Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. zich op den Dam vele nieuwsgierigen roor het koninklijk paleis verzameld, die, toen H. M. om ruim elf uur naar de Effectenbeurs vertrok, haar luide toejuichten. In den namiddag bracht H. M. een bezoek aan de werkinrichting voor hulp behoevende blinden in de Plantage Middenlaan. Avp. In het maandelijksch overzicht van den veeuitvoer naar België, voorko mende in de N. R. Crt. van heden, lezen we, dat de vorige maand onze handel in paarden en veulens met België van veel belang was. Belgische kooplieden kochten, vooral in Zeeland, tegen hooge prijzen een tamelyk groot aantal paarden en veulens op. Ingevoerd werden uit ons land 584 paarden en 212 veulens. Landbouwers uit onze Zuidelijke provinciën kochten 286 paarden en 66 veulens in België. Deze paarden waren hoofdzakelijk hengsten van groote waarde. De aan gegeven waarde van de uit ons land ingevoerde paarden en veulens bedroeg fr. 487,250de uit België in ons land ingevoerde hengsten vertegenwoordig den een waarde van fr. 401,930. AXEL, 24 Maart 1014. In de heden gehouden vergadering van den Gemeenteraad dezer gemeente werd o. m. bepaald, dat de borgtocht voor den te benoemen gemeenteont vanger zal bedragen 6000 en voor den boekhouder van de gasfabriek 1500. Voor beide betrekkingen zal één op roeping geschieden Op verzoek van den gemeente op zichter werd diens jaarwedde verhoogd met 150. Aan Vleeschouwer zal verzocht wor den om zyn zware vrachten door de Stationsstraat te doen vervoeren. Meer uitgebreid verslag in het vol gend nummer. Zaterdagmorgen werd bij den land bouwer J. v. d. R., onder de gemeente Zaamtlag, bemerkt dat men zich door opschuiving vku het keukenraam toegang tot deze had verschaft, en daaruit een rijwiel met toebehooren, een paar schoenen van den landbouwer en een paar van de dienstbode waren ontvreemd. De nachte lijke bezoekers, in verband met enkele aanwijzingen vermoedt men dat het lieden van over de grens zijn geweest, hadden den losloopenden hond onder den oven opgeslotenAf. crt. In de Donderdag te TerNeuzeu gehouden zitting van den gemeenteraad werd door den raad goedgekeurd een plan voor het versieren van het by de hoogere burgerschool te voegen deel der gedempte haven, werd een rooilijn vastgesteld voor het daarnaast te bouwen kantongerechtsgebouw en geschiedde dit laatste ook voor het bouwen aan den nieuwen verbindingsweg, aangelegd door het Domein, dat daar binnenkort bouwgrond zal verkoopen. Van de vakken waarin op de M. U. L. O -school onderwijs zal gegeven wor den werd geschrapt het vak fraaie hand werken en besloten thans een onder wijzeres op te roepen alleen voor het vak nuttige handwerken. Naar aanleiding van een verzoek van den gemeenteontvanger om hem 100 meer toe te kennen voor inrichting vaD zyn kantoor werd besloten de vast stelling der gemeenterekening over 1913 af te wachten en naar gelang de uit komst daarvan te overwegen of het gewenscht voorkomt aan Ged. Staten te adviseeren zyn jaarwedde te ver- hoogen. De gemeentewerklieden vroegen ver hooging van jaarwedde in verband met hun storting voor pensioen. Burg. en Weth. stelden voor om hen j 20 ver hooging te geven. De heer Lensen achtte de motiveering onjuist, stelde uitstel voor om dan by de begrooting verhooging van salaris te overwegen. Daarover staakten de stemmen met' 6 tegen 6. Aan de telegrambestelster te Sluiskil, mej. Goossen, werd over het afgeloopen jaar eene gratificatie toegekend van ƒ67,70, het verschil tusschen hare jaar wedde en hetgeen door het rijk voor bestelloon wordt vergoed. Gunstig werd beschikt op een adres van dr. Middelberg leeraar in natuur- en scheikunde aan de H. B. S., om zijn salaris voor het loopende jaar te be palen op 1950. De heer Temperman, leeraar in de Fransche taal aan de H. BS. reclameert dat hij is optre roepen op een jaarwedde van t 2000 met 21 lesuren, dat hy nu maar 20 lesuren moet geven en slechts 1800 salaris krijgt. Al wordt de toepassing- der verordening juist geoordeeld stelden Burg. en Wetb. uit oogpunt van billijk heid voor dit jaar het salaris te brengen op 1950, met inbegrip eener reeds toegekende gratificatie welk voorstel werd aangenomen. Naar aanleiding van een verzoek van de vry willige brandwper tot het over nemen harer motorspuit werden Burg. en Weth. gemachtigd door een deskun dige een onderzoek te laten instellen naar de capaciteiten dier spuit, de waarde te laten schatten en met de vereeniging nader over een koopprijs te onderhandelen, om daarna deze zaak opnieuw in den raad aanhangig te maken, en tevens om in te dienen een voorstel tot reorganisatie van het pers. der gemeentespuit. Vastgesteld werd eene verordening op het verblijven van woonwagens in de gemeente. Na bespreking in geheime zitting werden B. en W. gemachtigd in verband met eene ontstaande vacature sollicitanten op te roepen voor tijdelijk ambtenaar ter secretarie. Na de eerste oproeping heett zich geen sollicitant met diploma opgedaan, waarom de voorz. voorstelde een hooger salaris uit te loven. Dit werd met algemeene stem men verworpen. Een voorstel van de heeren Moggré c. s. naar aanleiding van de nieuwe verordening op het heffen van leges, om de opgaven betreffende burgerlijken stand en bevolking gratis aan de bladen uit te reiken, werd verworpen. Aan den beer W. J Noordhoek werd op zijn verzoek, wegens benoeming te Goes met ingang van 1 September a.s. eervol ontslag verleend als leeraar in de Duitsche taal aan de H. B. S. Den voorzitter werd opgedragen te onderzoeken of er geen mogelijkheid zal bestaan om de ingevoerde tariefsver hooging voor de heen en weer reis met de Prov. boot ingetrokken te krijgen. Af. Crt. Op de voordracht voor onderwij zereB aan de openb. school te Sluiskil komen voor de dames J. Jansen te Ter Neuzen, M C. J. R- de Hondt te Ierseke, S. S. Salomé te Zuidzande. Tengevolge vaD welwillende mede werking van den directeur-hoofdingenieur van den rijkswaterstaat te Middelburg is, naar we vernemen, bij daartoe aange wezen openbare colleges en personen die uit den aard van hun bedrijf eeniger mate kunnen geacht worden daarvan op de hoogte te zijn, geïnformeerd wat naar hun oordeel, behalve de reeds geprojec teerde havens, Dog zou behooren te worden verricht, tot verbetering van de los- en laadgelegenheden voor het haven bedrijf te Neuzen. Daarvan is een dank baar gebruik gemaakt en is op enkele werken gewezen, die noodzakelijk tot •tand zouden dienen te komen. Af. crt. Men meldt uit Sas van Gent aan de Midd. crt. Zondagmiddag terwijl het spoortijd was en de roode vlag op de groote draaibrug wapperde, kwam een Deeusche boot uit de richting van Gent, zich schijnbaar niet storende aan dit waarschuwende teeken. Hoewel de brug niet geopend was en er van de zijde van het bedienende brugpersoneel ook geen aanstalten ge maakt werd om de brug open te draaien, liep de boot met den voorsteven precies op den middenbalk der. brug in. Een geweldig gekraak van houtwerk en geknars van ijzeren balken weerklonk en deed de rondomwonenden verschrikt uit hun woning snellen. Spoedig bleek welke enorme schade aan de brtfg was aangericht. Het geheele middenstuk is verschrik kelijk ingedrukt en de zware ijzeren binien zijn jammerlijk uit hun verband gerukt en uit elkander gesprongen, door dat de koppen der zware klinknagels afgesprongen zijn. Bovendien is de houten vloer van de brug totaal uit zijn voegen gerukt, zoo dat de naden tusschen het houten be kleedsel openstaan. Nadat de boot gepasseerd was en de brug met inspanning van alle krachten wèer dicht gedraaid was, bleek, dat het westelijk eind der brug minstens 20 c.M. gezakt was zoodat er van verdere func- tionneering geeD sprake meer kon zijn. Onmiddellijk zijn maatregelen getroffen om de noodige herstellingen te doen. Voor de scheepvaart is de groote kanaal- arm thans buiten gebruik gesteld, zoodat voorloopig diepgaande schepen óf in Ter Neuzen zullen moeten lichten óf geheel overgeladen moeten worden. Ook de brug zelve wordt alleen maar voorloopig voor voetgangers gebruikt. Voor rijtuigen wordt een pontdienst ingesteld. Een twintigtal arbeiders werden in den loop van den Zondagmiddag aan het werk gesteld om de verbinding met Westdorpe doör middel van een pont te kunnen onderhouden. De aangebrachte schade wordt op niet minder dan een ton guldens geschat. De boot heeft de reis voortgezet. De heer J. Wolfert van Hoek, die by de examens van het vorig ja^r de onderwijzersakte behaalde, is eerst nu benoemd tot onderwijzer aan de open bare lagere school te Nieuwerkerk aan den IJssel en te Ouddorp (Z.-H.) Door hem is eerstgenoemde betrekking aan genomen. Tem. Crt. Men meldt uit Hoek aan de M. crt. Bij den jongsten storm is veel schade aangericht aan den dijk van den Van Wijkhuijsenpolder. Ook de nieuwe haven dam heeft het wederom niet uitgehouden. Deze is, voor zoover hij niet van steen glooiïng is voorzien, over het grootste gedeelte weggeslagen. De voorzitter der Kantwerkschool »Koningin Sophie der Nederlanden* te Sluis ontving gisteren een schrijven van den particulieren secretaris van- H. M. de Koningin, meldend dat het H. Majesteit heeft behaagd aan de Kantwerkschool het praedicaat Koninklijke* te verleenen, zoodat deze school zich voortaan zal mogen noemen »Koninklijke Kantwerk school Koningin Sophie der Nederlanden*. Af. crt. Bij bevelschrift der Arrondissements- Rechtbank te Middelburg is rechtsingang verleend met last tot gevangenhouding en met verwijzing naar de terechtzitting tegen. J. V., 40 jaren, landbouwer, wo nende te Clinge, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Middelburg, be klaagd van meineed. Naar Middelburg is gevankelijk overgebracht J. R., 28 jaren, electricien te Gent, verdacht van diefstal van een electro magneet uit de eokesfabriek te SHuiskil. Na zijn verhoor op Maandag werd hij weder in vrijheid gesteld. De gebr. V., kooplieden te Zaamslag, die door het gerechtshof te 's Gravenhage wegens bedriegelijke bankbreuk tot 1 l/t jaar gevangenisstraf zijn veroordeeld, hebben van dit arrest door hun raadsman cassatie doen aanteekenen. Af. Crt. Hoog water. Om en bij Grave aan de Maas heeft de hoogwaterstand thans bepaald een crisis bereikt. In bijna rechte lijn komt van Mook de rivier, via Overasselt, op Grave aan. Beneden Grave beginnen de kronkels, die het water opstuwen tot Appeltern toe. De veelbesproken Beersche Maas laat men maar loopen over de lauden van Linden, Gassel en Cuyfc. Maar na 15 Maart mag dat water gekeerd worden. Zoo is thans ook geschied, en daardoor is de geweldige wateraandraug enorm vermeerderd. Thans staat die Beersche Overlaat op 10.87 meter, en werkt dus reeds lang. Door een en ander heeft de dijkkisting heel wat tegen te boudeD, en bij Gassel schijnt het te zyn gaan j spannen. Van een doorbraak is echter bij Overasselt nog geen sprake, schrijft een corr. van het Hbld., in tegenspraak met een paar andere berichten. Tegen 8 uur Vrijdagavond waren wij aan de dijkpunt bij Overasselt. Er was daar wel zeer hoog en zeer veel water, maar de rivierdijk had het nog goed gehouden, en de burgemeester verze kerde ons, dat er geen gevaar was. Wel waren er een paar honderd mili tairen uit Nijmegen geweest, maar die moesten te Gassel zijn, aan den overkant om aan de versterking der kisting te helpen. Zij konden niet over, en keerden onverrichterzake terug, om Zaterdag ochtend terug te keeren." Van vallend water wordt verder nog niet veel vernomen wel is hier en daar nog weer eenige was geconstateerd. Maar men hoopt dat de berichten uit Keulen, waar zooals men weet flinke val was gemeld, zullen aanhouden. Uit Ochten werd Vrijdag gemeld: De Waal wast nog steeds. In de rivier staat het water hier nu ongeveer 1 meter hooger dan binnendijks. Sterke toeneming van het kwelwater is het gevolg van dat verschil. De weg van Ochten naar Kesteren ligt nog slechts eenige c.M. boven het water uit. Uit MaastrichtDe Maas is langzaam vallende. Ze was Vrijdagmiddag 12 uur 41 c.M. gezakt. De boeren uit Heugem konden Vrijdag, hoewel langs een omweg, de markt bezoeken. Uit Breda De Mark begint thans te vallen. Het gevaar, dat het water over den dijk zal gaan, is vermoedelijk ge weken. De val in het laatste etmaal bedraagt 9 c.M Uit Den Bosch De Pettelaarsche weg, de kortste verbinding tusschen 's-Her togenbosch en St. Michielsgestel staat voor een gedeelte onder water, zoodat het verkeer over den Dungen of Vught moet plaats hebben. De sluizen van de stad zijn geslotenl en het stoomgemaal is in werking ge steld. N. It Crt. I Men schrijft uit Herwen en Aerdtl aan de Geld. Onze gemeente, waar de Ryn zijn intrede in ons land doet, krijgt wel haar leeuwenaandeel van dien waterschat mede. Van Elten tot Millingen, Panner- den, Doornenburg, Zevenaar, Oud-Zeve naar, Babberich, overal water, zoover het oog reikt. Dag en nacht bruisten suist het geheimzinnig om ons heen en 1 men zou zich vooral des nachts bij gierenden storm in de nabijheid van een grooten waterval wanen. Beladen schepen van 80 100 last bezeilen thans de reuzenwatervlakte en volgen dan daarbij meestal de oude bedding van den Ryn. Een interessant gezicht is dit voorde bewoners dezer vruchtbare landouwen, I die aan dergelyke zeldzame gebeurte nissen niet meer gewooD zijn en slechts uit de geschiedenis weten, dat in lang vervlogen tijden de dorpen Herwen en I Aerdt aan de beide toen drukbevaren hoofdrivieren, Ryn en Waal, van ons vaderland lagen. Bijna alle polders zyn hun midd j's Gn tot h< deze voor De den [toe i nietij woed Ge zittei ten c val en b zal egge de v stuw D Gror groo De f l stil. liggc nare een en kleii well ladi: had der oorl uit met loop iets „Ja mei gesi han den diei lijk ver hoo stra E een har nog vat I telt arb het kaï led kin doe opi err wa zie mo ooi bei ho Pis kri ke I wc Ier mc die we va Hi. ge de gr; he er

Axelsche Courant | 1914 | | pagina 2