HITSTE LIEFDE. 30e Jaarg. No. 7. Zaterdag 25 1914. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Ylaanderen. F. IHIiLKYlVV, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor Belgis 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER ADVERTENTIEN van 1 tot A regel» 25 Cent; toot eiken regel meer 5 Cent. Groote letter» worden naar plaatsruimte berekend. PlaaUing 8/2 maal. AdvertentiSn worden tnne» ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE aren. FRANKRIJK. Dinsdagmiddag om half 5 zijn de Koning en de Koningin van Engeland te Parijs aangekomen. Nadat president Poincaré hen welkom had geheeteu, stelde hij de aanwezige ministers en hoogwaardigheidsbekle ders voor. De Koning en de president inspecteerden daarop de compagnie republikeinsche garde, die militaire eer bewees. In een toespraak noemde Poincaré het bezoek een overtuigende bekrach tiging der vriendschap tusschen Enge land en Frankrijk, welke de proef van den tijd en van de ervaring heett door staan, in lengte van dagen zal blijven bestaan en beantwoordt aan den wel overwogen wil van de twee mogend heden en volken, gelijkelijk aan den vrede gehecht. Na laDgen wedijver hebben Engeland en Frankrijk de ge schillen, welke hen scheidden, minnelijk geregeld en hun overeenkomsten heb ben tot een algemeene Entente geleid, die voortaan een der zekerste waar borgen voor het Europeesche evenwicht zal zijn. Ook de Koning herinnerde in zijn antwoord aan den tienden verjaardag der overeenkomsten, welké alle ge schillen, „die ons scheidden, hebben geregeld en tot zoo hartelijke betrek kingen hebben geleidons in staat stellen samen te werken in het belang van beschaving en vrede en tot het bereiken der edele en verheven doel- Roman van Georg» Ohnet. Nadruk verboden.) Het hart kromp haar ineen, een vree selijke smart overweldigde haar, en deed het koude zweet op haar voorhoofd komen haar man in zijn rol van »jeune amoureux.c toonde zich vol jeugd en bevalligheid. Hij scheen geen dertig jaar oud. Dit vervulde haar ziel met onbe schrijfelijke bitterheid. Plotseling zag zij zich in haar verbeelding naast Armand en de onloochenbare sporen van den ouderdom zag zij duidelijk aan zich. Hij was jong, verleidelijk, hij wekte liefde op en zij, helaasgevoelde zulks. De zekerheid dat zij was bedrogen, ot dat zulks zou gebeuren, kwelde haar zóó zeer dat zij op haar kanten zakdoek moest bijten om niet uit te barsten iu tranen. Een nevel kwam voor haar oogen, zij zag niets meer van hetgeen om haar was. Een soort zedelijke slaap verlamde haar enkele oogen blikken.. Zij hoorde als in de verte de stemmen der acteurs, maar zjj had haar physiek gevoel verloren. Die staat vaD halve bedwelming duurde slechts kort. Zij gaf zich rekenschap van wat haar overkwam, zij vreesde dat men einden, welke beide natie» nastreven en het kostbaarst erfdeel voor komende ge»lachten zullen zijn." Avp MEXICO. De Amerikanen zetten er blijkbaar grooten spoed achter. Dinsdagochtend om vier uur was de Kabinetsraad al aan het vergaderen en werden bevelen gezonden om het douanekantoor te Vera Cruz te bezetten. En 's avonds om zes uur had Daniels, de minister van marine, al een telegram, dat Vera Cruz reeds overmeesterd was Groote verliezen heeft de verovering niet ge kost slechts 4 matrozen zijn gesneuveld en 21 gewond. Deze bezetting houdt verband met het voornemen der regeering te Was hington om beslag te leggen op vijftien millioen patrouen, afgezonden door Schroder in Hamburg, en 200 stuks veldkanonnen, alles bestemd voor Hu- erta en geladen in het Duitsche stoom schip Ypyranga, dat zich reeds dicht bij die haven schijnt te bevinden. Hoe dat moet gebeuren zonder in botsing te komen met Duitschland, is voors hands nog niet duidelijk. Schout-bij nacht Mayo stoomt met het slagschip Connecticut en de meeste andere schepen, welke onder zijn bevel staan, van Tampico' naar VeraCruz. Alle schepen van de vloot, welke admiraal Badger commandeert, hebben last gekregen eveneens daarheen te stoomen. Het slagschip Mississippi, met 600 mariniers en 4 aviateurs, is uit Pensa- cola vertrokken naar Vera Cruz. Avp. op haar zou letten, dat men gissingeD zou uiten, zij vond haar krachten terug eu daarnevens baar wilskracht en slaagde ei- in den glimlach te do«n terugkeeren op haar gelaat en zij trachtte zich op te winden om de verdooving te verdrijven, die nog niet geheel van baar was geweken. Luide verkondigde zij haar lof voor het spel en klapte met haar waaier in haar geganteerde hand als teeken van goed keuring en op dat signaal barstte een algemeen bravo los. De gravin keerde zich te midden dezer luidruchtige vreugde om en bemerkte dat niemand haar korte zwakheid was gewaar geworden. Zij was thans geruster. Voor deze krachtige ziel was de gedachte, dat haar leed zou zijn geraden en voedsel zou kunnen geven aan de kwaadsprekendheid van benijders, bepaald ondragelijk. De zekerheid, dat niemand haar geheim kende dan zij zelve, deed haar goed. Oplettend volgde zij de ontknoopiüg van het stuk, dat zich sierlijk afwond onder goedkeurend gemompel. Zij schepte be hagen in dit schouwspel, het was haar eeu rustpunt, te midden harer smart. Zij wilde niet nadenken, zij gaf zich geheel over aan indrukken van builen, en zoodoende straalde haar gelaat een uur laag, zooals zelfs degenen, die haar het best kenden, het nooit gezien hadden. Armand, inwendig evenzeer geroerd als de gravin, voelde zich uitermate TWEEDE KAMER. Dinsdag werd voortgezegde behan deling van het ontwerp inkomstenbe lasting. De heet VaD Nispen (Rheden), hoewel nog steeds staande op het standpunt van tariefsherziening, verklaarde zich vóór het ontwerp, waarin h\j toejuichte de door minister Bertling aangebrachte verhooging van de dividend belasting en diens aanslag regeling. De heer Fleskens wenschte dat het ontwerp geschikt werd gemaakt voor opcentenheöing door de gemeenten ter veryanging van de gemeentelijke in komstenbelasting. De heer Van Best hield een pleidooi voor tariefsherziening, ontkennende dat wij hier te lande een vrijhandelstelsel hebben, aangezien het bestaand tarief voor vier vijfden protectionistisch is. Va de pauze verklaarde de heer Kooien, hoewel hij het becritiseerde, dat minister Bertling de verhouding tusschen de directe en de indirecte belastingen verbreekt, behoudens enkele punten in te stemmen met het ontwerp. Hierna kwam minister Bertling aan het woord. Hij constateerde, dat de Kamer algemeen van oordeel is, dat versterking der middelen dringend nood zakelijk is. Spreker verzekerde zich ten volle bewust te zijn van den ernst van den toestand. Hij zal komen met een geheel nieuwe segelbelastingdezer dagen zal bovendien inkomen het ont werp tot verhooging van den bieraccijns. verlicht, toen hjj zijn vrouw daar zag te midden der toeschouwers, met stralend gelaat. Bepaald vermoedde zij niets. Zijn heengaan was onopgemerkt gebleven en h\j behoefde geen gevaarlijke verklarin gen te geven. En zóó verlicht voelde hjj zich, dat zijn gelaat, dat tot dusverre eenigssins somber had gestaan, thans ophelderde. Hij wierp de gravin een teederen blik toe, speelde als 't ware voor haar alleen zijn rol, zocht haar goedkeuring; hij schiep, te midden van al die toeschouwers, als 't ware tusschen haar en zich zelf een geheime gemeen schap. Hij speelde prachtig, en men zou gezegd hebben, dat hij dien avond een nog schitterender succes wilde behalen, dan hem ooit te voren ten deel viel. Hij had willen behagen en was daarin geslaagd. Het scherm zakte te middeu van daverende toejuichingen. Dit aristo cratische publiek, zoo moeilijk in vuur te brengen, kon, was men daarib eens geslaagd, zijn toejuichingen niet staken. Het gejuich hield niet op en telkens weer moesten de acteurs, met gezichten stra lende van vreugde, voor het voetlicht verschijuen. Toen stonden allen op en verdrong men zich o n de gravin zijn compliment te brengen en onder de ge sprekken, die deze menschen, gewoon elkaar eiken dag te ontmoeten, eiken avond te spreken, voerden, werd de salon langzamerhand ledig en vulde zich allengs de eetzaal, waar een welvoorzien buffet Een succeuiebela8ting volgens het Engel»che stelsel is van spr. niet te verwachten. Verlaging van den suiker accijns is op het oogenblik niet mogelyk. Het suikerpotje zal spr. echter niet aan roeren. Bij de replieken bestreed de heer Gerretson de dividend-belasting als te zwaar drukkend op de naamlooze ven nootschappen in het algemeen. De heer Van Vuuren verdedigde het financieel beleid van de vorige regee ring, hij betwistte dat zij de uitgaven opjoeg en verweet aan de oppositie obstructie te hebben gevoerd om de tariefsherziening tegen te houden en bestreed nader het financieel werkplan van minister Bertling, dat in tegen stelling van minister Kolkman's inkom sten-belasting en diens tariefsherziening geen rekening houdt met de draagkracht van het volk. De heer De Meester, tredende in financieele beschouwingen, betoogde de wenschelijkheid reeds nu rekening te houden met de mogelijkheid van op neming van bedeelden in Treub's ouder domsrente, voor welke opneming uit verschillende Kamergroepen stemmen opgingen voor opneming der bedeelden wilde spr. het accres van het zoogen. suikerpotje opofferen, te meer aangezien er nu toch niets van verlaging der suikerbelasting, waarvan spr. voorstan der is, kan komen. Spr. vroeg minister Bertling, hoe deze zou staan tegenover een amendement om het tarief voor de inkomstenbelasting eenigszins te verzwaren voor inkomens boven dertig duizend gulden. hen wachtte. De acteurs hadden zich, na van kleeding te hebben verwisseld eD het blanketsel van hun wangen te hebben gewasschen, onder de toeschou wers gemengd en ontvingen thans de gelukwenschen over hun spel, welke zij echter bescheiden, als zij waren, zeiden te bebooren aan den schrijver van het stak. Armand, thans weer geheel en al meester over zich zelf, ging van het eene groepje gasten naar het andere en bezielde allen door zijne vriendelijkheid en gee stigheid. De baron de Gravant, die thans van de zorg om voor het juiste optreden der acteurs te zorgen was ontslagen en, vrij wat aDders te doen dan zich bezig te honden met het manuscript van het stuk, sloeg den graaf en de gravin aan dachtig gade en beiden zoo kalm, zoo vroolijk ziende, vroeg hij zich af of hij niet gedroomd had. Die scène, in zoo korten tijd afgespeeld, dat drama dat het blijspel voorafging, had dat dan niet plaats gehad in Armand's kamer? Had hij mevrouw de Fontenay niet zien weenen toen zij de onverklaarbare afwe zigheid van baar man bemerkte? Hij hoorde nog de stem zijner nicht, die hein in 'toor fluisterde, toen zij heenging: »Geen woord hierover 1 Hij moet niet weten dat ik hier geweest ben, bij moet niet vermoeden dat ik dit telegram heb gelezea !c want zij wist wat dit blauwe telegram behelsde, en hij Cravant wist het niet. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 1