings- 9oldaten. Dit schijnt nu te Mexico (stad) den Amerikaanschen dokter kwalijk te zijn genomen, en van daar dat een beschuldiging wegens spionnage tegen hem is ingebracht. In regeeringskringen te Mexico (stad) was die aauklacht heel mal gevonden. N. R. Crt. DE BALKAN. De inneming van het stadje Kolonia door de Epiroten, welke een telegram meldt, is in zooverre verrassend, als berichten van den 30sten April nog spreken over onderhandelingen tusschen de Albaneesche regeering en Zographos, dienst voor Zijne Majesteit houdt hem verwijderd van het hofgeen andere reden dan deze zou hem gedwongen kunnen hebben op een dag als deze hier niet tegenwoordig te zijn.* Hij behoeft zijne geloften niet aan den keizer te brengen om ons verzekerd te doen zijn van zijn toewijding,* hernam de keizerin vriendelijk. »Een oud dienaar van de monarchie als hij, behoeft daarvan de bewijzen niet meer te leveren Maar op zijn leeftijd moet hij zich ontzien - De winter schijnt streng te wezen in Bohemen. »Ja, mevrouw. Toen ik den prins verliet lag er drie voet sneeuw op de wegen. Men kou zich niet anders meer verplaatsen dan in sleden, maar die wijze van reizen is gemakkelijk en snel tevens.* Toen werd het onderhoud tusschen de jonge vrouw en de vorstin van vertrou welijker aard en kon de graaf niet meer verstaan wat zy spraken. Maar uit enkele opgevangen woorden had hy begrepen dat de prinses Wilhelmina heette en haar echtgenoot een oud man was. Eokele oogenblikken later stond de keizerin op en ging, gevolgd door haar hofdames, waaronder zich ook mevrouw Schwarzburg bevond haar salons door, elk harer bekenden een vriendelijk woord toesprekende, voor zij zich naar haar vertrekken begaf. Het was een uur in den morgen en het hoofd van den opstand in Epirus. Men meende dat spoedig een overeen komst zou worden bereikt, omdat Italië, nadat het daar met Oostenrijk over eens gewofden was, te ffurazzo pressie uit oefende ten gunste van de Epiroten. Dezen moeten in de laatste dagen geldzendingen van landgenooten in Amerika hebben ontvangen. Hun mili taire toebereidselen zyn verder gevor derd, dan die van de Albaneezen en naar het schijnt hebben zy van die omstandigheid gebruik willen maken om een slag te slaan, waardoor zy op zijn minst invloed oefenen op de onder handelingen. Naar het in een bericht uit Athene aan de Times heet, is in Albanië de oppositie tegen Essad pasja verminderd. Essad pasja's streven was, naar men weet, om aan het hoofd van de nationale militie tegen de Epiroten op te trekken. Van onderhandelingen wilde hij niet weten. Het is nu zeer wel mogelyk dat het verlies van Kolonia en de uit moording van de bevolking de Alba neesche regeering zou nopen om Essad zijn zin te geven. Een bloedige oorlog staat dan te wachten. Van de verhou ding waarin de Nederlandscheofficieren, de organisatoren der géndarmerie, tot die reeds voor een klein gedeelte opge roepen militie zullen komen te staan, is ons niet b >kend. Op bet oogenblik dat wij dit schrijven, ontbreken over de inneming van Kolonia nog bizonderheden. Wat er van het garnizoen geworden is en of ook Nederlandsche officieren aan de vruchtelooze verdediging hebben vroolijk dansten de paren, op de tonen van een wegsleepend orchest door de zaal. De jonge prinses, thans vrij. was gaan zitten in een kring van dames en nam vroolijk deel aan het feest. Het was onmogelijk zich een voorbeeld van schoon heid voor te stellen, meer volmaakt en meer verleidelijk. Haar gestalte was slank en hoogst elegant. De schoonheid vaD haar sneeuwwitte schouders was beroemd aan het hof en zij bezat een aanbiddelijk gelaat, waarin twee oogen parelden vol zachtheid, terwijl haar lippen rooskleurig waren en zoo fiju men zich denken kan. Haar kastanje bruine lokken waren in den uek opgenomen door een speld met diamanten en schenen zich aan dien dwang te willen outdoen om bevallig neer te golven langs haar rug. Haar ronde, frissche, blauke armen ein digden in teeiere handen, die bedekt waren door Saksische handschoenen en speelden met een waaier van veeren, waarop een prinselijke kroon van sma ragden, robijneu eo brillanten prijkte. Hoewel lang vaii gestalte, had zij kleine voetjes, die in satijnen schoenen staken en onwillekeurig zich bewogen op de maat der muziek, als betreurden zy net, niet langs de vloeren der salons te kannen trippelen. Uit de verte bewonderde Armand deze betooverende vrouw hy beschouwde al de kleinigheden van haar schoonheid met de oogen van een kenner. Bij den deelgenomen, zullen nadere berichten moeten ophelderen. N^R. Crt. AMERIKA. Donderdag heeft in den Senaat te Washington senator Martin zijn veront waardiging betuigd over het feit, dat de mijneigenaren in Colorado „gewa pende beesten" hebben gebruikt, „om 'mannen en vrouwen als honden en katten neer te schieten". De senator betoogde, dat „het bezigen van gewapende bandietenbenden, die dan mynbewakers genoemd werden", een euvel van onze dagen ia. Zoowel de troebelen in Mexico als de gebeurte nissen in Colorado worden door den senator beschouwd als te dienen voor het belang van John D. Rockefeller. Tot zoover Martiu. Vóór de bonds- troepeu naar het atakingagebied waren getrokken, hadden daar verwoede ge vechten plaats gevonden, en nog zijn rust en orde niet hersteld. Het aantal omgekomenen by deze gevechten wordt thans op 100 geschat, en er zyn nog meer gekwetsten. Majoor Lester, van de staatsmilitie van Colo rado, werd doodgeschoten terwijl hy met een roode kruisband om den arm een zieke verbondop een oogenblik dat tusschen beide partyen een wapen stilstand was overeengekomen. De gevechten tusschen stakers en mijnwachters werden met groote ver woedheid gevoerd. En er zijn fabrieken en mijugebouwen in brand gestoken, terwijl atdeelingen staatsmilitie, die vlak in de buurt waren, bleven toezien, zonder in te grijpen. N. R. Crt. eersten oogopslag had hij in het blauwe toilet, met Valenciennes kant afgezet, den snit herkend van een bekwame Parijsche modemaakster en hij bracht hulde aan dien Franschen smaak der bevallige üostenrijksche. Hij beschouwde haar thans met nog meer oplettendheid, met nog meer genoegen hy gevoelde dat hij met die jonge vrouw een van geest was en had slechts één gedachte zich aan haar te doen voorstellen. Ter wijl hij in de omgeving der prinses een bekende zocht, die deze taak op zich zou willen nemen, doch niets zag dan hem oubekende gezichten, voelde hij zich op eens op den schouder getikt en zich omkearende, stond zyn gezant, de markies de Villenoisy, voor hem. Deze was toen op het toppunt van zijn macht. Nadat hij de betrekking bekleed had van minister van buiten- laudsche zaken tijdens het moeilijk tijd perk der Nationale Defensie, had hij zich een bewonderenswaardig man betoond doorzijn behendigheid en vaderlandsliefde tijdens de onderhandelingen over de vredesvoorwaarden. Deze edelman, die in den ijver zijner toewijding, de voorin genomenheid vergeten had, die hij door zijn geboorte, zijn opvoeding, zijn smaak moest gevoelen voor de manneu van den 4en September, had zich met grooten ijver gewijd aan het werk tof loskooping- van zijn laud uit de. hand des overwin naars. {Wordt vervolgd

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 1