LAATSTE LIEFDE. 30e Jaarg. No. 4. Zaterdag 11 April 1914. [VV'ióó j Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAA, Buitenland. FEUI L L E T O N. Binnenland. COIJBANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Centvoor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. WegensfhetPAASCBFEEST verschijnt a. s. Dinsdagavond de AXELSCHE COURANT niet. DUITSCHLAND. Keizer Wilhelm, de Keizerin en ver moedelijk ook prins Joachim, zullen 9, 10 en 11 Mei in Straatsburg ver toeven. Avp. De Elzassische kreitsdirecteur Hor ning is, in plaats van baron v. Stein, den nieuwen onderstaatssecretaris te Straatsburg, tot referendaris aan het ryksdepartement van binnenlandsche zaken benoemd. Het is de eerste maal, dat een geboren Elzasser een hoogen ambtenaarspost in het rijk krijgt. Horning is gesproten uit een familie, die al voor 1870 te Straatsburg gezeten was. Het eerste Landgericht te Berlijn heeft Dinsdag vonnis gewezen in een groot woekerproces, waarvan de behan deling yeertien dagen geduurd had. Terecht stonden eenige renteniers en hun agenten, die aan officieren in allerlei plaatsen van Duitschland op woeker rente geld hadden geleend. De vonnissen vielen hard uitde particulier Holz- apfel en de rentenier Adolph werden wegens woeker tot vier maanden en de agent Hinrich tot negen maanden gevangenisstraf veroordeeld. Wegens medeplichtigheid aan woeker werden verder gevonnistde agent Roman van Georgb Ohnet. (Nadruk verboden.) 4) En als een schaduw verdween zij in de studeerkamer. Op hetzelfde oogenblik trad de graaf hijgend zijn slaapkamer binnen. Hij fronste de wenkbrauwen, toen hij er zijn neef zag, drukte hem werktuigelijk de hand met de woorden »Zoo, zijt gij hier!* en toen hoed en pelsjas neerwerpende, riep hij, terwijl hij zijn jas uittrok »James Kom, voor den duivel'tls al over elven Waar zit je toch U De kamerdienaar kwam terug. Hij scheen verbaasd mevrouw de Fontenay nier meer in de kamer te vinden en wierp mijnheer de Cravant een zyde- lingschen blik toe, maar gewoon alles te zien en te hooren zonder eenige opmer king te maken, boog hij het hoofd en begon zijn meester aan diens toilet te helpen. »Waar waart ge toch,c zeide de baron, »men wacht op u. Firmont staat te trappelen van angst en ongeduld en mevrouw de Jessac zit maar om u te i roepen c De graaf maakte een ontevreden gebaar. Kruschwitz met twee maanden drie weken, de makelaar Schuman met drie wekeü, de agent Grafer met twee maanden en de koopman Bein met acht maanden gevangenisstraf. Een agent, Rosenblatt, werd alleen vrijgesproken. Voor den oppersten krijgsraad te Posen heeft de onderofficier Arthur Pesel, van het 50ste regiment infanterie te Rawitsch, terechtgestaan. Hij had na een drinkgelag van de onderofficie ren in de kazerne, den musketier Ge- bauer bij zich laten komen, hem bevblen ettelijke glazen bier te drinken en, toen de man niet meer wilde, nog een paar glazen in zijn keel gegoten. Gebauer werd stomdronken en moest nu voor Pesel den berendans vertoonen. De onderofficier joeg hem daarna naar bed nauwelijks lag hij er echter in, of hij werd in zijn hemd de heele gang door gedreven en kreeg daarbij erbarmelijk slaag. Laat in den nacht vond een korporaal den ongelukkigen musketier jammerend op een voetenbank zitten. Zijn gezwollen rug was met tallooze striemen bedekt. Bij het onderzoek kwamen nog andere mishandelingen aan het licht, waarbij de kwispeldoor, de scheede van de sabel en de rijzweep een rol hadden gespeeld. De krijgsraad van de 10de divisie had Pesel voor 17 als bewezen beschouwde gevallen tot twee jaar gevangenisstraf en degradatie veroor deeld, en de opperste krijgsraad heeft nu dat vonnis bekrachtigd. N. R. Crt. »Och, een akelige zaak stoorde mij op het oogenblik, toen ik er 't minst over dacht en dwong mij voor een oogenblik een uur de deur uit te gaan. Maar 't is niets dat mij persoonlijk aangaat Terwijl hij dien leugen uitsprak met het kalmste gezicht van de wereld, viel zijn oog op het kleine blauwe rolletje papier, dat de gravin daar had neerge worpen, voor zij heen ging. Een glim lach van voldoening kwam op zijn lippen toen hg het terugzag op de plaats waar hij het neerwierp bij zijn overhaast ver trek. Dit papier had hem twee uur lang in angst doen zijn en hij had zich zelf de domheid verweten, waarmee hij het had gelaten binnen het bereik van een vreemde hand. Hij zocht in een coupe op den schoorsteenmantel, een sigarette, boog zich toen kalm, raapte het compro- mitteerende papier op, opende het, over tuigde zich dat het hetzelfde was, vouwde het toen in de lengte en het boven een der lampen aanstekende, om er zijn siga ret mee aan te steken, liet hij het geheel verbranden en vertrapte toen de asch onder zyn voet. »Zie zoo,c zei.de hij, met een zucht, die tegelijkertijd een wolk rook naar het plafond deed stijgen; »weet ge wat ge doen moest als ge een beste kerel waart wendde hij zich tot Paul de Cravant. »Ge moest mijn rol eens nemen, die daar op tafel ligt, en pi ij die repeteeren laten.c DE BALKAN. De Weensche correspondent van de N. R. Crt. schrijft Na de onafgebroken optimistische opvatting op de Ballplatz ov.er de zaken van Noordelijk Epiius, hebben de ge vechten om Koritsa en in andere streken toch indruk gemaakt. Hoewel men sinds maanden kon zien aankomen wat gebeurd is, en de toebereidselen daartoe openlijk plaats hadden, deden de mo gendheden of ze niets zagen en lieten de zaken haar gang gaan. Dit is weer een gevolg vau de verdeeldheid der mogendheden die ook gedurende den Balkanoorlog zoo noodlottig gewerkt heeft. Hier geeft men de schuld aan Rusland, dat, om Griekenland te vleien en om zijn gezag te toonen, het ant woord op de Grieksche nota van Febru ari, waarin waarborgen voor de Grieken in Noordelijk Epirus verlangd worden, onbeantwoord heeft gelaten. De Griek sche regeering, die de oneenigheid der mogendheden kent, profiteert ervan en knoeit. Sinds de Grieksche nota heeft de Albaneesche regeering in een der gelijk stuk aan de mogendheden om hulp gevraagd. Maar die zal niet ver leend worden. Zelfs niet door Oosten rijk. Mij werd dit verzekerd met de bijvoeging dat het de plicht der Alba neesche regeering was om die oproerige provincie te onderwerpen. AMERIKA. John D. Rockefeller jr. is als getuige gehoord door een Senaatscommissie, welke een enquête houdt over het ge beurde bij de mynwerkersstaking in »Ge kent haar door en door.» »Best mogelijk, maar op 't laatste oogen blik is 't altijd een goede voorzorgsmaat regel. Welnu, vooruit dan De baron nam het cahier op, op welks omslag men in sierlijke letters den naam van het stuk las>L'Ecole d'application,* en iets lager den naam van den persoon »Octave de Margency,* sloeg het open en gaf het slotwoord aan. De graaf ant woordde, in zijn kleedkamer af en aan loopende, terwijl hij zich haastig kleedde. Hg was een maa van een veertig jaar, met gescheiden kastanjebruin haar, kleu tig gelaat, waarin blauwe oogen door zwarte wimpers overschaduwdlange blonde knevels als die der Gallische krijgslieden omlijstten zijn vierkaaten kin, die aan zijn gelaat een uitdrukking van geestkracht gaf. Lang en slank, scheen Armand de Foatenay nauwelijks dertig jaren levens te tellen. Ziju éle- gaoce werd bewonderd door geheel Parijs. Oud-kapitein van den stat, ordonnance- ofïicier van Maarschalk Mac Mahon, daar na militair te Weenen, had graaf Araiand zijn ontslag uit het leger genomen, toen zijn oude chef zijn waardigheid nederlegde. Rijk door eigen fortuin en dat van zjjn vrouw, de sohoone prinses Schwarz burg, die hij tijdens zijn verblijf in Oostenrijk had gehuwd, leidde hij een groot leveu en ging zijn huis door voor een der aangenaamste van den faubourg Colorado, welke zooveel troebelen en ellende had veroorzaakt. De strijd was aangekomen onder de werkers van de Colorado Fuel and Iron Cy. De zoon van John D. senior ver klaarde voor de commissie, dat zijn vader 40 pet. bezat van het kapitaal der C. F. and I. C. En de oude heer was vastbesloten, het beginsel van „de vrije werkplaats" tegenover de vakver- eenigingen te handhaven. D. w. z. Rockefeller sr. wil zich niet laten dwin gen tot het uitsluitend in dienst pemen van vakhouders, al zou zij a gansche bezit aan aandeelen der C. F. and 1. C. er waardeloos door worden. De jonge Rockefeller getuigde nog, dat in dit geval 10 pet. vakbonders aan 90 pet. vrijen hun wil trachtten op te leggen. N. R. Crt, Vacantie-kaarten. De Nederlandsche spoorwegen hebben volgens de G. C. besloten de vacantie- kaarten dit jaar weder af te geven gedurende de maanden Juli, Augustns en September, tegen de bekende prijzen van onderscheidenlijk ƒ4, 3 en 2 voor de drie klassen. Ze zullen, evenals vroeger, geldig zijn voor een reis van het station van afgifte naar een wille keurig ander station, hoe groot de at te leggen afstand ook zij. De vacantie- kaarten van de Staatsspoor zullen geldig zijn op de in Nederland gelegen lijnen van deze maatschappij, de Nederland sche Centraal Spoorweg-Mij. en de St.-Germain. Verwant aan de voornaam ste families in Frankrijk en door de gravin aau de hoogste aristocratie in den vreemde, was hij in enkele jaren een der leiders geworden van den goeden smaak en toon. Zijn équipages werden als model geno men, zijn houding werd door de mannen der groote wereld nagebootst De snit van zijn kleeding was onberispelijk en de kleur zijner handschoeneu, de vorm zijner dassen gaven de mode van deze artikelen aan. Trots deze macht, was hij hoogst een voudig en de vriendelijkheid in persoon. Die macht hail hij verkregen zouder dat. hij er eenige rnoaite voor had gedaan, alleen omdat hij een knap man was, vol goede vormen, uiterst beleefd en geestig. Hij vereenigde id zich al db goede hoe danigheden ea al de schitterende fouteu van het Fransche ras. Hij scheen iemand die overgebleven was uit de achttiende eeuw, vergeten door de guillotines der Conventie, door de moordenaars van het keizerrijk, door de elkaar opgevolgde revolutiëu en de uitspattingen van den laatsteu oorlog. In den licht satijnen rok,' met den korteu broek, de roode laarzen en den pruik, zou hij aau het hof vau Versailfes opgang hebben gemaakt. Met zijn zwarte jas met zijden boordsels, een bloem in het knoopsgat, zijn aantrekkelijk, glimlachend gelaat, was hij op heleinde dezer eeuw, ia tiet moderne Parijs, de koniDg der mode. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 1