No 101. Zaterdag 28 Maart 1914. 29e Jikaru. jEEN VLIEGER DiE Nieuws- en Advertentiebl ad voor Zeeuwsch-Vlaanderen F. IMFLFUVA, Binnenland. ft, w., Gemeenteraad van Axel. (01 KAM Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Yoor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 8/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Koningin in de Hoofdstad. Met een extra trein vertrok H. M. Dinsdagmiddag naar Uitgeest, teneinde met den commandant der stelling van Amsterdam, generaal-majoor Ophorst, en den kapitein van den generalen staf Vogel een bezoek te brengen aan het Noordelijk gedeelte der «telling. Te Uitgeest werden de gereedstaande auto's bestegen, waarna eenige forten I werden bezocht. Op een der nieuw in aanbouw zijnde forten was H. M. getuige van het maken van betonstortingen, terwijl op een der andere forten het plaatsen vaD pantser- i platen werd bijgewoond. Over Edam en Monnikendam keerde I H. M. laat in den namiddag naar de hoofdstad terug. Woensdagochtend begaf H. M. zich per auto van Amsterdam naar Sloten, ten einde aldaar de militaire waterlei ding der stelling Amsterdam te bezich tigen. Zy werd daarbij wederom ver gezeld door den 3telling commandant, generaal majoor Ophorst en diens chef J van den staf. Na eerst naar het paleis te zijn terug gekeerd, begaf H. M. zich vervolgeus, eveneens per auto, naar de overzijde van het IJ en bezichtigde daar de wo ningen. Met den trein van 11.53, waarin de koninklijke wagon was aangehaakt, is H. M. vervolgens naar Den Haag terug gekeerd. Te ruim 1 uur kwam H. M. met het Prinsesje te Den Haag aan, door het publiek bij het naar het paleis rijden hartelyk toegejuicht. Koninklijk bezoek. De Deensche Koning en Koningin worden 22 Mei hier te lande verwacht, komende uit Brussel. Te Amsterdam zullen tydens dit koninklijk bezoek vier oorlogsschepen onzer marine ter reede aanwezig zijn. Avp. Naar de Avp. verneemt, is H. M. de Koningin door den Koning van Griekenland begiftigd met het Grootkruis der orde van den Heiligen Verlosser. Den Griekschen gezant te Londen, den heer Gennadius, tevens gezant in Den Haag, is opgedragen H. M. de ver sierselen der orde aan te bieden. Inkomstenbelasting. De memorie van antwoord is ver schenen op het ontwerp tot heffing eener inkomstenbelasting. Hij geeft daarbij ook nog een alge^ meene verdeeling over de financieele vooruitzichten, waaruit blijkt, dat het te verwachten tekort wordt geschat op 16.931.879. Dit tekort zou nu worden bestreden door de opcenten op bedrijfs en ver mogensbelasting over JanuariApril 1915 ad 2.085.000. Voorts: de meer dere opbrengst van de inkomstenbei lasting boven de vermogensbelasting en de bedrijfsbelasting, bedragende wegens de aanslagen van natuurlijke VAN HOUTEN'S "Vi" personen 4.000.000 en wegens die van naamlooze vennootschappen nogmaals 4.000.000 per jaar, waarvan aan het jaar 1915 zou ten goede komen 3/6 deel (MeiDecember), zijnde 5.333.333, te verminderen wegens meerdere uitkee- ring aan Indië met 933.333, zoodat er 4.400.000 zou overblijven. Uit de meerdere opbrengst van den bieraccijns (het wetsontwerp is al by den Raad van State) wordt 1.400.000, uit die wegens wijziging van de suc cessiewet ƒ4.000.000, uit die wegens wijziging der'zegel belasting 1.000.000 en eindelijk uit een tabaksbelasting 2.000.000 verwacht, zoodat door dit alles 14.885.000 gedekt zou zijn. Overigens hoopt de minister dat door bezuiniging het accres der uitgaven wat minder dan J 6.000.000 zal bedragen. Uitvoerig verdedigt de minister het door hem voorgedragen stelsel van aan slag door het personeel der registratie. M. Crt. Lnit.-gen. A. Koolf In den ouderdom van 73 jaren is Dinsdagavond te 's Gravenhage overle den de oud-minister van oorlog de gepensionneerde luitenant-generaal A. Kool. Gen. Kool, die zijn militaire loopbaan als commandant van het veldleger is geëindigd was in her jaar 1901, na het aftreden van gen. Eland minister van oorlog in het kabinet Pierson-Borgesius Van 1879 tot 1883 vertegenwoordigde -hij als lid der Tweede Kamer het district Arnhem. Indertijd viel hem ook de eer te beurt H. M. de Koningin te mogen onderwijzen in aangelegenheden der landsverdedi ging- Generaal Kool toonde ook buiten zijn vak veel belangstelling in het openbare leven en was o. m. in de muziekwereld geen onbekende. Naast de hoogste Nederlandsche rid derorden en het grootkruis der huisorde van Oranje sierden vele buitenlandsche onderscheidingen zijn borst. M. Crt. Zitting van 24 Maart 1914. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter dhr. L. J. den Hollander, Secretaris dhr. J. A. van Vessem. De DOtulen van de vergaderingen van 24 Febr. en 3 Maart 1.1. worden z. h. s. vastgesteld. I. Mededeeling ingekomen stukken. a. Was ingekomen een adres van den gemeenteraad van Velzen aan de regee ring in zake ouderdomsrente aan behoef- tigen, met bet verzoek hieraan wel adhaesie te willen betuigen. De Voorz. /egt dat B. en W. geen voorstel hebben, omdat zij oordeelen dat het niet op den weg der gemeentebesturen ligt om wetsontwerpen te gaan beoor- deelen. Dhr. Oggel stelt voor adhaesie te be tuigen, welk voorstel door de hh. de Peijter en Smies wordt gesteund, maar door laatstgenoemde weer wordt inge trokken. Het voorstel Oggel in stemming ge bracht wordt verworpen met 7 tegen 4 stemmen. Voor stemden de hh. Dieleman, Oggel, Dregmans en de Feijter, b. Aanvrage om concessie tot het bouwen en exploiteeren van eeie water leiding door de N. V. Nederl. Bureau voor het aanleggen van waterleidingen. De Voorz. zegt dat B. en W. over wogen hebben dat het wenschelijk was eene bespreking te houden met een ver tegenwoordiger van die maatschappij- In geval van brand kan zoo'n water leiding goede diensten bewijzen, afgezien van het fety dat hier meestal voldoende drinkwater voorhanden is. Aan die be spreking zullen geen kosten voor de ge meente verbonden zijn. Z. h. s, wordt hiertoe besloten. c. Goedkeuring wijziging der Politie verordening. d. Idem af- en overschrijving in de e. Idem van het door den Secretaris der gemeente tijdelijk waarnemen van het gemeenteontvangersambt. f. Idem van het raadsbesluit regelende den inkoop van te pensionneeren ge meenteambtenaren. g. Idem der gemeenterekening met een nadeelig saldo van f 1222,0873. h. Idem af-en overschrijving rekening gasfabriek. i. Idem in de begrooting van het Burg. Armbestuur. Worden alle voor kennisgeving aange nomen. II. Wijzigen gemeentebegrooting 1914. O. m. wordt in deze begrooting het woord nwachtgeld" van den oud-bode P. J. Visser, veranderd in //toelage" en de post //verkoop oude straatkeien" die geraamd was op 336,52 verhoogd tot ƒ700, het bedrag waarvoor D. Timmer man te Axel koopef werd. Ill en IV. Vaststellen borgtocht van den Gemeente ontvanger en van den boekhouder der gasfabriek. De Voorz. deelt mede dat de regeling met betrekking tot den koers der obl. N. W. S. nog biet voldoende1 is voorbe reid en eenige gegevens nog niet zijn ingekomen. Daarom stelt hij Voor om met de vaststelling der borgtochten te wachten tot een volgende vergadering. Die borgtochten zullen bedragen voor den Ontvanger 60Ö0 en voor den boek houder 1500. Nog vraagt de Voorz. den Raad of het toch in de bedoeling ligt om beide be trekkingen door één persoon te doen be- kleeden, en alzoo de oproeping te doen in ééne advertentió. Dhr. Oggel meent dat beide betrek kingen gescheiden behooren té blijven, daar de gasrabricatie meer een bedrijf van de gemeente is.' De Voorz. antwoordt dat wel de kassen behooren gescheiden te blijven, wat ook bij de gemeentewet is voorgeschreven en in de instructie is geregeld, maar de op roeping kan toch gebeuren per etikele advertentie. Z. h. s. wordt alzoo besloten. V. Vaststellen Instructie Gemeente ontvanger. Da Voorz. leest de Instructie voor, die na een kieine wijziging in de redactie van art. 3 z. b. s. wordt vastgesteld.

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 1